Jump to content

Reef 180 l Ξεκίνημα....


haf

Recommended Posts

Σημερα έχασα ενα ocellaris και ενα Pteragonon Gauderni.. Τουλάχιστον δεν τα βλέπω μέσα στο ενυδρείο.

Μέτρησα νιτρικά ΝΟ3 και ειναι 50! Παρότι λειτουργεί το Σκιμερ και έκανε αλλαγή πριν από μια εβδομάδα..

Μάλλον τάιζαν υπερβολικά.

Ελάττωσα τα φώτα σε 3-4 ώρες ανα μέρα, ετοιμάζομαι για αλλαγή..

Και εχω παραγγείλει άλλη μια jebao rw8 για υποςτηριξη κυκλοφοριας..

Καποια άλλη ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Θα βοηθήσει αν βάλω βακτήρια? Είχα το JBL Denitrol και το Aquatan SERA από το ενυδρείο γλυκού. Κάνουν αυτά για το θαλασσινό?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε haf,η μειωση της φωτοπεριοδου δεν θα σε βοηθησει να μειωσεις τα νιτρικα δυστυχως.

Μην βιαζεσαι με το ποτε θα κατεβουν τα νιτρικα και μη σε αγχωνει,ειδικα στη φαση που εισαι τωρα.

Τιποτε καλο δεν εγινε γρηγορα στο χομπυ του θαλασσινου.

Εννοω πως θα παρει καποιο διαστημα να πεσουν και δεν υπαρχει ο συντομος δρομος η' καποιο σκευασμα που να σου τα κατεβασει μεσα σε μια δυο μερες.

 

Τα βακτηρια θα βοηθησουν,αλλα σταδιακα και σε βαθος χρονου.Μην περιμενεις δηλαδη να ξεκινησεις σημερα να βαζεις και αυριο να εχεις -40-30-20 κτλ νιτρικα.

Μονο μετα απο μεγαλη αλλαγη νερου θα βλεπεις διαφορα και αυτο προσωρινα εαν υπαρχει κατι στο νερο σου(κακη κυκλοφορια,καποιο πτωμα απο ψαρακι,μεγαλες ποσοτητες τροφων που δεν εχουν καταναλωθει κτλ) το οποιο μενει σταθερο.

 

Τα ψαρακια αν εχουν πεθανει προσπαθησε να τα βρεις και να τα βγαλεις απο το ενυδρειο.Αν μεινουν μεσα νεκρα,θα σου ανεβασουν και αλλο τα νιτρικα.

 

Βλεπω εισαι αθηνα,κανε μια βολτα σε καποιο μαγαζι και αγορασε βακτηρια καταλληλα για θαλασσινο.

Υπαρχουν τα special blend,prodibio,fauna,zeobac,pristine,κτλ κτλ.Απειρες επιλογες.

Παρε οτι ταιριαζει στην τσεπη σου :thumbsu:

 

Καλως να σου ερθει και η αντλια :jig:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε haf,η μειωση της φωτοπεριοδου δεν θα σε βοηθησει να μειωσεις τα νιτρικα δυστυχως.

Μην βιαζεσαι με το ποτε θα κατεβουν τα νιτρικα και μη σε αγχωνει,ειδικα στη φαση που εισαι τωρα.

Τιποτε καλο δεν εγινε γρηγορα στο χομπυ του θαλασσινου.

Εννοω πως θα παρει καποιο διαστημα να πεσουν και δεν υπαρχει ο συντομος δρομος η' καποιο σκευασμα που να σου τα κατεβασει μεσα σε μια δυο μερες.

Τα βακτηρια θα βοηθησουν,αλλα σταδιακα και σε βαθος χρονου.Μην περιμενεις δηλαδη να ξεκινησεις σημερα να βαζεις και αυριο να εχεις -40-30-20 κτλ νιτρικα.

Μονο μετα απο μεγαλη αλλαγη νερου θα βλεπεις διαφορα και αυτο προσωρινα εαν υπαρχει κατι στο νερο σου(κακη κυκλοφορια,καποιο πτωμα απο ψαρακι,μεγαλες ποσοτητες τροφων που δεν εχουν καταναλωθει κτλ) το οποιο μενει σταθερο.

