Jump to content

Ένας Μονομάχος! Αλλά τι Μονομάχος ?


Paolito

Recommended Posts

Εχτές μετά από 6 μέρες  άλλαξα το 25%  του νερού απο το ενυδρείο.  Με το ξυλαράκι που είχα προσθέσει  για ντεκόρ,  το χρώμα του νερού  απέκτησε  μια πολύ απαλή υποκίτρινη απόχρωση. Έδειχνε για εμένα όμορφο / τροπικό.  Έκανα λοιπόν  μια μέτρηση ταυτόχρονα στο φρέσκο νερό της βρύσης και στο παλιό νερό του ενυδρείου.  Οι μετρήσεις έγιναν με τα γνωστά “κορδελάκια” της JBL  τα easy test. Τα αποτελέσματα  ήταν πανομοιότυπα, καμία απόκλιση.  Διερωτώμαι…  μούφα τα κορδελάκια ?  ή μπορεί να είναι και νορμάλ  ?

Link to comment
Share on other sites

Εχτές μετά από 6 μέρες άλλαξα το 25% του νερού απο το ενυδρείο. Με το ξυλαράκι που είχα προσθέσει για ντεκόρ, το χρώμα του νερού απέκτησε μια πολύ απαλή υποκίτρινη απόχρωση. Έδειχνε για εμένα όμορφο / τροπικό. Έκανα λοιπόν μια μέτρηση ταυτόχρονα στο φρέσκο νερό της βρύσης και στο παλιό νερό του ενυδρείου. Οι μετρήσεις έγιναν με τα γνωστά “κορδελάκια” της JBL τα easy test. Τα αποτελέσματα ήταν πανομοιότυπα, καμία απόκλιση. Διερωτώμαι… μούφα τα κορδελάκια ? ή μπορεί να είναι και νορμάλ ?

Τα "κορδελακια" κανουν κορδελακια. Ειχα παρει κ εγω τα ιδια στην αρχη κ μονο στο Gh το αποτελεσμα ηταν κοντα με τα υγρα τεστ. Κατα τα αλλα οτι να'ναι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολλες φορες στο φορουμ γραφεται πως αυτα τα τεστ δεν ειναι αξιοπιστα. Οποτε παρε υγρα ωστε να εισαι καλυμμενος!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ!

Έχω το αντίστοιχο της  JBL το  Novo Fil.

 

Θα το ήθελα πολύ  αλλά  το βλέπω χλομό να καταφέρω να έρθω σε αυτή τη συμάζοξη, λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων. Δεν με παίρνει, θα φάω παντόφλα :P .  Ελπίζω ομως να γίνονται συχνά τέτοιες συναντήσεις  ;) .

 

Αν σε βολεύει, μπορούμε να τα πούμε και εκτός συνάντησης. Θα σου στείλω PM.

 

Οι συναντήσεις γίνονται κάθε 2ο Σάββατο του μήνα. Θα χαρούμε να τα πούμε από κοντά. :thumbsu:

 

Link to comment
Share on other sites

Αν σε βολεύει, μπορούμε να τα πούμε και εκτός συνάντησης. Θα σου στείλω PM.

 

Οι συναντήσεις γίνονται κάθε 2ο Σάββατο του μήνα. Θα χαρούμε να τα πούμε από κοντά. :thumbsu:

 

 

ΟΚ! κάποια στιγμή  το κανονιζουμε ;)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα  στο ενυδρείο  των 30Lit  μαζί με τον μονομάχο  μπήκε  και μια γαρίδα Amano.

 

Το ερώτημα θα μπορούσε να είναι «Συγκατοίκηση» ή «μεζές» . Αν δεν προχωρούσα σε αυτή την κίνηση δεν θα μάθαινα ποτέ κατά πόσο κοινωνικός  είναι ο ψαρής  μου.

Τα πρώτα 2-3 λεπτά την κυνήγησε διερευνητικά. Η γαρίδα είναι Ninja. Εκεί που την έβλεπε… εκεί την έχανε. Μετά από 8 ώρες  συμβίωσης τα πράγματα δείχνουν πολύ ήρεμα. Η γαρίδα πάει από κρυψώνα σε κρυψώνα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η γαρίδα έχει λουφάξει κάτω απο μια σχισμή του ξύλου.  Ο ψαρής μου τελικά δεν  είναι κοινωνικός. Μου θυμίζει ελικόπτερο apache. Πολύ φοβάμαι ότι αν κάνει το λάθος και φανερωθεί η γαρίδα, θα έχουμε θερμό επεισόδιο.

