Jump to content

Σκεψεις για χρυσοψαραδικο!!!


Recommended Posts

Καλησπερα στους χρυσοψαραδες και καλη χρονια!!!

Σκεφτομαι με την νεα χρονια να στησω ενα 100 αρι που εχω ξεχασμενο στην αποθηκη...η εμπνευση ηρθε μετα απο μια βολτα στο ποταμι του χωριου μου οταν εκπληκτος βρηκα σε ενα μικρο φαραγγι απειρα χρυσοψαρα σε διαφορα μεγεθη!!! Ειναι τοσα πολλα που με μια μικρη αποχη μπορεις να πιασεις οσα θες!!!

Οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης:

Υπαρχει ενα φιλτρο sun sun εξωτερικο 1400 L/h

Υπαρχει υαλοβαμβακας και ελαφροπετρες για το φιλτρο

Χρειαζομαο εξτρα κυκλοφορια?

Υπαρχει αεροαντλια

Υπαρχει αντιστροφη οσμωση

Η σκεψη για bare bottom ποσο ειναι εφικτη?

Φωτιστικο 2 χ 24 watt t5 fluvial ho

Τι αλλο θα χρειαστω?

Ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Ενυδρειο :P

 

Καλησπερα και καλη χρονια φιλε μου!

Πολυ ομορφα ψαρια τα χρυσοψαρα οντως και αρκετα παρεξηγημενα λογο της ανθεκτικοτητας τους.Επειδη ομως τα κοινα χρυσοψαρα γινονται 30+ εκκατοστα το καθε ενα φανταζομαι καταλαβαινεις οτι 100 λιτρα ειναι λιγα.Μονο αν βαλεις το πολυ δυο ψαρακια fancy,τα μικρα/στρουμπουλα με την διπλη ουρα τα οποια ειναι μικροτερα σε τελικο μεγεθος αλλα να υπενθυμησω οτι ειναι ψαρια απο επιλεκτικες αναπαραγωγες και δεν ειναι λιγες οι φορες που βλεπουμε fancy χρυσοψαρα με προβλημματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ενυδρειο :P

Καλησπερα και καλη χρονια φιλε μου!

Πολυ ομορφα ψαρια τα χρυσοψαρα οντως και αρκετα παρεξηγημενα λογο της ανθεκτικοτητας τους.Επειδη ομως τα κοινα χρυσοψαρα γινονται 30+ εκκατοστα το καθε ενα φανταζομαι καταλαβαινεις οτι 100 λιτρα ειναι λιγα.Μονο αν βαλεις το πολυ δυο ψαρακια fancy,τα μικρα/στρουμπουλα με την διπλη ουρα τα οποια ειναι μικροτερα σε τελικο μεγεθος αλλα να υπενθυμησω οτι ειναι ψαρια απο επιλεκτικες αναπαραγωγες και δεν ειναι λιγες οι φορες που βλεπουμε fancy χρυσοψαρα με προβλημματα.

Η σκεψη ηταν για χρυσοψαρακια απο το ποταμι!!

Απο εξοπλισμο τι αλλο χρειαζομαι?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλα φίλε μου.

Τα χρυσόψαρα το μόνο που χρειάζονται ειναι καθαρό νερό και χώρο.

Τι μήκος εχει το ενυδρείο σου;

Γενικά τα χρυσόψαρα επειδή ειναι κρύου νερού δεν χρειάζονται θερμάντηρα αν ειναι σε εσωτερικό χώρο και λόγω σκληρού νερού ούτε την α/ο. Το φίλτρο σου μου φαίνεται μια χαρά.

Θα σε ενημερώσουν και οι πιο έμπειροι σε λιγο που θα ξυπνήσουν απο το χτεσινό γλέντι :D

Sent from my iPad using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλη χρονια!

απο εξοπλισμο εισαι οκ... αλλα το κυριοτερο (ενυδρειο) υστερει.

τα common,comet και shubunkin χρειαζονται μεγαλο χωρο 120 cm + μηκος , λογω του μεγαλου τους τελικου μεγεθους.

επομενως σε αυτα τα λιτρα η μονη επιλογη ειναι 2 fancy, για τα αλλα θα χρειαστεις μεγαλυτερο ενυδρειο (200+ λιτρα)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

81x36x50 ειναι οι διαστασεις του ενυδρειου.

Θα ηθελα να μου πειτε και για το κομματι του στησιματος..

Μπορουν να μπουν ριζες?

Τι αλλο μπορει να μπει?

