Jump to content

Ποιά ψάρια ζούν στο νερό της Αθήνας


Recommended Posts

Θα ήθελα τη γνώμη σας για το ποιά ψάρια μπορούν να ζήσουν στο νερό της Αθήνας και σε θερμοκρασία 25 βαθμούς και άσχετα απο λίτρα .

Να φτιάξουμε μια λίστα .

Χωρίς πολλά λόγια μόνο ονομασίες ψαριών .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πες και στους εκτός Αθηνών ποιες είναι οι τιμές του νερού που αναφέρεις και αν ισχύουν σε ολόκληρη την Αθήνα.

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί να το πώ ; Οι περισσότεροι που έχουν ενυδρεία δεν γνωρίζουν ούτε τα τέστ πως γίνονται , γιατί να περιορίσω το δείγμα , εγω θέλω να γράψουν όσο γίνετε περισσότεροι την εμπειρία τους .

Αν ήθελα τιμές θα τις έγραφα , θα πήγαινα και στα προφίλ θα έκανα μια αντιγραφή και θα τελείωνε το θέμα .

Πρακτικά την εμπειρία ζητάω από τα μέλη και σε αυτό φταίω που δεν το διευκρίνισα .

Δεν με ενδιαφέρει το τι κάνει ο κάθε ένας με ενδιαφέρει μόνο να μη πειράζει το νερό της βρύσης ως προς τα χαρακτηριστικά του .

Με ενδιαφέρει να μάθω με ποιά ψάρια είναι ευχαριστημένος ο κόσμος στην Αθήνα , χωρίς να σκαλίζει το νερό του .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω εγω κατι?

Πως καταλαβαινει καποιος αν τα ψαρια που εχει ζουν καλα στο νερο της Αθηνας?

Ποια ειναι δηλαδη τα κριτηρια για να το καταλαβει καποιος?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω εγω κατι?

Πως καταλαβαινει καποιος αν τα ψαρια που εχει ζουν καλα στο νερο της Αθηνας?

Ποια ειναι δηλαδη τα κριτηρια για να το καταλαβει καποιος?

 

Ασε το κόσμο να γράψει όπως νομίζει εκείνος , αν θέλεις εσύ άνοιξε ενα νέο θέμα με τα κριτήρια που θέλεις να δώσεις .

Δες απο πάνω ο Costantinos τι ωραία που το έγραψε .

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε Σταματη οκ,συμφωνω,αλλα καποιος που εχει ενα ψαρι μερικους μηνες η 1 χρονο δεν μπορει να ξερει αν το ψαρι ζει καλα στο νερο της Αθηνας.

Ουτε καποιος που ειχε ενα ψαρι 1 χρονο και μετα ψωφισε,ενω κανονικα το προσδοκιμιο ζωης του ειναι πχ 5.

Ειναι παρα πολυ γενικο το ερωτημα σου και δεν μπορουν να βγουν ασφαλη συμπερασματα και ουτε να χρησιμοποιηθει σαν παραδειγμα για προτασεις ψαροσυνθεσης.

Link to comment
Share on other sites

Και ποιος σας ειπε πως η Αθηνα εχει το ιδιο νερο.

Αλλες μετρησεις θα βγαλεις στο Γαλατσι, αλλες στο Παγκρατι αλλες στο Περιστερι.
Για να μη σου διαφορες αναμεσα σε Κηφησια με Φαληρο ή Πειραια!

Ειναι τοσο παλαιο το δικτυο, με τοσες φθορες και διαροες που δεν νομιζω να μπορεις να πεις με σιγουρια.

Link to comment
Share on other sites

Πρακτικα απο την εμπειρια μου.....

Cherry barb 2 χρονια (και με γεννα στο ενεργητικο τους)

 

 

Link to comment
Share on other sites

tetra serpae - tetra lemon - cory panda - redline - cardinal - red cherry - αλγοφάγοι - sae  ζουν μια χαρά δύο χρόνια τώρα ...... περιοχή Γαλάτσι !

Έγινε επεξεργασία - pandelis
Link to comment
Share on other sites

Fantali goldfish 3,5 χρόνια και Μονομάχος 6 μήνες, περιοχή Σύνταγμα/Κολωνάκι. :jig:

Link to comment
Share on other sites

Cardinal tetra & rummy nose tetra. Τα κράτησα περίπου δύο χρόνια σε νερό Αθήνας.

