Jump to content

HELP Για ενυδρειο λιγο μεγαλουτσικο 2000lt


Recommended Posts

Καλησπέρα, είμαι ηλεκτρολόγος σε ένα δήμο και σε έναν παιδικό σταθμό έχουμε ένα ενυδρείο περίπου 2000lt  (3m x 1m x 0,65m)  το οποίο λόγο οικονομικών δυσκολιών είχε σταματήσει να συντηρείται από κάποιον επαγγελματία για περίπου 2 χρόνια, και αποφάσισα να το φροντίσω όσο μπορώ γιατί είναι κρίμα τέτοιο κουκλί να παρακμάζει, όπως βλέπετε και στις φωτογραφίες τα μονό που έχουν επιζήσει είναι ένα silver dollar, και μια Jaguar cichlid, (true survivors).

Διαθέτει 4 φίλτρα της ΕΙΗΕΜ  τα οποία καθάρισα με νερό του ενυδρείου (έβγαλαν πολύ πράμα).

Επειδή είμαι εντελώς φρέσκος στον κόσμο των ενυδρείων θα ήθελα την βοήθεια σας.

 

1. Τι ψάρια να βάλω ? (κάτι αντοχής με όχι καθημερινή φροντίδα και ετοιμασίες νερού, και όσο το δυνατών πιο πολύχρωμα για είναι για παιδάκια)

2.Τι συντήρηση χρειάζεται και κάθε ποτέ ? (ήμαστε 2 άτομα και μπορούμε να αφιερώνουμε 1-2 ώρες κάποιες μέρες του μήνα)

3.Τι να κάνω με το Jaguar ? (είναι ιδιαίτερα άγριο  όταν καθάριζα τα τζαμιά και το χαλίκι  όλη την ώρα επιτίθεντο και αν μπουν άλλα μικρά ψαράκια σίγουρα θα τα φάει) (μια ιδέα που μου ήρθε είναι να χωρίσω το ενυδρείο μέχρι να μεγαλώσουν τα μικρά και να μην έχουν πρόβλημα)

 

Ευχαριστω.  :thumbsu:

post-61649-0-13547500-1448035603_thumb.jpg

post-61649-0-85330100-1448036138_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 106
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλως ηρθες στην παρεα μας με τα θηρια σου

Έγινε επεξεργασία - kixlidatos
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες..βαλε σκαλαρακια που θα τρελανουν τα παιδακια με την κινηση του και τα χρωματα τους μαζι με πλεκο...γεωφαγους...και κανα κοπαδι μικροψαρα..

Για την συντηρηση μπορεις να υπολογιζεις και σε μενα μερικες μερες μιας και μιλαμε για παιδακια..

Το τζακουαρ και το σιλβερ δωστο..νομιζω οτι ηταν λαθος επιλογη απο την αρχη..

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Τι μπατζετ διαθετετε φιλε μου;

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι μπατζετ διαθετετε φιλε μου;

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Περίπου 150 εύρω για ψάρια ,  για αναλώσιμα  ότι χρειάζεται σε οικονομικά πλαίσια

Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις γραψε που  κοντα εισαι,βορα, νοτο,ανατολη ,δυση και θα βρεθουν φιλοι που θα βαλουν ένα χερακι.Μια που αφορα παιδακια.Ειμαι σιγουρος

Έγινε επεξεργασία - kixlidatos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

νομίζω πως αν πάει σε σκαλάρια και άλλα ψάρια μαλακού νερού θα χρειάζεται περισσότερη φροντίδα άσε που θα θέλει μετά φυτά λιπάσματα φωτισμό κτλ. όλα αυτά ανεβάζουν το κόστος συντηρήσεις προς τα πάνω αλλά και την φροντίδα τους.

