Jump to content

Νερο απο αφυγραντηρα


Recommended Posts

Ο αφυγραντηρας στο σπιτι μου βγαζει νερο με ph 6 gh 3 νιτρικα 0 κανει για το ενυδρειο η μπορει να περιεχει ουσιες βλαβερες για τα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν θα το εβαζα.. Υπαρχουν ενα σωρό πραγματα που θα μπορουσαν να ειναι εκει μεσα και για πολλα απο αυτα δεν ηπαρχει καν τεστ μέτρησης..

Link to comment
Share on other sites

Το νερο που βγαινει απο τον αφυγραντηρα οπως κ τα κλιματιστικα ονομαζονται συμπυκνωματα. κοινως ειναι η συμπυκνωση της υγρασιας του ατμοσφαιρικου αερα. Σε ιδανικες συνθηκες θα μιλουσαμε για νερο καλυτερο κ απο αντιστροφη οσμωση. Επειδη ομως μαζι με την υγρασια καταληγουν στο νερο που βγαινει κ αιωρουμενα σωματιδια κ οτιδηποτε υπαρχει στην ατμοσφαιρα μαλλον δε θα το χρησημοποιουσα ποτε. Επεισης στα λεκανακια συλλογης του νερου σε τετοιες συσκευες συχνα εμφανιζονται μυκητες.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Εσυ θα το έπινες ;

Link to comment
Share on other sites

Αρα το δινω στην γυναικα να σιδερωνει.

Link to comment
Share on other sites

Το νερο που βγαινει απο τον αφυγραντηρα οπως κ τα κλιματιστικα ονομαζονται συμπυκνωματα. κοινως ειναι η συμπυκνωση της υγρασιας του ατμοσφαιρικου αερα. Σε ιδανικες συνθηκες θα μιλουσαμε για νερο καλυτερο κ απο αντιστροφη οσμωση. Επειδη ομως μαζι με την υγρασια καταληγουν στο νερο που βγαινει κ αιωρουμενα σωματιδια κ οτιδηποτε υπαρχει στην ατμοσφαιρα μαλλον δε θα το χρησημοποιουσα ποτε. Επεισης στα λεκανακια συλλογης του νερου σε τετοιες συσκευες συχνα εμφανιζονται μυκητες.

Αν το δουλεψεις με ανθρακα;

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν το δουλεψεις με ανθρακα;

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ο ανθρακας θα μαζεψει οτι χημικο καταλοιπο. Τα σωματηδια, η σκονη δηλαδη θα παραμεινει. Αλλα κ παλι ποσο νερο θα μαζεψεις? 5 λιτρα τη βδομαδα. Γιατι να μπεις σε τετοια διαδικασια? Εγω ουτε στο σιδερο δε θα το εβαζα.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται το σπιτι για το ποσο νερο θα μαζεψει.

Σκονη πιστευω πεφτει σε ολα τα ενυδρεια λιγο πολυ.

Αν ειναι μικρο το ενυδρειο 5 λιτρα ειναι μια χαρα για την αλλαγη.

Τον δικηγορο του διαβολου κανω.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

6 λιτρα στις 4 μερες βγαζει τωρα.

Αν το εβαζα θα το εβαζα και με νερο βρυσης για τα ιχνοστοιχεια.

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα στο ψυγειο για να ειναι δροσερο οταν διψαω

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά αν μπορείς να φανταστείς τι άλλο μπορεί να έχει τραβήξει από την ατμόσφαιρα που φιλτράρει θα το σκεφτείς μέχρι και για τα λουλούδια. . .

Κατά τα άλλα στο σίδερο,ιδανικά στα καινούρια με τον αυτόματο καθαρισμό κτλ το καλύτερο που μπορούμε να χρησιμοποιούμε είναι το νερό της βρύσης ;)

Link to comment
Share on other sites

Ο αφυγραντιρας που εχω ειναι ενας meaco με φιλτρα hepa και γραφει οτι το νερο του κανει για σιδερο.

Γι αυτο ειπα μηπως κανει και για το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...