Jump to content

Αμάνο και Alternanthera reineckii


Recommended Posts

Μου την κατέστρεψε τελείως ..... Έφαγε όλα τα φύλλα που φαίνονται δεξιά στο βίντεο .... μετά από 2 ώρες ακόμα επάνω της είναι, μου έρχεται να βάλω το χέρι μου μέσα και να την πνίξω την άτιμη σαν κουνέλι!

Έγινε επεξεργασία - johnnix
Link to comment
Share on other sites

Από μια μικρή έρευνα που έκανα φαίνεται ότι οι αυγομένες θηλυκιές βρίσκουν κάτι σε αυτό το φυτό .... κι εμένα μονο η αυγομένη θηλυκιά είναι επάνω και δεν έχει αφήσει τίποτε ... :(

Link to comment
Share on other sites

Το βιντεο δεν μπορω να το δω δεν ξερω γιατι...

 

Ουπς, έκανα ένα λαθάκι, τώρα θα πρέπει να παίζει κανονικά

Link to comment
Share on other sites

Ναι, στο βίντεο μπορείς να προσέξεις πως το σκίζει το φυτό :( Δεν άφησε τίποτε σου λέω και είναι μόνο η αυγομένη επάνω, οι άλλες δεν ασχολούνται καν!

Link to comment
Share on other sites

Οταν τα φυτα ειναι ηδη χαλασμενα οι γαριδες πανε και τα τρωνε,Δεν νομιζω οτι παιζει ρολο το φυτο και μαλλον ειχε ηδη αρχισει να σου χαλαει πριν αρχισει να το τρωει η αμανο.Και το λεω αυτο γιατι βλεπω και το αλλο φυτο πιο πισω να ειναι στην ιδια κατασταση..

Link to comment
Share on other sites

Ο εχινόδορος από πίσω έχει πολύ καιρό που πάει λάθος αλλά στην κατάσταση που τον βλέπεις φτάνει αργά και χωρίς την "βοήθεια" από τις γαρίδες, ποτέ δεν τις είδα να κάθονται επάνω και να τον ξεσκίζουν. Εδώ σε ένα 2ωρο την έφαγε όλη και το συγκεκριμένο φυτάκι έχει 2 μέρες μέσα... 

Link to comment
Share on other sites

Ο εχινόδορος από πίσω έχει πολύ καιρό που πάει λάθος αλλά στην κατάσταση που τον βλέπεις φτάνει αργά και χωρίς την "βοήθεια" από τις γαρίδες, ποτέ δεν τις είδα να κάθονται επάνω και να τον ξεσκίζουν. Εδώ σε ένα 2ωρο την έφαγε όλη και το συγκεκριμένο φυτάκι έχει 2 μέρες μέσα... 

 

Ειδες που τα λες μονος σου. :)

Το φυτο ειναι 2 μερες μεσα,ειναι λογικο να χανει φυλλα και να χαλαει απο την αλλαγη περιβαλλοντος,θελει χρονο.Οπωτε ειναι λογικο οι γαριδα να βρησκεται πανω και να τρωει τα χαλασμενα φυλλα του.

Οσο για τον εχινοδορο που λες,εκτος οτι εχει σκληροτερα φυλλα απο την alternanthera,μπορει να τον τσιμπανε και οι γαριδες τις ωρες που εσυ δεν βλεπεις,πχ οταν σβηνουν τα φωτα.Οπωτε μην εισαι σιγουρος οτι δεν το κανουν .

Παντως το μονο σιγουρο ειναι οτι οι γαριδες δεν τρωνε υγειη φυτα αλλα μονο φυλλα που ειναι ηδη χαλασμενα.

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση, μου έλυσες μια απορία γιατί εχθές με την αναμπουμπούλα πέταξα μια ρίζα εχινόδορου και μου έκανε φοβερή εντύπωση που τα φύλλα ήταν σαν πλαστικά ένα πράγμα και θεώρησα ότι όλος ήταν χάλια τελικά.

 

Παιδεύομαι τους τελευταίους μήνες να φουντώσω τα φυτά μου και να προσθέσω λίγο χρώμα γιαυτό και οι .... τσαπατσουλιές :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τελικά καταλήγω ότι η αυγωμένη θυληκιά κάτι βρίσκει στο φυτάκι, αφού "ξεαυγώθηκε" πριν κανά μήνα το φυτάκι πήρε τα πάνω του, νέα φύλλα να μεγάλωνουν και όλα καλά .... μέχρι που πριν 2-3 μέρες η θυληκιά είναι πάλι με αυγουλάκια και έχει κάτσει επάνω στο φυτό για άλλη μια φορά και δεν αφήνει τίποτε όρθιο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...