Τα ψαρακια αν εχουν πεθανει προσπαθησε να τα βρεις και να τα βγαλεις απο το ενυδρειο.Αν μεινουν μεσα νεκρα,θα σου ανεβασουν και αλλο τα νιτρικα.

Βλεπω εισαι αθηνα,κανε μια βολτα σε καποιο μαγαζι και αγορασε βακτηρια καταλληλα για θαλασσινο.

Υπαρχουν τα special blend,prodibio,fauna,zeobac,pristine,κτλ κτλ.Απειρες επιλογες.

Παρε οτι ταιριαζει στην τσεπη σου :thumbsu:

Καλως να σου ερθει και η αντλια :jig:

Λοιπόν πήρα το special blend..

Οι οδηγιες λένε ότι για πρώτη μέρα σε ενυδρείο 180 λίτρων ρίχνεις 60 ml δηλαδή όλο το περιεχόμενο! Ισχύει!

Το Σκιμερ πρέπει να λειτουργεί?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη επιλογη φιλε μου :thumbsu:

 

Προσωπικα θα εριχνα 20ml καθε εβδομαδα για αρχη,επειδη το ενυδρειο σου δουλευει ηδη καποιο διαστημα.

Και στη συνεχεια θα εριχνα τη δοσολογια που προτεινει η εταιρια για συντηρηση.

 

Το σκιμμερ το αφηνεις να δουλευει,μην το κλεισεις.

 

Θα τονισω παλι,πως με τα βακτηρια μην περιμενεις να δεις θεαματικη πτωση στα νιτρικα σου.Και μην πεσεις στη παγιδα(που εννοειται εχω πεσει προσωπικα πολλες φορες),του οσο περισσοτερο βαλω τοσο το καλυτερο η' τοσο συντομοτερα θα γινει η δουλεια.Σε περιπτωση υπερδοσολογιας θα εχεις bacterial bloom και θα εχεις αντιθετα αποτελεσματα απο αυτα που περιμενες.Σταδιακα θα γινει η δουλεια και αφου συνεχισεις σταθερες αλλαγες νερου απο οσμωση καθως τουλαχιστον το 50% της παρουσας τιμης σου οφειλεται και στο νερο της βρυσης που χρησιμοποιησες αρχικα.

Υπομονη και επιμονη :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, θέλει υπομονή, δεν θα με πείραζε αν δεν είχα τα ζωντανά μέσα. Στενοχωρήθηκα που έχασα τα ψάρια.

Τέλος πάντων έριξα σε πρώτη φάση 20 ml και περιμένω σιγά σιγά.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τα βακτηρια θα ριξουν τα νιτρικα;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τα βακτηρια θα ριξουν τα νιτρικα;;;;;;

Τα νιτρικά θα πέσουν με αλλαγές νερού, μέχρι να φτιάχθει η βιολογία με τα βακτήρια, αυτο πιστεύω.
Link to comment
Share on other sites

Τα νιτρικά θα πέσουν με αλλαγές νερού, μέχρι να φτιάχθει η βιολογία με τα βακτήρια, αυτο πιστεύω.

μα φια να εχεις νιτρικα εχεις και βιολογια!! Τι παραπανω θα προσφερουν τα βακτηρια; Δυνητικα περισσοτερα νιτρικα, οπου αν ηδη εισαι σε υψηλα επιπεδα εισαι οκ!

Αλλαγες, σκιμμερ, προφιλτρο (αληθεια τι προφιλτρανση εχεις;), κυκλοφορια, χαετο,,,,,, αλλα οχι βακτηρια!!!

Link to comment
Share on other sites

μην ανησυχεις και μη βιαζεσαι .

τα νιτρικα σου θα πεσουν  με αλλαγες νερου σιγα σιγα.

το δυνατο σκιμαρισμα και μια αλγη (χαετο) θα σε βοηθησει

να σταματησουν να ανεβαινουν.

