Jump to content

Σκεψεις για χρυσοψαραδικο!!!


Recommended Posts

Ενυδρειακο βαμβάκι λέγεται... :D Sent from my iPad using Tapatalk

 

Αν το δει και ο Τσεκουράτος την έβαψα :)

Θα με κάνει καυσόξυλα :)

 

Link to comment
Share on other sites

Για το πμ που μου έστειλες θα σου απαντήσω εδώ, τέτοιες ερωτήσεις είναι καλύτερα να υπάρχουν για να βοηθήσουν μελλοντικά και άλλους.

Με ρώτησες αν θα βάζεις νερό από Α/Ο , όχι δεν θα βάλεις , τα χρυσόψαρα θέλουν μέτρια σκληρό νερό και ελαφρά αλκαλικό, και συγκεκριμένα αν τα βάλεις σε μαλακό νερό απότομα θα πάθουν οσμωτικό σοκ και θα πεθάνουν.

Αντιχλώριο προτιμώ το Prime της Seachem

Αφού έχεις όμως φίλτρο Α/Ο μπορείς να βάζεις νερό μετά τα προφίλτρα , είναι αποχλωριομένο και μπορείς να βάζεις από αυτό χωρίς να βάζεις αντιχλώριο, αντιχλώριο όμως θα πάρεις για να υπάρχει για ώρα ανάγκης. Και εγώ στα χρυσόψαρα μου βάζω νερό από φίλτρο άνθρακα, αντιχλώριο όμως έχω.

Με ρώτησες για βακτήρια, αυτή είναι μια μεγάλη κουβέντα. Στη περίπτωση σου, επειδή θα βάλεις μάλλον μεγάλα ψαριά και θα τα βάλεις όλα μαζί ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΣΤΡΩΣΕΙΣ 1000% το ενυδρείο και μετά να βάλεις ψάρια, και ειδικά χρυσόψαρα.

Μπορείς να το στρώσεις με μπόλι ή με βακτήρια ή με τροφή ή αμμωνία σκέτη , αλλά θα ΠΡΕΠΕΙ να στρωθεί ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ πρώτα.

Και ανάλογα με τη μέθοδο που θα διαλέξεις θα χρειαστεί και ο ανάλογος χρόνος. πχ μπόλι και αμμωνία σε 7-10 ημέρες μπορείς να κάνεις τη βιολογία του ενυδρείου τούμπανο, με βακτήρια και αμμωνία ή τροφή πάνω από 15 ημέρες και με τροφή ή αμμωνία σκέτη πιο πολύ , ίσως και πάνω από 1 μήνα. Αν γίνουν όλα σωστά μπορεί με όλες τις μεθόδους να στρώσει πιο γρήγορα.

Και είπα όλα τα ψάρια μαζί, γιατί αφού τα πάρεις από το κανάλι και είναι άγρια, καλό είναι να γίνει μια απολύμανση σε όλα μαζί, για να μη κάνεις συνέχεια απολύμανση σε κάθε ψάρι που θα βάζεις, τότε θα χρειαστείς και ενυδρείο καραντίνα , που κάποια στιγμή θα πρέπει να φροντίσεις να έχεις. Πως θα τα απολυμάνεις τώρα, αφού ΣΤΡΩΣΕΙ ΚΑΛΑ το ενυδρείο, προτείνω να βάλεις τα ψάρια μέσα και για 10 ημέρες να έχεις αλάτι 30γρ/10 λίτρα νερό και melafix. Θα κάνεις κανονικά αλλαγές (τουλάχιστον 30% κάθε εβδομάδα) και στο φρέσκο νερό θα προσθέτεις το ανάλογο αλάτι, αν όλα πάνε καλά, θα αρχίσεις να αφαιρείς το αλάτι σιγά σιγά, ή βάζοντας λιγότερο αλάτι σε κάθε αλλαγή ή κάνοντας τακτικά , ακόμα και κάθε ημέρα μικρές αλλαγές με νερό χωρίς αλάτι.

Να μη ξεχάσω, πως όταν ειναι να βάλεις τα ψάρια θα κάνεις κανονικα προσαρμογή για να συνιθίσουν τα ψάρια τη θερμοκρασία και τις παράμετρες του νερού του ενυδρείου

Link to comment
Share on other sites

Για το πμ που μου έστειλες θα σου απαντήσω εδώ, τέτοιες ερωτήσεις είναι καλύτερα να υπάρχουν για να βοηθήσουν μελλοντικά και άλλους.

Καταρχας ευχαριστω για την απαντηση!!!

Με ρώτησες αν θα βάζεις νερό από Α/Ο , όχι δεν θα βάλεις , τα χρυσόψαρα θέλουν μέτρια σκληρό νερό και ελαφρά αλκαλικό, και συγκεκριμένα αν τα βάλεις σε μαλακό νερό απότομα θα πάθουν οσμωτικό σοκ και θα πεθάνουν.

