Jump to content

Ένας Μονομάχος! Αλλά τι Μονομάχος ?


Paolito

Recommended Posts

Να ρωτησω κατι?

Γιατι καποιος να κανει σκουπα βυθου στο ενυδρειο του? Ειδικα οταν εχει φυτεμενο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι?

Γιατι καποιος να κανει σκουπα βυθου στο ενυδρειο του? Ειδικα οταν εχει φυτεμενο ενυδρειο.

 

Προς το  “ειδικά”  φαντάζομαι ότι μάλλον  οι σκούπες βυθού δεν εξυπηρετούν σε φυτεμένο βυθό. Γιατί  όμως μου κάνεις αυτή την ερώτηση ? :)  χαλίκι έχω με δυο κομμάτια anubia.

"Προσωπικά" ομως μου αρέσει η σχολαστική περιποίηση / καθαριότητα του ενυδρείου μου και γενικότερα ψάχνομαι με οτιδήποτε κατασκευές. Η χαρά του νέου χομπίστα ;)

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα θεωρω τη σκουπα βυθου οτι πιο αχρηστο υπαρχει για το ενυδρειο.

Και θα στο εξηγησω και με απλα λογια να το καταλαβεις.

Καταρχην στη φυση δεν υπαρχουν σκουπες βυθου.

Το ενυδρειο,δεν ειναι ιατρειο για να ειναι τζαμι και να λαμπει απο καθαριοτητα.

Οταν κανει σκουπα βυθου και ειδικα σε βαθος,πιο πολυ κακο κανεις παρα καλο γιατι τραβας απο τον βυθο πολλα απο τα οργανικα και απο τα βακτηρια που εχει μαζευψει.

Σε ενα ενυδρειο που εχει φυτα,οταν δεν κανεις σκουπα βυθου,ο βυθος μαζευει οργανικα και φτιαχνει φυσικο υποστρωμα με αποτελεσμα τα φυτα να πηγαινουν καλυτερα.

Δηλαδη εσυ που θες να βαλεις φυτα και δεν εχεις και υποστρωμα κατω απο το χαλικι σου,καλο ειναι να μην κανεις σκουπα βυθου.

Αν εχει μαζεψει πολλα σκουπιδια ο βυθος,απλα με ενα αλφαδολαστιχο ρουφας τα πολλα πολλα και τα χοντρα,τα πανω πανω δηλαδη,δεν τον κανεις τζαμι το βυθο και σε βαθος,μονο κακο του κανεις ετσι.

Για ολα αυτα λοιπον,προσωπικα για μενα η σκουπα βυθου ειναι οτι πιο αχρηστο πραγμα υπαρχει για το ενυδρειο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ!  τόχω,  α) τα ταΐζουμε ληγμένα και β) δεν τα καθαρίζουμε . Δεν έχεις παράπονο μαθαίνω γρήγορα χαχαχχα! ;)

 

Λοιπόν, η αλήθεια είναι ότι δεν το είχα σκεφτεί  έτσι όπως το ανάλυσες,  διότι πολύ απλά δεν έχω την ανάλογη εμπειρία. Πράγματι  στην φύση  δεν υπάρχουν σκούπες,  όπως και ενυδρεία.  Σε ευχαριστώ για  την βοηθειά σου, xρήσιμες οι πληροφορίες σου ;)

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ!  τόχω,  α) τα ταΐζουμε ληγμένα και β) δεν τα καθαρίζουμε . Δεν έχεις παράπονο μαθαίνω γρήγορα χαχαχχα! ;)

 

Λοιπόν, η αλήθεια είναι ότι δεν το είχα σκεφτεί  έτσι όπως το ανάλυσες,  διότι πολύ απλά δεν έχω την ανάλογη εμπειρία. Πράγματι  στην φύση  δεν υπάρχουν σκούπες,  όπως και ενυδρεία.  Σε ευχαριστώ για  την βοηθειά σου, xρήσιμες οι πληροφορίες σου ;)

 

Δεν ειπα αυτο βρε :P

Δεν ειπα οτι τα ταιζουμε ληγμενα,ειπα οτι προσωπικα δεν πεταω τις τροφες μετα το 6μηνο.

