Jump to content

Τι άλγη ή άλγες είναι;


Recommended Posts

To ενυδρειο σου ειναι 100 λιτρα.

Τα ppm ειναι η συγκεντρωση στο νερο.

 

Οποτε εχουμε και λεμε θα στα γραψω σε 1 ml για να ξερεις τι βαζεις μεσα. :)

 

Το 1ml seachem nitrogen μας δινει στα 100λιτρα.  0,66 ppm no3.

 

To 1 ml seachem flurish  μας δινει σε ppms..

 

B        0.0009

Ca        0.014

Cl        0.115

Co        0.00004

Cu        0.00001

Fe        0.032

K        0.0307

K2O        0.037

Mg        0.011

Mn        0.00118

Mo        0.00009

N        0.007

Na        0.013

NO3        0.0308

P        0.00044

P2O5        0.001

PO4        0.0013

S        0.02773

Zn        0.00007

 

Seachem iron  1 ml ---> 0,1ppm fe.

 

Αν παρεις fleet enema για φοσφωρο απο το φαρμακειο.

1 ml -> 1,3 ppm po4.

 

Aν πας με seachem  για να πιασεις 1 ppm θελεις 25 μλ . :)

 

Τωρα σε σκονες δεν ξερω τι αναλογιες εχεις κανει.

 

Γενικα το καλιο δεν μας ενοχλει σε τιποτα .

 

Για να πιασεις 5ppm καλιο απο το k2so4 πρεπει να ριξεις στο ενυδρειο 1,1 gr.

 

5 ppm νιτρικα απο kno3 σκονη ριχνεις 0,8 gr.

 

Τι προτεινω απο θεμα λιπανσης.

 

Ακολουθα την μεθοδο της Εstimate index. με λιγοτερα ppm.

 

Χωρισε τα λιπασματα σου  σε μακρο μικρο.

Macro :Kno3 ,K2so4, fleet enema

Micro : iron, seachem flourish.

 

Πχ

Δευτ micro

Τριτη  macro

Τετ  micro

Πεμ macro

Παρ micro

Σαβ  Τιποτα

Κυρ  Αλλαγη νερου  50 %  macro

 

Τωρα υπολογισε τις δοσεις ξεκινα απο εδω και στην συνεχεια αυξανεις ή μειωνεις, αναλογα με τις μετρησεις που θα εχεις στο τελος της εβδομαδας. 

 

Νο3  5 ppm   0,8 gr απο kno3 ή 7,5 ml seachem nitrogen

Po4 1 ppm   0.8ml απο fleet enema

Fe 0.1-0.2 ppm   1 ml seachem iron

K  5 ppm  1,1 gr απο k2so4

flourish 1-1.5 ml , ετσι και αλλιως τα περισσοτερα ιχνοστοιχεια υπαρχουν και στο νερο δικτυου.

 

Γενικα στο ενυδρειο

 

Μην πειραζεις τον φωτισμο συνεχεια, 8 ωρες φωτισμου ειναι μια καλη αρχη.

Αλλαγες νερου και αφαιρεση μηχανικα την αλγη.

Αν μπορεσεις βγαλε και αυτα που εβαλες στις ριζες των φυτων .

Χρηση excel για να καψεις την bba , και στην συνεχεια θα δεις αν σταματησε να αναπτυσεται.

Τα λιπασματα δεν προκαλουν τις αλγες, αλλα η μη σωστη αναπτυξη των φυτων... :)

Αυξησε το co2 ....

Οι περισσοτερες αλγες οφειλονται στο χαμηλο co2, δηλαδη χαμηλη αναπτυξη των φυτων.

 

Για τα νιτρικα , επαληθευσε τα τεστακια σου.

Βαλε σε 10 λιτρα οσμωση σε ενα κουβαδακι και βαλε 7,5 ml  seachem nitrogen ,στο τεστακι μετα θα πρεπει να μετρησεις 5ppm νο3.

 

 

Αυτο που αναφερεις για τα πολα νιτρικα , μπορει να οφειλεται στο οτι τα φυτα σταματατανε να αναοπτυσονται, πχ λογο οτι τους λειπει ενα στοιχειο.

