Jump to content

Νεο Γαριδαδικο


Recommended Posts

ηρθε ο μπαμπας μου και μου ειπε....η λαμπα ειναι αυτη εδω *2 http://www.ergo-tel.gr/product_info.php?products_id=11846

Έγινε επεξεργασία - johnjohn2003
Link to comment
Share on other sites

Για γρασιδια θες και αλλο φως,δεν φτανει μονο μια τετοια λαμπα.

Επισης το co2 λες θα εχεις προβλημα με την διαχυση.επισης δεν ειναι σταθερο και θα γεμισεις αλγες και το μειγμα θα πρεπει να ειναι παντα σε θερμοκρασια μεχρι 22 βαθμους,αν πεσει πιο κατω σταματαει.Αν το δωματιο ειναι πιο κρυο δηλαδη θα σταματησει.

Τα γρασιδια δεν ειναι για αρχαριους,πρεπει να εχεις καποια εμπειρια στα φυτα γιατι θελουν πολλα πραγματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 λαμπες,...εγω λεω να δοκιμασω με ενα γλαστρακι και να δοκιμασω και με το co2 γιατι δεν πιστευω να εχω προβλημα με τις γαριδες....σκεφτηκα απο φυτα να βλω 

1.hemianthus callitrichoides "Cuba" 

2.hydrocotyle leykokefala

3.cabomba caroliliano BUNCH

4.ludwigia glandulosa

5.lobelia cardinals mini

και μια ριζα....τι λετε????

Link to comment
Share on other sites

λοιπον θα κανω τις τελευταιες ερωτισουλες να τελειωνουμε(να δωσω τα ψαρια και να αρχισει η δουλεια)

1.ποσες προτεινετε να βαλω για αρχη? (σκεφτομαι 4-5)

2.ποσο συχνα αναπαραγονται?

3.5 φυτα φτανουν??

4.την ριζα να την βρασω πριν την βαλω στο ενυδρειο??

5.να το δοκιμασω αυτο με το co2?

6.ξερετε κανα φθηνο υποστρωμα???

αυτα...αν ξεχασα κατι θα το γραψω

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

τελικα θα τα δωσω στο pet shop απ τ οποιο θα παρω γαριδουλες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

σημερα πηρα το υποστρωμα fluval plant and shrimp stratum 4kg....να το πλυνω πριν το βαλω στο ενυδρειο???

Link to comment
Share on other sites

επισης αν μπορειτε και θελετε στειλτε φωτος να παρω ιδεες

Link to comment
Share on other sites

σημερα πηρα το υποστρωμα fluval plant and shrimp stratum 4kg....να το πλυνω πριν το βαλω στο ενυδρειο???

 

Οχι δεν το ξεπλενεις,ετσι το ριχνεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ωραια...επειδη δεν ηρθαν ακομη τα φυτα και θα ρθουν απο βδομαδα μπορω τωρα να βαλω 1-2 και μετα που θα ρθουν τα υπολοιπα???

 

Link to comment
Share on other sites

τα φυτα τελικα θα ρθουν την αλλη δευτερα λογο ελειψεων ομως πηρα εξτρα 2 ενα πο μου το πουλησε ως φοινικα και java moss επισης πηρα 2 μικρες ριζες πανεμορφες...γαριδες κανενα πετ σοπ δεν ειχε οποτε το αλλο σαββατο και απο τριτη που θα τελειωσει θα στειλω φωτο(θα στειλω και μια οπως ειναι τωρα)(θα μπουν αλλα 5 φυτα)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήρα γαριδουλες...4red cherry 1 αμάν και 1 Red crystal...τα φυτά τώρα θα ρου από βδομάδα. ..τους έχω ήδη ένα ψηλο (δεν ξέρω πως το λένε και java moss...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

μετα απο πολυ καιρο ηρθαν τα φυτα...λοιπον στο 54αλιτρο εχω 7 φυτα...να βαλω αλλο ενα ή δεν θα ταν καλο (επειδη εχει ψιλογεμισει)....απαντηστε μου σε αυτο και θα στειλω και φωτος...

Link to comment
Share on other sites

μετα απο πολυ καιρο ηρθαν τα φυτα...λοιπον στο 54αλιτρο εχω 7 φυτα...να βαλω αλλο ενα ή δεν θα ταν καλο (επειδη εχει ψιλογεμισει)....απαντηστε μου σε αυτο και θα στειλω και φωτος...

 

Θα σου έλεγα να τα βάλεις όλα, και ανάλογα με την προοδό τους μετά από λίγο καιρό αποφασίζεις ποια θα κρατήσεις, και ποιά οχι.

Περιμένουμε φωτογραφίες. :)

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σήμερα πήρα γαριδουλες...4red cherry 1 αμάν και 1 Red crystal...τα φυτά τώρα θα ρου από βδομάδα. ..τους έχω ήδη ένα ψηλο (δεν ξέρω πως το λένε και java moss...

Την red crystal δεν εχει νοημα που πηρες 1 καλυτερα να εβαλες 1-2 περισσοτερες red cherry

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...