Οσον αφορα την καθαριοτητα,η αλλαγη νερου αρκει,τα υπολοιπα τα κανουν το φιλτρο σου και τα βακτηρια που υπαρχουν στο φιλτρο αλλα και σε ολο το ενυδρειο,ακομα και στα τζαμια του.

Οπως σου ειπα και πιο πανω,ενα απλο σιφοναρισμα που και που για να παρεις τα πολλα αρκει.Οταν κανεις το βυθο σου τζαμι μεχρι το βαθος του πιο πολυ ζημια κανεις παρα καλο.Εκει υπαρχουν βακτηρια που προστατευουν το ψαρι σου,ειναι σαν να λες οτι καθαριζω το φιλτρο μου σε καθε αλλαγη νερου και κανω τα υλικα του καθαρα σαν καινουρια,κατι αναλογο ειναι και ο βυθος.

Βεβαια,ο καθενας κανει οτι θελει στο ενυδρειο του,εγω σου λεω πως ειναι τα πραγματα,απο κει και περα εσυ θα αποφασισεις αν το ακολουθησεις η οχι. :)

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα αυτο βρε :P

Δεν ειπα οτι τα ταιζουμε ληγμενα,ειπα οτι προσωπικα δεν πεταω τις τροφες μετα το 6μηνο. (το ξερω βρε  :P , για να σε πειράξω το εγραψα   ;)   )

Οσον αφορα την καθαριοτητα,η αλλαγη νερου αρκει,τα υπολοιπα τα κανουν το φιλτρο σου και τα βακτηρια που υπαρχουν στο φιλτρο αλλα και σε ολο το ενυδρειο,ακομα και στα τζαμια του.

Οπως σου ειπα και πιο πανω,ενα απλο σιφοναρισμα που και που για να παρεις τα πολλα αρκει.Οταν κανεις το βυθο σου τζαμι μεχρι το βαθος του πιο πολυ ζημια κανεις παρα καλο.Εκει υπαρχουν βακτηρια που προστατευουν το ψαρι σου,ειναι σαν να λες οτι καθαριζω το φιλτρο μου σε καθε αλλαγη νερου και κανω τα υλικα του καθαρα σαν καινουρια,κατι αναλογο ειναι και ο βυθος.

Βεβαια,ο καθενας κανει οτι θελει στο ενυδρειο του,εγω σου λεω πως ειναι τα πραγματα,απο κει και περα εσυ θα αποφασισεις αν το ακολουθησεις η οχι. :)

 

 

Aπόλυτα κατανοητός  ;)  Σε ευχαριστώ.

 

Link to comment
Share on other sites

Μετά από λίγα πειράματα, έτοιμη και η σκούπα βυθού. ;)

P1060199_zps0u55yhzz.jpg

Πιστευω αν η Καλτσά ήταν μαύρη με δαντέλα θα ήταν καλύτερα :D :D Έγινε επεξεργασία - Carp82
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πιστευω αν η Καλτσά ήταν μαύρη με δαντέλα θα ήταν καλύτερα :D :D

 

 

Να ανοίξουμε νέο θέμα. “Η τρόμπα και το καλτσόν” και άσε να δούμε τι ψάρια θα τσιμπήσουν χαχαχχα!! . 

 

Η ιδέα  μπορεί να πουλήσει σε αποκριάτικο κουστούμι  όπως επίσης να ανοίξει νέες θέσεις εργασίας για  μεταμεσονύχτια  καθαρίσματα ενυδρείων. Γενικά, πάει και με τσίπουρο. Φαντασία θέλει  ;)

 

Μόνο μια θερμή παράκληση στον  rastafarian, μην βγάλει άχρηστα και  τα μαύρα δαντελωτά  :P

Έγινε επεξεργασία - Paolito
Link to comment
Share on other sites

Να ανοίξουμε νέο θέμα. “Η τρόμπα και το καλτσόν” και άσε να δούμε τι ψάρια θα τσιμπήσουν χαχαχχα!! . 

