Jump to content

Νέος στα αλάτια 70λιτρα


puntakias22

Recommended Posts

Καλησπέρα εδω και μια βδομαδα εχω στήσει ενα μικρό θαλασσινο 70λιτρων.η πρώτη προσπάθεια σε αλάτι.βρηκα αραγωνιτη 10κιλα βράχο 3κιλα περίπου ζωντανό και τρια νεκρό,ενα σκιμερ boyo 1400litra εξωτερικό ενα φίλτρο εσωτερικό 340λιτρα (μονο σφουγγάρια ακομα μεσα) και το σαββατο κλείνω 7 μέρες με stability.εχω τεστακια αμωνία νιτρικών...αλλα δεν υπαρχει λόγος να μετρήσω γιατι ετςι και αλλιως το αποκλείω να εχει πέσει η αμμωνία.απο ζωντανά τιποτα εκτός απο ενα μανηταρια μαλλον που είχε ένας βράχος επάνω.οι ερωτήσεις μου ειναι....μου είπαν οτι μολις πέσει η αμμωνία θέλει μια καλη αλλαγή νερού και μετα παλι μετρήσεις.σωστα;τις λαμπες τις άνοιξα πρώτη φορά εχτες για μια ωρα.2επι 24 βαττ ειναι κάτι δίχρωμες e27 ενυδρεακες μπλε άσπρο.και εδω μου είπαν με ρέγουλα το φως για να μην πιάσω απο την αρχη άλγη.σωστα;μετα απο το σκιμερ που πρώτη φορά βλεπω και χρησιμοποιώ η εισαγωγή του νερού βγάζει συνέχεια φυσαλίδες πολυ πολυ μικρές αλλα χιλιάδες!δουλευει και ο κυκλοφοριτης 5000 λίτρα και πηγαίνουν σαν τρελές μεσα στο ενυδρειο!το σκιμερ το λειτούργησα προχτές πρώτη φορά.θα φύγουν;φταίει κάτι αλλο;και τέλος εχω παρει ενα seachem gel άνθρακα αντίφωσφορο για μετα την αλλαγή νερού να βάλω στο φίλτρο;σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη στη θαλασσα φιλε μου με πολυ υπομονη.

Βαλε και καμια φωγραφια να δουμε!!!

Σκεφτεσαι να βαλεις sump?

Link to comment
Share on other sites

Μπα οχι....και ήδη εκτός προυπολογισμού βγήκα και χωρις ζωντανα

Link to comment
Share on other sites

Αλατοτητα πως μετρας?

 

Το σκιμερ δεν πρεπει να ρίχνει τις φυσαλίδες στο ενυδρειο!

 

Βαλε φωτο!

Link to comment
Share on other sites

Με ραφήκ.....πως λέγεται 1025. Πως γίνεται να μη μπαίνει αερασ αφού έχει μια μικρή βαλβίδα ανοικτή στο στομιο για να παίρνει αερα

Link to comment
Share on other sites

και ν αρωτησω ακομα....αυτο ολο το κουτι του φιλτρου που εχει και το θερμοστατη μεσα τωρα ειναι αδειο...εννοω τοτε που ετρεχε με το γλυκο νερο ειχε το μακαρονι...ποια η ουσια του να ειναι τοσο μεγαλο?εχω και αλλο ενα φιλτρακι εσωτερικο 350λιτρα αναωρα της eheim.δεν κανει?το ενα τεταρτο απο αυτο

Link to comment
Share on other sites

Με ραφήκ.....πως λέγεται 1025. Πως γίνεται να μη μπαίνει αερασ αφού έχει μια μικρή βαλβίδα ανοικτή στο στομιο για να παίρνει αερα

Ρεφρακτομετρο λέγεται :)

Πρεπει να ρυθμίσεις αυτήν την βαλβίδα !

Μπες στο you tube μπάς και εχει κανενα βίντεο !

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπε και ο Βασίλης για τα υλικά !

Και αν εχει πολυ χώρο ακόμα βάλε κανενα βραχακι για να πάνε τα βακτήρια !

Link to comment
Share on other sites

αν η δοσολογια που λεει το μπουκαλακι gel mαtrix ειναι σωστη μενει χωρος να βαλω και βραχακι μεσα.οχι τεραστιο αλλα ισα με ενα σπιρτοκουτο λιγο παχυτερο.κανει η τζαμπα?και οπως μου απαντησε ενασ αλλοσ φιλος αμα πεσει η αμμωνια αρκετα και αφου κανω αλλαγη νερου  βαζω τον ανθρακα αντιφωσφορο???τα πρωτα που μπορω να βαλω ειπατε ειναι ερημιτη,σαλιγκαράκι, γαρίδα.οκ η γαριδα αλλα τα αλλα δυο τα βρισκω ευκολα σε καταστηματα?

Link to comment
Share on other sites

Σαλιγκαρακια εχουν ολα τα μαγαζια.....αν εισαι κοντα(Κερατσινι) σου δινω 2

Η σαλιγκαρια η ερημιτες οχι και τα δυο μαζι

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο μου τρεχει ηδη 8 μερες και η αμμμωνια παραμενει εκει αναμεσα στο 0.50 με 1.ειναι η 8μερα που ριχνω stability ενω λεει για 7μερες και μετα ενα καπακι την εβδομαδα.να πω οτι εχω και ζωντανο βραζο μεσα περιπου 3κιλα περα απο το νεκρο.

ερωτηση:αν απο το μεγαλο ενυδρειο που τρεχει με κιχλιδες 3χρονια παρω λιγο μπολι και το βαλω εδω στο θαλασσινο τι θα γινει???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...