Jump to content

Τι μπορεί να είναι;


Liomidis

Recommended Posts

Ρίχνω discus trace με κάθε αλλαγή. Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι ότι το νερό της αλλαγής είναι κρύο γιατί η δεξαμενή είναι στο μπαλκόνι.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει το φρέσκο νερό να έχει σχεδόν την ίδια θερμοκρασία με το ενυδρείο. Τα ψάρια σου με κάθε αλλαγή τρώνε δυνατό σοκ. Πρέπει να βρεις τρόπο να το ζεσταίνεις πριν κάνεις την αλλαγή.

Ίσως "ακούγομαι" απότομος, αλλά μ' αυτό το τρόπο τα ψάρια ταλαιπωρούνται πολύ. Ειδικά τώρα που αρχίζουν και τα κρύα, η διαφορά της θερμοκρασίας είναι τουλάχιστον 10 βαθμοί. Μήπως να μεταφέρεις το βαρέλι μέσα στο σπίτι και να το ζεσταίνεις με θερμαντήρα πριν κάνεις την αλλαγή;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι ότι το νερό της αλλαγής είναι κρύο γιατί η δεξαμενή είναι στο μπαλκόνι.

Νομίζω βρέθηκε κ το πρόβλημα .....
Link to comment
Share on other sites

Η δεξαμενή είναι 180 λίτρα δεν χωράει με τίποτα μέσα στο σπίτι. Έχω θερμοστάτη στη δεξαμενή αλλά δεν μπορεί να φτάσει το νερό στους 30.

Δεν νομίζω τα ψάρια να ξύνονται στα ξύλα επειδή η θερμοκρασία είναι χαμηλότερη στις αλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι ο μόνος λόγος που βλέπεις τα ψάρια να ξύνονται, αλλά σίγουρα είναι μια πολύ σοβαρή αιτία stress. Πάρε ένα βαρέλι 60-80 λίτρων όπου μπορείς να ζεσταίνεις το νερό.

Σκέψου διάθεση που θα είχες, αν κάθε βδομάδα έτρωγες αναγκαστικά σκωτσέζικο ντους. Άσε που μπορεί ν' αρπάξεις και καμιά πούντα (βλ. ick).

Link to comment
Share on other sites

Η δεξαμενή είναι 180 λίτρα δεν χωράει με τίποτα μέσα στο σπίτι. Έχω θερμοστάτη στη δεξαμενή αλλά δεν μπορεί να φτάσει το νερό στους 30.

Δεν νομίζω τα ψάρια να ξύνονται στα ξύλα επειδή η θερμοκρασία είναι χαμηλότερη στις αλλαγές.

Σίγουρα ο λόγος που ξύνονται δεν είναι η αλλαγή θερμοκρασίας απλά σύμφωνα με την λιγοστή μ εμπειρία ένας από τους κύριους λόγους ασθενειών είναι το στρες.... Λίγο η υψηλή ροή λιγο η απότομη αλλαγή θερμοκρασίας ισώς στρεσάρουν (αποδυναμώνουν) τα ψάρια κ παρουσιάζονται τα περαιτέρω προβλήματα.... Απλά σου είπα την γνώμη μου (ίσως να κανω λάθος) ....Σίγουρα οι πιο έμπειροι θα σε κατατοπίσουν καλύτερα ....
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η δεξαμενή είναι 180 λίτρα δεν χωράει με τίποτα μέσα στο σπίτι. Έχω θερμοστάτη στη δεξαμενή αλλά δεν μπορεί να φτάσει το νερό στους 30.

Δεν νομίζω τα ψάρια να ξύνονται στα ξύλα επειδή η θερμοκρασία είναι χαμηλότερη στις αλλαγές.

