Jump to content

Νεο Γαριδαδικο


Recommended Posts

τελικα την κιχλιαδα και τα red eyes θα τα δωσω σε ενα pet shop στην γειτονια μου....ομως δεν θα μεινει ετσι το ενυδρειο...θα γινει γαριδαδικο και θελω να μου πειτε τι πρεπει να κανω....(τα ψαρια στο pet shop θα πανε αυτες τις μερες)

Link to comment
Share on other sites

επισης να αναφερω οτι το ενυδρειο ειναι 60*30*30 και θα ηθελα να μου προτεινεται οσο λιγοτερα φυτα γινεται...γαριδες σκεφτομαι 4-5red cherry και 1 amano

Link to comment
Share on other sites

Ο τιτλος θεματος αλλαξε με εναν που ταιριαζει καλυτερα!

Επισης το θεμα μεταφερθικε στη σωστη κατηγορια.

Βαλε φωτο απο το ενυδρειο να δουμε πως ειναι τωρα και γραψε μετρησεις νερου,εξοπλησμο,φωτισμο (βατ,κελβιν)

Χωρις να δινεις καθολου στοιχεια ειναι δυσκολο να σε βοηθησουμε..

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο σκεφτομαι να το αδιασω και με βελτιωτικα να το ξαναστρωσω....γιαυτο δεν εγραψα κατι....το μεγεθος οπως ειπα 60*30*30 54λτ...αυτα

Link to comment
Share on other sites

επισης εχω μια τροφη για γαριδες γεματη η οποια εχει βγαλει κατι σαν ψυριτσες που βγαζουν τα τροφιμα....να ριχνω αυτην ή να παρω αλλη???

 

Link to comment
Share on other sites

Παμε παλι απο την αρχη..τι εξοπλησμο εχει το ενυδρειο? Φιλτρο? Θερμοστατη? φως? (βατ,κελβιν), βυθος?

Βαλε μια φωτο να το δουμε.

Αν το αδειασεις,το καθαρισεις και το ξαναστρωσεις απο την αρχη,θα πρεπει να περιμενεις 2 μηνες για να βαλεις γαριδες.

Χωρις στοιχεια που σου ζηταω,μην περιμενεις να μπορεσουμε να σε βοηθησουμε...δεν χρειαζεται να στα βγαζουμε με το τσιγκελι..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ααααα ναι συγνωμη....εχει 2 εσωτερικα φιλτρα 250l/h 1 θερμοστρατη 150w ....για λαμπα....δεν εχει το ενυδρειο αλλα το εχω σε σημειο της κουζινας το οποιο ακριβως απο πανω εχει μια για την οποια δεν ξερω τιποτα...μετρησεις τωρα

ph 7.5

gh 10

kh 7

NH4/NH3 0

NO2 0

NO3 0

PO4 0

Fe 0.5

Cu 0.15

O2 4

Cl 0

μετραω με υγρα τεστ επισης θελω να μου πειτε 3-4 φυτα να βαλω γιατι δεν εχει κανενα το ενυδρειο....μονο ενα σχεδον χαλασμενο....φωτο δεν μπορω να στειλω διοτι εχει χαλασει το κιν μου και θα παρω καινουριο την τεταρτη ή την πεμπτη που μαλλον μια απο αυτες τις 2 μερες θα παω να παρω τις γαριδες

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πριν δωσεις τα ψαρια δεν θα παρεις καμια γαριδα.

Θα πρεπει να βαλεις λαμπα στο ενυδρειο για να βαλεις φυτα,χωρις λαμπα κανενα φυτα δεν θα αντεξει.

Ευκολα υπαρχουν πολλα οπως ανουμπιες,βαλισνεριες,μοςς,πολυσπερμα κα αλλα.

Για βυθο τι εχεις?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ.

Θες λαμπες ομως με συνολικα 20βατ.

Χωρις λαμπες,κανενα φυτο δεν θα πιασει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εχω λαμπα απο πανω...αλλα δεν ξερω ποσα watt ειναι

 

Link to comment
Share on other sites

Θες συγκεκριμενα κελβιν λαμπας για φυτα και να μην ειναι ψιλα η λαμπα απο το ενυδρειο.

Χωρις φωτο δυστοιχως δεν καταλαβαινομαστε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

η λαμπα εχει το ιδιο φως που εχουν και αλλα ενυδρεια που εχω δει...για φωτο δεν μπορω να κανω κατι

Link to comment
Share on other sites

ο πετσοπας μου μου ειπε οτι δεν μπορει να παρει τα ψαρια μου

ερε λοξα που χει ο κοσμος :phone:  :thumbsd:  :blink:  :wacko:

Link to comment
Share on other sites

και θελω να ρωτησω κατι τελευταιο....ειναι αναγκαια η ριζα???

Link to comment
Share on other sites

η λαμπα εχει το ιδιο φως που εχουν και αλλα ενυδρεια που εχω δει...για φωτο δεν μπορω να κανω κατι

Αλλο πως φαινεται και αλλο τι ειναι..με το ματι δεν μπορεις να καταλαβεις τιποτα.

Θελουμε βατ και κελβιν λαμπας και τι λαμπα ειναι,φθοριου,λεντ,οικονομιας?

 

ο πετσοπας μου μου ειπε οτι δεν μπορει να παρει τα ψαρια μου

ερε λοξα που χει ο κοσμος :phone:  :thumbsd:  :blink:  :wacko:

Αν δεν δωσεις τα ψαρια μη βαλεις τιποτα αλλο.

