Jump to content

Physa γέμισαν το 15λιτρο, τρόποι απαλλαγής τους.


Recommended Posts

Οπως λέει κι ο τίτλος, το μικρό 15λιτρο που διατηρώ παράλληλα με το 100άρι ως ενυδρείο εκτάκτου ανάγκης, έχει γεμίσει από σαλιγκάρια physa. Το περίεργο είναι ότι δεν έχω ψάρι να ταίζω, δε λιπαίνω, υπάρχει μόνο η άμμος και τα φυτά. Το κακό είναι ότι έχουν αρχίσει να πολλαπλασιάζονται με ταχείς ρυθμούς κι έχει αρχίσει να μη μου αρέσει το όλο θέαμα, τι θα μπορούσα να κάνω για να απαλλαγώ μια και καλή απ αυτά. Τα helena τα προλαβαίνουν τα physa ή είναι πολύ γρήγορα αν θυμάμαι καλά; Αλλοι τρόποι εξόντωσής τους; Τα helena τρώνε και τα ramshorn? Γιατί έχω την εντύπωση ότι υπάρχει ένα εκεί και κυκλοφορεί αλλά είναι μικρό και δε θα θελα να το χάσω.

Link to comment
Share on other sites

Μια λυση ειναι να χαριζεις στις αγγελιες.Η αλλη σιγουρα ειναι helena,ομως αυτα θα σου αποδεκατησουν

τα ramshron και μετα απο  καιρο πολλαπλασιαζονται και αυτα.Μετα και με αυτα θα εχεις θεμα.Θα πρεπει να βρεις

τι θα τα κανεις.Γι'αυτο γνωμη μου μην βαλεις πανω απο 1-2 helena για αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Αφαιρείς όσα μπορείς με το χέρι, βάζεις παγίδες, προσθέτεις τους φυσικούς θηρευτές τους (helena).

Υπάρχει και ειδικό σκεύασμα που θα μπορούσε να τα εξοντώσει (esha gastropex), αλλά καλό είναι να προσπαθήσεις να ελέγξεις τον πληθυσμό τους με φυσικές μεθόδους και οχι φάρμακα. Τα helena σίγουρα θα κτυπήσουν και τα ramshorn γι αυτό αφαίρεσέ το. Είναι μια πολύ καλή λύση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είχα πρόβλημα παλαιά με σαλιγκάρια, είχα δοκιμάσει το esha, να βάλω παγίδες, να βάλω helena και φυσικά έβγαζα απίστευτες ποσότητες με το χέρι αλλά και πάλι τίποτα, το μόνο που τα καθάρισε μια και έξω είναι το φάρμακο Νο planaria, αλλά θα εξοντώσει όλα τα σαλιγκάρια και πιθανόν και τις γαρίδες εάν υπάρχουν μέσα στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Οπως λέει κι ο τίτλος, το μικρό 15λιτρο που διατηρώ παράλληλα με το 100άρι ως ενυδρείο εκτάκτου ανάγκης, έχει γεμίσει από σαλιγκάρια physa. Το περίεργο είναι ότι δεν έχω ψάρι να ταίζω, δε λιπαίνω, υπάρχει μόνο η άμμος και τα φυτά. Το κακό είναι ότι έχουν αρχίσει να πολλαπλασιάζονται με ταχείς ρυθμούς κι έχει αρχίσει να μη μου αρέσει το όλο θέαμα, τι θα μπορούσα να κάνω για να απαλλαγώ μια και καλή απ αυτά. Τα helena τα προλαβαίνουν τα physa ή είναι πολύ γρήγορα αν θυμάμαι καλά; Αλλοι τρόποι εξόντωσής τους; Τα helena τρώνε και τα ramshorn? Γιατί έχω την εντύπωση ότι υπάρχει ένα εκεί και κυκλοφορεί αλλά είναι μικρό και δε θα θελα να το χάσω.

 

Αν σε βγαλει ο δρομος σου απο Μενιδι,περνα να σου δωσω 2-3 μικρα χελενα.

Απλα να ξερεις οτι θα τα φανε ολα τα σαλιγκαρια.

Link to comment
Share on other sites

Το μικρό ramshorn το έχω βγάλει και το βαλα στο 100 λιτρο στο οποίο κι εκεί έχω physa αλλά ζήτημα να δω 1-2 κι αυτά κρυμμένα στο φίλτρο, στο ενυδρείο ακόμα να περπατάνε δεν έχω δει παρόλο που ταίζω σχετικά αρκετά, στο μικρό έχω μόνο απ αυτά τα οποία αυξάνονται ραγδαία χωρίς να έχω ταίσει ποτέ από τότε που το στησα και μου χει κάνει τρομερή εντύπωση που βρίσκουν τροφή εκτός αν τρέφονται και με άλγη. Κώστα σ ευχαριστώ, Μενίδι σχεδόν καθημερινά περνάω γιατί πάω το γιο ποδόσφαιρο εκεί στου Μπατίστα αν ξέρεις στη Δεκελείας, το θέμα είναι όταν θα τελειώσουν και τα φάνε όλα τα physa μετά τι τα κάνω που δεν θα χουν τροφή; Να στα ξαναφέρω ή να τα κρατήσω και να τα ταίζω ώστε να τα έχω για παν ενδεχόμενο; Θα μπορούσα να τα βάλω και στο μεγάλο αφού βγάλω το ramshorn να το σώσω μέχρι να καθαρίσουν κι εκεί; Με τα μαλαισιανά πως τα πάνε; Θα τα φάει κι αυτά γιατί τα χρειάζομαι για την άμμο, αυτά έχουν σταθερό πληθυσμό αλλά δεν θα θελα να τα εξοντώσω. 