Link to comment
Share on other sites

ναι μπορεις να βαλεις τα παντα, κυριως πετρες που σου αρεσουν, γενικα πονταρε στον ανοιχτο χωρο για να μπορουν ανετα να κολυμπουν τα χαριτωμενα 'αγαρμπα' χρυσοψαρα :P

Link to comment
Share on other sites

ναι μπορεις να βαλεις τα παντα, κυριως πετρες που σου αρεσουν, γενικα πονταρε στον ανοιχτο χωρο για να μπορουν ανετα να κολυμπουν τα χαριτωμενα 'αγαρμπα' χρυσοψαρα :P

Σκεφτομουν για bare bottom βυθο ωστε να μπορω να καθαριζω ευκολα μιας και τα χρυσοψαρα σφοδευουν αρκετα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και από μένα! Εγώ θα σου πρότεινα να βάλεις βυθό και φυτά ώστε να ειναι πιο φιλόξενο για τα χρυσόψαρα και τα καπάκια τους να λειτουργούν ως λίπασμα. Οκ, βάζε και καμία σκούπα βυθού αν χρειάζεται! :)

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και από μένα! Εγώ θα σου πρότεινα να βάλεις βυθό και φυτά ώστε να ειναι πιο φιλόξενο για τα χρυσόψαρα και τα καπάκια τους να λειτουργούν ως λίπασμα. Οκ, βάζε και καμία σκούπα βυθού αν χρειάζεται! :)

Τι εννοεις με τα καπακια τους??

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα! Τώρα το είδα κι εγώ και προσπαθούσα να καταλάβω τι στο καλό είχα γράψει! Τα κακάκια τους εννοούσα! :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε ioannis από ότι κατάλαβα θες να βάλεις χρυσόψαρα από το κανάλι, λογικά εκεί θα υπάρχουν μόνο COMMON/COMET γιατί funcy δεν θα άντεχαν από το κρύο και είναι και πιο ευαίσθητα. Για αυτό θες ένα ενυδρείο με μήκος τουλάχιστον 1,20 και πάνω , και πάνω από 200 λίτρα για 3 ψάρια ή πάνω από 300 λίτρα για 4 ψάρια , και αυτά είναι πολλά. Φίλτρανση ισχυρή και έτοιμη 100% γιατί τα ψάρια θα είναι μεγάλα. Προσωπικά θα έκανα και απολύμανση στα ψάρια σε καραντίνα με αλάτι και melafix τουλάχιστον για 1-2 εβδομάδες, γιατί αφού θα είναι άγρια δεν ξέρεις τι μπορεί να έχουν

 

Έγινε επεξεργασία - takis_gt
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε ioannis από ότι κατάλαβα θες να βάλεις χρυσόψαρα από το κανάλι, λογικά εκεί θα υπάρχουν μόνο COMMON/COMET γιατί funcy δεν θα άντεχαν από το κρύο και είναι και πιο ευαίσθητα. Για αυτό θες ένα ενυδρείο με μήκος τουλάχιστον 1,20 και πάνω , και πάνω από 200 λίτρα για 3 ψάρια ή πάνω από 300 λίτρα για 4 ψάρια , και αυτά είναι πολλά. Φίλτρανση ισχυρή και έτοιμη 100% γιατί τα ψάρια θα είναι μεγάλα. Προσωπικά θα έκανα και απολύμανση στα ψάρια σε καραντίνα με αλάτι και melafix τουλάχιστον για 1-2 εβδομάδες, γιατί αφού θα είναι άγρια δεν ξέρεις τι μπορεί να έχουν

Ευχαριστω για την βοηθεια. Χρειαζεται να βαλω βυθο?

Απο φωτισμο χρειαζεται κατι ιδιαιτερο?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την βοηθεια. Χρειαζεται να βαλω βυθο?

Απο φωτισμο χρειαζεται κατι ιδιαιτερο?

 

Ναι, βυθο να βάλεις , ψιλο χαλαζιακο χαλικι, τα χρυσόψαρα σκαβουν συνεχεια , φωτισμο απλα πραγματα, για να βλέπεις τα ψαρια σου

Link to comment
Share on other sites

Ναι, βυθο να βάλεις , ψιλο χαλαζιακο χαλικι, τα χρυσόψαρα σκαβουν συνεχεια , φωτισμο απλα πραγματα, για να βλέπεις τα ψαρια σου

Ωραια η ιδεα του μαυρου ψιλου χαλαζιακου χαλικιου θα κανει κ αντιθεση αλλα σκεφτομαι και τους ρυπους των ψαριων και ιδιαιτερα των χρυσοψαρων ειναι μεγαλη. Ετσι δν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Ωραια η ιδεα του μαυρου ψιλου χαλαζιακου χαλικιου θα κανει κ αντιθεση αλλα σκεφτομαι και τους ρυπους των ψαριων και ιδιαιτερα των χρυσοψαρων ειναι μεγαλη. Ετσι δν ειναι?

