Jump to content

Μεγάλο άλμα με Αφρικάνες


Babis11

Recommended Posts

Σαλιγκαράκια για άλγες και θα είσαι μια χαρά όπως λένε και τα παιδιά αλλά να κλείνεις καλά το καπάκι μην τα βρεις στο μαξιλάρι σου! :D Σε ότι αφορά τον φωτισμό θα πας με το μάτι όντως. Εγώ είχα μια λευκή και μια "ροζ" λάμπα και ήμουν ευχαριστημένος με τα χρώματα αλλά σκέφτομαι να το γυρίσω σε led αν αξίζει τον κόπο βέβαια για αυτό το ψάχνω ακόμα

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου ειπαν δεν αξιζει σε τιμη αξοζεο αλλα θα σου χαλανε γρηγορααπο την υγρασια .

Εκτος αν κανεις κατι εξυπνο και το προστατευσεις καλα.επισεις λιγοι πουλανε 1 μετρο π.χ ολοι τις πουλανε σε 5 μετρα και δεν τις κοβουν

Εμενα π.χ μου εβγαινε γυρο στα 75 ευρω ολα μαζι για 2 μετρα led ασπρο 1 μετρο μπλε και τα παρελκομενα .

Απλως επρεπε να παω δηλαδη 10 μετρα led

Αδιαβδροχες ιπ65 και 14.4w

Αν ξερει καποιος κανενα μαγαζι ποιο φθηνο και αξιοπιστο ας μου πει .

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου ειπαν δεν αξιζει σε τιμη αξοζεο αλλα θα σου χαλανε γρηγορααπο την υγρασια .

Εκτος αν κανεις κατι εξυπνο και το προστατευσεις καλα.επισεις λιγοι πουλανε 1 μετρο π.χ ολοι τις πουλανε σε 5 μετρα και δεν τις κοβουν

Εμενα π.χ μου εβγαινε γυρο στα 75 ευρω ολα μαζι για 2 μετρα led ασπρο 1 μετρο μπλε και τα παρελκομενα .

Απλως επρεπε να παω δηλαδη 10 μετρα led

Αδιαβδροχες ιπ65 και 14.4w

Αν ξερει καποιος κανενα μαγαζι ποιο φθηνο και αξιοπιστο ας μου πει .

 

Απο άποψη οικονομίας στο ρεύμα το έχεις κοιτάξει καθόλου ?

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οσα μετρα λεντ κ να βαλεις κ οσο ποιοτικο κ να ναι η ποσοτητα του φωτος δεν θα σε ικανοποιησει.Για μενα βαλε μια λευκη κ μια μπλε για το βδαδυ κ θα το ευχαριστηθεις.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν το εχω κοιταξει.ξερει κανεις να μου στειλει κανενα σιτε αξιοπιστο που να πουλαει ενα μετρο λεντ ;

Ποιο καλα ενος μετρου δεν με χαλαει απλα νομιζα θα ειναι λιγο το φως γι αυτι ειπα δυο !!

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οσα μετρα λεντ κ να βαλεις κ οσο ποιοτικο κ να ναι η ποσοτητα του φωτος δεν θα σε ικανοποιησει.Για μενα βαλε μια λευκη κ μια μπλε για το βδαδυ κ θα το ευχαριστηθεις.

Για λαμπα λες τωρα η για led απο ενα να βαλω ;

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως εχω δει ενυδρεια γλυκου νερου με λεντ και το αποτελεσμα ειναι εκπληκτικο! Το ενυδρειο τρεχει πανω απο χρονο χωρις ιχνος αλγης,δεν πιστευα στα ματια μου.Και ψαρια με απιστευτα χρωματα!

 

Βεβαια μιλαω για ενυδρειο χωρις φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να ειναι ετσι οπως τα λες διοτι και εγω εκει θα καταληξω διοτι εχω αποσταση σε υψος κατω απο καπακι μονο 2 εκ και χωραει μονο led νομιζω

Πιστευω εναμετρο ψυχρο λευκο θα φτασει να φωτιζει ε;

Έγινε επεξεργασία - Babis11
Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να ειναι ετσι οπως τα λες διοτι και εγω εκει θα καταληξω διοτι εχω αποσταση σε υψος κατω απο καπακι μονο 2 εκ και χωραει μονο led νομιζω

Πιστευω εναμετρο ψυχρο λευκο θα φτασει να φωτιζει ε;

 

 

οχι φιλε μου ενα μετρο δεν φτανει αν εχεις 300 λιτρα και 1.30 cm μηκος , αυτες πανε με το μετρο και την κοβεις εκει που θες εσυ.

Θα αγορασεις 6 μετρα και θα κοψεις 4 χ 1,25 cm

Γνωμη μου να βαλεις δυο worm white πισω και δυο white μπροστα και θα εχεις ενα ωραιο αποτελεσμα.

