Jump to content

ocellaris προβλημα


Recommended Posts

Δυο ψαρακια με ασπρα σημαδια και η ουρα τους σαν να ειναι φαγωμενη....

Μετρησεις

Νh4 0

No2 0

Po4 0,3

No3 10

Θερμοκρασια 25,5

Τι συμβαινει?

Ευχαριστω

post-61645-0-40950800-1450803224_thumb.jpg

post-61645-0-80143400-1450803239_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω εμπειρία από ασθένειες ώστε να πω με σιγουριά αν είναι ick, oodinium ή κάτι άλλο. Αν όμως συμπεριφέρεται παράξενα, δεν τρώει και αναπνέει γρήγορα κοντά στην επιφάνεια μπορεί το παράσιτο να καταστρέφει να βράγχια του ψαριού και θέλει γρήγορα θεραπεία ΕΚΤΟΣ του ενυδρείου όμως που έχεις κοράλια και άλλα ασπόνδυλα γιατί ο χαλκός θα τα σκοτώσει. Θέλει θεραπεία σε ενυδρείο καραντίνα. Διάβασε εδώ http://www.aquazone.gr/forums/topic/99754-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CF%87%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CF%82/

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καραντινα το θεμα ειναι τι εχει το ψαρακι και τι φαρμακα πρεπει να βαλω.

Το ενα καθεται ψηλα στην επιφανεια και δεν τρωει...

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σε πολυ προχωρημενη κατασταση γιαννη και εισαι οριακα στο να το σωσεις.

Αν προλαβεις να στησεις σωστη καραντινα τοτε εχει καποιες πιθανοτητες.

Χαλκο να βαλεις.

 

Διαβασε εδω

http://www.aquazone.gr/forums/topic/99874-%CF%87%CE%B1%CE%BB%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%B1%CF%80%CE%B5%CE%AF%CE%B1/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το διαβασα ευχαριστω. Το χαλκο που θα βρω στην επαρχια...θα παραγγειλω το πρωι απο αθηνα να δω ποτε θα ερθει!!

Το θεμα ειναι τι εχει και τι κανω λαθος!!!

Link to comment
Share on other sites

Το οτι αρρώστισαν δεν ειναι απαραίτητο οτι εκανες εσυ λάθος. Ειδηκά αν τα ψαράκια είναι "φρέσκα" στο ενυδρείο. 

 

Νομίζω οτι μήνα δεν έχουν κλείσει. Κάτι που σημαίνει οτι μπορέι να ήρθε απο το μαγαζί που αγοράστηκαν.   

 

Επίσης το γεγονός οτι χρησιμοποιείς θαλασσινό νερό έχει τα ρίσκα του. Ενδέχεται δηλαδή να ήρθε απο την θάλασσα ή απο το μαγαζί με νεοεισερχόμενα κοράλλια/ψάρια.

 

Για θεραπεία θα έλεγα οτι δεν μπορείς να κάνεις πολλά γιατι είναι σε πολύ προχωρημένο στάδιο. Ίσως και τώρα που γράφω το ένα να έχει "χαιρετήσει".  

 

Εγω θα δοκίμαζα υποαλατότητα χωρίς να σημαίνει οτι θα γίνει καλα. Επίσης θα έριχνα κάποιο φάρμακο που να καλύπτει μια γκάμα ασθενειών,  καθώς δεν έχω μεγάλη εμπειρία σε ασθένειες.  

 

Και φυσικά θα σταμάταγα να βάζω θάλασσα, ή έστω θα άλλαζα σημείο συλλογής. 

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το οτι αρρώστισαν δεν ειναι απαραίτητο οτι εκανες εσυ λάθος. Ειδηκά αν τα ψαράκια είναι "φρέσκα" στο ενυδρείο.

Νομίζω οτι μήνα δεν έχουν κλείσει. Κάτι που σημαίνει οτι μπορέι να ήρθε απο το μαγαζί που αγοράστηκαν.