 

Τα παιδάκια θέλουν χρώματα και έντονες κινήσεις όποτε προτείνω να το κάνει αφρικάνικο, τα ψάρια αυτά και έντονα χρώματα έχουν και δεν θέλουν ιδιαιτερότητες στο νερό, και φυτά. Θα χρειαστούν μπόλικες πέτρες μόνο και ένα σωστό στήσιμο, νομίζω πως για αυτόν τον λόγο θα βρεθούν αρκετοί εθελοντές για να προσφέρουν αφιλοκερδώς βοήθεια.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

νομίζω πως αν πάει σε σκαλάρια και άλλα ψάρια μαλακού νερού θα χρειάζεται περισσότερη φροντίδα άσε που θα θέλει μετά φυτά λιπάσματα φωτισμό κτλ. όλα αυτά ανεβάζουν το κόστος συντηρήσεις προς τα πάνω αλλά και την φροντίδα τους.

Τα παιδάκια θέλουν χρώματα και έντονες κινήσεις όποτε προτείνω να το κάνει αφρικάνικο, τα ψάρια αυτά και έντονα χρώματα έχουν και δεν θέλουν ιδιαιτερότητες στο νερό, και φυτά. Θα χρειαστούν μπόλικες πέτρες μόνο και ένα σωστό στήσιμο, νομίζω πως για αυτόν τον λόγο θα βρεθούν αρκετοί εθελοντές για να προσφέρουν αφιλοκερδώς βοήθεια.

+1 απο μενα

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα,και τα ψαρακια ευκολα θα βρεθουν,αλλα με το τερατακι τι θα γινει?

Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις γραψε που  κοντα εισαι,βορα, νοτο,ανατολη ,δυση και θα βρεθουν φιλοι που θα βαλουν ένα χερακι.Μια που αφορα παιδακια.Ειμαι σιγουρος

Το ενυδρειο ειναι στον Αλιμο.

Link to comment
Share on other sites

νομίζω πως αν πάει σε σκαλάρια και άλλα ψάρια μαλακού νερού θα χρειάζεται περισσότερη φροντίδα άσε που θα θέλει μετά φυτά λιπάσματα φωτισμό κτλ. όλα αυτά ανεβάζουν το κόστος συντηρήσεις προς τα πάνω αλλά και την φροντίδα τους.

Τα παιδάκια θέλουν χρώματα και έντονες κινήσεις όποτε προτείνω να το κάνει αφρικάνικο, τα ψάρια αυτά και έντονα χρώματα έχουν και δεν θέλουν ιδιαιτερότητες στο νερό, και φυτά. Θα χρειαστούν μπόλικες πέτρες μόνο και ένα σωστό στήσιμο, νομίζω πως για αυτόν τον λόγο θα βρεθούν αρκετοί εθελοντές για να προσφέρουν αφιλοκερδώς βοήθεια.

Απλα σκεφτηκα οτι με τα σκαλαρακια και κινηση θα εχει και δεν θα χρειαστει να αλλαξει τιποτα στο ενυδρειο...δεν χρειαζονται αναγκαστικα φυτα ουτε αμμο αν δεν βαλει γεωφαγους...με τις αφρικανες ομως θα πρεπει αρχικα να αλλαξει βυθο τουλαχιστον....οπως και να εχει υπαρχει χωρος για θαυματα...
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι πρέπει να μετρήσω το Ph του νερού της βρύσης για να δούμε σε τι ψάρια θα πάμε, μιας και λόγο πολλών λιτρών δύσκολα αλλάζει, καθώς και την σκληρότητα.

Link to comment
Share on other sites

Απλα σκεφτηκα οτι με τα σκαλαρακια και κινηση θα εχει και δεν θα χρειαστει να αλλαξει τιποτα στο ενυδρειο...δεν χρειαζονται αναγκαστικα φυτα ουτε αμμο αν δεν βαλει γεωφαγους...με τις αφρικανες ομως θα πρεπει αρχικα να αλλαξει βυθο τουλαχιστον....οπως και να εχει υπαρχει χωρος για θαυματα...

 

Ε δεν τα λες και κινητικα τα σκαλαρια. Ειδικα αν μεγαλωσουν! Ουτε και χρωματα εχουν! Ακομη και τα assorted δεν τα λες και χρωματιστα. Θα χρειαστει και ξυλα. Γενικα ο Αμαζονιος ειναι λιγο πιο "μερακλης" απο την Αφρικη με την εννοια οτι δεν εχει αυτο που ζηταν οσοι θελουν ενα πολυχρωμο και ευκολο ενυδρειο. 

