Jump to content

Reef 180 l Ξεκίνημα....


haf

Recommended Posts

Τα νεκρα κοραλλια γιατι να τα βγαλει; Ασβεστολιθικος βραχος δεν ειναι πλεον;

Δεν το εθεσα σωστα, σορρυ!!

Προσωπικα δεν μου αρεσουν να φαινονται 

Και πιστευω πως απο την στιγμη που εχει τοσο βραχο 

δεν χρειαζεται να τα προσθεσει

Αν του αρεσουν φυσικα και μπορει να τα αφησει μεσα

Link to comment
Share on other sites

96d20b42d50b9df5db04aa0212aa685c.jpg

Έκανα κάποιες μικρές αλλαγές στο aquascape, επίσης βρήκα μια aptaisia.. Βγήκε ο βράχος και έκοψα το κομμάτι που βρισκόταν..

Παρατηρώ ότι αν και εχω επιλέξει διακοπτόμενη ροη η jebao RW15 είναι πολύ μεγαλύτερη από ότι χρειάζομαι, αν αυξηςω την ιςχυ της το ενυδρείο γίνεται πλυντήριο!!!! μάλλον θα την αλλάξω, ποια jebao προτείνεται?

Έγινε επεξεργασία - haf
Link to comment
Share on other sites

Φίλε καλύτερο είναι αλλά πιστεύω θα μπορείς και ποιο καλά. Βασικά δεν πρέπει να πατάει πολύ ο βράχος στην άμμο.

Link to comment
Share on other sites

Δημοσιευμένη  εικόναΈκανα κάποιες μικρές αλλαγές στο aquascape, επίσης βρήκα μια aptaisia.. Βγήκε ο βράχος και έκοψα το κομμάτι που βρισκόταν..Παρατηρώ ότι αν και εχω επιλέξει διακοπτόμενη ροη η jebao RW15 είναι πολύ μεγαλύτερη από ότι χρειάζομαι, αν αυξηςω την ιςχυ της το ενυδρείο γίνεται πλυντήριο!!!! μάλλον θα την αλλάξω, ποια jebao προτείνεται?

Με rw-8 θα ήσουν μια χαρά

Στάλθηκε από το W910 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπήκαν τα πρώτα ζωντανά, σαλιγκαρακια και 2 Amphiprion ocellaris.

Έγινε επεξεργασία - haf
Link to comment
Share on other sites

Πρώτες μετρήσεις

KH: 10.9

NO2: 0

NO3: 35

NH4: 0

Επίσης βρήκα το παρακάτω στο τζαμί.. Είναι κάτι καλό?

Δημοσιευμένη  εικόνα

Δημοσιευμένη  εικόνα

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρήσεις είναι οκ?

KH: 10.9

NO2: 0

NO3: 35

NH4: 0

Link to comment
Share on other sites

Να πεσουν τα νιτρικα ακομα

Ευχαριστώ, να κάνω κάποια αλλαγή νερού?
Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια αλλαγή στο aquascape, ελπίζω η τελευταία..

Δημοσιευμένη  εικόνα

Link to comment
Share on other sites

Γιατι εχεις τοσα νιτρικα; Στο σαμπ τι εχεις; Το σκιμερ λειτουργει;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου πιστεύω για το φάρδος που εχει το ενυδρειο το καλυτερο aquascape ειναι αυτο στη φωτο που ανέβασες 12/12.

Με τα τα νιτρικά υπομονή και αλλαγές για τωρα. Με οσμοση η βρύση το ξεκινησες;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιατι εχεις τοσα νιτρικα; Στο σαμπ τι εχεις; Το σκιμερ λειτουργει;
Στο sump εχω βράχο αντί φώσφορο και άνθρακα.Σκιμερ αναμένω να παραλάβω
Φιλε μου πιστεύω για το φάρδος που εχει το ενυδρειο το καλυτερο aquascape ειναι αυτο στη φωτο που ανέβασες 12/12.Με τα τα νιτρικά υπομονή και αλλαγές για τωρα. Με οσμοση η βρύση το ξεκινησες;Sent from my iPhone using Tapatalk
Με βρύσης, από αύριο που εχω την όσμωση ξεκινώ αλλαγές από όσμωση. Έγινε επεξεργασία - haf
Link to comment
Share on other sites

είναι λογικό αφου ξεκίνησες με νερό βρύσης. θα ξεκινήσουν και οι άλγες σιγά -σιγά

 

υπομονή, αλλαγές τακτικές με όσμοση και αντιφώσφορο ;)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι αλλο εχεις στο σαμπ; Λογικο χωρις σκιμμερ και οσμωση να εχεις τετοιες μετρησεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπήκε το Skimmer Coralbox D300 και άρχισε να ξερνάει την μπίχλα!

Συνεχίζω με μια αλλαγή με όσμωση πλέον και βλέπω τις μετρήσεις..

Αυτή την στιγμή εχω δυο ocellaris, ενα yellow tang, 4 καρδινάλιους, και 3 chromis virdis. Όλα μικρά σε μέγεθος και πιστεύω ότι είναι και η οροφή μου στα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια αλλαγή στο aquascape, ελπίζω η τελευταία..

