Jump to content

Νεο ενυδρειο 18 lt


Antonis K

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου 
Φυτεμενο, μελλοντικα για ασπονδυλα

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):35 21 25
Συνολικά Λίτρα:18
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά: Micranthemum Monte Carlo, Moss Spiky, Pogostemon helferi, Bacopa caroliniana

Ψάρια:
Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: Χαρτονι Βαμενο μαυρο-γκρι 
Πέτρες:
Ξύλα: Μια ριζα
Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα:
Βυθός: Fluval Stratum

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): DIY Φωτιστικο LED
Διάρκεια φωτισμού: 9 Ωρες

Υποστήριξη οργανισμών 
Φίλτρανση: Κρεμαστο Aqua clear 20
Θέρμανση/ Ψύξη: θερμοστατης 25W
Λίπανση: Seachem Flourish, Trace
Παροχή CO2: Ναι
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή:


Παράμετροι
pH:6.5
Γενική σκληρότητα (GH):4
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C):25

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:

post-61071-0-45141300-1446418597_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο. Γαριδαδικο;

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειακι το βρηκα τις προαλλες στην αποθηκη μου κ αποφασισα να το στησω για ασπονδυλα. Αρχικο το φιλτρο τρεχει μονο με σφουγγαρι για να μαζευει τα πολλα απο το νερο. Σκοπο εχω να δουλεψει με φουλ λιπασμα κ CO2 μεχρι να απλωσει καλα το Monte Carlo. Στη συνεχεια σταδιακη μειωση του λιπασματος κ μπολι απο το αλλο ενυδρειο μου και να μπουν μερικα σαλιγκαρια κ γαριδες. Eπειδη δεν εχω ξαναασχολειθει με το ειδος, ποσες γαριδες μπορει να φιλοξενισουν αυτα τα λιτρα και ποιες ειναι σχετικα πιο ευκολες στη διατηρηση τους? 

Link to comment
Share on other sites

Ουτε κι εγω εχω ιδιαιτερη εμπειρια. Στο παρελθον ειχα red cherry και μου φανηκαν ευκολες.

Παντως πρεπει να χεις συνεχεια το νου σου με τοσο μικρο ενυδρειο γιατι ερχεται τα παμω κατω για πλακα. Να βρεις τροπο να το κρατας ζεστο το χειμωνα και δροσερο το καλοκαιρι και φυσικα τι θα κανεις με την εξατμιση.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το εχεις φτιαξει,οταν φουντωσουν τα φυτα θα ειναι καλητερο βεβαια.

Αν κοψεις αργοτερα τα λιπασματα,ισως εχουν προβλημα τα φυτα σου.

co2 τι εχεις?

Κανονικα αν θες σωστη αναπτυξη στα φυτα,θα πρεπει να πας σε ολη τη σειρα λιπασματων με προγραμμα.

Απο γαριδες,red cherry βαλε,δεν θα εχεις προβλημα ουτε με εξατμισεις νερου το καλοκαιρι,ουτε με θερμοκρασιες,ουτε με λιπασματα.Ειναι πανευκολες γαριδες.

Ξεκινα με μια 10αδα και θα αρχισουν να αναπαραγωνται συντομα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το εχεις φτιαξει,οταν φουντωσουν τα φυτα θα ειναι καλητερο βεβαια.

Αν κοψεις αργοτερα τα λιπασματα,ισως εχουν προβλημα τα φυτα σου.

co2 τι εχεις?

Κανονικα αν θες σωστη αναπτυξη στα φυτα,θα πρεπει να πας σε ολη τη σειρα λιπασματων με προγραμμα.

Απο γαριδες,red cherry βαλε,δεν θα εχεις προβλημα ουτε με εξατμισεις νερου το καλοκαιρι,ουτε με θερμοκρασιες,ουτε με λιπασματα.Ειναι πανευκολες γαριδες.

Ξεκινα με μια 10αδα και θα αρχισουν να αναπαραγωνται συντομα.

Τα λιπασματα σκεφτηκα να τα ελλατωσω αργοτερα γιατι ειχα διαβασει οτι οι γαριδες την ακουνε λιγο. Απο CO2 υπαρχει μπουκαλα στο 60αρι το φυτεμενο που εχω κ απλα εσπασα τη γραμμη σε 2 κ ριχνω καμια 15αρια φυσαλιδες το λεπτο στο μικρο. Απο λιπασματα παντως αυτα ριχνω κ στο μεγαλο + iron κ πανε τραινο (θα ανεβουν κ φωτο απ αυτο καποια στιγμη).

Έγινε επεξεργασία - Antonis K
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο μπράβο.

Εγω απο λιπανση σε τοσο λιγα λιτρα θα εβαζα μονο seachem flourish (γενικο) στην κανονικη αναλογια του δια 6 ημερες.