 

Πιστεύω ότι πρέπει να μετρήσω το Ph του νερού της βρύσης για να δούμε σε τι ψάρια θα πάμε, μιας και λόγο πολλών λιτρών δύσκολα αλλάζει, καθώς και την σκληρότητα.

 

Φιλε μου οσο και να το μετρησεις δεν προκειται να ειναι κατω απο 7. Για μενα, αφου δεν ειναι και δικο σου το ενυδρειο ωστε αν εισαι απο πανω, βαλε αφρικανες και ξενοιασες! Απλα θα βγαζεις και θα βαζεις νερο! Πετρες βρισκεις και στη φυση. Απλα θα πρεπει να δωσεις τα ηδη υπαρχοντα ψαρια και να βγαλεις το χαλικι, τους ναους, τα καραβια και ολα αυτα ψευτικα διακοσμητικα!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου και δεν ξαναεπεμβαινω ειναι οτι δεν θα χρειαστει να κανει τιποτα με τα σκαλαρια..ουτε 200κιλα περιπου χαλικι να σηκωσει ουτε 200 περιπου αμμο να βαλει ουτε 200 περιπου κιλα βραχο μην σου πω και περισοτερο..και κινηση εχουν τα σκαλαρακια οσο χρειαζεται και υπαρχουν ειδη οπως τα μαρμπλε τα χρυσοκιτρινα τα μαυρα και τα ζεβρα που δεν τα λες και αχρωμα..ασε που μπορει να τα συνδιασει και με μικροψαρα που η αφρικη συνηθως το απαγορευει..παντως οτι και να κανεις φιλε μου μπορεις να υπολογιζεις στην βοηθεια μου και πολλων παιδιων απο οτι καταλαβα...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω να τα παρατησεις (απατεωνας φαινεσαι). Εβγαλες φωτογραφια ενα ενυδρειο και μας το παιζεις εθελοντης.

Link to comment
Share on other sites

Πλακα κανω παιδια ο μπιλ ειναι φιλαρακι και γουσταρει να ασχοληθει και να βοηθησει για τα παιδακια γι αυτο βοηθηστε τον.

Μετα θελει να κανει και αυτος ενα αφρικανικο σπιτι του αλλα δεν τα λεει αυτα!!! Χαχαχα (σορυ για το of topic) ηθελα να τον πειραξω λιγο γιατι δεν ηρθε σημερα για καφε απο το μαγαζι.

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου και δεν ξαναεπεμβαινω ειναι οτι δεν θα χρειαστει να κανει τιποτα με τα σκαλαρια..ουτε 200κιλα περιπου χαλικι να σηκωσει ουτε 200 περιπου αμμο να βαλει ουτε 200 περιπου κιλα βραχο μην σου πω και περισοτερο..και κινηση εχουν τα σκαλαρακια οσο χρειαζεται και υπαρχουν ειδη οπως τα μαρμπλε τα χρυσοκιτρινα τα μαυρα και τα ζεβρα που δεν τα λες και αχρωμα..ασε που μπορει να τα συνδιασει και με μικροψαρα που η αφρικη συνηθως το απαγορευει..παντως οτι και να κανεις φιλε μου μπορεις να υπολογιζεις στην βοηθεια μου και πολλων παιδιων απο οτι καταλαβα...

 

Σταθη, φιλαρακι, ξερω οτι θες να βοηθησεις αλλα για να φανουν μικροψαρα εκει μεσα θελει τουλαχιστον διακοσια ( θα ελεγα 500 αλλα δεν θελω να σηκωσω θυελλα αντιδρασεων) 100 serpae εχω στο δικο μου και ουτε που τα βλεπεις! 1 ευρω να εχει λοιπον το ψαρι, που εχει παραπανω, παμε μανι μανι στο 100αρικο!

Τα σκαλαρια που λες οτι εχουν χρωματα, το λεω και πιο πανω, τα assorted δεν εχουν τα χρωματα των αφρικανικων και δεν ειναι φυσικα! Τα marble ειναι συνηθως αποχρωσεις του μαυρου και του καφε και τα κοι ειναι με κιτρινες πιτσιλιες! Για πλεκοειδη δεν χρειαζεται να αναφερθω, που ουτε θα τα δει ποτε.

