Jump to content

Φυτεμένο με Δισκους


thanasissin

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου 
(Κοινωνικό, Δίσκοι, Φυτεμένο )

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 100 χ 40 χ 58
Συνολικά Λίτρα: περίπου 230 (μέχρι τις κόντρες)
Sump (λίτρα): ΟΧΙ

Οργανισμοί
Φυτά: Hygrophilla Corymbosa, Ranunculus Inundatus, Heteranthera zosterifolia, Anubias nanas, Vallisneria Gigantea, Valisneria Americana, Anubias μεγάλη,  Echinodotus (δεν θυμάμαι είδος), Cambomba Caroliana, και άλλα
Ψάρια: περίπου 30 neon tetra, 4 corydoras bronze, 6 δίσκοι
Άλλα είδη: 5 πολύ μικρά horned snails, 10 γαρίδες red cherries

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: βαμμένο πλαστικό χρωμα μαύρο φόντο
Πέτρες: OXI
Ξύλα: 2 κομμάτια mopani 
Άλλα διακοσμητικά : OXI 
Υπόστρωμα: OXI
Βυθός: άμμος χαλαζιακή μπεζ ψιλής κοκκομετρίας περίπου 30 κιλά

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 1 χ T5 jbl tropic solar 4000Kelvin 39W & 1 x T5 jbl solar color 9000 Kelvin 39W
Διάρκεια φωτισμού: 9 ώρες

Υποστήριξη οργανισμών 
Φίλτρανση: 1 FLUVAL 306 & 1 FLUVAL 406  με spray bar, ελαφρόπετρα, fluval κεραμικό υλικό, jbl κεραμικό 
Θέρμανση/ Ψύξη: 3 ανεμιστηράκια 12V 8cm ψύξη & εξωτερικός θερμαντήρας 300W της HYDOR συνδεδεμενα σε STC 1000
Λίπανση: seachem flourish trace, seachem iron, seachem flourish phosphorus, seachem flourish
Παροχή CO2: ναι με μπουκάλα 5κιλη, ηλεκτροβάνα συνδεδεμενη στο φως και σκαλα διαχυσης jbl 
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: αυτόματη αναπλήρωση της hydor smart level control, απο δοχείο που γεμίζει με φλοτερ απο Α/Ο (& shut off valve) - Λάμπα UV 7W εξωτερική στη γραμμή του φίλτρου - moonlight πλακέτα για να ανάβει το ledaki όταν σβήνουν τα φώτα.
 

Διατροφή: tetra discus, tetra flakes, ocean nutrition discus pellets, sera discus, spirulina bits της tropical και κατεψυγμένη diy τροφή με σπανακι, γαρίδα και διάφορες τροφές ξηρες


Παράμετροι
pH:7 (με τάση προς τα κάτω)
Γενική σκληρότητα (GH):4
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 3
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 10 (επανω στην εβδομάδα με το ζόρι)
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C): 28 (με ανοχή στον controller 0.5 βαθμο)

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: δύο φορές την εβδομάδα απο 10%
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: αναπλήρωση απο αντίστροφη οσμωση 100% με flourish trace & discus trace με πολύ αργό ρυθμο
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: καθαριοτητα τζαμια μία φορά την εβδομάδα, καθαρισμος φίλτρων μία φορά στο 3μηνο-4μηνο

Φωτογραφίες: 

 

4piITrz.jpg?1

dqnWguZ.jpg?1

Video: https://www.dropbox.com/s/dibse90yqvuhopn/2015-12-06%2018.16.17.mp4?dl=0

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος! Ταπεινή μου γνώμη,επειδή έχεις αρκετά ψαράκια... Εγώ θα έκανα μεγαλύτερες αλλαγές και όχι μόνο 10%.

Να το χαίρεσαι!!!