 

Σε υπερευχαριστώ, απλά θα σε κουράσω λίγο ακόμα να σου δώσω κάποιες πληροφορίες και κάποια επειδή δεν είμαι σίγουρος αν τα κατάλαβα καλά να μου τα επιβεβαιώσεις. 

Πρώτα απ όλα της ΕΙ ακολουθούσα κι εγώ και μάλιστα στις ελάχιστες τιμές που δίνει μιας κι έχω λιγότερο διοξείδιο και φωτισμό. Για παράδειγμα στο κάλιο που λέει από 10-30 είμαι στα 13,5ppm, εδώ να σε ενημερώσω πως από σκόνη φτιάχνω μόνο το θειικό κάλιο σε διάλυμα, βάζω 10γρμ. στα 100ml κάτι λιγότερο δηλαδή απ τη μέγιστη διαλυτότητα που είναι στα 11.1, αυτό μου δίνει 0.45ppm ανά 1ml στα 100 λίτρα οπότε με 30 συνολικά τη βδομάδα ρίχνω 13.5ppm. 

 

Επειδή στο πρόγραμμα που μου έδωσες δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβα καλά, εβδομαδιαία θα ρίχνω 7,5ml nitrogen, 1ml iron και 1ml flourish ή από 3 φορές τη βδομάδα αυτή τη δοσολογία; Επίσης γιατί το Σάββατο τίποτα και την Κυριακή η αλλαγή του νερού; Εγώ έσπαγα τα λιπάσματα δια 6 από Δευτέρα έως Σάββατο και την Κυριακή δεν έβαζα ούτε τροφή ούτε λιπάσματα κι έκανα 40% αλλαγή νερού. Είναι λάθος αυτό; Δηλαδή αν ρίξω το macro το Σάββατο και κάνω την αλλαγή 50% την Κυριακή θα έχω πρόβλημα; Πρέπει υποχρεωτικά αλλαγή 50%; Τι θα γίνει αν κάνω 40%; Θα μένουν λιπάσματα και θα συσσωρεύονται και γι αυτό έχω άλγες; Οι τιμές που λέει η ΕΙ είναι αυτές που πρέπει να έχω στο τέλος της εβδομάδας και πριν την αλλαγή του νερού έτσι δεν είναι;

Τώρα για το εξέλ, επειδή μου έχει τελειώσει, με οξυζενέ μπορώ να κάνω κάτι; Οφείλω ένα μεγάλο ευχαριστώ για τον κόπο σου και τη διάθεση να ασχοληθείς, ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη αν σε κουράζω κι εσένα και τους υπόλοιπους. 

Έγινε επεξεργασία - ΚΩΣΤΑΣ_60702
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, για να καταλάβουμε και εμείς, ενώ έχει ξεχωριστή παροχή co2 να συνεχίσει να ρίχνει και excel; Δεν επηρεάζονται τα ψάρια από το πολύ co2;

Link to comment
Share on other sites

Σε υπερευχαριστώ, απλά θα σε κουράσω λίγο ακόμα να σου δώσω κάποιες πληροφορίες και κάποια επειδή δεν είμαι σίγουρος αν τα κατάλαβα καλά να μου τα επιβεβαιώσεις. 

Πρώτα απ όλα της ΕΙ ακολουθούσα κι εγώ και μάλιστα στις ελάχιστες τιμές που δίνει μιας κι έχω λιγότερο διοξείδιο και φωτισμό. Για παράδειγμα στο κάλιο που λέει από 10-30 είμαι στα 13,5ppm, εδώ να σε ενημερώσω πως από σκόνη φτιάχνω μόνο το θειικό κάλιο σε διάλυμα, βάζω 10γρμ. στα 100ml κάτι λιγότερο δηλαδή απ τη μέγιστη διαλυτότητα που είναι στα 11.1, αυτό μου δίνει 0.45ppm ανά 1ml στα 100 λίτρα οπότε με 30 συνολικά τη βδομάδα ρίχνω 13.5ppm. 

