Jump to content

Βοηθεια με πυροσβεστηρα CO2


Manoskap

Recommended Posts

Καλησπερα και παλι απο εμενα

Περα απο τα αλμυρα που "μαθαινω", στο γραφειο μου τρεχω αυτο το ενυδριο

Δημοσιευμένη  εικόνα

Το ενυδριο τρεχει 3 χρονια κοινωνικο φυτεμενο οπου συμπληρωνω εβδομαδιαιως ιχνοστοιχεια για τα φυτα.

Παντα εβαζα μπουκαλιτσα co2 και ετσι καπως το συντηρουσα. Τωρα λεω να κανω κατι καλυτερο....

Εχω αυτον τον πυροσβεστηρα:

Δημοσιευμένη  εικόνα

Δημοσιευμένη  εικόνα

Τι χρειαζεται ωστε να τον χρησιμοποιησω στο ενυδριο; Αν μπορειτε βαλτε μου συνδεσμους στο ebay οπου μου ειναι πολυ ευκολο να ψωνισω!!!

Ευχαριστω εκ των προτερων!!!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι με σκονη ο εν λογο πυροσβεστηρας?

Θα πρεπει να πας εδω ( βλεπω οτι εισαι Πειραια η Αιγαλεω ) ωστε να σου αλλαξει τη βαλδιδα.

Μανομετρα http://www.ebay.com/itm/Co2-regulator-magnetic-solenoid-Two-Gauge-bubble-counter-planted-aquarium-/361363357197?hash=item5422ef3e0d:g:ficAAOSwHnFVzEwX

Έγινε επεξεργασία - giorgosmarios
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη μονο τα νανομετρα θελω; Γινεται να ειναι με σκονη ενω εχει co2 μεσα;

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις να ειναι με σκονη?

Μονο αεριο πρεπει να εχει μεσα.

Πηγαινε τη μπουκαλα εδω,που ξερουν και απο co2 ενυδρειου,να σου πουν τι χρειαζεται να γινει στη μπουκαλα σου.

Επισης να σου και κατι που βλεπω,τα φυτα σου ειναι πολυ ταλαιπωριμενα,τα ιχνοστοιχεια απο μονα τους δεν αρκουν.

Αν βαλεις co2 θα πρεπει να πας σε ολοκληρομενη λιπανση με ολα τα λιπασματα.

Απο φως δεν ξερω βεβαια τι εχεις.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Με ρωτησε ο giorgosmarios αν ειναι σκονη γι αυτο αναρωτηθηκα!

Τι αλλο λιπασμα χρειαζεται;

Link to comment
Share on other sites

Και να μην αλλάξεις το κλείστρο δεν τρέχει τίποτα  Δες μια μπουκάλα δικιά μου πως την έχω.

 

post-32655-0-11494900-1446478887_thumb.jpgpost-32655-0-04317100-1446478896_thumb.jpg

 Αυτό που βλέπω εγώ από την κατάσταση που είναι τα φυτά σου, έχουν ανάγκη από περισσότερο φως.

Έγινε επεξεργασία - bouboulas
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη μονο τα νανομετρα θελω; Γινεται να ειναι με σκονη ενω εχει co2 μεσα;

Οι περισσοτερες μπουκαλες πυροσβεσης ( απ οτι γνωριζω ) ειναι με σκονη.

Αν το γνωριζω λαθος καποιος ας με διορθωση.

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσοτερες μπουκαλες πυροσβεσης ( απ οτι γνωριζω ) ειναι με σκονη.

Αν το γνωριζω λαθος καποιος ας με διορθωση.

Co2 είναι αέριο,ξηράς κονεος σκόνη

Στάλθηκε από το W910 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Co2 είναι αέριο,ξηράς κονεος σκόνη

Στάλθηκε από το W910 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αναφερομε στον συγκεκριμενο που ειναι πυροσβεσης!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως έχει τα δίκια του ο Μήτσος.

Πέρα απο την στρόφιγγα πάντως αλλάζουν και τον σωλήνα εσωτερικά απ`ότι ξέρω.

Ο Λαδάς που προτάθηκε στον Πειραιά ασχολείται με αυτά και έχει και πολύ καλές τιμές μάλιστα :)

Link to comment
Share on other sites

Αναφερομε στον συγκεκριμενο που ειναι πυροσβεσης!

Ναι βρε Δημήτρη!Για τους πυρόσβεσης λέω κι εγω

Στάλθηκε από το W910 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως έχει τα δίκια του ο Μήτσος.

Πέρα απο την στρόφιγγα πάντως αλλάζουν και τον σωλήνα εσωτερικά απ`ότι ξέρω.

