Jump to content

Πρωτο κατοικιδιο: Νεροχελωνακι


Recommended Posts

Καλησπέρα!!!! Πριν περίπου ένα μήνα πήρα ένα χελωνάκι γλυκού νερού. Δεν μπορώ να προσδιορίσω την ηλικία του, το μόνο που μπορώ να πω είναι πως χωράει σε ένα κουτάλι της σούπας!! Βρίσκεται ακόμα στη άθλια λιμνούλα με τούς φοίνικες. Τις πρώτες μέρες ήταν ζωηρό.. τις επόμενες όμως τέλος. Το μόνο που κάνει είναι που και που να ανακατεύει τη τροφή του και να έχει συνεχώς τα μάτια του κλειστά. Το περισσότερο καιρό κάθεται ακίνητο με τεντωμένα τα άκρα του μαζί με το κεφαλάκι του. Μερικές φορές το κεφάλι του είναι έξω από το νερό τεντωμένο!! Τις τελευταίες μέρες πριν φύγω για τη δουλειά το αφήνω μπροστά στην μπαλκονόπορτα και γυρνώντας το βρίσκω να λιάζεται κάτω από τους πλαστικούς φοίνικες...εννοείται ότι δεν θέλω να το αφήσω έτσι. θέλω να μάθω τι χρειάζεται από ενυδρείο κτλ..και πρώτα από όλα τι του συμβαίνει.. Αν παίζει ρόλο το νερό που του βάζω, η τροφήκτλ  Αγαπώ πολύ τα ζώα και δεν θέλω  να υποφέρει εξαιτίας μου... η βοήθεια σας θα είναι πολύτιμη.Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Τολιοπούλου θέλει να πέσει σε νάρκη για αυτο έχουμε θερμοστατες γιατί μπορει να μη ξυπνήσουν μια καλή λύση για αρχή ειναι ένα πλαστικό κουτί που αποθηκεύουμε πράγματα ομως θα χρειαστεί και λάμπα uvb αυτά από εμενα περιμένε να σου απαντήσουν οι πιο έμπειροι !

Link to comment
Share on other sites

πρωτα διαβαζουμε μετα αγοραζουμε

Καλο διαβασμα στα θεματα στην υπογραφη μου κ νομιζω θα σου καλυφθουν πολλες αποριες

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές :thumbsu: . Μένω στην επαρχία και δεν έχω άμεση πρόσβαση σε όλα αυτά. δεν γίνεται να τα αποκτήσω αμέσως!! είναι σωστό να ξεκινήσω με μια λάμπα όπως ειπώθηκε παραπάνω και αν ναι...την βάζω σε ένα αδειο πλαστικό δοχείο και τοποθετώ την χελώνα μέσα?? Μια σελίδα πού θα μπορούσα να αγοράζω όλα αυτά τα πράγματα θα με βοηθούσε πολύ. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή χρειάζεται οπωσδήποτε μεγάλο χώρο. Τώρα που είναι μικρή δεν χρειάζεται πολύ νερό. Τα βασικά είναι, σωστή διατροφή, καθαρό νερό (απαραίτητο το αντιχλωριο) λάμπα uvb, λάμπα θέρμανσης και ένα σημείο που θα βγαίνει να λιαστει πάνω από από το οποίο θα χτυπάει η λάμπα θέρμανσης. Μέσα στον χώρο αυτό καλό θα είναι να έχει κάποια σημεία για να μπορεί να κρατηθεί για να ξεκουραζεται. Μην πάρεις μικρό ενυδρείο γιατί σύντομα θα είναι μικρό και μετά θα πρέπει να πάρεις άλλο. Για να πάρεις μια ιδέα, είχα πάρει ένα ενυδρείο διαστάσεων 60Χ40Χ30 και τώρα 16 μήνες μετά, είναι πλέον μικρό. Μπορείς να ξεκινήσεις με ένα μεγάλο πλαστικό κουτί και αργότερα βλέπεις. Επίσης, σε συμβουλευω να ρίξεις μια ματιά εδώ στο φόρουμ. Μάλλον όχι απλώς ματιά, ρίξε μπόλικο διάβασμα και θα μάθεις πολλά και θα πάρεις πολλές ιδέες.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή χρειάζεται οπωσδήποτε μεγάλο χώρο. Τώρα που είναι μικρή δεν χρειάζεται πολύ νερό. Τα βασικά είναι, σωστή διατροφή, καθαρό νερό (απαραίτητο το αντιχλωριο) λάμπα uvb, λάμπα θέρμανσης και ένα σημείο που θα βγαίνει να λιαστει πάνω από από το οποίο θα χτυπάει η λάμπα θέρμανσης. Μέσα στον χώρο αυτό καλό θα είναι να έχει κάποια σημεία για να μπορεί να κρατηθεί για να ξεκουραζεται. Μην πάρεις μικρό ενυδρείο γιατί σύντομα θα είναι μικρό και μετά θα πρέπει να πάρεις άλλο. Για να πάρεις μια ιδέα, είχα πάρει ένα ενυδρείο διαστάσεων 60Χ40Χ30 και τώρα 16 μήνες μετά, είναι πλέον μικρό. Μπορείς να ξεκινήσεις με ένα μεγάλο πλαστικό κουτί και αργότερα βλέπεις. Επίσης, σε συμβουλευω να ρίξεις μια ματιά εδώ στο φόρουμ. Μάλλον όχι απλώς ματιά, ρίξε μπόλικο διάβασμα και θα μάθεις πολλά και θα πάρεις πολλές ιδέες.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