 

Η ιδέα  μπορεί να πουλήσει σε αποκριάτικο κουστούμι  όπως επίσης να ανοίξει νέες θέσεις εργασίας για  μεταμεσονύχτια  καθαρίσματα ενυδρείων. Γενικά, πάει και με τσίπουρο. Φαντασία θέλει  ;)

 

Μόνο μια θερμή παράκληση στον  rastafarian, μην βγάλει άχρηστα και  τα μαύρα δαντελωτά  :P

 

Μου αρεσει το χιουμορ σου

 

Link to comment
Share on other sites

 

Αν εχει μαζεψει πολλα σκουπιδια ο βυθος,απλα με ενα αλφαδολαστιχο ρουφας τα πολλα πολλα και τα χοντρα,τα πανω πανω δηλαδη,δεν τον κανεις τζαμι το βυθο και σε βαθος,μονο κακο του κανεις ετσι.

 

 

Γιαυτό λέω σωληνάκι αεραντλίας που μαζέυει απαλά, στοχευμένα και αργά...

Link to comment
Share on other sites

Θα επανέλθω στο θέμα της τροφής. Πριν λίγο του έβαλα 6  μπαλάκια από την τροφή που έχω παρουσιάσει. Μου έκανε εντύπωση ότι τα έφαγε σε 5’’, σχεδόν μια μπουκιά όλα. Είναι φυσιολογικό ? μετά καθόταν στο τζάμι και με κοιτούσε λες και τον άφησα νηστικό .

Link to comment
Share on other sites

Μη μασας.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα επανέλθω στο θέμα της τροφής. Πριν λίγο του έβαλα 6  μπαλάκια από την τροφή που έχω παρουσιάσει. Μου έκανε εντύπωση ότι τα έφαγε σε 5’’, σχεδόν μια μπουκιά όλα. Είναι φυσιολογικό ? μετά καθόταν στο τζάμι και με κοιτούσε λες και τον άφησα νηστικό .

 

 

σου κάνει νάζια. για να σου παρει τον αέρα. εσυ οτι και να σου κανει .... βραχος. μην λυγίζεις :angylaw: ​ 

Link to comment
Share on other sites

Από την μια ακούω να…  τρώει  όσο θέλει  για 2 λεπτά. Από την άλλη αυτός  τα 6 μπαλάκια τα τρώει σε 5’’, τι διάλο  ο Χαλκιάς  είναι ?! .

Link to comment
Share on other sites

Να τρώει την τροφή που ρίχνεις το πολυ μέσα σε 2 λεπτα. Όχι να τρώει συνεχόμενα για 2 λεπτα.

Link to comment
Share on other sites

Να τρώει την τροφή που ρίχνεις το πολυ μέσα σε 2 λεπτα. Όχι να τρώει συνεχόμενα για 2 λεπτα.

 

Και πως το σκέφτεσαι να γίνετε αυτό ?  να του ρίχνω ένα μπαλάκι κάθε 5 μέτρα ?  :bigemo_harabe_net-163:

Μάλλον δεν με κατάλαβες . Την τροφή που πρέπει να τρώει σε 2 λεπτά  το ζώον  την τρώει   σε 5’’.  Αλλά  μη σκιάζεσαι  ξέρω! θα ξεκινήσω  το μαρτύριο της σταγόνας. Μπαλάκι… μπαλάκι.  Θα μάθει να τρώει αργά.  :bigemo_harabe_net-112:

 

Link to comment
Share on other sites

Χώρισε την τροφη σε 4 μέρη. Και τάιζε κάθε 30 δευτερόλεπτα. :=D

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ μου δεν ακολούθησα αυτό τον τρόπο. Έτσι μπορεί να φάει ΠΑΡΑ πολύ και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το αναφέρουν τόσες πολλές εταιρίες...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι λένε οι εταιριες και με ποιους μαθηματικούς τύπους υπολογίζουν τους χρόνους, αυτό που ξέρω  να πω είναι ότι το ψαρί  έφαγε  βάση   αυτών που γράφουν οι οδηγίες  και κάθεται στην γωνιά  που το ταΐζω περιμένοντας  εδώ και 20 λεπτά .