 

Επειδή στο πρόγραμμα που μου έδωσες δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβα καλά, εβδομαδιαία θα ρίχνω 7,5ml nitrogen, 1ml iron και 1ml flourish ή από 3 φορές τη βδομάδα αυτή τη δοσολογία; Επίσης γιατί το Σάββατο τίποτα και την Κυριακή η αλλαγή του νερού; Εγώ έσπαγα τα λιπάσματα δια 6 από Δευτέρα έως Σάββατο και την Κυριακή δεν έβαζα ούτε τροφή ούτε λιπάσματα κι έκανα 40% αλλαγή νερού. Είναι λάθος αυτό; Δηλαδή αν ρίξω το macro το Σάββατο και κάνω την αλλαγή 50% την Κυριακή θα έχω πρόβλημα; Πρέπει υποχρεωτικά αλλαγή 50%; Τι θα γίνει αν κάνω 40%; Θα μένουν λιπάσματα και θα συσσωρεύονται και γι αυτό έχω άλγες; Οι τιμές που λέει η ΕΙ είναι αυτές που πρέπει να έχω στο τέλος της εβδομάδας και πριν την αλλαγή του νερού έτσι δεν είναι;

Τώρα για το εξέλ, επειδή μου έχει τελειώσει, με οξυζενέ μπορώ να κάνω κάτι; Οφείλω ένα μεγάλο ευχαριστώ για τον κόπο σου και τη διάθεση να ασχοληθείς, ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη αν σε κουράζω κι εσένα και τους υπόλοιπους. 

 

Oi δοσολογιες που σου ειπα ειναι χ 3 φορες την εβδομαδα. :)

Μιας και εχεις τεστακι θα δεις στο τελος της εβδομαδας ποσα θα εχουν γινει και αναλογως μειωνει ή αυξανεις.

Το Σαββατο δεν ριχνουμε για να τραβηξουν τα φυτα οσο τραβηξουν απο το συστημα

 

Γενικα αποφευγουμε να ριχνουμε φωσφορο μαζι με σιδηρο , γιατι δημιουργειται φωσφορικος σιδηρος οπου τα φυτα δεν μπορουν να το αφομοιωσουν.

Δεν ξερω αν εχεις ριξει καμια ματια εδω.

 

http://www.aquazone.gr/forums/topic/99198-λιπάσματα-και-τρόποι-λίπανσης/?p=1025485

 

Εσυ τωρα με 5 ppm x 3 φορες θα πιασεις σαν συνολο την εβδομαδα σε περιπτωση που δεν αποροφησουν τπτ τα φυτα , 15 ppm .

Βαλε και λιγο απο τροφες, ψαρια.

Αντε να πιασεις 20-25ppm , με 50 % αλλαγης  θα πας θα πεσεις στα 10-12,5, και αυτο σε περιπτωση που δεν αποροφησουν τα φυτα.

Ναι με μικροτερες αλλαγες, τα λιπασματα συσσωρεύονται.

 

Οι τιμες που λεει η Ει ειναι αυτες που πρεπει να εχουμε μεσα στο νερο.

Οπως σου ειπα και παραπανω αυτα που σου προτεινα ειναι μικροτερες συγκεντρωσεις απο την Ει.

Το οξυζενε κατι κανει αλλα καμια σχεση με το Excel.

To excel αν δεν εχεις ευαισθητα φυτα, μπορεις να κανει 2-3 πλασια δοσολογια για 1-2 ημερες και να καψεις παντου την αλγη.

 

Βασικο οπως ειπα το co2 ,δεν σημαινει οτι επειδη εχει χαμηλο φωτισμο, θελεις και χαμηλο co2.

Το καλο με το χαμηλο φωτισμο, ειναι οτι γενικα ολα συμβαινουν σιγα σιγα.

Οι αλλαγες, τωρα που εχεις αλγες , θα σε βοηθησουν...

 

Δεν με κουραζεις...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, για να καταλάβουμε και εμείς, ενώ έχει ξεχωριστή παροχή co2 να συνεχίσει να ρίχνει και excel; Δεν επηρεάζονται τα ψάρια από το πολύ co2;

 

Δεν ειναι το ιδιο το excel με το co2.