 

P1060203_zpstoernalf.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι. Μετα απο ενα μεγάλο καβγά ξεκινάει μια μεγάλη αγάπη. Σε λιγο καιρό θα το δεις θα εχεις τρυφερά τετ Α τετ

Link to comment
Share on other sites

Χαχχα! Ναι μια χαρά τα πάει  με 3 γαρίδες τώρα  και ένα σαλιγκάρι. Οι γαρίδες βέβαια όλη την ημέρα είναι κριμένες. Φαντάζομαι θα νυχτοπερπατούν.  Το 30Lit ενυδρείο έχει πλέον αρκετά φυτά και ένα ξύλο με πολλές κρυψώνες. ;)

 

P1060223_zps41phygaw.jpg

 

P1060222_zpsrtzpq2kb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Βλέποντας αυτές τις φυσαλίδες διερωτώμαι αν ο μονομάχος θέλει να ζευγαρώσει. Και για να μαθαίνω, πότε είναι η εποχή τους ?

 

P1060224_zpslcnqw6ds.jpg

Έγινε επεξεργασία - Paolito
Link to comment
Share on other sites

Για τους μονομάχους πάντα θα είναι η εποχή τους :D

Link to comment
Share on other sites

Να ρισκάρω να του ρίξω μια  θυληκιά ?  Με τις 3 amano και το ένα zebra snails τα πάνε μια χαρά. Το ψαράκι το έχω ένα μήνα είναι πολύ  κοινωνικό και τρώει από το χέρι μου. :)

Αν η συμβίωση αυτή τα πάει καλά,  θα έχω μια καλή  δικαιολογία να πω στην οικογένεια  ότι χρειαζόμαστε 60αρι ενυδρείο  ;) 

Link to comment
Share on other sites

Δεν γινεται ετσι η αναπαραγωγη των μονομαχων.Δηλαδη δεν παιρνεις μια θηλυκια και την ριχνεις μεσα και οτι γινει.

Και πες οτι τρωγονται,τι θα την κανεις μετα?

Διαβασε το προφιλ του μονομαχου,εχει πληροφοριες εκει πως γινεται η αναπαραγωγη τους.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πριν δέκα ημέρες στο ενυδρείο των 30 Lit πρόσθεσα μαζί με τον μονομάχο 6 γαριδούλες amano και 2 σαλιγκάρια zebra.  Την πρώτη εβδομάδα οι γαρίδες εξαφανίστηκαν σε μια φωλιά, η αλήθεια είναι ότι  έπεσε ένα μικροκυνηγητό.  Εχτές το πρωί  ξαφνικά ο μονομάχος μπήκε μέσα στη φωλιά και τις έβγαλε όλες  έξω. Το κουφό!!!  σήμερα το πρωί (που δεν πρόλαβα να το φωτογραφίσω)  ήταν ότι ο μονομάχος καθόταν εντελώς  ακίνητος επάνω στο ξύλο και  οι 4 από τις amano στην κυριολεξία του καθάριζαν τα πτερύγια και την πλάτη. Τις τελευταίες 3 ημέρες να προσθέσω ότι το ενυδρείο λάμπει από καθαριότητα. Τα σαλιγκάρια είναι το κάτι άλλο. Οι γαρίδες από εχτές είναι διαρκώς έξω από την φωλιά τους με τον μονομάχο να κάνει ανενόχλητος βόλτες ανάμεσά τους.

Έχουν σημειωθεί ανάλογες συμπεριφορές ?

 

Είχα επίσης την ευκαιρία  να δω να αλλάζει μια γαρίδα την πανοπλία της.

 

Ελπίζω η ισορροπία αυτή να διαρκέσει.

 

P1060225_zpsry1c6rvd.jpg

 

P1060226_zpsolqx3clu.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να σε στεναχωρισω αλλα μολις τα ζεμπρα σου γεμισουν το ενυδρειο με αυγα θα αλλαξεις γνωμη γι αυτα τα σαλιγκαρια.Και το κακο ειναι οτι τα αυγα δεν ξεκολλανε και θα σου κανουν το ενυδρειο πουα.Οπωτε,προσευχισου να μην εχεις αγορασει θυληκο ζεμπρα..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τελικά τα σαλιγκάρια είναι αρσενικά. Το ενυδρείο  είναι καθαρό από αυγά.