Link to comment
Share on other sites

Οι αλλαγές ειναι τόσο μικρές λόγω του ότι τα νιτρικά μετά βίας ανεβαίνουν στο δέκα. Υπάρχει λόγος να κανω μεγαλύτερες;

Link to comment
Share on other sites

Όταν το σύστημα βρει τις ισορροπίες του όσο καιρό και να το αφήσεις χωρίς ανανέωση νερού νιτρικά δεν θα μετράς. Αυτό σημαίνει ότι δεν θα κάνεις αλλαγές ? Όχι.

Δεν ξέρω αν έχεις εμπειρία στους δίσκους, αλλά προσωπικά για να τους κρατώ σε φόρμα ( υγεία, χρώματα, σχήμα κλπ)έχω παρατηρήσει ότι οι μεγάλες και συχνές αλλαγές είναι παραπάνω από must.

Φιλικά...

LePa

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να εχω εμπειρια απο δισκους,θα πω οτι το ενυδρειο σου δεν εχει καθολου κρυψωνες.

Επισης θεωρω οτι εχεις παρα πολλα ψαρια για τα λιτρα σου.

Τα κορυ θελουν κοπαδι.

Συμφωνω για τις αλλαγες,ειναι πολυ μικρες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.

 

Κάνω μια αλλαγή 30% αυτή τη στιγμή και αυριο θα κάνω αλλη μία.

 

Πιστευετε οτι με 2 αλλαγές 20% την εβδομάδα θα ειμαι οκ?

 

Οσο για τις κρυψώνες, δεν φαινεται καλα αλλα επειδη εχει βάθος το ενυδρειο και το ξύλο ειναι στη μέση, υπάρχουν δύο σημεία πίσω του που κάποιες στιγμές οι μικρότεροι δίσκοι ξεκουράζονται.

 

επίσης υπάρχουν και 2 3 σημεία που κάνουν χώρο τα φυτά και ειναι σαν πέρασμα όπου επίσης κάθονται καποια στιγμή τα ψάρια.

 

Θα βάλω περισσότερες φωτό συντομα να μου πείτε την άποψή σας.

 

 

 

Κι εγω τα ανέβασα για να διορθώσουμε τυχοντα λάθη.

Link to comment
Share on other sites

Όταν το σύστημα βρει τις ισορροπίες του όσο καιρό και να το αφήσεις χωρίς ανανέωση νερού νιτρικά δεν θα μετράς. Αυτό σημαίνει ότι δεν θα κάνεις αλλαγές ? Όχι.

Δεν ξέρω αν έχεις εμπειρία στους δίσκους, αλλά προσωπικά για να τους κρατώ σε φόρμα ( υγεία, χρώματα, σχήμα κλπ)έχω παρατηρήσει ότι οι μεγάλες και συχνές αλλαγές είναι παραπάνω από must.

Φιλικά...

LePa

 

τι αλλαγές συστήνεις?

 

Δεν έχω πρόβλημα να κάνω και πιο συχνα απο 2 φορές την εβδομάδα αλλαγή, απλα επειδη μετα βιας μέτρησα 10 νιτρικά φοβηθηκα λόγω φυτών μηπως μου λιώσουν τα φύλλα.

Έγινε επεξεργασία - thanasissin
Link to comment
Share on other sites

Ισως καποια στιγμη να υπαρξει θεμα με τις γαριδες, να τις φανε οι δισκοι.

Για ποσα λιτρα λες να κανεις σε καθε αλλαγη?

Link to comment
Share on other sites

Περίπου πενήντα λίτρα δυο φορές την εβδομαδα. Αν ειναι πυκνό φυτεμένο δεν θα επιζήσουν κάποιες;

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ελεγα να μπεις σε μια διαδικασια που να σε κουραση.

Το 1/3 καθε εβδομαδα νομιζω ειναι καλο.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μετράω περίπου εξήντα φυσαλίδες co2 στο λεπτό αλλα εχω κάποιες άλλες. Και gsa και bba και green spot σε κάποια σημεία. Να δώσω περισσότερο co2?