 

Μια απλή ερώτηση.  Τα ψάρια στη φύση τρώνε μέχρι να σκάσουν ?  δηλαδή  δεν χορταίνουν  να σταματήσουν ?  Αν το ταΐσω περισσότερο τι θα πάθει ? 

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια στη φυση δεν βρισκουν παντα τροφη η εχουν συγκεκριμενες ωρες που κυνηγουν/ψαχνουν...

Οποτε ναι μπορουν και να φανε μεχρι να σκασουν

Νομιζω αυτο με τα 2 λεπτα ειναι για να μην παραμεινει η τροφη μεσα στο νερο παραπανω.. Οχι οτι το γευμα του πρεπει να κρατησει τοσο η οτιδηποτε αλλο.

Με το να ταιζεις "νορμαλ" η να κανεις νυστια θα το δεις και πιο ζωηρο και πιο κινητικο για την ευρεση αυτης.

Έγινε επεξεργασία - retard20
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μην το πρηζεις στο φαι! Μην κανεις σαν την ελληνιδα μανα!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Up to 7 pellets σημαίνει ΜΕΧΡΙ 7 πελετάκια, όχι από 7 και πάνω. Προσοχή στην μετάφραση, την μπέρδευα και εγώ με αυτό το "up to" :P

Να ξέρεις βέβαια ότι θα περάσει το 6μηνο που λένε οι οδηγίες και δεν θα έχεις τελειώσει ούτε το 1/10. Να δεις μια χαρά που θα την πάρεις όταν το πετάξεις γεμάτο... Γι' αυτό αν έχεις κανέναν φίλο συνχομπίστα δώσε του τροφή αβέρτα.

 

Αφού το προτείνει ο AgMa, εγώ διατίθεμαι να σου δώσω από τη δική μου τροφή, αν βέβαια δεν έχεις. Είναι το "Bloodworms" της Sera και ο δικός μου κάνει σαν τρελός γι'αυτό.  :bigemo_harabe_net-112: Θα το φέρω μαζί μου το Σάββατο, οπότε φέρε και εσύ τη δική σου και τη μοιραζόμαστε. Υπολόγισε ότι θα "χτυπήσω κάρτα" 7-9, γιατί μετά έχει βραδινή έξοδο με το αμόρε... :bigemo_harabe_net-148:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αφού το προτείνει ο AgMa, εγώ διατίθεμαι να σου δώσω από τη δική μου τροφή, αν βέβαια δεν έχεις. Είναι το "Bloodworms" της Sera και ο δικός μου κάνει σαν τρελός γι'αυτό.  :bigemo_harabe_net-112: Θα το φέρω μαζί μου το Σάββατο, οπότε φέρε και εσύ τη δική σου και τη μοιραζόμαστε. Υπολόγισε ότι θα "χτυπήσω κάρτα" 7-9, γιατί μετά έχει βραδινή έξοδο με το αμόρε... :bigemo_harabe_net-148:

 

Σε ευχαριστώ πολύ!

Έχω το αντίστοιχο της  JBL το  Novo Fil.

 

Θα το ήθελα πολύ  αλλά  το βλέπω χλομό να καταφέρω να έρθω σε αυτή τη συμάζοξη, λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων. Δεν με παίρνει, θα φάω παντόφλα :P .  Ελπίζω ομως να γίνονται συχνά τέτοιες συναντήσεις  ;) .

 

Έγινε επεξεργασία - Paolito
Link to comment
Share on other sites

Μην το πρηζεις στο φαι! Μην κανεις σαν την ελληνιδα μανα!

 

Κάθε άλλο Θοδωρή, αντίθετα είμαι πολύ προσεκτικός στην ποσότητα. Άλλωστε το έχω γράψει, πάω  “by the book”.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...