Οσο για της γαριδες οπως σου ειπα παρα πολυ ευκολες και γρηγορα θα δεις μικρα ( βαλε μια αγγελια να τις παρεις και σε σωστη τιμη απο συνχομπιστα)

Link to comment
Share on other sites

Τα λιπασματα σκεφτηκα να τα ελλατωσω αργοτερα γιατι ειχα διαβασει οτι οι γαριδες την ακουνε λιγο. Απο CO2 υπαρχει μπουκαλα στο 60αρι το φυτεμενο που εχω κ απλα εσπασα τη γραμμη σε 2 κ ριχνω καμια 15αρια φυσαλιδες το λεπτο στο μικρο. Απο λιπασματα παντως αυτα ριχνω κ στο μεγαλο + iron κ πανε τραινο (θα ανεβουν κ φωτο απ αυτο καποια στιγμη).

 

Οταν εχεις παροχη co2 θα πρεπει να δινεις στα φυτα σου ολα τα λιπασματα γιατι θα ανεβουν και οι αναγκες θρεπτικων στα φυτα και θα σου βγαλουν ελλειψεις.

Οι red cherry δεν εχουν τρελο προβλημα με τα λιπασματα,εγω στο 40αρι που εχω cherry,ριχνω τα παντα απο λιπασματα και στις κανονικες τους δοσεις και οι γαριδες δεν καταλαβαινουν τιποτα.Ομως θα πρεπει να τηρεις τις εβδομαδιαιες αλλαγες νερου.

Link to comment
Share on other sites

για να καταλαβω το πουλας ή ψαχνεις τετοιο ενυδρειο? αν το πουλας ποσο?

Sent from my GT-I9301I using Tapatalk

 

Το ενυδρειο ειναι δικο του και κανει παρουσιαση,δεν το πουλαει.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Eκανα εχτες μερικες μετρησεις στο νερο. Λοιπον Fluval stratum + CO2 = ph6!!!!!!! (Με νερο βρυσης 7,5) Εκανα μια αλλαγη νερου , μειωσα λιγο το Co2 κ με το ζορι εφτασε 6,5. Ζωντανα θα αργησουν να μπουν οποτε δεν ανυσυχω. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

photo update

νομιζω καλα παει μετα απο 1 μηνα. Αυριο μπαινει μπολι κ τη δευτερα σαλιγκαρια zebra. Και λογικα αν οι μετρησεις ειναι οκ μεσα στη βδομαδα κ οι red cherry.

post-61071-0-67647400-1448712842_thumb.jpg

post-61071-0-08881800-1448712853_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

άψογος...θα έλεγα οταν βάλεις μπόλι να βάλεις την ίδια μερα και τα σαλιγκάρια για να σου κρατήσουν την βιολογία!

Link to comment
Share on other sites

photo update

νομιζω καλα παει μετα απο 1 μηνα. Αυριο μπαινει μπολι κ τη δευτερα σαλιγκαρια zebra. Και λογικα αν οι μετρησεις ειναι οκ μεσα στη βδομαδα κ οι red cherry.

 

Μην βαζεις zebra θα σου γεμισουν το ενυδρειο αυγα τα οποια δεν θα

μπορεις να τα αποκολλησεις(επισης τα αυγα για να εκκολαφθουν θελουν

υφαλμηρο νερο).Θα σου προτεινα να βαλεις ramshorn.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

4 μήνες μετα το στήσιμο και μετα απο βαρβατο κουρεμα. οι red cherry γεννησανε και υπαρχουν μερικα νεαρα γαριδακια μεσα. Τα φυτα πανε τραινο με μονο προβλημα λιγη staghorn που αρχιζει να υποχωρει ομως. 

post-61071-0-53505900-1455473158_thumb.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ζούγκλα έχει γίνει, τυχερές οι γαριδούλες σου. :)

Link to comment
Share on other sites

Aντώνη πολύ όμορφο! Πράγματι οι γαρίδες είναι σε οργασμό xD

Link to comment
Share on other sites

4 μήνες μετα το στήσιμο και μετα απο βαρβατο κουρεμα. οι red cherry γεννησανε και υπαρχουν μερικα νεαρα γαριδακια μεσα. Τα φυτα πανε τραινο με μονο προβλημα λιγη staghorn που αρχιζει να υποχωρει ομως. 

Μικρος παραδεισος!!

:bow:

Link to comment
Share on other sites

Φιλέ μου ζουγκλιτσα έγινε. Πολύ όμορφα. Το πράσινο φόντο τι είναι;

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους για τα καλα σας λογια. 

Παρασκευα το φοντο ειναι χαρτονι, δεξια απο τη ριζα μαυρο κ αριστερα ασπρο. Απλα λογω αντανακλασης του πρασινου απο τα φυτα φαινεται ετσι στη φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...