Επίσης το γεγονός οτι χρησιμοποιείς θαλασσινό νερό έχει τα ρίσκα του. Ενδέχεται δηλαδή να ήρθε απο την θάλασσα ή απο το μαγαζί με νεοεισερχόμενα κοράλλια/ψάρια.

Για θεραπεία θα έλεγα οτι δεν μπορείς να κάνεις πολλά γιατι είναι σε πολύ προχωρημένο στάδιο. Ίσως και τώρα που γράφω το ένα να έχει "χαιρετήσει".

Ευγενιε εχεις δικιο κανονισε να μου φερεις και αλατι...δεν μας παει η θαλασσα!!

Εγω θα δοκίμαζα υποαλατότητα χωρίς να σημαίνει οτι θα γίνει καλα. Επίσης θα έριχνα κάποιο φάρμακο που να καλύπτει μια γκάμα ασθενειών, καθώς δεν έχω μεγάλη εμπειρία σε ασθένειες.

Και φυσικά θα σταμάταγα να βάζω θάλασσα, ή έστω θα άλλαζα σημείο συλλογής.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο ασφαλές είναι πιστεύω.  Υπάρχει κόσμος που επι χρόνια βάζει θάλασσα και δεν έχει κανένα πρόβλημα, και μάλιστα τα ενυδρεία τους πάνε σφαίρα. 

 

Εγω την έχω κάτω απο τα πόδια μου (θυμάσαι το σπίτι) και αγοράζω αλάτι.  

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ιωάννη τα πραματα δεν είναι καλά !

Δοκίμασε ένα φάρμακο γενικής χρήσης κατα προτίμηση esha!

Δεν θυμάμαι αν είναι το trimarin η το exit !

Έχω δοκιμάσει και το oodinex σε κλόουν !

Τώρα αν το βλέπω καλά δεν είναι ικ !

Σαν marine velvet μοιάζει αν είναι τόσο επιθετικό !

Οι ουρές αν ήταν μόνο θα έλεγα Μυκιτιακη μόλυνση σαν saprolenia??

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά μένεις μακριά ;;

Τα φάρμακα αυτά και ο χαλκός που λέει ο mad τα βρίσκεις και σε pet city!

Είναι φθηνά φάρμακα !

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια...πρεπει να σταματησω τις αλλαγες απο θαλασσα οπως και δηποτε!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

έχεις και άλλα ψαράκια στο ενυδρείο σου. Εμένα δε μου μοιάζει με ασθένεια για να αρχίσεις θεραπείες με χαλκό κ.ά. , αλλά μάλλον στρεσάρισμα από επιθετικότητα άλλου ψαριού...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια...πρεπει να σταματησω τις αλλαγες απο θαλασσα οπως και δηποτε!!!

Ναι παλικάρια για όλα η θάλασσα φταίει. Εγώ λέω να κοιτάμε καλύτερα τα ψάρια που αγοράζουμε και τής συνθήκες του νερού μας και οχι βιασυνες και λάθη και να αφησουμε την θάλασσα στην ησυχία της.
Link to comment
Share on other sites

Μιλησα για το σημειο που μαζευα νερο!!

Μην παρεξηγουμαστε!!!

Ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Ιωάννη, οταν ξεκίνησες αν θυμάμαι καλά είχες στοκάρει πολλά ψάρια τα οποία και έχασες.. κάτι μου λέει οτι το οποιο παράσιτο έχει μείνει στο ενυδρείο στου φίλε

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως φιλε μου. Πρεπει να κανω restart.

Πρεπει να βρασω αραγωνιτη και βραχο και να καθαρισω καλα τα παντα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η αλλιως να τα πεταξω στα σκουπιδια και να το στησω με καινουργια.

Ρισκω το βλεπω με τα ιδια!!

Link to comment
Share on other sites

Μιλησα για το σημειο που μαζευα νερο!!

Μην παρεξηγουμαστε!!!

Γιάννη δεν παρεξηγουμαστε απλά ακούω πολλά περί θάλασσα και έκανα ενημέρωση.

Ευχαριστω!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...