τωρα οσο για τα βακτηρια σιγουρα χρειαζεται μια ποσοτητα

κυριως μετα από κάθε αλαγη, για συντηρηση της βιολογιας.

τα special blend λενε πως είναι αναεροβια ,δηλαδή αυτά

που τρωνε νιτρικα.

το θεμα με τα βακτηρια είναι πως δεν πρεπει σε καμια περιπτωση

να υπερβεις τη δοσολογια γιατι το πιθανοτερο είναι τα τα παρεις

όλα στο χερι.

γνωμη μου είναι να διαβαζεις τις οδηγιες κάθε σκευασματος

και να ξεκινάς με τη μιση ποσοτητα απ ότι λεει.

ριχνεις παρατηρείς αντιδράσεις και αναλογα πραττεις.

 το θεμα  βακτηρια , τροφη βακτηριδίων κτλ είναι συνθετο και

για να το κατανοησεις θελει γνωσεις βιολογιας και εμπειρια 

εμεις οι απλοι χομπιστες δεν γνωρίζουμε πως αντιδρα ο

κάθε οργανισμος του ενυδρείου μας σε κάθε βακτηριο.

  μονο ενας το εχει το εχει καταφερει αυτό, αλλα αστον μερα που είναι σημερα.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

μην ανησυχεις και μη βιαζεσαι .

τα νιτρικα σου θα πεσουν με αλλαγες νερου σιγα σιγα.

το δυνατο σκιμαρισμα και μια αλγη (χαετο) θα σε βοηθησει

να σταματησουν να ανεβαινουν.

τωρα οσο για τα βακτηρια σιγουρα χρειαζεται μια ποσοτητα

κυριως μετα από κάθε αλαγη, για συντηρηση της βιολογιας.

τα special blend λενε πως είναι αναεροβια ,δηλαδή αυτά

που τρωνε νιτρικα.

το θεμα με τα βακτηρια είναι πως δεν πρεπει σε καμια περιπτωση

να υπερβεις τη δοσολογια γιατι το πιθανοτερο είναι τα τα παρεις

όλα στο χερι.

γνωμη μου είναι να διαβαζεις τις οδηγιες κάθε σκευασματος

και να ξεκινάς με τη μιση ποσοτητα απ ότι λεει.

ριχνεις παρατηρείς αντιδράσεις και αναλογα πραττεις.

το θεμα βακτηρια , τροφη βακτηριδίων κτλ είναι συνθετο και

για να το κατανοησεις θελει γνωσεις βιολογιας και εμπειρια

εμεις οι απλοι χομπιστες δεν γνωρίζουμε πως αντιδρα ο

κάθε οργανισμος του ενυδρείου μας σε κάθε βακτηριο.

μονο ενας το εχει το εχει καταφερει αυτό, αλλα αστον μερα που είναι σημερα.

Και εγώ την ίδια άποψη εχω σχηματίσει, αρχικά έβαλα 15ml αντί 60ml που έλεγε το σκεύασμα και πρόσθεσα και χαετο.

Τροφή συντηρητικά και δυνατό skimming

Κάθε γνώμη σεβαστή.

Link to comment
Share on other sites

...τα special blend λενε πως είναι αναεροβια ,δηλαδή αυτά

που τρωνε νιτρικα.....

Ρε παιδια.

ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΤΑ ΒΑΚΤΗΡΙΑ ΤΡΩΝΕ ΝΙΤΡΙΚΑ;;; Πειτε μου ειλικρινα....

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια.

ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΤΑ ΒΑΚΤΗΡΙΑ ΤΡΩΝΕ ΝΙΤΡΙΚΑ;;; Πειτε μου ειλικρινα....

Από παντα

http://www.advancedaquarist.com/2014/5/chemistry

40f9de4f4f479e39f784c42be95a0018.jpg

Αν βέβαια ή απονιτροποιηση, έστω βοηθείται κατά ελάχιστα, με τα βακτήρια των έτοιμων σκευασμάτων....είμαι σίγουρος πως όχι!