Δεν του ειπα να συνεχισει excel παραλληλα με το co2 ,αλλα για να καψει προσωρινα τις αλγες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

nicpapa σου είμαι υπόχρεος. Θα τα κάνω αυτά, ήδη έχω φτιάξει έγγραφο με το πρόγραμμα και το έχω κρεμάσει πάνω απ το ενυδρείο και θα ακολουθήσω πιστά και σταθερά το πρόγραμμα για να μπει σε ένα δρόμο γιατί όντως συνέχεια το πειράζω. Επίσης λες ότι θα πιάσω 20ppm KNO3 κι αν κάνω αλλαγή 50% θα πέσει στο 12ppm, με το ίδιο πρόγραμμα μετά δεν θα πάνε στα 40 οπότε με αλλαγή 50% θα πάνε στο 20ppm και πάει λέγοντας; Η υπολογίζουμε ότι κάποια στιγμή θα απορροφούν τα φυτά οπότε θα μένει σταθερό στα 25ppm; 

 

Υ.Γ. Τώρα το είδα, ευχαριστώ πάρα πολύ τους διαχειριστές για την εξυπηρέτηση στο θέμα που έθεσα στον Κώστα (rastafarian) κι εννοείται ευχαριστώ και τον ίδιο που μεσολάβησε, ξέρουν αυτοί.  :bow:

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

nicpapa σου είμαι υπόχρεος. Θα τα κάνω αυτά, ήδη έχω φτιάξει έγγραφο με το πρόγραμμα και το έχω κρεμάσει πάνω απ το ενυδρείο και θα ακολουθήσω πιστά και σταθερά το πρόγραμμα για να μπει σε ένα δρόμο γιατί όντως συνέχεια το πειράζω. Επίσης λες ότι θα πιάσω 20ppm KNO3 κι αν κάνω αλλαγή 50% θα πέσει στο 12ppm, με το ίδιο πρόγραμμα μετά δεν θα πάνε στα 40 οπότε με αλλαγή 50% θα πάνε στο 20ppm και πάει λέγοντας; Η υπολογίζουμε ότι κάποια στιγμή θα απορροφούν τα φυτά οπότε θα μένει σταθερό στα 25ppm; 

 

Υ.Γ. Τώρα το είδα, ευχαριστώ πάρα πολύ τους διαχειριστές για την εξυπηρέτηση στο θέμα που έθεσα στον Κώστα (rastafarian) κι εννοείται ευχαριστώ και τον ίδιο που μεσολάβησε, ξέρουν αυτοί.  :bow:

 

Αν δεν αποροφουν τοτε θα εχεις και προβλημα με την αλγη... :)

Link to comment
Share on other sites

Λογικά δεν θα χω πρόβλημα γιατί το χω παρατηρήσει ότι η σεσιφλόρα ρουφάει πολύ, θα μείνω στο πλάνο που μου έδωσες, έχω ήδη αυξήσει το διοξείδιο, θα πάρω και εξέλ να το βάλω για δύο μέρες και θα δούμε, για άλλη μία φορά ευχαριστώ. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία διευκρίνηση για να είμαι σίγουρος, για το εξέλ 2πλάσια δόση μιλάμε για την καθημερινή ή για την αρχική; Γιατί λέει σε αρχική χρήση ή την πρώτη μέρα μετά από αλλαγή νερού 12ml στα 100 λίτρα και μετά από 2,5ml καθημερινά, εγώ ποια δοσολογία βάζω τη διπλή; Να θυμίσω εδώ ότι έχω και βαλισνέρια και γρασίδι το οποίο παλιά που ψέκασα απ ευθείας πάνω του το είχε κάψει. 

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα βαζουμε 2-3 πλασια της αρχικης .

Δεν γνωριζω ποσα μλ  ασφαλες ειναι ασφακες για την βαλισνιερα.

Εγω θα δοκιμασα τοτε τοπικα με μια συριγγα , στην κανονικη δοσολογια της 1 ης ημερας , αλλα για αρκετες ημερες.

