Jump to content

Αναγνώριση άλγης και αντιμετώπιση


bpel86

Recommended Posts

Καλησπέρα. Στο δισκοενυδρείο μου εδω και λίγο καιρό έχει κάνει την εμφάνισή της η παρακάτω άλγη. Μέχρι πριν λίγες μέρες δεν ήταν έντονη και δεν ασχολήθηκα ιδιαίτερα μήπως και έκανε τον κύκλο της και έφευγε. Τις τελευταίες μέρες όμως έχει φουντώσει και είναι πολύ άσχημη. Έχω την εντύπωση ότι είναι bba αλλά θα ήθελα να μου το επιβεβαιώσετε. Το ενυδρείο δεν είναι πυκνά φυτεμένο. Υπάρχουν 2-3 ανούμπιες και μια κρυπτοκορίνα και φυσικά κάποιες ρίζες αν αυτό έχει σημασία. Αν όντως πρόκειται για bba να προχωρήσω σε απομάκρυνσή της με excel ή μπορεί να προκαλέσω κάποιο πρόβλημα στους δίσκους μου? 

post-58593-0-94330000-1448590606_thumb.jpg

post-58593-0-47781200-1448590612_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να βρεις την αιτία αλλά μπορείς να βάλεις σαλιγκαρια ramshorn και να την εξαφανίσουν, αρκεί βέβαια τα σαλιγκάρια να μη δημιουργήσουν πρόβλημα στους δισκους γιατι δεν το γνωρίζω αυτό

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να βρεις την αιτία αλλά μπορείς να βάλεις σαλιγκαρια ramshorn και να την εξαφανίσουν, αρκεί βέβαια τα σαλιγκάρια να μη δημιουργήσουν πρόβλημα στους δισκους γιατι δεν το γνωρίζω αυτό

Κανενα προβλημα δεν θα εχουν οι δισκοι με τα σαλιγκαρια..εχω εκατονταδες στο ενυδρειο απο ολα τα ειδη...
Link to comment
Share on other sites

Κανενα προβλημα δεν θα εχουν οι δισκοι με τα σαλιγκαρια..εχω εκατονταδες στο ενυδρειο απο ολα τα ειδη...

 

Μια χαρά τότε, πιστευω πως θα μειωθεί , ακόμα και να εξαφανιστεί η άλγη με τα ramshorn :)

 

Link to comment
Share on other sites

Όχι άλλα σαλιγκάρια.. Έχω αποκτήσει ήδη εκατοντάδες Melanoides Turbeculata και προσπαθώ να απαλαγώ, μη γεμίσω και ramshorn..... H αιτία δεν ξέρω ποια μπορεί να είναι μιας και δεν έχω αλλάξει τίποτα στις συνθηκες του ενυδρείου εδώ και πολλόυς μήνες.. Το excel να μην το δοκιμάσω? Έχω διαβάσει από πολλούς ότι απαλάχθηκαν από bba μέσα σε ελάχιστες μέρες χάρη σε αυτό..

Link to comment
Share on other sites

Μη τα φοβάσαι τα σαλιγκάρια, μόνο καλο κάνουν :)

και καθαριζουν και μαλακώνουν το νερό

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα φοβάμαι Τάκη! Αντιαισθητικά μου φαίνονται..

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα φοβάμαι Τάκη! Αντιαισθητικά μου φαίνονται..

 

Σε αυτο δεν θα διαφωνήσω, είναι θέμα γουστου. Και εμενα στην αρχή με ενοχλούσαν, τωρα αν δεν τα δω αρχίζω και ανησυχώ :)

Τα συνήθησα και τωρα τα εχω αναγκη για τη δουλειά που κανουν :)

Link to comment
Share on other sites

Όχι άλλα σαλιγκάρια.. Έχω αποκτήσει ήδη εκατοντάδες Melanoides Turbeculata και προσπαθώ να απαλαγώ, μη γεμίσω και ramshorn..... H αιτία δεν ξέρω ποια μπορεί να είναι μιας και δεν έχω αλλάξει τίποτα στις συνθηκες του ενυδρείου εδώ και πολλόυς μήνες.. Το excel να μην το δοκιμάσω? Έχω διαβάσει από πολλούς ότι απαλάχθηκαν από bba μέσα σε ελάχιστες μέρες χάρη σε αυτό..

Χαχαχα..εχω μερικα πολυ ομορφα νεριτε και ραντσομ παντως αν θες..πλακα εε;;με το εξελ νομιζω σε διπλασια δοση θα απαλαχτεις...αλλα για σιγουρα θα πρεπει να μιλησουν και οι φυτεμενοι..
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα η bba καταπολεμειται με υπερδοσολογια exel και καιγεται. Ακομη ομως και να απαλαχτεις τελειως, εχω την εντυπωση οτι σε χαλαρα φυτεμμενο ενυδρειο με δισκους μετα απο καιρο θα ξαναεμφανιστει....λογω του ειδους του ενυδρειου. Δεν εχω δει κανενα δισκαδικο η παρομοιας φιλοσοφιας (βιοτοπικα πχ με ριζες και μεγαλα ψαρια , δισκους, οσκαρ, σκαλαρια) και λιγα η καθολου φυτα, που να του λειπει αυτη η αλγη. Ως ενα σημειο ειναι ομορφο, δειχνει φυσικο. Και φυσικα ΔΕΝ ενοχλει τα ψαρια...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...