Jump to content

Μεγάλο άλμα με Αφρικάνες


Babis11

Recommended Posts

Ναι μπολι εβαλα και ειχα και το φιλτρο το καινουριο να δουλευει στο παλιο ενυδρειο με αυτες τις κιχλιδες

Link to comment
Share on other sites

Αν έβαλες μπολι βαλε ψαρια μετα αο μια αλλαγή νερου και είσαι κομπλέ

Γιατι να κανει αλλαγη νερου πριν βαλει τα ψαρια αφου μπολιασε το φιλτρο του;

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να κανει αλλαγη νερου πριν βαλει τα ψαρια αφου μπολιασε το φιλτρο του;

Καπου ειχε γραψει για νιτρικα.... μηπως ηταν πολλα... μπορει και να μπερδεύτηκα...

Link to comment
Share on other sites

οριστε και ενα βιντεακι . νομιζω πως εχω ενα αρσενικο και δυο θυληκα. εσεις τι λετε ;

επισης λεω να βαλω αλλα 2 labidochromis 

και αλλο ενα χαρεμι mbamba

 

 https://www.dropbox.com/s/uhl0gvqtwqte6kr/VID_20151206_180803.3gp?dl=0

Link to comment
Share on other sites

τι μπορει να ειναι αυτο ;;; 

 

https://www.dropbox.com/s/of4z7wdey0ns94w/received_883422705097978.jpeg?dl=0

μόνο έχεις παρατηρήσει ? σε άλλα ψαράκια εχεις δει τίποτα ?

Link to comment
Share on other sites

οχι στα αλλα 2 δεν εχω δει κατι τετοιο . επισης θελω να βαλω αλλα 2 απο αυτο το ειδος να κανω ενα χαρεμι και αλλο ενα χαρεμι με mamba τι λετε ; 

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσοτερες αφρικανες το εχουν.Περισσοτερο τα αρσενικα αλλα πολλες φορες εχουν και τα θυληκα.Η κιτρινη αυτη βουλα υποδεικνυει κατα τον χωρο της αναπαραγωγης στο θυληκο το σημειο που πρεπει να αφησει τα αυγα για να γονιμοποιηθουν απο τον αρσενικο.

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα δηλαδη το ψαρι ειναι ετοιμο για γονιμοποιησει απλα περιμενει το αρσενικο η το θυληκο ; 

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η βουλα ειναι ορατη σε ολη τη ζωη του.Απλα τωρα αρχισε να εμφανιζεται καθως το ψαρι μεγαλωνει.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω διαβασει ότι το εγγ σποτ  μπερδευει το θηλυκο και νομιζοντας ότι αυτό είναι ένα ακομη αυγο,στην προσπαθεια της να το παρει στο στομα,παιρνει το σπερμα του αρσενικου που εκρινεται εκεινη τη στιγμη και γονιμοποιουντε τα αυγα που εχει στο στομα της!Σε περνει για ακομη δυο λαμπιντο και ένα ακομη χαρεμι.

Link to comment
Share on other sites

Σε περνει για ακομη δυο λαμπιντο και ένα ακομη χαρεμι.

Ναι το ξερω απλα δεν ξερω ποιο να βαλω .βεβαια θα ψακω περισσοτερα επισης ξερει κανειςαν μπορω να βαλω μεσα ενα πλακοστομο ;

Link to comment
Share on other sites

Αν θες μια βιοτοπικη προσγγιση,που ειναι κ το πιο "σωστο" καλυτερα μη βαζεις.Δεν βοηθαει κ τοσο πολυ αν τον θες για να σου καθαριζει τις αλγες.

Link to comment
Share on other sites

Τι αλλο μπορω να οανω για τις αλγες; επισης μπορει καποιος να μου πει ποσα watt λαμπα να βαλω ; απο φυτα εχω μονο 4 ανουμπιες . δεν συμφερει με led ταινια

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι ειδικος αλλα απ οσο ξερω οι ανοιμπιες εκτιμουν τα σκιερα μερη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω απλα το ανεφερα διοτι αλλα κελβιν βαζεις σε φυτεμενο ενυδρειο και αλλα που δεν εχεις φυτα.καποιος που να ξερει; διοτι θαετοιμασω πατεντα

Link to comment
Share on other sites

Τι αλλο μπορω να οανω για τις αλγες; επισης μπορει καποιος να μου πει ποσα watt λαμπα να βαλω ; απο φυτα εχω μονο 4 ανουμπιες . δεν συμφερει με led ταινια

Βαλε καμια 10 σαλιγκαρια  zebra sneils neritta μην φοβασαι δεν θα γεννησουν και θα καθαριζουν και πετρες και τζαμια κλπ

 

http://applesnail.net/forum3/viewtopic.php?f=30&t=20428

Link to comment
Share on other sites

Θα κοιταξω και τι εχει το πετ σοπ τις περιοχης μου .αυτα δεν θελουν ταισμα ; τι τροφη τρωνε ;

Κανεις για ποια λαμπα πρεπει να βαλω ;

Link to comment
Share on other sites

Θα κοιταξω και τι εχει το πετ σοπ τις περιοχης μου .αυτα δεν θελουν ταισμα ; τι τροφη τρωνε ;

Αλγες

Link to comment
Share on other sites

Για τον φωτισμό εφόσον δεν είναι φυτεμένο το ενυδρείο και δεν έχει ιδιαίτερες ανάγκες βάζεις κάτι που σου κάνει στο μάτι.

Εχω διαβάσει αρκετές φορές οτι τα θερμά χρώματα αναδεικνυουν καλύτερα τα χρώματα των ψαριών της Αφρικής αλλά και πάλι είναι τι σου αρέσει εσένα να βλέπεις.

Κάνε μια αναζήτηση στο forum και θα βρεις πάααααααρα πολλά θέματα και αναφορές ;)

 

Κατά τα άλλα ο πλακόστομος δεν είναι για να καθαρίζει άλγες :)

Έγινε επεξεργασία - rastaman
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...