Jump to content

Ήρθε η ωρα για θαλασσινό!!!


Niktzio

Recommended Posts

Και εγω θα ηθελα πολυ να σας γνωρισω αλλα το σκ αυτο εχουμε απογραφη στη δουλεια....κριμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάπου είχε πάρει το μάτι μου ένα diy σιγαστήρα για την υπερχείλιση αλλα δεν μπορώ να το βρω πουθενά και η δικιά μου κάνει πολυ θόρυβο...μπορεί κάποιος να βοηθήσει;;;

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε και λέμε...φτάσαμε το 1026 μπήκε αραγωνιτης και ξεκινάμε το aquascape... Ποια κόλλα χρησιμοποιείται για κόλλημα βράχου;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χρόνια πολλά παίδες...

Μετά από μια μικρή απουσία προχωρησαμε λίγο και τώρα περιμένω να κάνει τον κύκλο του μέχρι να μπουνε οι πρώτοι κάτοικοι!!!

post-60115-0-19154600-1451343865_thumb.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα και σε εσενα φιλε :jig:

Πολυ ωραια δουλιτσα στο στησιμο,θα γινει διαμαντι :thumbsu:

Και πολλα μπραβο για την υπομονη σου,απαραιτητη προυποθεση και για να μη βγεις χαμενος σε χρηματα αλλα και για να χαρεις το χομπυ γενικοτερα!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά...αυτή η φάση της υπομονής είναι το πιο δύσκολο κομμάτι αλλά και το πιο απαραίτητο νομίζω..

Link to comment
Share on other sites

Μια αλλαγή στο βράχο και οι πρώτες μετρήσεις..το ΝΟ3 είναι 25 και όχι 2,5 και το kH 7dkH

post-60115-0-39817900-1451512377_thumb.png

post-60115-0-02772500-1451512410_thumb.jpeg

Έγινε επεξεργασία - Niktzio
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βακτήρια δεν έχω βάλει καθόλου έχω αφήσει το ζωντανό βράχο να κάνει μόνος του τη δουλειά.. Περίπου 10+ κιλά

Link to comment
Share on other sites

Η ταπεινή γνώμη μου χωρις ειμαι έμπειρος είναι πως δεν είναι ότι καλύτερο που δεν βάζεις καθόλου βακτήρια... θα σου πρότεινα (με κάθε επιφύλαξη) να ξεκινήσεις να βάζεις βακτήρια όπως το special blend που είναι κορυφή και μάλιστα ειδικά τώρα που ειναι αρχη, έτσι θα βοιθησεις την βιολογία του νερού σου και τον βράχο σου καθως θα σου αποφερουν μακροπροθεσμα βεβαια πολλα οφέλη οπως ελεγχος νιτρικων και άλγης (αυτό βέβαια είναι πάντα σχετικο γιατι εξαρτάται απο σύνολο πολλών παραγόντων...) πάντως νομίζω οτι το ενυδρειο σου με την προσθήκη βακτηρίων θα στρωθεί γρηγοροτερα.. κατα την γνώμη μου οσο περισσότερη βάση δώσεις στο σωστο στρώσιμο του ενυδρειου σου τωρα που ειναι αρχη τοσο το καλητερο για εσενα (και το ενυδρειο σου) στο μελλον. Επίσης νομίζω οτι για 180 λιτρα τα 10+ κιλα βράχος είναι σχετικά λίγα...! Για ολα τα παραπανω βέβαια θα σε διαφωτισουν πλήρως ποιό γνώστες απο μενα! :) ολα τα παραπανω ειναι γνωμη μου βαση της δικιας μου εμπειρίας στο χόμπι! :)

Έγινε επεξεργασία - jasonakos
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο φιλε και απο εμενα στο στισημω του βραχου τωρα θελει υπομονη για να πανε ολα οκ.Βακτιρια θα σου ελεγα και εγω να βαλεις θα βοηθησεις το συστημα σου να στρωσει πιο γρηγορα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά...τώρα για βακτήρια θα το σκεφτώ μόλις επιστρέψω γιατι λείπω με άδεια...10 κιλ είναι ο ζωντανός και αλλα 6-7 ο νεκρός...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά...τώρα για βακτήρια θα το σκεφτώ μόλις επιστρέψω γιατι λείπω με άδεια...10 κιλ είναι ο ζωντανός και αλλα 6-7 ο νεκρός...

κομπλέ είσαι τοτε με τον βράχο σου νομίζω! :)
Link to comment
Share on other sites

Μάκη ετοιμάζω δικό μου φωτιστικό με 4x39 Τ5 και LED σε λίγο καιρό θα είναι έτοιμο θα ανεβάσω και τις σχετικές φωτό...ευχαριστώ manolisreef

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μετά από μερικές μέρες αποχή γεια σας και πάλι...  Έχει γίνει κάποια μικρή πρόοδος, μπήκαν τα πρώτα σαλιγκάρια, 2 nasarius 2 trochus 1 tectus... Από την επόμενη εβδομάδα θα είναι έτοιμο και το φωτιστικό και θα μπει και ένα ζευγάρι κλόουν

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...