69b7a7cb8c2995bf45000cbe929a8577.jpg

Φίλε haf , τα νιτρικά και τα φωσφορικά είναι οι κυριοτεροι λόγοι που προκαλούν τα προβλήματα. Αλλαξε το στήσιμο του βράχου ΧΘΕΣ , άφησε απόσταση από τα τζάμια , στήστον με τέτοιο τρόπο που να μπορει να ΄΄αναπνεει΄΄( μεγαλα ανοίγματα , όχι πολλά κομμάτια μαζί , πρόσεξε όπου ενώνονται τα βράχια να μην μαζεύει βρωμιά ) είτε κάνοντας 2 νησια ( διαφορετικού ύψους ) είτε ενιαίο νησί αλλα νε αυξομοιώσεις στο ύψος και δώσε κυκλοφορία ανάμεσα στα βράχια τόση ώστε να μην ανασηκώνεται ο αραγωνίτης. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φίλε haf , τα νιτρικά και τα φωσφορικά είναι οι κυριοτεροι λόγοι που προκαλούν τα προβλήματα. Αλλαξε το στήσιμο του βράχου ΧΘΕΣ , άφησε απόσταση από τα τζάμια , στήστον με τέτοιο τρόπο που να μπορει να ΄΄αναπνεει΄΄( μεγαλα ανοίγματα , όχι πολλά κομμάτια μαζί , πρόσεξε όπου ενώνονται τα βράχια να μην μαζεύει βρωμιά ) είτε κάνοντας 2 νησια ( διαφορετικού ύψους ) είτε ενιαίο νησί αλλα νε αυξομοιώσεις στο ύψος και δώσε κυκλοφορία ανάμεσα στα βράχια τόση ώστε να μην ανασηκώνεται ο αραγωνίτης.

Ανοίγματα υπάρχουν μεταξύ του βράχου, δεν εχω όμως πολλά περιθώρια λόγω πλάτους του ενυδρείου, έτσι ο βράχος αναγκαστικά στην πιςω πλευρά ακουμπάει στον τζαμί.

Η κυκλοφορία είναι όπως τα λες σε όλο το ενυδρείο, αρκετά ικανοποιητική και ο αραγωνιτης δεν σηκώνεται.

Link to comment
Share on other sites

Μην "φοβάσαι" να αλλάξεις τον βράχο, αν δεν τον κάνεις σωστά τώρα στην αρχή θα παίξουν το ενυδρείο τα νιτρικά και δεν θα μπορείς να απαλλαγείς εύκολα.

Είμαι παθών και στα γράφω. Άλλαξε το aquascape, βλέπω ότι έχεις 2 κυκλοφορήτες και λες ότι υπάρχει κυκλοφορία ανάμεσα στα βράχια, σε εμένα με 4 κυκλοφορήτες και λίγο πιο αερατο βράχο από το δικό σου είχαν κολλήσει τα νιτρικά στο 50 και δεν έπεφταν ούτε με αλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

Μην "φοβάσαι" να αλλάξεις τον βράχο, αν δεν τον κάνεις σωστά τώρα στην αρχή θα παίξουν το ενυδρείο τα νιτρικά και δεν θα μπορείς να απαλλαγείς εύκολα.

Είμαι παθών και στα γράφω. Άλλαξε το aquascape, βλέπω ότι έχεις 2 κυκλοφορήτες και λες ότι υπάρχει κυκλοφορία ανάμεσα στα βράχια, σε εμένα με 4 κυκλοφορήτες και λίγο πιο αερατο βράχο από το δικό σου είχαν κολλήσει τα νιτρικά στο 50 και δεν έπεφταν ούτε με αλλαγές.

καταλαβαινω τι λες αλλά δεν εχω περιθώρια λόγω πλάτους, διαφορετικά θα πρέπει να βγάλω βράχο-που δεν το θέλω.

Η Ροη είναι πολύ ικανοποιητική, παρατηρώ ότι σε όλο το ενυδρείο εχει ρεύμα, ελπίζω να είναι οκ.

Σε κάθε περίπτωση έκανα σήμερα 45 λίτρα αλλαγή με όσμωση, και θα συνεχίσω έτσι μέχρι να πέσουν τα νιτρικά.

Μπήκε και σε λειτουργία το skimmer..

Link to comment
Share on other sites

το θέμα του aquascape είναι προσωπικό γούστο στο τι σου αρέσει ενένα να βλέπεις στο ενυδρείο.Το πλάτος ήταν θέμα απο την αρχή και φάνηκες συνειδητοποιημένος σε αυτό και αυτό είναι καλό γιατι προφανώς έχεις κάνει τα πλάνα σου βάσει αυτού.

 

Όντως το display σου φαίνεται "μπουκομένο" και αν έχει σαμπ καλύτερα ο περισσότερος να ήταν εκεί για την βιολογία του ενυδρείου σου. Να ξέρεις οτι το aquascape το κάνουν τα κοράλλια και όχι ο βράχος ;)  ασένα σου αρέσει να ξέρεις οτι σε εμας περισσεύει! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...