Έγινε επεξεργασία - gregkn73
Link to comment
Share on other sites

συγνωμη εκανα λαθος διατυπωση

ηθελα να γραψω ότι  "λενε ,ότι συμβαλουν στην απονιτροποιηση"

το γραφει και στις οδηγειες του σκευασματος,και όχι μονο.

το τι κανουν και τι δεν κανουν ακριβως τα βακτηρια (γενικα)είναι ένα άλλο θεμα,και

μπορούμε να το συζητήσουμε σε άλλο ποστ.

εδώ απαντησα στον haf ,πως να ριξει τα νιτρικα.

απλα ,περιεγραψα τη μεθοδο που δουλεψε σε μενα.

κάθε αποψη σεβαστη. (φανταζομαι τον γκουρου να λεεΙ¨"ΕΙΔΑΤΕ ΔΕΝ ΜΕ ΡΩΤΑΝΕ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ")

η παρενθεση είναι ασχετη. συγνωμη εχω γκουρουδιτιδα, μην μου απαντησετε καν

Link to comment
Share on other sites

Από πανταhttp://www.advancedaquarist.com/2014/5/chemistry Δημοσιευμένη  εικόναΑν βέβαια ή απονιτροποιηση, έστω βοηθείται κατά ελάχιστα, με τα βακτήρια των έτοιμων σκευασμάτων....είμαι σίγουρος πως όχι!

Μαλιστα. Αρα η σωστη συμβουλη σε καποιον που εχει προβλημα με νιτρικα σε ενα ριφ ειναι να παρει βακτηρια!!

Οι αλλαγες νερου ειναι δευτερευουσες, πρωτα τρεχεις παιρνεις special blend, μιας και δεν εχει ηδη βακτηρια με τα νιτρικα τοσο υψηλα, βασιζεσαι στη δημιουργια βιομαζας και Ν2 ως, οχι αποτελεσμα του κυκλου του αζωτου αλλα του κυκλου της ζωης, και αν θες κανε και καμια αλλαγη νερου....

Συγνωμη αλλα ασχολουμαι 15 χρονια με ενυδρια, κατι τετοιο πρωτη φορα το διαβαζω!!

Πειστε με πως εχω αδικο και θα ζητησω ταπεινα συγνωμη!!!!! Και θα εχω μαθει και κατι συνταρακτικα καινοτομο που μου διεφευγε τοσο καιρο ;)

Ομως αν εχω δικιο, σταματηστε να τον κατευθεινετε στο λαθος δρομο!

Τα προσθετα βακτηρια δεν θα:

- Καθαρισουν νεκρες περιοχες που ειναι αποθηκη νιτρικων

-σκιμμαρουν το νερο να βγαλουν βρωμα

-απομακρινουν τα νιτρικα που μαζευονται στο προφιλτρο του (αν εχει, δεν απαντησε ποτε)

- ανοιξουν το οικοσυστημα οπως θα κανουν οι αλλαγες νερου

(Επισης πλεον ξερναω οποτε ακουω για αυτον τον "Γκουρου", σας παρακαλω μην μολυνεται τα θεματα ειναι δυσκολο να βρουμε χρησιμες πληροφοριες)

Link to comment
Share on other sites

 

κάθε αποψη σεβαστη. (φανταζομαι τον γκουρου να λεεΙ¨"ΕΙΔΑΤΕ ΔΕΝ ΜΕ ΡΩΤΑΝΕ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ")

η παρενθεση είναι ασχετη. συγνωμη εχω γκουρουδιτιδα, μην μου απαντησετε καν

 

Παιδια χαλατε τα θεματα μ αυτη την ιστορια, ΕΛΕΟΣ

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα. Αρα η σωστη συμβουλη σε καποιον που εχει προβλημα με νιτρικα σε ενα ριφ ειναι να παρει βακτηρια!!

Οι αλλαγες νερου ειναι δευτερευουσες, πρωτα τρεχεις παιρνεις special blend, μιας και δεν εχει ηδη βακτηρια με τα νιτρικα τοσο υψηλα, βασιζεσαι στη δημιουργια βιομαζας και Ν2 ως, οχι αποτελεσμα του κυκλου του αζωτου αλλα του κυκλου της ζωης, και αν θες κανε και καμια αλλαγη νερου....