Συγνωμη που επιμενω...αλλα και εξωτερικα παρασιτα να εχεις(που να ξερεις οτι τα περισοτερα τα ευνοουν οι χαμηλες θερμοκρασιες) και αναφερομαι στο ξυσιμο που γραφεις...πρωτα θα πρεπει να θωρακησεις τα ψαρια σου και μετα να ξεκινησεις αν χρειαζεται θεραπεια...το ψαρι δυσκολα χανεται απο εξωτερικα παρασιτα και ειδικα οι δισκοι λογω των θερμοκρασιων που τους κραταμε...γνωμη μου και συγνωμη παλι που το ξαναεπαναλαμβανω ειναι οτι πρεπει πρωτα να φτιαξεις θεματα ρουτινας των ψαριων σου και μετα αν χρειαστει να ξεκινησεις την οποια θεραπεια που θα τα επιβαρυνει ακομα περισοτερο...παντως αρχικα η αυξηση της θερμοκρασιας και η χρηση μικρης ποσοτητας αντιχλωριου παρολο που το νερο ειναι οσμωσης θα βοηθησει(γνωμη μου)αφου πρωτα ρυθμισεις τη ροη των φιλτρων..την διατροφη τους..της σταθερες του ενυδρειου σου.. Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει που επιμένεις, θέλεις να βοηθήσεις και σ' ευχαριστώ για αυτό. Λοιπόν χθές άνοιξα μεγαλύτερες  τρύπες στο σπρέι μπαρ του 2075 και το έβαλα να κοιτάει προς τα επάνω. Επίσης γύρισα την έξοδο του 2213 να χτυπά στο τζάμι. Ελπίζω με αυτές τις αλλαγές να μείωσα κατα πολύ την ροή. Ταϊζω 4 φορές τη μέρα, αλλά πρέπει να ελαττώσω την ποσότητα. Δύο φορές το μήνα δίνω Stendker βοδινή καρδιά και λαχανικά. Όσο για την θερμοκρασία του νερόυ αλλαγής σκέφτηκα να προβώ σε αγορά ενός θερμοστάτη 600w ή ενός ταχυθερμαντήρα νερού κουζίνας. Αλλά δεν ξέρω ποιό απο τα δύο θα μου κάνει δουλειά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ενας παλιος θερμοστατης πιστευω οτι θα βοηθησει πολυ περισοτερο απο τα περιορισμενα λιτρα που θα σου προσφερει καθε φορα ο ταχυθερμαντηρας..ασε που νομιζω οτι καινε γυρω στα 2000-3000 βατ την ωρα...οσον αφορα την μοσχαροκαρδια αν και ειμαι αντιθετος με την χορηγηση της καλο ειναι σε ψαρια αδυναμα χωρις σημαδια εντερικων να δινουμε για καμποσο καιρο μεχρι να ανακαμψουν και να ξαναπαρουν τα πανω τους..ακομα και καθημερινα και μιλω μονο για την στενκερ που αποτελει μια κατηγορια μονη της..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ποσοτητα ταιζε οτι μπορουν να φανε τα ψαρια μεσα σε 3-5 λεπτα εκτος αν εχεις ψαρια βυθου που μπορεις να ταιζεις και λιγο παραπανω..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πόσους δίσκους έχεις τώρα μέσα;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα να πας σταδιακά σε νερό βρύσης αν έχεις δίσκους εκτροφής. Είναι το μόνο σίγουρο για σταθερή ποίοτητα νερού χωρίς διακυμάνσεις. Σε ενδιαφέρει περισσότερο η σταθερότητα απο την ποίοτητα. Επίσης πρέπει να μεγαλώσεις το κοπάδι για να αισθάνονται ασφάλεια. Χρειάζεσαι περισσότερες κρυψώνες.

Link to comment
Share on other sites

Οι δίσκοι θα γίνουν 6 σε σύνολο αλλά αυτή τι στιγμή έχω 3 που θέλω να τους σταθεροποιησω, να είμαι σίγουρος ότι είναι καλά. Επίσης ξέρω ότι οι δίσκοι θέλουν μαλακό νερό, αλλά πρόσφατα διάβασα ότι για να έχεις σταθερό χαμηλό ph στο ενυδρείο για δίσκους το kh θα πρέπει να είναι 9 με 12. Δεν ξέρω αν ισχύει, αλλά μου φάνηκε περίεργο αυτή η σκληρότητα.

Link to comment
Share on other sites

Οι δίσκοι εκτροφής ζούνε μια χαρά σε νερό βρύσης. Δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα να πας σταδιακά σε νερό βρύσης αν έχεις δίσκους εκτροφής. Είναι το μόνο σίγουρο για σταθερή ποίοτητα νερού χωρίς διακυμάνσεις. Σε ενδιαφέρει περισσότερο η σταθερότητα απο την ποίοτητα. Επίσης πρέπει να μεγαλώσεις το κοπάδι για να αισθάνονται ασφάλεια. Χρειάζεσαι περισσότερες κρυψώνες.

 

 

Οι δίσκοι εκτροφής ζούνε μια χαρά σε νερό βρύσης. Δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο.

 

Ρε Παναγιωτη, το παλληκαρι εχει οσμωση και προσπαθει το κατι παραπανω, γιατι τον αποτρεπεις και του λες να βαλει τα ψαρια σε νερο βρυσης;

Link to comment
Share on other sites

Ρε Παναγιωτη, το παλληκαρι εχει οσμωση και προσπαθει το κατι παραπανω, γιατι τον αποτρεπεις και του λες να βαλει τα ψαρια σε νερο βρυσης;

 

Δεν τον αποτρέπω.

Τη γνώμη μου λέω για να έχει σταθερό ph και συνθήκες νερού. Αυτό χρειάζονται οι δίσκοι εκτροφής.

Keep it simple !!!  Και τα λέω αυτά σαν παθών,

Link to comment
Share on other sites

Ποιο;

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...