Jump to content

Νέο Ενυδρείο


Recommended Posts

Δεν θα διαφωνήσω πως  μπορεί να γίνει και ετσι, αλλα δεν θα γίνει γρήγορα και ικανοποιητική βιολογία για χρυσόψαρα, με έναν μονομάχο μόνο θα αργήσει να δημιουργηθεί γρήγορα βιολογία και ικανη να στηρίξει χρυσόψαρα. Χρειάζεται κάτι πιο δραστικό, μπορεί να γίνει ενα ξεκίνημα και να συνεχιστεί με τροφή ή αμμωνία στο καινουριο ενυδρείο αλλά όλο αυτο θα πάρει κανα μήνα. Και σίγουρα να μη κοπεί σφουγγάρι απο το φίλτρο του μονομάχου

 

Συμφωνω οτι ενδεδειγμενος τροπος ειναι ο παραπανω που αναφερεις.Απλα απο οτι καταλαβα βιαζεται ο φιλος ,οποτε παραθεσα 1 απο τους πολλους τροπους.

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά τα βάζεις αμέσως χωρίς πρόβλημα, μπορεί να μη φύγει αμέσως η άλγη αλλά της έχεις κάνεις ζημία και θα σταματήσει να αναπτύσσεται και θα φύγει. Στη φύση δεν υπάρχουν ακαριαία αποτελέσματα, τα πάντα θέλουν το χρόνο τους.

Για το στρώσιμο τώρα , αφού έχεις ψάρια μόνο με μπόλι, τσάμπα και άμεσα αποτελέσματα.  Φυσικά θα πρέπει να έχεις τεστ για να ξέρεις τι γίνεται, αλλιώς θα βαδίζεις στα τυφλά με πιθανόν αμφίβολα αποτελέσματα.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το μπόλι ειναι βιολογικο υλικο απο άλλο ενυδρείο έτοιμο στρωμένο πχ ελαφρόπετρα. Και να ειναι απο υγιες ενυδρείο.

Το βάζεις μεσα στο φίλτρο σου και ετσι θα δώσεις ώθηση στην ανάπτυξη της βιολογίας σου. Αυτο είναι όλο, αρκει να βρεις κάποιον που να έχεις υγιές ενυδρείο κοντα σου.

Τα στικάκια δεν ειναι αξιόπιστα, προχώρα με αυτά αλλά να ξέρεις πως μπορεί να δειχνουν και λάθος.

Μεχρι να βάλεις μπολι θα σου προτεινα να κάνεις 30% αλλαγή 2-3 φορες την εβδομάδα, και να ταίζεις με το σταγονομετρο

Link to comment
Share on other sites

αν μπολιασω δεν υπαρχει πιθανοτητα να μεταδοθουν ασθενειες?Το λεω γιατι ο μονομάχος δεν είναι καλα και το νερο όπως ειπα κιτρινιζει ελαφρως!

Μηπως μπορω να χρησιμοποιησω το βιολογικο φιλτρο του ενυδρείου που είναι τωρα το χρυσοψαρο?

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο που είναι τωρα το χρυσοψαρο είναι υγιες.Μονο με την αλγη εχω θεμα.

Link to comment
Share on other sites

αν μπολιασω δεν υπαρχει πιθανοτητα να μεταδοθουν ασθενειες?Το λεω γιατι ο μονομάχος δεν είναι καλα και το νερο όπως ειπα κιτρινιζει ελαφρως!

Μηπως μπορω να χρησιμοποιησω το βιολογικο φιλτρο του ενυδρείου που είναι τωρα το χρυσοψαρο?

 

Και βέβαια υπάρχουν, για αυτο ειπα απο υγιές ενυδρείο

 

Το ενυδρειο που είναι τωρα το χρυσοψαρο είναι υγιες.Μονο με την αλγη εχω θεμα.