Αντιχλώριο προτιμώ το Prime της Seachem

Αφού έχεις όμως φίλτρο Α/Ο μπορείς να βάζεις νερό μετά τα προφίλτρα , είναι αποχλωριομένο και μπορείς να βάζεις από αυτό χωρίς να βάζεις αντιχλώριο, αντιχλώριο όμως θα πάρεις για να υπάρχει για ώρα ανάγκης. Και εγώ στα χρυσόψαρα μου βάζω νερό από φίλτρο άνθρακα, αντιχλώριο όμως έχω.

Οσο αναφορα την οσμωση εννοεις να τραβαω νερο πριν φτασει στη μεμβρανη σωστα?

Με ρώτησες για βακτήρια, αυτή είναι μια μεγάλη κουβέντα. Στη περίπτωση σου, επειδή θα βάλεις μάλλον μεγάλα ψαριά και θα τα βάλεις όλα μαζί ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΣΤΡΩΣΕΙΣ 1000% το ενυδρείο και μετά να βάλεις ψάρια, και ειδικά χρυσόψαρα.

Μπορείς να το στρώσεις με μπόλι ή με βακτήρια ή με τροφή ή αμμωνία σκέτη , αλλά θα ΠΡΕΠΕΙ να στρωθεί ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ πρώτα.

Και ανάλογα με τη μέθοδο που θα διαλέξεις θα χρειαστεί και ο ανάλογος χρόνος. πχ μπόλι και αμμωνία σε 7-10 ημέρες μπορείς να κάνεις τη βιολογία του ενυδρείου τούμπανο, με βακτήρια και αμμωνία ή τροφή πάνω από 15 ημέρες και με τροφή ή αμμωνία σκέτη πιο πολύ , ίσως και πάνω από 1 μήνα. Αν γίνουν όλα σωστά μπορεί με όλες τις μεθόδους να στρώσει πιο γρήγορα.

Σκεφτομαι αν μπορει να μ δωσει καποιος μπολι!! Κατεβαινω Αθηνα σημερα αν ξερετε καποιον που μπορει να μου δωσει λιγο!!!

Και είπα όλα τα ψάρια μαζί, γιατί αφού τα πάρεις από το κανάλι και είναι άγρια, καλό είναι να γίνει μια απολύμανση σε όλα μαζί, για να μη κάνεις συνέχεια απολύμανση σε κάθε ψάρι που θα βάζεις, τότε θα χρειαστείς και ενυδρείο καραντίνα , που κάποια στιγμή θα πρέπει να φροντίσεις να έχεις. Πως θα τα απολυμάνεις τώρα, αφού ΣΤΡΩΣΕΙ ΚΑΛΑ το ενυδρείο, προτείνω να βάλεις τα ψάρια μέσα και για 10 ημέρες να έχεις αλάτι 30γρ/10 λίτρα νερό και melafix. Θα κάνεις κανονικά αλλαγές (τουλάχιστον 30% κάθε εβδομάδα) και στο φρέσκο νερό θα προσθέτεις το ανάλογο αλάτι, αν όλα πάνε καλά, θα αρχίσεις να αφαιρείς το αλάτι σιγά σιγά, ή βάζοντας λιγότερο αλάτι σε κάθε αλλαγή ή κάνοντας τακτικά , ακόμα και κάθε ημέρα μικρές αλλαγές με νερό χωρίς αλάτι.

Μπορω να χρησιμοποιησω ενυδρειακο αλατι που βαζω στο θαλασσινο μου ενυδρειο? Το melafix τι ακριβως ειναι?

Να μη ξεχάσω, πως όταν ειναι να βάλεις τα ψάρια θα κάνεις κανονικα προσαρμογή για να συνιθίσουν τα ψάρια τη θερμοκρασία και τις παράμετρες του νερού του ενυδρείου

Έγινε επεξεργασία - ioannis tank
Link to comment
Share on other sites

Οσο αναφορα την οσμωση εννοεις να τραβαω νερο πριν φτασει στη μεμβρανη σωστα?

Ναι, τραβας νερό πριν τη μεμβράνη της Α/Ο

 

Σκεφτομαι αν μπορει να μ δωσει καποιος μπολι!! Κατεβαινω Αθηνα σημερα αν ξερετε καποιον που μπορει να μου δωσει λιγο!!!

Αρκεί να μπει γρήγορα στο ενυδρείο , μεσα σε 2-3 ώρες πρέπει να μπει, αντέχει και παραπάνω αλλα μη το ρισκάρεις

 

Μπορω να χρησιμοποιησω ενυδρειακο αλατι που βαζω στο θαλασσινο μου ενυδρειο?

Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα, καθαρό αλάτι είναι

 

Το melafix τι ακριβως ειναι?