Παρακολουθησε την αλγη να δεις, αν κοκκινισει τα καταφερες.. :)

Link to comment
Share on other sites

Η βαλισνέρια και το γρασίδι έχουν χάσει το χρώμα τους, το πιο πιθανό είναι να κάηκαν παρόλο που έβαλα στοχευμένα πάνω στη ρίζα που έχει πιάσει και στο φιλτροκούτι. Να τα κλαδέψω για να ξαναδώσουν ή τέλος δεν επανέρχονται; Την Κυριακή αφαίρεσα κάμποση από φύλα και φυτά όσα μπορούσα, επιμένει όμως η άλγη σαν χνούδι πάνω στη ρίζα, πλέον αντί να βλέπω καφέ χρώμα της ρίζας βλέπω ανοιχτό πράσινο χνούδι, αυτή με τι θα φύγει; Είναι άλγες που αν αφήσω το σύστημα σταθερό θα κάνουν κύκλο και θα φύγουν, ή θέλουν οπωσδήποτε θεραπεία; Κάτι άλλο με τη διάχυση του διοξειδίου για όσους δεν το ξέρουν, την διάχυση λοιπόν την κάνω με ξεχωριστό κυκλοφορητάκι κι όχι με κεραμεικό διαχυτήρα, υπάρχει περίπτωση με την αυξημένη κυκλοφορία να αυξήθηκαν κι οι άλγες; Να δοκίμαζα να έβαζα τον κεραμεικό σε μία γωνία και να σταμάταγα τον εξτρά κυκλοφορητή; Επι τη ευκαιρία αν και άσχετο με το θέμα, που είναι η καλύτερη θέση για αυτόν; Αν τον βάλω μπροστά στην έξοδο του κυρίως φίλτρου που όμως κοιτάει προς τα πάνω για να έχω ανατάραξη θα δουλέψει ή θα φεύγει σημαντική ποσότητα διοξειδίου εκτός νερού; Αν τον βάλω απέναντι ακριβώς θα έχει απόδοση ακόμα κι αν πάνε κάθετα πάνω οι φυσαλίδες; 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους, επ ευκαιρίας που καθόμαστε σήμερα είπα να κάνω μετρήσεις και απ ό,τι φαίνεται πάει καλά, πρώτη φορά είδα μετρήσιμα νιτρικά και μάλιστα στο μέσον της εβδομάδος. 

pH=6.8

KH=4

GH=7

NH3/NH4=0

NO2=0

NO3=10

Σιδήρου και φώσφορου δεν έχω, χθες ξεκίνησα και ρίχνω enema cooper, η μόνη μου απορία μ αυτό είναι στο θέμα της δοσολογίας, λέτε ότι το 0,8ml δίνει 1ppm PO4, αυτό σημαίνει ότι χ3 φορές τη βδομάδα θα είμαι συνολικά στα 3ppm δηλαδή θα ξεπεράσω τις προτεινόμενες απ το ΕΙ δοσολογίες που λέει από 1 έως 2 οπότε αντί για 0.8ml έριξα 0.4ml ώστε να πιάσω 1.5ppm PO4, ελπίζω να έκανα καλά. 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μία ενημέρωση όσον αφορά τις μετρήσεις στο ΝΟ3 τώρα που μέτρησα λοιπόν λίγο πριν την αλλαγή μου, με χρωματική κλίμακα το τεστ της sera τα 0, 10 και μετά 25, το αποτέλεσμα είναι οριακά 10 προς τα πάνω, δηλαδή δεν είναι σίγουρα 25 αλλά ελαφρώς πιο σκούρο πορτοκαλί απ τα 10, να υποθέσω κάπου 12 με 15; Τι μας λέει τώρα αυτό; Με αλλαγή 50% που θα κάνω θα πέσουν στο 5 με 7 έτσι δεν είναι; Το ερώτημα είναι απορρόφησαν τα φυτά; Αφού έβαλα 15 και μέτρησα 10-15 απορρόφησαν λίγο ή συνολικά με τα ψάρια θα ήταν παραπάνω οπότε απορροφήθηκε μεγαλύτερο ποσοστό; Να παραμείνω στην ίδια δοσολογία όσον αφορά τα νιτρικά; Επίσης τα φωσφορικά σύμφωνα με τη δοσολογία πρέπει να τα πάω στα 3ppm; Γιατί η ΕΙ λέει από 1 έως 2 έτσι δεν είναι; 

