Jump to content

Ήρθε η ωρα για θαλασσινό!!!


Niktzio

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά, μετά από καιρό στο γλυκό νερό (λίμνη Malawi) πήρα την απόφαση να μετακομίσω στην μεριά της θάλασσας.
Έχω ένα RIO 180 που αυτή τη στιγμή τρέχει σαν μαλαουι, μόλις δώσω τα ζωντανά μου λέω να κάνω την δύσκολη αρχή. Δεν έχω εμπειρία από θαλασσινό οπότε θα ήθελα την βοήθεια σας. Αρχικά σχετικά με την αγορά του απαραίτητου εξοπλισμού ώστε να γίνει σωστή δουλειά και να αποφευχθούν τυχών άσκοπες σπατάλες.
Θέλω να στήσω ένα reef με πολύ υπομονή και σίγουρα όχι βιαστικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή στα αλάτια. Αρχικά σκέφτεσαι να φτιάξεις sump? Ξεκίνα διάβασμα και ρώτα ότι θέλεις. Όχι βιαστικά πράγματα για να κάνεις χρήσιμες και συνετές αγορές. Από εκεί και πέρα οι δύο κυριότεροι τομείς που θα ρίξεις βάρος και δεν θα κάνεις εκπτώσεις είναι το φως και το σκίμμερ. Σκέψου όμως πρώτα το θέμα του sump και μετά βλέπουμε. Το sump είναι εργαλείο που σε βοηθάει απίστευτα σε πολλά πράγματα, όμως μπορείς να στήσεις ενυδρείο διαμάντι και χωρίς sump.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Λουκά, διάβασμα έχω ξεκινήσει αλλά έχω πολύ ακόμα. Για sump το σκέφτομαι αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό λόγω χώρου στο έπιπλο, μιας και είναι το εργοστασιακό.

post-60115-0-01557800-1448010978_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Niktzio
Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη στο θαλασσινο φιλε μου :jig:  :jig:

 

Ακολουθησε τις συμβουλες των παιδιων και ολα θα πανε καλα και χωρις χαμενα χρηματα!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Λουκά, διάβασμα έχω ξεκινήσει αλλά έχω πολύ ακόμα. Για sump το σκέφτομαι αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό λόγω χώρου στο έπιπλο, μιας και είναι το εργοστασιακό.

Καλή αρχή φίλε!!!

Φυσικά και μπορείς να βάλεις sump

και ο φίλος PanaGreco έχει κάνει θαλασσινό το Ρίο 240

Και στην εργοστασιακή βάση έβαλε sump το οποίο χωριζοταν σε τρεις γυαλες

Δες το εδώ http://www.aquazone.gr/forums/topic/100359-reef-rio-240/?p=1039439

Αν δει το θέμα σίγουρα θα σου εξηγήσει καλύτερα τι έχει κάνει

Link to comment
Share on other sites

καλή αρχή φίλε μου! το έπιπλο δεν θα βοηθήσει πολύ για σαμπ..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά έκανα μια αρχική σκέψη για το πως θα κινηθώ και θα ήθελα την γνώμη σας. Μόλις δώσω τα ζωντανά μου, καθαρισμός ενυδρείου και φίλτρων (2 εξωτ/κα 1000lt/h & 600lt/h) στη συνέχεια προσθήκη νερού και αλατιού και βιολογία στα φίλτρα, προσανατολίζομαι αρχικά να ξεκινήσω με τα 2 φίλτρα και για sump το βλέπουμε αργότερα. Για skimmer σκέφτομαι για το tunze 9004.

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη στη θαλασσα :thumbsu:

Το tunze 9004 πολυ καλη επιλογη, για φωτισμο τι σκεφτεσαι;;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Βασίλη...Εδώ αρχίζουν τα δύσκολα....μετά από μια κουβέντα που έκανα με κάποιον γνωστό και γνώστη μου πρότεινε μέχρι να φτάσω σε συνθήκες να στοκάρω ζωντανά, όπως το σκέφτομαι τουλάχιστον 5-6 μήνες (???),  να χρησιμοποιήσω το μαμά φωτιστικό με λάμπες μια άσπρη και μια μπλε και μετά και ίσως με 1 ή 2 προσθήκες LED sera και στη συνέχεια εξετάζω πιο προσεκτικά πιο φωτιστικό θα πάρω 

Link to comment
Share on other sites

Τη βιολογία θα την αναλάβει ο ζωντανός βράχος οπότε γνώμη μου να βάλεις ένα μόνο εξωτερικό φίλτρο μόνο για άνθρακα-αντιφώσφορο. Για σκίμμερ πολύ καλή επιλογή αν και μάλλον θα επέλεγα κάποιο εξωτερικό κρεμαστό όπως το deltec mce300 για να μη μου πιάνει  χώρο μέσα στο ενυδρείο. Επόμενη προσεκτική επιλογή θα πρέπει να είναι οι κυκλοφορητές. Έχεις υπόψιν κάτι? Και Βέβαια απαραίτητα ρεφρακτόμετρο και Α/Ο.