Αμερικανακι ειμαι κι εγω, λες να μην ηθελα να βαλει σκαλαρια; Αλλα να λεμε και του στραβου το δικιο, με ενα αφρικανικο θα ξενοιασει. Απλα θα πρεπει να αλλαξει βυθο.

Link to comment
Share on other sites

Θωδωρη το ξερω οτι εχεις αρωστια με την αμερικη οπως και εγω καιρο τωρα...εχω περασει και απο αφρικη καμποσα χρονια αλλα δεν τρελαθηκα κιολας...την μανουρα σκεφτομαι πως θα γλιτωσει φιλε sturm..μην νομιζεις οτι και με αφρικη θα βλεπει ψαρια συχνα ειδικα αν παει σε μπολικο βραχο ...τις αφρικανες την μια τις βλεπεις και μετα απο ενα δευτερο ξαναγυρνας το κεφαλι σου και βλεπεις μονο πετρες...και πολυ φοβαμαι μην τα λεφτα για να στησει αφρικη τα πληρωσει σε ψαρια και αμμο γιατι ειναι πολλα τα λιτρα...μηπως να μην βαλει τιποτα απο αυτα τα δυο..τεσπα..

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Γιατι ρε παιδια να πληρωσει αμμο για Αφρικη?

 Παει σε μια παραλια.παιρνει οση αμμο θελει,παιρνει και πετρες και τελος.Ολα τζαμπα,μονο ψαρια θα παρει.

Link to comment
Share on other sites

Ψαράκια θα πρέπει να μπουν με γνώμονα την ανθεκτικότητα πιστεύω οπότε μπορεί να πάει είτε προς Αφρική  είτε προς χρυσόψαρα.

 

Νομίζω ότι όλοι μπορούμε να βοηθήσουμε με κάποιο τρόπο για να βρεθούν τα ψαράκια αλλά μπορώ να δώσω 2-3 ψαράκια δικά μου μιας και θα πρέπει να ελαφρύνω την ψαροσύνθεση μου ( iodotropheus sprengerae ) που είναι σχετικά μεγάλα αν πας σε Αφρική μεριά.

 

Από εκεί και έπειτα κοντά στον Άλιμο είμαι και εγώ οπότε αν χρειαστείς κάτι πες μου!

 

Γιώργος

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω να τα παρατησεις (απατεωνας φαινεσαι). Εβγαλες φωτογραφια ενα ενυδρειο και μας το παιζεις εθελοντης.

Φυσικα απατεωνας, με εσενα που εμπλεξα τι ηθελες να γινω, που μου πουλας το πινελο του ευρου....3,5.... :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατι ρε παιδια να πληρωσει αμμο για Αφρικη?

Παει σε μια παραλια.παιρνει οση αμμο θελει,παιρνει και πετρες και τελος.Ολα τζαμπα,μονο ψαρια θα παρει.

Δεν ειναι και ευκολο να μαζεψεις 200 κιλα αμμο και 300 κιλα περιπου πετρες απο παραλια σχεδον μισο τονο δλδ...
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι και ευκολο να μαζεψεις 200 κιλα αμμο και 300 κιλα περιπου πετρες απο παραλια σχεδον μισο τονο δλδ...

 

Αν όμως το κάνει καλό είναι να έχει υπόψη του ότι απαγορεύεται. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Γιατι ρε παιδια να πληρωσει αμμο για Αφρικη?

 Παει σε μια παραλια.παιρνει οση αμμο θελει,παιρνει και πετρες και τελος.Ολα τζαμπα,μονο ψαρια θα παρει.

Όντως  η παράλια εδώ έχει μπόλικη Άμμο, και από πέτρες δόξα ο θεός,  αλλά θα προτιμούσα να κρατήσω τα ναυάγια επειδή αρέσουν στα παιδάκια  άπλα να βγάλω τις ψεύτικες πέτρες και τον παρθενώνα και να προσθέσω πέτρες, άλλωστε τα ναυάγια έχουν τρύπες για να κρύβονται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...