Link to comment
Share on other sites

Περίπου πενήντα λίτρα δυο φορές την εβδομαδα. Αν ειναι πυκνό φυτεμένο δεν θα επιζήσουν κάποιες;

Ειχα ρεντ τσερυ 2 μηνες περιπου ισως και παραπανω λαθρεπιβατη απο φυτα απο αλλο ενυδρειο...την χτυπησαν ενα βραδυ ξαφνικα εκει που νομιζα οτι θα την ειχα για παντα...το πως και το γιατι αγνωστο..
Link to comment
Share on other sites

Ειχα ρεντ τσερυ 2 μηνες περιπου ισως και παραπανω λαθρεπιβατη απο φυτα απο αλλο ενυδρειο...την χτυπησαν ενα βραδυ ξαφνικα εκει που νομιζα οτι θα την ειχα για παντα...το πως και το γιατι αγνωστο..

Βγήκανε για ούζα :D

Ένας αρσενικός που είχα σε παλιότερο κοπάδι, έκανε τα απίθανα για τις πιάσει.

Έγινε επεξεργασία - kadmos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Βγήκανε για ούζα :D

Ένας αρσενικός που είχα σε παλιότερο κοπάδι, έκανε τα απίθανα για τις πιάσει.

Χαχαχα..οποτε μπορεις να φανταστεις!!μανουρα φοβερη και ενα ενυδρειο ανω κατω για την γαριδα μολις την χαμπαριασαν οτι βγηκε απο την κρυψωνα...
Link to comment
Share on other sites

Επίσης μετράω περίπου εξήντα φυσαλίδες co2 στο λεπτό αλλα εχω κάποιες άλλες. Και gsa και bba και green spot σε κάποια σημεία. Να δώσω περισσότερο co2?

Κάποιος για τις αλγες ρε παιδια

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τις μετρήσεις που έχεις δώσει είσαι στο 9 στο co2. http://www.littlegreencorner.com/tipsCO2.html

Θα μπορούσες ν' ανεβάσεις την παροχή co2, αλλά με KH 3 δεν παίζεις και με τη μεγαλύτερη ασφάλεια για χρήση co2. Εγώ θ'ανέβαζα το co2, αλλά με ΚΗ 4 για να είμαι πιο ήσυχος. Κι επειδή δεν είμαι σίγουρος για τις υπόλοιπες συνθήκες στη γυάλα σου (φίλτρα, βυθός κλπ), συχνή παρακολούθηση των παραμέτρων μέχρι να βρεις τις αναλογίες.

Link to comment
Share on other sites

Να την ανεβάσω δυο μονάδες με μαγειρική σοδα?

Να ανεβάσω το co2 στις 90 φυσαλίδες το λεπτο?

Έγινε επεξεργασία - thanasissin
Link to comment
Share on other sites

Ανέβασα την ανθρακική σκληρότητα ενα βαθμό (στο 4) με σόδα κ τις φυσαλίδες στις εβδομήντα το λεπτό (απο 50 τελικα που ήταν)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικη μου αποψη,το ενυδρειο σου χρειαζεται ριζες.Το κομματι αυτο ξυλου δεν ειναι αρκετο φιλε μου ωστε να "δειξει" αλλα και για να προσφερει σημεια που τα ψαρια να νιωσουν ασφαλεια.

 

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύεις αν έβαζα δυο μεγάλες ρίζες red Moorwood δεξιά κ αριστερά κ έβγαζα αυτο το ξυλο θα ήταν καλυτερα?

Θα μπορούσε το ενυδρείο να διατηρήσει το φυτεμένο του χαρακτηρα? δεδομένου ότι δεν θέλω βίο τοπικό ενυδρείο δίσκων.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως θα μπορουσε να γινει.Και με τις ριζες θα εδειχνε και πολυ ομορφοτερο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...