Link to comment
Share on other sites

Μια κουφή αναλαμπή που μου ήρθε, υπάρχει περίπτωση να μέτραγα 0 νιτρικά επειδή έχω δύο πράσινα σφουγγάρια μέσα στο φίλτρο κι όχι μπλε; Απ ό,τι ξέρω τα πράσινα είναι απονιτροποιητικά έτσι δεν είναι; Τα έχω όμως πάνω από 1 χρόνο μέσα, υπάρχει περίπτωση να λειτουργούν ακόμα και να ρουφάνε νιτρικά; 

Link to comment
Share on other sites

Τα νιτρικα , εκτος απο τα λιπασματα, ειναι και απο τα περιτωματα των ψαριων, σαπισμενα φυλα, βρωμικος βυθος.

Ναι με αλλαγη αν κανεις 50% θα πανε στην μεση , εκτος αν και η βρυση σου εχει νο3.

Τρεξτο ετσι και κανε τις εβδομαδιαιες  αλλαγες σου , μετρα μετα απο 3-4 εβδομαδες να δεις τι γινεται. 

Για φωσφορικα 3 ppm ειναι συνολο στην εβδομαδα, στην Ει ειναι η δοση τοσο.

Φωσφορικα θα δεις στην πορεια αν βγαινει green spot θα αυξησεις λιγακι.

Δεν υπαρχει στανταρ.. :)

 

Τον κορμο γιατι δεν τον βγαζει εξω απο το ενυδρειο και να το καθαρισεις? :)

Δεν γνωριζω τα σφουγγαρια.

Βγαλε μια φωτο το ενυδρειο να δουμε την κατασταστη των φυτων, ή και ενα βιντεακι.

Link to comment
Share on other sites

Τα νιτρικα , εκτος απο τα λιπασματα, ειναι και απο τα περιτωματα των ψαριων, σαπισμενα φυλα, βρωμικος βυθος.

Ναι με αλλαγη αν κανεις 50% θα πανε στην μεση , εκτος αν και η βρυση σου εχει νο3.

Τρεξτο ετσι και κανε τις εβδομαδιαιες  αλλαγες σου , μετρα μετα απο 3-4 εβδομαδες να δεις τι γινεται. 

Για φωσφορικα 3 ppm ειναι συνολο στην εβδομαδα, στην Ει ειναι η δοση τοσο.

Φωσφορικα θα δεις στην πορεια αν βγαινει green spot θα αυξησεις λιγακι.

Δεν υπαρχει στανταρ.. :)

 

Τον κορμο γιατι δεν τον βγαζει εξω απο το ενυδρειο και να το καθαρισεις? :)

Δεν γνωριζω τα σφουγγαρια.

Βγαλε μια φωτο το ενυδρειο να δουμε την κατασταστη των φυτων, ή και ενα βιντεακι.

 

Νιτρικά θα μετράω κάθε Κυριακή να ξέρω που είμαι, το θετικό σήμερα είναι ότι μέτρησα πρώτη φορά 10-15 που δεν είχα εδώ και ένα μήνα αφού συνέχεια διάβαζα 0, δεν φταίω εγώ όμως αφενός γιατί δεν ήξερα πόσα ppm βάζει το nitrogen απ την άλλη μ αυτά που λένε ότι οι δοσολογίες που προτείνει η seachem είναι για φουλ φυτεμένα, δεν μπορώ να καταλάβω τι δουλιά θα κάνουν 2ppm την εβδομάδα που προτείνει. 

Για τα φωσφορικά εδώ στη σελίδα που διάβασα λέει για 1.0 - 2.0 γι αυτό απόρησα, αν λέτε ότι μπορώ να ρίχνω μέχρι τα 3 οκ. Green spot ούτως ή άλλως έχω, όμως μετά από μία βδομάδα με το πρόγραμμα που μου προτείνατε βλέπω να υποχωρεί, το θετικό είναι ότι άρχισε να υποχωρεί και απ τη ρίζα και επίσης το φιλτροκούτι που το είχα καθαρίσει μηχανικά πλέον είναι 5κάθαρο, δεν έχει πιάσει ίχνος άλγης άρα είμαστε σε σωστό δρόμο. Επίσης εξαφανίστηκε κι η άλγη που είχαν τα φύλα της κρυπτοκορίνας. 