Και φυσικα να τις βαλεις μεσα σε ραγες.

Οι λεντοταινειες να  είναι η 5050 waterproof

 

δες εδω καπου στην μεση εχω και photo

http://www.aquazone.gr/forums/topic/89966-%CE%B2%CE%BF%CE%AE%CE%B8%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC-%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%BF%CF%85-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%B9%CF%87%CE%BB%CE%AF%CE%B4%CE%B5%CF%82-%CE%B1%CF%86%CF%81%CE%B9%CE%BA/page-9

Link to comment
Share on other sites

Δες να τις παρεις απο ebay

Να ειναι 60 led και 5050 waterproof + τροφοδοτικο 5-6 amper

 

http://www.ebay.com/itm/1-20M-RGB-5050-SMD-waterproof-300-LED-Light-Strip-Flexible-IR-Remote-12V-power-/161255347539?var=&hash=item258b915553:m:mIMemFlSh1OAH2WQuPUwEjQ

 

Έγινε επεξεργασία - dankannn
Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστευα πως θα ηθελε τοσα πολλα .ναι ναβαλω απλα ηθελα και μια μπλε να βαλω διοτι μου αρεσει κλπ.

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δες να τις παρεις απο ebay

Να ειναι 60 led και 5050 waterproof + τροφοδοτικο 5-6 amper

 

http://www.ebay.com/itm/1-20M-RGB-5050-SMD-waterproof-300-LED-Light-Strip-Flexible-IR-Remote-12V-power-/161255347539?var=&hash=item258b915553:m:mIMemFlSh1OAH2WQuPUwEjQ

 

Το φοβαμαι το ebay ςτα ηλεκτρονικα δεν ξερω ...

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστευα πως θα ηθελε τοσα πολλα .ναι ναβαλω απλα ηθελα και μια μπλε να βαλω διοτι μου αρεσει κλπ.

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αρα θα βαλεις 2 λευκες μπροστα μια μπλε για το βραδυ και μια κιτρινη πισω.

Με ενα τροφοδοτικο θα δουλευουν οι 3 και με αλλο η μπλε για το βραδυ

Link to comment
Share on other sites

Το φοβαμαι το ebay ςτα ηλεκτρονικα δεν ξερω ...

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εγω απο εκει τις εχω παρει παντος

Link to comment
Share on other sites

Για λαμπα λες τωρα η για led απο ενα να βαλω ;

Φιλος που εχει βαλει σε 1,60 μ. τρια μετρα λεντ δεν φωτιζει σχεδον καθολου.Αλλα τωρα αν δεν σε χωραει να βαλεις λαμπα...
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο ειναι το θενα οτι εχω 2 εκ υψος κενο δεν νομιζω να χωραει λαμπα.εξαρτατε και ποσα watt ειναι τα led νομιζω

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φιλος που εχει βαλει σε 1,60 μ. τρια μετρα λεντ δεν φωτιζει σχεδον καθολου.Αλλα τωρα αν δεν σε χωραει να βαλεις λαμπα...

Μια χαρα ειναι αρκει αν μην ειναι φυτεμενο το ενυδρειο , τωρα η anubies δεν θελουν φως τους φτανει εστω και λιγο.

Πανε αναλογα με τα watt , μπορει ο φιλος σου να ειχε την 5050 με τα 30 led ανα μετρο γιατι εχει και με 60 led ανα μετρο.

Η μια καθε 10 cm εχει 3 led και η αλλη εχει 6 led

1,25 cm που θελει ο φιλος για καθε μια ραγα  χ 4 =5 μετρα = 72 watt

Και φυσικα αν θελει αγοραζει και τα νεα led 5630 με τις αναλογες ραγες που ειναι 1,5 φορες πιο φωτεινα απο τα 5050

Έγινε επεξεργασία - dankannn
Link to comment
Share on other sites

Θα ρωτησω και θα δω και για τιμες ποσο πανε αν και αυτες που λες τις καινουριες δεν τις ειδα καπου.

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι αρκει αν μην ειναι φυτεμενο το ενυδρειο , τωρα η anubies δεν θελουν φως τους φτανει εστω και λιγο.

Πανε αναλογα με τα watt , μπορει ο φιλος σου να ειχε την 5050 με τα 30 led ανα μετρο γιατι εχει και με 60 led ανα μετρο.

Η μια καθε 10 cm εχει 3 led και η αλλη εχει 6 led

1,25 cm που θελει ο φιλος για καθε μια ραγα  χ 4 =5 μετρα = 72 watt

Και φυσικα αν θελει αγοραζει και τα νεα led 5630 με τις αναλογες ραγες που ειναι 1,5 φορες πιο φωτεινα απο τα 5050

 

Αδελφε δεν ξερω.Αν πιστευεις ότι θα κανει δουλεια,γιατι όχι!

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...