Link to comment
Share on other sites

Θα τα φανε ολα Κωστα,δεν κανουν διακρισεις.

Θα τα αφησεις στο μικρο ενυδρειο και θα τα ταιζεις κανονικα.Εγω τα εχω στο γαριδαδικο,εχουν τελειωσει οι λαθρεπηβατες αλλα τρωνε τις τροφες που ριχνω για τις γαριδες.

Μαλιστα μου εχουν γεννησει και κανα 2 φορες εκει μεσα.

Ξερω που ειναι ο Μπατιστα,δεν ειναι και πολυ μακρυα,αν θες οταν ξαναερθεις απο εδω,περνας απο το σπιτι μου και σου δινω 2-3 χελενα,απλα ειναι μικρα.

Ετσι και αλλιως,θα κανουν αρκετο καιρο να καθαρισουν ολα τα σαλιγκαρια στο μικρο σου ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Απλά να ξέρεις οτι τα helena είναι σαρκοφάγα, και χρειάζονται τροφή πλούσια σε πρωτείνες (οχι πως δεν θα φάνε και τις υπόλοιπες).

Αν τελείωσουν τα σαλιγκάρια (δύσκολο), θα πρέπει να τα ταίζεις αναλογες τροφές. :)

 

Link to comment
Share on other sites

Απλά να ξέρεις οτι τα helena είναι σαρκοφάγα, και χρειάζονται τροφή πλούσια σε πρωτείνες (οχι πως δεν θα φάνε και τις υπόλοιπες).

Αν τελείωσουν τα σαλιγκάρια (δύσκολο), θα πρέπει να τα ταίζεις αναλογες τροφές. :)

 

Εμενα παντως οταν ταιζω στο γαριδαδικο τροφες για τις γαριδες που κατα βαση ειναι φυτικες,γινεται χαμος απο τα χελενα. αχαχαχαχαχα :P

Link to comment
Share on other sites

Παντως τα χελενα επιλεκτικα πρωτα θα φανε το ρανσομ και μετα οτι αλλο υπαρχει στο ενυδρειο...τρωνε τα παντα χωρις εξαιρεση οταν δεν υπαρχουν σαλιγκαρια...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις, μια άλλη μέθοδο που μου πρότειναν να βάλω αγγούρι ή καρότο το βράδυ και το πρωί να το μαζέψω μαζί με ό,τι έχει πάει να φάει θα αποδώσει;

Link to comment
Share on other sites

Σε παγιδα μεσα. Εγω το ειχα κανει καποια στιγμη και δεν ειδα προκοπη.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είχα πρόβλημα παλαιά με σαλιγκάρια, είχα δοκιμάσει το esha, να βάλω παγίδες, να βάλω helena και φυσικά έβγαζα απίστευτες ποσότητες με το χέρι αλλά και πάλι τίποτα, το μόνο που τα καθάρισε μια και έξω είναι το φάρμακο Νο planaria, αλλά θα εξοντώσει όλα τα σαλιγκάρια και πιθανόν και τις γαρίδες εάν υπάρχουν μέσα στο ενυδρείο.

Διάβαζα γι αυτό το φάρμακο αλλά το αντίθετο ότι δηλαδή δεν ενοχλεί τις γαρίδες, δε το βλέπω όμως σε κάποιο κατάστημα, μόνο εξωτερικό υπάρχει;

Link to comment
Share on other sites

Από το εξωτερικό το έφερα και εγώ δεν νομίζω να το βρεις εδώ

Στάλθηκε από το ONE A2001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, ευχαριστώ. Θα δοκιμάσω το gastropex μιας και δεν έχω γαρίδες μέσα, θα βάλω άνθρακα μετά και θα αλλάξω το νερό δύο τρεις φορές και μετά θα βάλω γαρίδες αν όντως κάνει δουλιά αυτό της Esha. 

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, ευχαριστώ. Θα δοκιμάσω το gastropex μιας και δεν έχω γαρίδες μέσα, θα βάλω άνθρακα μετά και θα αλλάξω το νερό δύο τρεις φορές και μετά θα βάλω γαρίδες αν όντως κάνει δουλιά αυτό της Esha. 