Ο κορμός έχετε δίκιο δεν το σκέφτηκα επειδή είναι δεμένη επάνω η java fern, αλήθεια με την οδοντόβουρτσα είναι καλά ή υπάρχει κάτι καλύτερο για καθαρισμό; 

Φωτό και βίντεο δεν θα είναι κι ό,τι καλύτερο γιατί το κινητό δεν είναι και σούπερ, αλλά θα το κάνω με την πρώτη ευκαιρία αφού τελειώσω με τη θεραπεία του esha2000 που κάνω για τον ανκίστρους. 

Ευχαριστώ για άλλη μια φορά, να στε καλά. 

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι με μία απορία, επειδή έχω αγοράσει Νιτρικό Κάλιο απ την Αθήνα για όταν τελειώσει το Nitrogen, η σύστασή του παντού όπου έψαξα για αγορά είναι 13-0-46, το ίδιο γράφει κι αυτό που έχω αγοράσει, για να υπολογίσω να βάζω περίπου 15ppm η εφαρμογή αυτή http://www.theplantedtank.co.uk/calculator.htm ισχύει; Για παράδειγμα στα 100 λίτρα με το διάλυμα που έχω φτιάξει δηλαδή 30gr. στα 100ml νερού αντίστροφης όσμωσης για να πάρω 15ppm νιτρικά πρέπει να ρίξω συνολικά 8ml. Eπίσης λέει ότι θα μου ρίξει και κάλιο κοντά στα 10ppm. Ισχύει; 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Εχει πολλα calculators...

Συγκρινε να δεις.

Βαλε στο calculator μια συγκεκριμενη ποσοτητα και ελενξε με  τα τεστακια σου να δεις αν βαδιζεις το ιδιο.

http://www.aquariumcalculators.com/aquarium-plant-food/pps-pro/

 

http://www.theaquatools.com/fertilization-calculator

 

http://rotalabutterfly.com/test/index.html

 

 

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν καταλάβατε, δεν το έκανα σαφές συγγνώμη, στην αγορά ό,τι νιτρικό κάλιο έψαξα έχει συγκεκριμένη σύσταση κι αυτή είναι 13-0-46 ΝΡΚ,  αυτά τα calculators υπολογίζουν πάνω σ αυτή τη συγκεκριμένη σύσταση το ΚΝΟ3 ή υπάρχει κι άλλη σύσταση οπότε οι υπολογισμοί πάνε στράφι; Εννοώ ότι όταν μιλάμε για ΚΝΟ3, μιλάμε για στάνταρ ΝΡΚ 13-0-46; Στις φωτό που επισύναψα στο πιο πάνω ποστ μου δίνουν ότι με 8ml συνολικά την εβδομάδα βάζω 14.7ppm νιτρικά και 10ppm Κάλιο, ισχύει με το συγκεκριμένη σύσταση;

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο μιας και δημιουργήθηκε θέμα με τις σκόνες;

Κάπου διάβασα ότι κάποια λιπάσματα απ' αυτά που φτιάχνουμε εμείς με τις σκόνες, ενδέχεται να χρειαστούν και ασκορβικό οξύ για να μην χαλάσει η σύστασή τους. Νομίζω το είχα διαβάσει για τα ιχνοστοιχεία. Μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει;

Γιατί και εγώ έχω φτιάξει διάλυμα kno3 σε ένα πλαστικό ποτηράκι 2 μήνες τώρα, αλλά έχουν παρουσιαστεί στην επιφάνεια του διαλύματος κάτι μικρά άσπρα κομματάκια σαν άλατα φαίνονται αλλά πιο μικρά. Και το έφτιαξα με νερό από Α/Ο.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Το ασκορβικό οξύ χωρίς να είμαι σίγουρος αν το ξέρει κάποιος ας με διορθώσει, χρησιμοποιείται στην περίπτωση που φτιάχνεις λίπασμα all in one, αν τα κάνεις ξεχωριστά δε νομίζω ότι είναι απαραίτητη η χρήση του. 