 

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να ξεκινήσω με τη λάμπα και τον μεγάλο χώρο που έλεγες!!uva και uvb?? ή μόνο uvb?? Συγκεκριμένα watt??Κανένα καλό site?? Ευχαριστώ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από την απόσταση που θα έχουν οι λάμπες. Οπότε πρώτα βρίσκεις κουτί και μετά επιλέγεις λάμπες ανάλογα με το ύψος. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα μετά από αρκετό καιρό!!! Βρήκα κουτί 60 40 30. Πιστεύω ότι είναι καλό για αρχή... Θα τοποθετήσω πέτρες από τη παραλία που τις έχω και εύκαιρες!!! Λοιπόν, οι πέτρες φτάνουν προς τα πάνω 14 εκατοστά περίπου πριν το χείλος του κουτιού!! Δεν ξέρω πως να το πω πιο κατανοητά. Διάβασα ότι η χελώνα πρέπει να απέχει 20 εκ απο τη uvb και να παραμένει αναμμένη 12 ώρες τώρα που ειναι μικρή η χελώνα (4 εκ καβούκι!!! ) Η θέρμανσης το ίδιο?? Φωτιστικά γραφείου με πιαστρακια κάνουν?? Επίσης για αρχή αντιχλώριο και βιταμίνες?? Τι βιταμίνες??Αν υπάρχει κάποιο site που να τα διαθέτει όλα αυτά θα μου ήταν χρήσιμο. όλα θα τα παραγγείλω μέσω internet ( επαρχια!!!!). Τα φώτα σας παρακαλώ!!! 

Link to comment
Share on other sites

χίλια συγνώμη!!!! Επισης θα ήθελα να ρωτήσω πως θα κολλήσω τις πέτρες  με 100%  αποφυγή ατυχημάτων!!!! κόλλα?? σιλικόνη?? Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

χίλια συγνώμη!!!! Επισης θα ήθελα να ρωτήσω πως θα κολλήσω τις πέτρες  με 100%  αποφυγή ατυχημάτων!!!! κόλλα?? σιλικόνη?? Ευχαριστώ!!!

Με σιλικονη ενυδρειων κολα τα.Βιταμινες που λες παρα πανω παρε ασβεστιο & D3 αυτο ειναι οκ,εχει και σταγωνες που τις ριχνεις στο νερο για το καβουκι αλλα μ'αυτο που σου ειπα θα εισαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από την απόσταση που θα έχουν οι λάμπες. Οπότε πρώτα βρίσκεις κουτί και μετά επιλέγεις λάμπες ανάλογα με το ύψος.