Συγνωμη αλλα ασχολουμαι 15 χρονια με ενυδρια, κατι τετοιο πρωτη φορα το διαβαζω!!

Πειστε με πως εχω αδικο και θα ζητησω ταπεινα συγνωμη!!!!! Και θα εχω μαθει και κατι συνταρακτικα καινοτομο που μου διεφευγε τοσο καιρο ;)

Ομως αν εχω δικιο, σταματηστε να τον κατευθεινετε στο λαθος δρομο!

Τα προσθετα βακτηρια δεν θα:

- Καθαρισουν νεκρες περιοχες που ειναι αποθηκη νιτρικων

-σκιμμαρουν το νερο να βγαλουν βρωμα

-απομακρινουν τα νιτρικα που μαζευονται στο προφιλτρο του (αν εχει, δεν απαντησε ποτε)

- ανοιξουν το οικοσυστημα οπως θα κανουν οι αλλαγες νερου

(Επισης πλεον ξερναω οποτε ακουω για αυτον τον "Γκουρου", σας παρακαλω μην μολυνεται τα θεματα ειναι δυσκολο να βρουμε χρησιμες πληροφοριες)

προτείνω να πεις και συ μια αποψη στον haf δηλ πως να ριξει τα νιτρικα.

σε συγχωρω που που ασχολείσαι 15 χρονια και δεν εχεις διαβασει ότι τα βακτηρια εχουν συμβαλουν στην απονιτροποιηση

του νερου . αν γκουγκλαρεις σχετικα με την απονιτροποιηση του νερου θα βρεις πολύ υλικο

δεν νομιζω πως κατευθυνει κανενας σε λαθος δρομο καποιον.

μαλλον δεν καταλαβες καλα.

προτείνα 1ον δυνατο σκιμαρισμα ώστε για αποβαλει πρωτεινικα στοιχεια πριν περασουν στον κυκλο του αζωτου

               2ον μια αλγη που τρωει νιτρικα

               3ον αλαγες του νερου για να βγαλει νερο νε νιτρικα

               4ον μια μικρη ποσοτητα βακτηριων για ενισχυση της βιολογιας

αν εχει καποιο φιλτρο που να λειτουργει σαν εργοστασιο νιτρικων δεν το γνωρίζω(δεν ειπε κατι τετοιο)

οποτε δεν το λαμβανω υποψιν. 

  απλα πες την αποψη σου συγκεκριμένα και ασε την δικη μου παραπληροφορηση και τα χρονια που ασχολείται ο καθενας

Link to comment
Share on other sites

Οκ θα το ψαξω και ευχαριστω! Ειλικρινα δεν το γνωριζω!

Οσον αφορα τι να κανει το εχω γραψει στο ποστ που εχεις βαλει σε παραθεση!

Link to comment
Share on other sites

.....προτείνα 1ον δυνατο σκιμαρισμα ώστε για αποβαλει πρωτεινικα στοιχεια πριν περασουν στον κυκλο του αζωτου

2ον μια αλγη που τρωει νιτρικα

3ον αλαγες του νερου για να βγαλει νερο νε νιτρικα

4ον μια μικρη ποσοτητα βακτηριων για ενισχυση της

Με αυτο το πλάνο είμαι αλλά είμαι ακόμη ψηλά στα νιτρικά.. Κάνω υπομονή αλλά φοβάμαι μην χάσω και αλλά ζωντανά..