Link to comment
Share on other sites

Σκαλαρακια...ρασπορα..μποτια..τετρα..γκουραμακια..γκαμπυ ..μολυ...μονομαχο και απλε σναιλς απο ενα εως δυομιση χρονια αλλα 6+ χρονια πριν...περιοχη ανακασα...

Link to comment
Share on other sites

Είχα guppy με άπειρες γέννες για 1.5 χρόνο περιπου και τώρα oranda red cap και γαριδουλες red cherry. Περιοχή Δάφνη

Έγινε επεξεργασία - Giannis_X
Link to comment
Share on other sites

Ancistrus οταν ειχα πρωτοξεκινησει ηταν το μονο ψαρι που επιβιωσε 5 χρονια( μου πεθανε στον 7μο χρονο αγνωστη η αιτια αλλα μ αυτα που περασε ο βετερανος νομιζω καλα ηταν)

Και τα πρωτα 1-2 δεν ηξερα τι μου γινοταν η δεν εκανα τιποτα για το νερο μου.

Link to comment
Share on other sites

hatchet, black line tetra & cardinal tetra
Βρίσκονται σε 3 διαφορετικά ενυδρεία με χαλίκι, καμιά anubia, μόνο νερό βρύσης, καμία μέτρηση και γενικότερα εκτός από αλλαγές νερού και τροφή, καμία άλλη φροντίδα !!!
Ξέχασα να αναφέρω ότι και στα 3 υπάρχουν sp3 (ancistrus)

Περιοχή Κορυδαλλός / Νίκαια
Σαν παρατήρηση έχω να αναφέρω ότι στο μεγάλο ενυδρείο που η φροντίδα και η επίβλεψη είναι συνεχής τα hatchet πάνε εξίσου καλά.
Ta hatchet στο μεγάλο ενυδρείο είναι μηνών, τα υπόλοιπα λίγο παραπάνω απο 3τία... 

Link to comment
Share on other sites

hatchet, black line tetra & cardinal tetra

Βρίσκονται σε 3 διαφορετικά ενυδρεία με χαλίκι, καμιά anubia, μόνο νερό βρύσης, καμία μέτρηση και γενικότερα εκτός από αλλαγές νερού και τροφή, καμία άλλη φροντίδα !!!

Ξέχασα να αναφέρω ότι και στα 3 υπάρχουν sp3 (ancistrus)

Περιοχή Κορυδαλλός / Νίκαια

Σαν παρατήρηση έχω να αναφέρω ότι στο μεγάλο ενυδρείο που η φροντίδα και η επίβλεψη είναι συνεχής τα hatchet πάνε εξίσου καλά.

Ta hatchet στο μεγάλο ενυδρείο είναι μηνών, τα υπόλοιπα λίγο παραπάνω απο 3τία... 

 

Ξέχασα ότι στα μικρά επίσης βρίσκονται red cherry γαριδούλες αλλά είχα κρατήσει και για κανα χρόνο ένα Dwarf African Frog μέχρι που το χάρισα...

Link to comment
Share on other sites

Εχω cherry barb στο ενυδρείο μου πριν αρχίσω να το πειράζω με Α.Ο. για 6 περίπου χρόνια και μάλιστα είχε γεννηθεί στο ενυδρείο μου, το μοναδικό. Οι γονείς του πέθαναν με το κρύο νερό όταν χάλασε η αντίσταση αυτό άντεξε όπως επίσης κι ο κοινός πλέκο που είχα για 4 χρόνια αλλά τον έδωσα πριν ένα μήνα. Επίσης πριν χαλάσει η αντίσταση και ψοφήσουν απ το κρύο είχα 3 χρόνια 7 cardinal tetra. Να σημειώσω πως η θερμοκρασία που όλα ψόφησαν είχε φτάσει τους 12 βαθμούς αλλά έλειπα και η γυναίκα δεν το πήρε χαμπάρι, το cherry κι ο πλέκο κολυμπούσαν κι έτρωγαν σα να μη συμβαίνει τίποτα. 

Έγινε επεξεργασία - ΚΩΣΤΑΣ_60702
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση ...

Τι νερο εχετε?

Gh kh tds ph?

Σταματη δεν μπορεις να κανει μια ερευνα σε διαφορετικες παραμετρους.