Το ενυδρείο καθάρισε από την άλγη εντελώς και τα φυτά αναπτύσσονται ταχύτατα.

 

Πριν λίγο καιρό σας είχα δείξει τις γαριδούλες που είχα προσθέσει στο ενυδρείο. Δυστυχώς μια από αυτές βρήκε… τραγικό θάνατο από τον Μονομάχο. Έκτοτε οι άλλες κρύφτηκαν και βγαίνουν μόνον το βράδυ. Κάποιες από αυτές ήταν αυγομένες. Σήμερα κατάφερα να δω ένα βρέφος γαριδάκι . Σας ανεβάζω την φωτογραφία του και είναι μέσα στον κόκκινο κύκλο. Είναι περίπου 2 χιλιοστά. 

 

P1060241_zpsinhnwupl.jpg

 

P1060243_zps2boimmmd.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πως γινεται αφου τα αυγα απο τις αμανο δεν εκολαπτονται σε γλυκο νερο αλλα μονο σε υφαλμηρο?

Επισης,εγω απο την φωτο δεν μπορω να καταλαβω αν ειναι γαριδα αυτο που βλεπω.

Και κατι αλλο,οι γαριδες αμανο,δεν γεννανε γαριδακια αλλα λαρβες,οι οποιες σιγα σιγα περνουν μορφη και θελουν και ειδικη αλγη για τροφη για να μεγαλωσουν,δεν ειναι τοσο ευκολο δηλαδη,κανεις δεν το εχει καταφερει μεχρι στιγμης.Οπωτε μαλλον και εσενα αυτο δεν εινα γαριδα αλλα κατι αλλο.

Διαβασε και εδω για τις αμανο. http://www.planetinverts.com/Amano%20Shrimp.html

Link to comment
Share on other sites

Πως γινεται αφου τα αυγα απο τις αμανο δεν εκολαπτονται σε γλυκο νερο αλλα μονο σε υφαλμηρο?

Επισης,εγω απο την φωτο δεν μπορω να καταλαβω αν ειναι γαριδα αυτο που βλεπω.

Και κατι αλλο,οι γαριδες αμανο,δεν γεννανε γαριδακια αλλα λαρβες,οι οποιες σιγα σιγα περνουν μορφη και θελουν και ειδικη αλγη για τροφη για να μεγαλωσουν,δεν ειναι τοσο ευκολο δηλαδη,κανεις δεν το εχει καταφερει μεχρι στιγμης.Οπωτε μαλλον και εσενα αυτο δεν εινα γαριδα αλλα κατι αλλο.

Διαβασε και εδω για τις αμανο. http://www.planetinverts.com/Amano%20Shrimp.html

 

σωστος σε ολα, παλαιοτερα βεβαια παραλιγο να τα καταφερει ενας φιλος μου

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πως γινεται αφου τα αυγα απο τις αμανο δεν εκολαπτονται σε γλυκο νερο αλλα μονο σε υφαλμηρο?

Επισης,εγω απο την φωτο δεν μπορω να καταλαβω αν ειναι γαριδα αυτο που βλεπω.

Και κατι αλλο,οι γαριδες αμανο,δεν γεννανε γαριδακια αλλα λαρβες,οι οποιες σιγα σιγα περνουν μορφη και θελουν και ειδικη αλγη για τροφη για να μεγαλωσουν,δεν ειναι τοσο ευκολο δηλαδη,κανεις δεν το εχει καταφερει μεχρι στιγμης.Οπωτε μαλλον και εσενα αυτο δεν εινα γαριδα αλλα κατι αλλο.

Διαβασε και εδω για τις αμανο. http://www.planetinverts.com/Amano%20Shrimp.html

 

Οι γαρίδες έχουν φτιάξει μια φωλιά μέσα σε κουφάλα του ξύλου απ’ όπου βγαίνει και  η ρίζα της anubia. Να δεχτώ ότι δεν είναι γαρίδα, τι άλλο θα μπορούσε να είναι διάφανο να έχει ουρά γαρίδας και να κινείται σαν γαρίδα?  Οι λάβρες  κάποια στιγμή γίνονται και αυτές γαρίδες. Δυστυχώς  δεν έχω την δυνατότητα να το ξαναεντοπίσω αυτό το πλάσμα και ούτε να του βγάλω καλύτερη photo.

 

Υποθετικά  από αυτό που... καταφέρνετε να δείτε στην photo,  τι θα μπορούσε να είναι ?

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...