 

Στα χρυσόψαρα δεν θα βλέπεις ευκολα σκουπιδακια στο βυθο , ειδικα αν εχεις ενα καλουτσικο φιλτρο, σκαβουν συνεχεια και ανασηκωνουν τα σκουπιδακια και τα τραβαει το φιλτρο

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα εξωτερικο sun sun 1400 L/h στο οποιο θα βαλω ελαφροπετρα και υαλοβαμβακα. Χρειαζεται κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα εξωτερικο sun sun 1400 L/h στο οποιο θα βαλω ελαφροπετρα και υαλοβαμβακα. Χρειαζεται κατι αλλο?

 

Θα βαλεις και χοντρο σφουγγάρι μπροστα, αλλιως τα υπόλοιπα θα μπουκώνουν.

Πόσα λίτρα βιολογικό υλικό έχει το φίλτρο , και τελικα πόσα λίτρα θα ειναι το ενυδρείο σου ; Αυτα τα 2 πάνε μαζι ή καλύτερα τα 3 , βιολογικό υλικο , ογκος ενυδρειου , ιχθυοσύνθεση, και τα χρυσόψαρα τον θέλουν τον όγκο τους, και σε βιολογια και σε νερό

Link to comment
Share on other sites

Θα βαλεις και χοντρο σφουγγάρι μπροστα, αλλιως τα υπόλοιπα θα μπουκώνουν.

Πόσα λίτρα βιολογικό υλικό έχει το φίλτρο , και τελικα πόσα λίτρα θα ειναι το ενυδρείο σου ; Αυτα τα 2 πάνε μαζι ή καλύτερα τα 3 , βιολογικό υλικο , ογκος ενυδρειου , ιχθυοσύνθεση, και τα χρυσόψαρα τον θέλουν τον όγκο τους, και σε βιολογια και σε νερό

Το φιλτρο αγοραστηκε μαζι με το βιολογικο υλικο. Εχει 3 καδους στους 2 ειναι γεματο ελαφροπετρα και ο τριτος πανω πανω εχει υαλοβαμβακα. Ειναι για 300 λιτρα ειπε ο πετσοπας..

Το σφουγγαρι που θα μπει?

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο αγοραστηκε μαζι με το βιολογικο υλικο. Εχει 3 καδους στους 2 ειναι γεματο ελαφροπετρα και ο τριτος πανω πανω εχει υαλοβαμβακα. Ειναι για 300 λιτρα ειπε ο πετσοπας..

Το σφουγγαρι που θα μπει?

 

Προσωπικά προτεινω και εφαρμόζω την εξής σειρα,

το νερό μπαινοντας στο φίλτρο να περναει πρώτα απο χοντρό σφουγγάρι να κραταει το χοντρα, μετά αν μπορεί να υπάρχει μέτριο σφουγγάρι και μετα ενυδρειακό βαμβακι , και στο τελος το βιολογικό υλικο

Οπως βλέπω σε αυτες τις φωτογραφίες πως ειναι το φίλτρο, εχει άσπρο σφουγγαρι επάνω και απο κάτω ενυδρειακό βαμβακι

 

maxresdefault.jpg

 

 

maxresdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δλδ ο πρωτος καδος σφουγγαρι ο δευτερος υαλοβαμβακα και ο τελευταιος καδος να εχει ελαφροπετρα.

Link to comment
Share on other sites

Δλδ ο πρωτος καδος σφουγγαρι ο δευτερος υαλοβαμβακα και ο τελευταιος καδος να εχει ελαφροπετρα.

 

Οχι, στο 1ο θα βάλεις σφουγγαρι και υαλοβαμβακα μαζι, δεν θα βγαλεις ελαφρόπετρα για να βάλεις σφουγγαρι.

Ο υαλοβάμβακας δεν ειναι και τοσο παχυς, χωραει κατω απο το σφουγγαρι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ενυδρειακο βαμβάκι λέγεται... :D

Sent from my iPad using Tapatalk

Έγινε επεξεργασία - DVR
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...