Βοήθεια!!!!Δεν ξέρω τι λάμπες να πάρω!!! Μια uvb και μια θερμανσης σίγουρα!!!Βρήκα κάποιες αλλά δεν ξέρω ή μάλλον δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται με τις αποστάσεις κτλ Επίσης, σε περίπτωση που βγάλω άκρη κοινά φωτιστικά γραφείου κάνουν?? Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Βοήθεια!!!!Δεν ξέρω τι λάμπες να πάρω!!! Μια uvb και μια θερμανσης σίγουρα!!!Βρήκα κάποιες αλλά δεν ξέρω ή μάλλον δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται με τις αποστάσεις κτλ Επίσης, σε περίπτωση που βγάλω άκρη κοινά φωτιστικά γραφείου κάνουν?? Ευχαριστώ!!

Φωτιστικα γραφειου κανουν αν εχουν χοντρο πασο.Λαμπες θα σου προτινα αυτες:

1: http://www.petsupermarket.gr/4298/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/exo-terra-repti-glo-compact-%CE%BB%CE%B1%CE%BC%CF%80%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B5%CF%82-%CF%86%CE%B8%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%BF%CF%85-t1013w.html

2: http://www.petsupermarket.gr/4317/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/exo-terra-sun-glo-neodymium-basking-spot-lamp-75w230v.html

 

Αποσταση βαλε τις 20εκ απο το basking spot και θα εισαι οκ.Η 1 ειναι για την αντικατασταση του ηλιου UV και η 2 ειναι θερμαντικη.Η πρωτη ειναι που θελει προσοχη,δηλαδι να ειναι 5.0 και θα σου προτινα την συγκεκριμενη μαρκα για την θερμανσης οτι μαρκα βρεις ποιο φθηνα σε 50-75 βατ.(αναλογα με το ποσο μεγαλο χωρο εχεις να ζεστανεις και αν τα κρυα ειναι μεγαλα στην περιοχη σου ισως χρειαστεις 100βατ + )

Έγινε επεξεργασία - leriban
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Καλησπερα! Παιδια μάλλον έχω προβλημα!! Κατι κανω λαθος.Κατάρχηντα εχω παρει ολα εκτος απο φιλτρο προσ το παρον. η θερμοκρασια του νερου ειναι 25 με 27 βαθμους. δεν κινειται αν δεν την μετακινησω.χαζομαρα το ξερω αλλα βεβαιονομαι αν ειναι ζωντανη!! δεν τρωει για κανενα λογο.τιποτα. ειναι αδιαφορη.μολις την κουνησω λιγο ξυπνα αλλα ειναι νωχελικη. την εχω περιπου δυο μηνες. ζητημα αν εχει φαει. δεν ξερω τι γινεται.κρυμμενη μες στις πετρεσ συνεχεια και μολισ την κουνησω λιγο παει πανω στις πετρες και ζεστενεται και την παιρνει ο υπνος εκει παλι. βοηθεια!!!δεν ξερω τι να κανω.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Παιδια μάλλον έχω προβλημα!! Κατι κανω λαθος.Κατάρχηντα εχω παρει ολα εκτος απο φιλτρο προσ το παρον. η θερμοκρασια του νερου ειναι 25 με 27 βαθμους. δεν κινειται αν δεν την μετακινησω.χαζομαρα το ξερω αλλα βεβαιονομαι αν ειναι ζωντανη!! δεν τρωει για κανενα λογο.τιποτα. ειναι αδιαφορη.μολις την κουνησω λιγο ξυπνα αλλα ειναι νωχελικη. την εχω περιπου δυο μηνες. ζητημα αν εχει φαει. δεν ξερω τι γινεται.κρυμμενη μες στις πετρεσ συνεχεια και μολισ την κουνησω λιγο παει πανω στις πετρες και ζεστενεται και την παιρνει ο υπνος εκει παλι. βοηθεια!!!δεν ξερω τι να κανω.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...