Απο οσο γνωριζω στην Αθηνα δεν εχετε ολοι το ιδιο νερο.

Δεν μπορω να καταλαβω αυτο σε τι θα μας ωφελισει.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση ...

Τι νερο εχετε?

Gh kh tds ph?

Σταματη δεν μπορεις να κανει μια ερευνα σε διαφορετικες παραμετρους.

Απο οσο γνωριζω στην Αθηνα δεν εχετε ολοι το ιδιο νερο.

Δεν μπορω να καταλαβω αυτο σε τι θα μας ωφελισει.

 

Η αλήθεια είναι οτι ανα περιοχή οι τιμές μπορεί να ποικίλουν και να αλλάζουν δραματικά....

 

https://www.eydap.gr/TheCompany/Water/WaterSources/

Link to comment
Share on other sites

Βotia macracanthus για δεκατέσσερα χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η άποψη μου είναι ότι η ερώτηση του αρχικού ποστ είναι λάθος. Το θέμα δεν είναι αν ζουν τα ψάρια μας αλλά πώς ζουν. Αν είναι έτσι, ας μιλήσουμε για απλά χρυσόψαρα σε γυαλα, με αλλαγές νερού κάθε 2-3 ημέρες. Neon tetras σε αλκαλικό pH 7,5-8 και σκληρότητες άνω του 8 είναι οικτρό περιβάλλον για αυτά τα ψάρια. Αυτή η ερώτηση δείχνει παντελή έλλειψη ενδιαφέροντος για το ενυδρείο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ!!

Αλλωστε δεν γίνεται να υπάρχει αυτό το θεμα,κ μετά να προτείνεται σε κάποιον να αλλάξει ψαροσυνθεση γιατί είναι λάθος οι παράμετροι του νερού..

Link to comment
Share on other sites

Η άποψη μου είναι ότι η ερώτηση του αρχικού ποστ είναι λάθος. Το θέμα δεν είναι αν ζουν τα ψάρια μας αλλά πώς ζουν. Αν είναι έτσι, ας μιλήσουμε για απλά χρυσόψαρα σε γυαλα, με αλλαγές νερού κάθε 2-3 ημέρες. Neon tetras σε αλκαλικό pH 7,5-8 και σκληρότητες άνω του 8 είναι οικτρό περιβάλλον για αυτά τα ψάρια. Αυτή η ερώτηση δείχνει παντελή έλλειψη ενδιαφέροντος για το ενυδρείο.

 

Ωπα φιλε,μπηκες πολυ φουριοζος και δεν ξερεις καν το ατομο που ανοιξε το θεμα και γιατι το ανοιξε,δεν μπορεις να μιλας για παντελη ελλειψη ενδιαφεροντος...

Το αν ειναι οικτρο ενα περιβαλλον για ενα ψαρι δεν μπορεις να το ξερεις γιατι απλα δεν ξερεις σε τι νερα εχει γεννηθει και εχει μεγαλωσει.

Καλα ειναι να κραταμε τα ψαρια μας στις συνθικες που πρεπει,αλλα τα περισσοτερα εχουν γεννηθει σε νερο βρυσης στις φαρμες και δεν ξερουν καν πως ειναι ο κανονικος βιοτοπος τους και τι νερα εχει.Και πιστεψε με,τα νερα βρυσης στις φαρμες δεν ειναι μ****α,καμια χωρα δεν εχει μαλακο νερο στη βρυση της.

Εδω κρατανε δισκους σε νερο βρυσης,τα νεον σας πειραξαν?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Επισης ενας εκτροφεας ειναι επιτυχημενος αν δινει απογονους που δεν θα ψωφουν στο νερο του αγοραστη.Αν εκαναν τις εκτροφες σε μ****α νερο το 80% απο τα ψαρια που πουλουσαν θα πεθαιναν στα χερια του νεου ιδιοκτητη.

 

Δεν χρειαζεται εδω να εμβαθυνουμε στο αν ειναι σωστο η οχι για τα ψαρια και δεν θα βγει πουθενα,γιατι οποιος εχει ενυδρειο ξερει οτι τα ψαρια θα ηταν καλυτερα στο ποταμι,παρ'ολα αυτα επιλεγει να τα εχει σπιτι του.

 

Αρα λοιπον ψαρι εκτροφης γενιεται και μεγαλωνει σωστα σε παραμετρους ιδιους με το νερο που γεννηθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...