Link to comment
Share on other sites

Για την βιολογία ελεγα να το αφηνα γύρω στις 15-20 μερες με φίλτρα και μετα να έμπαινε ο βράχος...το ρεφρακτομετρο θα αγοραστεί μαζι με το αλάτι δηλαδη στις πρώτες αγορές..οσο για κυκλοφορητες δεν έψαξα κατι ακομα αν έχετε να μου προτείνεται κατι ευχαρίστως..όπως επίσης και για Α/Ο..

Και θα ηθελα τη βοήθεια σας σχετικά με το ποτε πρεπει να μπει ο αραγωνιτης

Link to comment
Share on other sites

Για την βιολογία ελεγα να το αφηνα γύρω στις 15-20 μερες με φίλτρα και μετα να έμπαινε ο βράχος...το ρεφρακτομετρο θα αγοραστεί μαζι με το αλάτι δηλαδη στις πρώτες αγορές..οσο για κυκλοφορητες δεν έψαξα κατι ακομα αν έχετε να μου προτείνεται κατι ευχαρίστως..όπως επίσης και για Α/Ο..

Και θα ηθελα τη βοήθεια σας σχετικά με το ποτε πρεπει να μπει ο αραγωνιτης

Και γιατί να ξεκινήσεις στρώσιμο με βιολογικό υλικό και όχι με βράχο κατευθείαν?Έτσι θα πρέπει να κάνεις διπλό στρώσιμο.

Στάλθηκε από το W910 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το βιολογικό σου φίλτρο θα είναι πλέων ο βράχος μαζί με τον αραγωνίτη.  Οπότε, βάζεις γλυκό νερό, αλάτι (ειδήκο για θαλασσινά) κυκλοφορία για να διαλυθεί το αλάτι για να  φτιάξεις αλατότητα 1025.  Μόλις γίνει αυτό, βάζεις μέσα αραγωνίτη, βράχο (κατα προτίμηση ζωντανό, και αν οχι ζωντανός, νεκρός με προσθήκη βακτηριδίων) και κυκλοφορία και ασχολείσαι με μετρίσεις για να δείς πότε θα έχει στρώσει.

 

όπως είπαν και τα παιδία ποιό πάνω το εξωτερικό φίλτρο θα βοηθήσει για αντιφώσφορο και άνθρακα.

 

 

 

Είναι ποιό σωστή σειρά αυτή και όλοι μας έτσι έχουμε στρώσει τα θαλασσινά μας.   

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά..


Αλλαγή σχεδίων αποφάσισα να κάνω κάποια μετατροπή στο έπιπλο και τελικά να βάλω sump... έχω όμως ένα προβληματισμό σχετικά με το πως θα γίνει η τροποποίηση..
¨Εχετε καμία πρόταση? Σκέφτηκα να βγάλω τα 2 κάθετα στη μέση και στη θέση τους να φτιάξω 2 "Π" μεταλλικά....

post-60115-0-70510900-1448049455_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Niktzio
Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή φίλε!!!

Φυσικά και μπορείς να βάλεις sump

και ο φίλος PanaGreco έχει κάνει θαλασσινό το Ρίο 240

Και στην εργοστασιακή βάση έβαλε sump το οποίο χωριζοταν σε τρεις γυαλες

Δες το εδώ http://www.aquazone.gr/forums/topic/100359-reef-rio-240/?p=1039439

Αν δει το θέμα σίγουρα θα σου εξηγήσει καλύτερα τι έχει κάνει

Καλή αρχή και από μένα. Δεν ξέρω αν διάβασες πως το έκανα εγώ αλλά αν έχεις απορίες με χαρά να βοηθήσω.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Παναγιώτη..είδα πως το έκανες και από οτι κατάλαβα έβαλες τη ράβδο εκεί μπροστά μόνο ???
Εγώ σκέφτηκα να βγάλω και τα 2 τα κάθετα και στη θέση τους να βάλω 2 Π μεταλλικά

 

 

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους έδωσα τα ψαράκια μου.. Οπότε ξεκινάει από σήμερα το καθάρισμα του ενυδρείου και από Δευτέρα η τροποποίηση της βάσης για να μπει το sump...

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους έδωσα τα ψαράκια μου.. Οπότε ξεκινάει από σήμερα το καθάρισμα του ενυδρείου και από Δευτέρα η τροποποίηση της βάσης για να μπει το sump...

 

Με το καλό φίλε μου, πάρε το θέμα του PanoGreco από την αρχή με προσοχή, να δεις ιδέες και προβληματισμούς ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ kiddo το διάβασα αρκετές φορές κιόλας αλλα έχω καταλήξει πως θα γίνει η μετατροπη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...