Ο Λαδάς που προτάθηκε στον Πειραιά ασχολείται με αυτά και έχει και πολύ καλές τιμές μάλιστα :)

 

Ο co2 δεν εχει σωληνα.

Link to comment
Share on other sites

Το CO2 είτε είναι για πυρόσβεση, είτε για συγκόλληση, είτε για οτιδήποτε άλλο, είναι αέριο το οποίο υγροποιείτε περίπου στις 50 atm. Οι πυροσβεστήρες CO2  όντος έχουν ένα σωλήνα μέσα για λόγους που δεν μας ενδιαφέρουν στη χρήση του ενυδρείου.  Είτε βγει, είτε δεν βγει, την ίδια δουλειά θα κάνει στο ενυδρείο.

Στην περίπτωσή σου φίλε μου το μόνο που χρειάζεται είναι ο ρυθμιστής πίεσης που θα συνδεθεί στην μπουκάλα και τα υπόλοιπα για την διάχυσή του αερίου.

Link to comment
Share on other sites

Το CO2 είτε είναι για πυρόσβεση, είτε για συγκόλληση, είτε για οτιδήποτε άλλο, είναι αέριο το οποίο υγροποιείτε περίπου στις 50 atm. Οι πυροσβεστήρες CO2  όντος έχουν ένα σωλήνα μέσα για λόγους που δεν μας ενδιαφέρουν στη χρήση του ενυδρείου.  Είτε βγει, είτε δεν βγει, την ίδια δουλειά θα κάνει στο ενυδρείο.

Στην περίπτωσή σου φίλε μου το μόνο που χρειάζεται είναι ο ρυθμιστής πίεσης που θα συνδεθεί στην μπουκάλα και τα υπόλοιπα για την διάχυσή του αερίου.

 

Ετσι ακριβώς είναι. Οπως τα λέει ο Σταμάτης :)

 

Η μπουκάλα που βλέπω στη 1η φωτογραφία είναι σίγουρα CO2, δεν είναι "Ξηράς κόνεως"

 

Τη στρόφιγγα που βλέπω ίσως και να μη χρειάζεται να την αλλαξεις αν δεν χάνει.

Αλλά καλό είναι να πας και να σου κάνουν έλεγχο στη μπουκάλα για να είσαι σίγουρος πως δεν θα συμβεί ατύχημα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ θα το παω στον olympus να μου τη φτιαξουν!

Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Οκ θα το παω στον olympus να μου τη φτιαξουν!

Ευχαριστω πολυ!

 

 

Αν είναι γεμάτη η μπουκάλα μην πας πουθενά. Δεν παθαίνουν τίποτα. Για να στην ελέγξει θα πρέπει να την αδειάσει, οπότε πάει το αέριο. Επίσης  ο σωστός έλεγχος της μπουκάλας απαιτεί υδραυλική δοκιμή το οποίο είναι περιττό αν η μπουκάλα δεν έχει  φτάσει στην ημερομηνία ελέγχου που έχει.  Αυτά στα λέω γιατί  όλα αυτά έχουν κόστος. Βάλε το αέριο που αν στην αδειάσει θα πρέπει να στην ξαναγεμίσει συν το κόστος της υδραυλικής δοκιμής, σε βλέπω να δίνεις κάνα 40αρι € με το καλημέρα.

Μην τρελαίνεστε δεν σκάνε οι μπουκάλες στα καλά καθούμενα και δεν είναι επικίνδυνες όσο τις παρουσιάζουν κάποιοι άσχετοι  που νομίζουν ή τους έχουν πει ή έχουν ακούσει…..

Πολύ περισσότερο επικίνδυνη είναι μια μπουκάλα πετρογκάζ παρά μια μπουκάλα CO2

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Νομίζω πως έχει τα δίκια του ο Μήτσος.

Πέρα απο την στρόφιγγα πάντως αλλάζουν και τον σωλήνα εσωτερικά απ`ότι ξέρω.

Ο Λαδάς που προτάθηκε στον Πειραιά ασχολείται με αυτά και έχει και πολύ καλές τιμές μάλιστα :)

 

 

Ειναι με σκονη ο εν λογο πυροσβεστηρας?

Θα πρεπει να πας εδω ( βλεπω οτι εισαι Πειραια η Αιγαλεω ) ωστε να σου αλλαξει τη βαλδιδα.

Μανομετρα http://www.ebay.com/itm/Co2-regulator-magnetic-solenoid-Two-Gauge-bubble-counter-planted-aquarium-/361363357197?hash=item5422ef3e0d:g:ficAAOSwHnFVzEwX

 

Ο Λαδάς αποδείχτηκε η φτηνότερη επιλογή. Παιδιά να είστε καλά που με ενημερώσατε!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...