 

και θελω να ρωτησω κατι τελευταιο....ειναι αναγκαια η ριζα???

Αναγκαια δεν ειναι,αλλα καλο θα κανει να υπαρχει.

Link to comment
Share on other sites

Για την λαμπα δυστιχως δεν μπορω να μαθω τιποτα παντως σιγουρα δεν ειναι οικονομιας και μαλλον δεν ειναι λεντ...ναι δεν θα δωσω γιααυτο εβαλα αγγελια...θα δω εν καιρο αν θα βαλω ριζα τοτε...εχω μια τροφη για γαριδες αλλα εχει βγαλει ψυριτσες...να την ριχνω??

Link to comment
Share on other sites

λοιπον σκεφτομαι να αφησω το ενυδρειο που εχω(60*30*30)(αλλωστε πρεπει να δωσω τα ψαρια) και να κανω ενα καινουριο με διαστασεις ή 30*30*45 ή 40*40*50...εσεις τι λετε...ετσι πιστευω θα φαινεται με λιγοτερα φυτα πιο μπουκωμενο

Link to comment
Share on other sites

μιας και θα ανοιξω το καινουριο γαριδαδικο 54lt 60*30*30 2 φιλτρα 250lt την ωρα και 1 θερμοστατης 150w μια λαμπα 11w θελω να μου πειτε τι θα χρειαστω (θα βαλω 4-5 red cherry και εν καιρω μπορει και καμια αμανο) θελω να μου πειτε φυτα που να απλωνουν και αν θα χρειαστω κατι αλλο....ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου,μη ανοιγεις νεα θεματα για το ιδιο πραγμα,ενα αρκει.

Κολλησα και τα 2 θεματα σου σε 1.

Τα γαριδαδικα δεν θελουν 2 φιλτρα,ενα κανει μια χαρα.

Με 11 βατ σε 60 λιτρα,μονο καμια ανουμπια,καμια μοςς,καμια βαλσινερια,κανα μικροσορουμ μπορεις να βαλεις,πολυ λιγο φως.

Για βυθο τι θα βαλεις?

Φανταζομαι οτι ξερεις πως πρεπει να περιμενεις 2 μηνες πριν μπουν οι γαριδες ετσι?

Link to comment
Share on other sites

γιατι 2 μηνες;;; στρωμενο ειναι...μπορει να ειναι περισσοτερο η λαμπα....θα ρωτησω τον μπαμπα μου σημερα οταν γυρισει αν ξερει...για βυθο σκεφτομαι sera floredepot και απο πανω λευκο χαλικακι....καμι ριζα και θελω γρασιδι και 2-3 ακομη φυτα...δεν ξερω ομως τι ακριβως χρειαζονται τα φυτα....θα κανω κατασκευη για CO2 αλλα δεν ξερω τι αλλο...κατσε ομως πρεπει να φυγουν και τα ψαρια...θα δω για κανα πετ σοπ αν δεν φυγουν συντομα απο δω

Link to comment
Share on other sites

γιατι 2 μηνες;;; στρωμενο ειναι...μπορει να ειναι περισσοτερο η λαμπα....θα ρωτησω τον μπαμπα μου σημερα οταν γυρισει αν ξερει...για βυθο σκεφτομαι sera floredepot και απο πανω λευκο χαλικακι....καμι ριζα και θελω γρασιδι και 2-3 ακομη φυτα...δεν ξερω ομως τι ακριβως χρειαζονται τα φυτα....θα κανω κατασκευη για CO2 αλλα δεν ξερω τι αλλο...κατσε ομως πρεπει να φυγουν και τα ψαρια...θα δω για κανα πετ σοπ αν δεν φυγουν συντομα απο δω

 

Να σου πω κατι,μαλλον δεν καταλαβαινομαστε...ειπες οτι θα φτιαξεις καινουριο ενυδρειο,σωστα?

Για να μπουν γαριδες πρεπει να στρωθει ο βυθος πρωτα,δηλαδη μετα απο 2 μηνες λειτουργιας του ενυδρειου.

Γρασιδι το ξεχνας,θελεις πολυ φωτισμο,μπουκαλα co2 και λιπασματα υγρα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

σκεφτομουν να το στρωσω με βελτιωτικα...η λαμπα ειναι μεγαλγ και ειναι 2πλη...co2 θα φτιαξω μονος

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομουν να το στρωσω με βελτιωτικα...η λαμπα ειναι μεγαλγ και ειναι 2πλη...co2 θα φτιαξω μονος

 

Η λαμπα ειναι μεγαλη και διπλη δεν μου λεει κατι,θελω βατ και κελβιν της λαμπας.

Με οτι και αν το στρωσεις ο βυθος στρωνει σε 2 μηνες και τοτε μπαινουν και οι γαριδες.

Αντε και εφτιαξες co2,πως θα κανεις διαχυση?

Σε παρακαλω,διαβασε τα αρθρα στο φυτεμενο για να καταλαβεις μερικα πραγματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εχω βρει διαφορα για το co2 πως να το φτιαχνεις μονος σου για το μπουκαλι με σωληνακια που εχω κανει ηδη την κατασκευη κτλ...ας τον αφησω ετσι τοτε τον βυθο που τρεχει περιπου 9 μηνες...για την λαμπα θα ρωτησω το βραδυ που θα ρθει ο μπαμπας μου....ολη την ημερα σε μια οθονη ειμαι για να διαβαζω για φυτα και γαριδες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...