 

Υγιές είναι, στρωμένο δεν είναι :)

Link to comment
Share on other sites

ριχνω κατι βακτηρια και λειτουρνει το φιλτρο 2μηνες +

 

Μπερδευτηκαμε, εχεις και άλλο ενυδρείο με χρυσόψαρα ;

Link to comment
Share on other sites

Εχω ένα ενυδρειο 30λτ που είναι το χρυσοψαρο μεσα.Τωρα θα προσπαθησω να παραγγειλω ενα 60λτ

Link to comment
Share on other sites

Εχω ένα ενυδρειο 30λτ που είναι το χρυσοψαρο μεσα.Τωρα θα προσπαθησω να παραγγειλω ενα 60λτ

 

Βγάζεις τότε το βιολογικο υλικο απο το μικρο φίλτρο και το βάζεις στο καινουριο φιλτρο, και αφου θα μπει το ιδιο ψαρακι και με προσεκτικο ταισμα για μια εβδομαδα πιστευω πως θα εισαι ενταξει. Οταν στησεις το καινουριο ενυδρείο , ριξε και το νερο του μικρου ενυδρείου μεσα

Link to comment
Share on other sites

Τελικα θα παρω φιλτρο 300λτ/ωρα χρησιμοποιημενο.Καλο είναι?

 

Ποσα λίτρα βιολογικο υλικο έχει ; Ποιο φίλτρο ειναι ;

 

Link to comment
Share on other sites

Ποσα λίτρα βιολογικο υλικο έχει ; Ποιο φίλτρο ειναι ;

 

 

Δυστυχως δεν ξερω γιατι δεν ρωτησα αυτόν που το εχει και θα μου το στειλει.:(

Δεν μπορω να χρησιμοποιησω το βιολογικο υλικο του φιλτρου από το τριανταλιτρο γιατι θα μπει μονομάχος εκει και δεν θα εχει βιολογικο υλικο :thumbdown:

 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν ξερω γιατι δεν ρωτησα αυτόν που το εχει και θα μου το στειλει. :(

Δεν μπορω να χρησιμοποιησω το βιολογικο υλικο του φιλτρου από το τριανταλιτρο γιατι θα μπει μονομάχος εκει και δεν θα εχει βιολογικο υλικο :thumbdown:

 

 

Κατσε να τα παρουμε απο την αρχή.

Απο τα λεγομενα σου καταλαβα πως εχεις ενα μικρο με μονομαχο και αλλο ενα μικρο με χρυσόψαρο, και θα πάρεις ενα μεγαλο να βάλεις το χρυσόψαρο , σωστά ;

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο :D

 

Αφου βαλω στο μεγαλο ενυδρειο το χρυσοψαρο,θα βαλω μονομαχο στο μικρο.Θα μπορεσω να βαλω και χηρες στο ενυδρειο που θα μπει ο μονομάχος?

 

Συγγνωμη που σας τα λεω μπερδεμένα,αλλα προσπαθω να λυσω ολες τις αποριες μου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά πες μας απο την αρχή όλο τον εξοπλισμο που έχεις και τι θες ακριβως να κανεις, με το τσιγκέλι σου τα βγάζω :)

Τοτε θα πρέπει να στρωσεις απο την αρχή το ενυδρείο του μονομαχου που θα μεινει άδειο.

Πόσα λίτρα ειναι αυτο ; αυτο που εχει τον μονομάχο τώρα

 

Link to comment
Share on other sites

ο μονομάχος ο ενας είναι σε δεκαπενταλιτρο και θα μεινει εκει.

στο μεγαλο θα εχω φιλτρο και θα ψαξω για λαμπα

στο τριανταλιτρι θα μπει καινούργιος μονομαχος

Link to comment
Share on other sites

Τότε  30αρι θα το στρωσεις απο την αρχή

 

Και στο 30αρι δεν μπορεις να βάλεις και κάτι άλλο, ειναι μικρό, για 1 μονομαχο ειναι ενταξει

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τοτε βάλε το φιλτρο του 30λιτρου με τα υλικα του οπως ειναι μαζι με το καινουριο φίλτρο, να δουλευουν μαζι 15-20 ημέρες στο καινουριο ενυδρειο, και μετα το βγαζεις πάλι και το βαζεις στο 30αρι μαζι με τον καινουριο μονομαχο, μετα τον διαχωρισμο για καμια εβδομαδα συντηριτικο τάισμα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...