MELAFIX  http://www.petsupermarket.gr/7360/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/api-melafix-118ml.html

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραια ευχαριστω!!!

Ιδου και το ενυδρειο. Σκεφτομαι να βαψω την πλατη μαυρη με πλαστικο χρωμα για να κανει και αντιθεση με τα χρυσοψαρα.

Για φωτισμο εχω ενα fluval t5 ho 2 χ 24 watt και λεντ μπλε για το βραδυ αλλα μου φενονται υπερβολικα τα φωτα για χρυσοψαρα.

post-61645-0-96834500-1452000565_thumb.jpg

post-61645-0-47669200-1452000578_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - ioannis tank
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μη βάλεις το μπλε. και άλγη δημιουργει και θα τα κουράζει

βλέπω πως δεν έχεις καπακι, τα χρυσόψαρα πηδανε για πλακα έξω ε , και ειδικα αν ειναι αγρια. Τα COMET/COMMON είναι φοβεροί κολυμβητες αλλά και άλτες

Link to comment
Share on other sites

Εχω και το καπακι του με μια λαμπα τ8 .

 

Αν έχει και καπακι να το βάλεις, και να ανοιξεις τρυπες να βαλεις ανεμιστηρακια για το καλοκαιρι.

Το καλοκαιρι θεωρητικα η θερμοκρασια δεν πρεπει να ξεπερανει τους 24-25 βαθμους, πρακτικα ξέρω πως ειναι δυσκολο αλλά όχι αδυνατο

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι κατι και θελω να μου πεις την γνωμη σου και κατα ποσο ειναι εφικτο!!

Οταν θα παρω τα ψαρια απο το ποταμι να μαζεψω και νερο. Να γεμισω το ενυδρειο με την βιολογια του ποταμου και καθε μερα να κανω μικρες αλλαγες με νερο περασμενο απο τα προφιλτρα της οσμωσης.

Ενεργο ανθρακα μπορω να βαλω μεσα στο εξωτερικο φιλτρο? Καπου διαβασα οτι κανει δουλεια στα χρυσοψαρα.

Επισης εχω και μακαρονι σε κλειστη συσκευασια. Να βαλω σε ενα καδο ελαφροπετρα και στον αλλο siporax?

Ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν προτείνω να βάλεις νερό από το κανάλι, έτσι και αλλιώς δεν έχει βιολογία το νερό αυτό, και ειδικά αν είναι τρεχούμενο όπως ένα ποτάμι. Η βιολογία δεν υπάρχει στη στήλη του νερού, ή αν υπάρχει είναι ελάχιστη, η βιολογία αγκιστρώνεται σε επιφάνειες και ειδικά σε πορώδη, επίσης το νερό δεν ξέρεις τι παθογόνους οργανισμούς μπορεί να έχει, για αυτό πρότεινα απολύμανση των ψαριών.

Ο ενεργός άνθρακας δεν προσφέρει κάτι, μόνο μετά από θεραπεία για απορροφήσει φάρμακα, αν το νερό είναι ήδη αποχλωριομένο δεν χρειάζεται να έχεις άνθρακα.

Αν έχεις siporax βάλτο, να μη πάει χαμένο

 

Link to comment
Share on other sites

Ωραια ευχαριστω, να φτιαξω θερμοκρασια 25 βαθμους η να το αφησω στη θερμοκρασια δωματιου?

Ποσο πρεπει να ειναι χειμωνα και καλοκαιρι αντιστοιχα η θερμοκρασια του χρυσοψαραδικου?

Έγινε επεξεργασία - ioannis tank
Link to comment
Share on other sites

Ωραια ευχαριστω, να φτιαξω θερμοκρασια 25 βαθμους η να το αφησω στη θερμοκρασια δωματιου?

Ποσο πρεπει να ειναι χειμωνα και καλοκαιρι αντιστοιχα η θερμοκρασια του χρυσοψαραδικου?

 

Καλοκαιρι <= 24-25

Χειμώνα και να θες όσο μπορουν δεν θα μπορείς, ακομα και στους 0 ζουν, απλά κάτω απο 10 δεν ταίζεις, αρα όσο πιο χαμηλα μπορείς. Οπως αντεχουν τωρα στο καναλι που μπορει η θερμοκρασία να έφτασε και 1-2 βαθμους ισως και χαμηλότερα.

Ενα καλο ευρος είναι χειμώνα 15, καλοκαιρι 24-25, τωρα αν παει και 27 δεν θα πάθουν και κάτι, ακομα για λιγες ημέρες αντεχουν και στους 30, αλλά με τις μεγάλες ζέστες λίγο φαι και να υπάρχει μεγάλη οξυγονωση, αεραντλία , αναταραξη επιφανειας κλπ

Εγω τα εχω στους 14-15 μέχρι χθες, τωρα με τη ζεστη ανεβηκε στους 17 , και το καλοκαιρι μεχρι 25

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...