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν καταλάβατε, δεν το έκανα σαφές συγγνώμη, στην αγορά ό,τι νιτρικό κάλιο έψαξα έχει συγκεκριμένη σύσταση κι αυτή είναι 13-0-46 ΝΡΚ,  αυτά τα calculators υπολογίζουν πάνω σ αυτή τη συγκεκριμένη σύσταση το ΚΝΟ3 ή υπάρχει κι άλλη σύσταση οπότε οι υπολογισμοί πάνε στράφι; Εννοώ ότι όταν μιλάμε για ΚΝΟ3, μιλάμε για στάνταρ ΝΡΚ 13-0-46; Στις φωτό που επισύναψα στο πιο πάνω ποστ μου δίνουν ότι με 8ml συνολικά την εβδομάδα βάζω 14.7ppm νιτρικά και 10ppm Κάλιο, ισχύει με το συγκεκριμένη σύσταση;

Τα calculators υπολογιζουν τα καθαρα λιπασματα, δεν ξερω αντιστοιχεια σε npk ,εγω σου ειπα να κανεις ενα τεστακι,  σε ενα κουβα νερο οσμωσης με συγκερκιμενα γραμαρια no3 ωστε να το επαληθευσεις...

Εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο μιας και δημιουργήθηκε θέμα με τις σκόνες;

Κάπου διάβασα ότι κάποια λιπάσματα απ' αυτά που φτιάχνουμε εμείς με τις σκόνες, ενδέχεται να χρειαστούν και ασκορβικό οξύ για να μην χαλάσει η σύστασή τους. Νομίζω το είχα διαβάσει για τα ιχνοστοιχεία. Μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει;

Γιατί και εγώ έχω φτιάξει διάλυμα kno3 σε ένα πλαστικό ποτηράκι 2 μήνες τώρα, αλλά έχουν παρουσιαστεί στην επιφάνεια του διαλύματος κάτι μικρά άσπρα κομματάκια σαν άλατα φαίνονται αλλά πιο μικρά. Και το έφτιαξα με νερό από Α/Ο.

Ναι αλλιως πιανουν σαν fungus μεσα, μπορεις να βαλει και excel μεσα , καπου το ειχα διαβασει δεν θυμαμαι, εγω ριχνω κατευθεια σκονες μεσα οποτε και δεν το εχω πολυψαξει.

Link to comment
Share on other sites

Nicpapa μετά τις οδηγίες σου τα φυτά και γενικά το ενυδρείο πάνε σούπερ, φαίνεται απ τα πλαστικά που πλέον δεν πιάνουν άλγες, στη ρίζα έχει αρχίσει και φεύγει σιγά σιγά, το ξύλο το μοπάνι το έβγαλα έξω και το καθάρισα κι εδώ και μία εβδομάδα δεν έχει πιάσει ίχνος άλγης, τα δύο κέρδη όμως ήταν το νερό και τα φυτά, το νερό έχει γίνει κρύσταλλο εκτός απ το βιοφιλμ που μάλλον είναι από τροφές και τα φυτά πάνε τόσο σούπερ που πρέπει να κλαδεύω δύο φορές τη βδομάδα, η σεσιφλόρα δηλαδή και το πολύσπερμα που δεν πήγαιναν τόσο καλά για γρήγορης ανάπτυξης φυτά, δεν τα προλαβαίνω κι έχουν κάνει κυρίως το πολύσπερμα τεράστια φύλλα, οφείλω ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ όλους αλλά ιδιαίτερα τον κύριο Nicpapa που ασχολήθηκε και έγραψε ολόκληρο σεντόνι με πληροφορίες που δεν τις είχα και βοήθησαν τα μέγιστα το ενυδρείο μου. 

Link to comment
Share on other sites

Aντε καλα κλαδεματα.. :)

Και μην με λες κυριο... δεν ειμαι και τοσο μεγαλος.. :P

Nικος...

 

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Η ανάπτυξη σε διάστημα 6 ημερών, ή μία είναι στις 18/1 κι η άλλη σημερινή, ό,τι φαίνεται τέλος πάντων απ το ξεπερασμένο κινητό μου, ακόμα και το γκαζόν που είχε καεί απ το οξυζενέ και το εξέλ ξεπετάχτηκε!!!

 

 

post-60981-0-76165100-1453629353_thumb.jpg

post-60981-0-48865600-1453629386_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...