Link to comment
Share on other sites

Δεν αρχιζεις τοτε να σκεφτεσαι κ ετσι πριν να ριναι αργα;

Τα προσθετα βακτηρια δεν θα:

- Καθαρισουν νεκρες περιοχες που ειναι αποθηκη νιτρικων

-σκιμμαρουν το νερο να βγαλουν βρωμα

-απομακρινουν τα νιτρικα που μαζευονται στο προφιλτρο του (αν εχει, δεν απαντησε ποτε)

- ανοιξουν το οικοσυστημα οπως θα κανουν οι αλλαγες νερου

Τι αλλαγες νερου εχρις κανει ως τωρα;

Ποσο αλλαξαν τα νιτρικα με τις αλλαγες;

Πες μας αν εχεις προφιλτρο (καλτσα-σφουγγαρι-βαμβσκι

Εψαξες - εχεις βγαλει ολα τα πτωματα;

Κοιτα και ψαξε για συσσοτευμενη βρωμα γυρω απο το βραχο

Βγαλε μας φωτο συνολικες και του σαμπ

Το λεω και το ξαναλεω: αν δεν προσεξεις τα παραπανω δυστυχως δεν λυνεις το προβλημα.

Επισης, απο νιτρικα δεν ψωφαει αμεσα ζωντανο. Με τι τεστ μετρας;

Ξανακανε μετρησεις και δωσε μας ολα τα αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

τα βακτήρια και το "τάισμα τους" είναι μια μέθοδος για να κατεβάσεις τα θρεπτικα στο νερό και τα χρησιμοποιούμε σε μεθόδους ULNS τύπου zeovit, Fauna ultralith, prodibio κτλ.

 

δε νομιζω όμως όμως πως σε αυτή τη φάση είναι αυτό που πρέπει να ανατρέξεις. Το ενυδρείο σου είναι αρκετά φρέσκο και η πρώτη αντιμετόπιση του θέματος θα πρέπει να είναι α) δυνατό skimming, 2) καλή κυκλοφορία, 3) εβδομαδιαίες αλλαγές με όσμοση, 4) αντιφώσφορο / chaeto και λιγότερο τάισμα. Τα special blend που πήρες θα πρότεινα να τα συνεχίσεις στη προτεινόμενη απο τον κατασκευαστή δοσολογία. θα πρότεινα να κλείνεις για λίγο το skimmer αφου τα προσθέσεις και να τα βάζεις οταν τα φώτα σου είναι ανοιχτά.  

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τα βακτήρια και το "τάισμα τους" είναι μια μέθοδος για να κατεβάσεις τα θρεπτικα στο νερό και τα χρησιμοποιούμε σε μεθόδους ULNS τύπου zeovit, Fauna ultralith, prodibio κτλ.

δε νομιζω όμως όμως πως σε αυτή τη φάση είναι αυτό που πρέπει να ανατρέξεις. Το ενυδρείο σου είναι αρκετά φρέσκο και η πρώτη αντιμετόπιση του θέματος θα πρέπει να είναι α) δυνατό skimming, 2) καλή κυκλοφορία, 3) εβδομαδιαίες αλλαγές με όσμοση, 4) αντιφώσφορο / chaeto και λιγότερο τάισμα. Τα special blend που πήρες θα πρότεινα να τα συνεχίσεις στη προτεινόμενη απο τον κατασκευαστή δοσολογία. θα πρότεινα να κλείνεις για λίγο το skimmer αφου τα προσθέσεις και να τα βάζεις οταν τα φώτα σου είναι ανοιχτά.

Ακριβώς αυτά κάνω για την ώρα. Αύριο θα κάνω μια γενναία αλλαγή αφού μάζευα όλη μέρα σήμερα νερό από όσμωση.

Πέρα από αντιφωςφορο Χρειάζεται άνθρακας? Αν ναι τι μάρκα προτείνεται ?

Link to comment
Share on other sites

ναι, προσωπικά θεωρώ οτι ο άνθρακας ειναι απαραίτητος. Δεν εχει τοσο σημασία η μάρκα πιστεύω

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ τον θεωρώ απαραίτητο και χρησιμοποιοώ πάντα. Χύμα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ τον θεωρώ απαραίτητο και χρησιμοποιοώ πάντα. Χύμα.

ναι, προσωπικά θεωρώ οτι ο άνθρακας ειναι απαραίτητος. Δεν εχει τοσο σημασία η μάρκα πιστεύω

Sent from my iPhone using Tapatalk

Οκ, πήρα κινεζικό στα 6€

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...