Jump to content

Πρωτο κατοικιδιο: Νεροχελωνακι


Recommended Posts

Συγγνώμη για ανέβασε λιγω την θερμοκρασία μπας και πεινάσει και φάει επίσης εχεις λάμπα ?

Link to comment
Share on other sites

και τα ματια της ειναι καπως. το βραδυ θα στειλω φωτο και οποιος μπορει ας βοηθησει.

Πρισμενα,δεν τα πολυ ανοιγει και εχει βλενα???Παρε της σταγωνες για τα ματια ή βαζε της με βαμβακι ή μπατονετα χαμομιλι.Στην δικη μου ειχαν βελτιωθει πολυ τα ματια της.Αν ειναι σε προχωρημενο σταδιο το σχετικο προβλημα με τα ματια της,εχω διαβασει οτι οδηγει σε τυφλωση,αδηναμια κολυμπισεις και αδιαφορια για τρωφη.Διαβασε στα καρφητσωμενα ποστ ΠΑΘΗΣΕΙΣ ΝΕΡΟΧΕΛΩΝΑΣ πολυ κατατοπιστικο και αναλητικο :bigemo_harabe_net-117:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια και χρονια πολλα!!! απιστευτο και ομως αληθινο!!!χθες εφαγε και μαλιστα 3 κροκετακια για μωρα. δεν πιστευα στα ματια μου.της εβαλα και χαμομηλι. τησ ειναι λιγο ενοχλητικο αλλα καλο θα της κανει. τησ αλλαζω το νερο καθε 3 μερες και τη σκεπαζω καθε βραδυ. ομως κατι γινεται με το θερμαντηρα!!! αν η θερμοκρασια κυμαινεται μεταξυ 24 και 26 βαθμους ειναι καλα?? το βραδυ πεφτει. τι να κανω για να τη σταθεροποιησω???

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια και χρονια πολλα!!! απιστευτο και ομως αληθινο!!!χθες εφαγε και μαλιστα 3 κροκετακια για μωρα. δεν πιστευα στα ματια μου.της εβαλα και χαμομηλι. τησ ειναι λιγο ενοχλητικο αλλα καλο θα της κανει. τησ αλλαζω το νερο καθε 3 μερες και τη σκεπαζω καθε βραδυ. ομως κατι γινεται με το θερμαντηρα!!! αν η θερμοκρασια κυμαινεται μεταξυ 24 και 26 βαθμους ειναι καλα?? το βραδυ πεφτει. τι να κανω για να τη σταθεροποιησω???

Ευχάριστο νέο η καλυτέρευση της. Τι εννοείς ότι κατι συμβαίνει με τον θερμαντηρα? Εχεις δηλαδή μέσα θερμαντικο σώμα, και παρ αυτά εχεις διακύμανση θερμοκρασίας?

Link to comment
Share on other sites

Μοιπος χρειαζεσε μεγαλητερο θερμοστατη?ποσα βατ ειναι και ποσα λιτρα νερο εχεις στο ενυδρειο??

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και χρονια πολλα!! εννοω πως το πρωι ειναι στους 26 και κατα τη διαρκεια της ημερας κατεβαινει μεχρι τους 24. το ενυδρειο ειναι στα 20 λιτρα περιπου και ο θερμοστατης ειναι στα 50 watt. ειναι καταλληλος μου ειπαν!!

Link to comment
Share on other sites

αυτο βεβαια δεν επηρεαζει πλεον την ορεξη της και κανει σαν τρελη πλεον. δεν ξερω τι εγινε το μονο που εκανα ηταν να την μετακινησω απο το καθιστικο στο εξτρα δωματιο που εχουμε!!προσφατα πηρα αφρυγαντηρα στο σπιτι και τα πραγματα καλυτερευσαν. το βραδυ η θερμοκρασια στο ενυδρειο εφτανε στους 22 ενω ηταν ρυθμισμενη στους 26. τρελο ετσι??

Link to comment
Share on other sites

Μην βασίζεσαι στον ρυθμιστή του θερμοστάτη. Ανέβασε τον μέχρι να πετύχεις την επιθυμητή θερμοκρασία. Σκέψου ότι οι καλοί και ακριβοι θερμοστάτες καλιμπραρονται για να είναι ίδια η ρύθμιση με την πραγματική θερμοκρασία. Στους υπόλοιπους θερμοστάτες απλά το αφήνεις όπου δεις ότι έχεις την σωστή θερμοκρασία ;-)

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τί βοήθεια χρειάζεσαι; αν πάρεις εσωτερικό κοίτα να είναι δυνατό, να είναι για τα διπλάσια ή τριπλάσια λίτρα από το ενυδρείο σου :)

Στάλθηκε από το E2105 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη να παρω για 60 λιτρα περιπου?? μονο αυτο που ειπες ειναι σημαντικη βοηθεια!!! κανενα χρησιμο λινκ?? :thumbsu:

Λινκ από κάποιο κατάστημα εννοείς;

Στάλθηκε από το E2105 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά σ'αυτά https://www.skroutz.gr/c/2100/Filtra-Enydreiou.html?from=catspan&keyphrase=εσωτερικο+φιλτρο

Στάλθηκε από το E2105 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προτίμησε κάποιο που να έχει ρυθμιζόμενη ροή στην έξοδο, ώστε να το ρεγουλαρεις ανάλογα με τις ανάγκες σου αν έχει πολύ πίεση, και πάνω από όλα που να έχει και χώρο για βιολογικό υλικό.....

Όπως αυτό εδώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...