 

Αν ήμουν στη θέση σου αυτό θα ήταν η τελευταία μου επιλογή, και αφού είχα εξαντλήσει όλους τους αλλους τρόπους για έλεγχο του πληθυσμού τους. Δεν χρειάζεται πλήρης εξάλειψη μιας και αυτά παίζουν ένα ρόλο στα συστηματά μας. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν τα "σκοτώσεις" με το gastropex και είναι τόσο πολλά όσο περιγράφεις και πάλι θα πρέπει να βρεις τρόπο να τα αφαιρέσεις

γιατί υπάρχει περίπτωση να σου ανεβάσει αμμωνία. . .

 

Γιατί δεν δοκιμάζεις να "χτενίσεις" τον βυθό σου με κάτι τέτοιο  ??

https://www.google.gr/search?q=%CF%87%CF%84%CE%B5%CE%BD%CE%B1&client=ubuntu&hs=LW7&channel=fs&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwie7N_F7PbJAhXJUhQKHf9CBNIQsAQIHw&biw=1920&bih=930#channel=fs&tbm=isch&q=%CF%87%CF%84%CE%B5%CE%BD%CE%B1+%CE%BC%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B9%CF%89%CE%BD&imgrc=LkNcnjuNU0EbEM%3A

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν τα "σκοτώσεις" με το gastropex και είναι τόσο πολλά όσο περιγράφεις και πάλι θα πρέπει να βρεις τρόπο να τα αφαιρέσεις

γιατί υπάρχει περίπτωση να σου ανεβάσει αμμωνία. . .

Γιατί δεν δοκιμάζεις να "χτενίσεις" τον βυθό σου με κάτι τέτοιο ??

https://www.google.gr/search?q=%CF%87%CF%84%CE%B5%CE%BD%CE%B1&client=ubuntu&hs=LW7&channel=fs&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwie7N_F7PbJAhXJUhQKHf9CBNIQsAQIHw&biw=1920&bih=930#channel=fs&tbm=isch&q=%CF%87%CF%84%CE%B5%CE%BD%CE%B1+%CE%BC%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B9%CF%89%CE%BD&imgrc=LkNcnjuNU0EbEM%3A

Ωπα, και τι θα γινει αν το χτενισει;

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι το ενυδρείο είναι άδειο, ουσιαστικά το έχω για περίπτωση ανάγκης ως καραντίνα ή οτιδήποτε άλλο, σκεφτόμουνα μάλιστα να βάλω κάποια στιγμή γαρίδες μιας κι είναι άδειο. Δε μου αρέσει όμως ότι αναπτύχθηκαν χωρίς καν τροφή, το να έχω σαλιγκάρια δεν με πειράζει αρκεί να μη κατακλύζουν το χώρο, αυτά τώρα είναι παντού, δε θέλω να μπω στη διαδικασία να το ξεστήσω, θέλω όπως είναι να καθαρίσει κι αργότερα να βάλω γαρίδες. Να υποθέσω ότι αυτή τη στιγμή το νερό και το φίλτρο λόγω σαλιγκαριών έχουν βιολογία; Καλύτερα δεν είναι τότε να μου ανεβάσει αμμωνία αφού δεν έχω και τίποτα μέσα; Μου φαίνεται απίθανα αφού δεν ταίζω έτσι δεν είναι; Και το μεγάλο έχει αλλά ένα βλέπω μεγάλο σχετικά κι αυτό που και που, δεν μ ενοχλεί, στο μικρό όπου και να κοιτάξεις, physa. 

Έγινε επεξεργασία - ΚΩΣΤΑΣ_60702
Link to comment
Share on other sites

Για μένα δεν υπάρχει περίπτωση να φύγουν τελείως εάν δεν χρησιμοποιείσεις δραστικά μέτρα, το esha δεν θα κάνει τίποτα σε αυτά που είναι κρυμμένα μέσα στο υπόστρωμα το έχω δοκιμάσει 2 φορές μόνο το no planaria τα καθάρισε όλα μετά τα βγάζεις σιγά σιγά και αυτά που κρύβονται

Send from the Middle of the Ocean

Link to comment
Share on other sites

Και ποια ειναι αυτά τα δραστικά μέτρα; 

Link to comment
Share on other sites

Με το φάρμακο που σου είπα, εγώ εκεί που έλεγα ότι τα έβγαλα έβγαιναν συνέχεια μωρά από το υπόστρωμα πρέπει να υπήρχαν άπειρα μέσα στο ενυδρείο, πιστεύω ότι το ίδιο συμβαίνει και σε εσένα αυτή την στιγμή

Send from the Middle of the Ocean

Link to comment
Share on other sites

Ωραία θα ξεκινήσω με helena και βλέπουμε. Να ρωτήσω τώρα κάτι για τα συγκεκριμένα σαλιγκάρια, σκέφτομαι να τα βάλω και στο μεγάλο για λίγο διάστημα κι αφού βγάλω το ramshorn, σε συνθήκες ΚΗ=4, Ph-6.7 ζει; Μου κάνει εντύπωση ξαναλέω ότι είχα βάλει ένα μέσα αλλά το ramshorn, τα melanoides turbeculata και λίγα physa ζουν και βασιλεύουν, τι μπορεί να έχει συμβεί;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...