Jump to content

Νέο Ενυδρείο


Recommended Posts

Είναι αυτό εδώ https://www.google.gr/search?q=ακουαφόρτε&client=ms-android-tmobile-GR&prmd=inv&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjl_-fa54_KAhVCqxoKHa8GA5oQ_AUIBygB&biw=360&bih=522&dpr=1.5

Σπας ένα κομματάκι από την πέτρα που θες να τσεκάρεις και ρίχνεις πάνω της ακουαφόρτε. Αν αφρίσει έστω και λίγο είναι ασβεστολιθική.

Στάλθηκε από το E2105 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εννοείται ότι προσέχεις πάρα πολύ.

Έγινε επεξεργασία - gyristroula
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

ακουαφόρτε που μπορω να βρω και πως χρησιμοποιητε?

 

Το ακουα φορτε είναι το Κεζαπ που λέτε εσεις οι Βόριοι :)

 

http://www.colby.gr/0C6457D0.el.aspx

http://www.giannischristou.gr/p.DIALYMA-YDROCHLORIKOU-OXEOS-15-500ml-AQUA-FORTE.311677.html

 

δεν το θελω για καθαρισμο.Ακουσα ότι μπορούμε να τεσταρουμε τις πετρες για το αν είναι ασβεστοληθηκες η κατι τετοιο.Ισχυει?

 

 

Πως ακριβως χρησιμοποητε?

 

 

χμμμμ....μπορω να τεσταρω και την αμμο και τις πετρες ετσι?

 

 

Ρίχνεις επάνω στην άμμο ή στις πέτρες και αν αφρίζει τότε 100% ειναι ασβεστολιθικές, αν δεν αφρίζει μπορεί και να μην ειναι , υπάρχουν δηλαδή ασβεστολιθικά που δεν αφρίζουν. Καλό ειναι τα υλικα αυτα να εχουν πλυθει να φυγουν οι σκονες και να ειναι στεγνα, ετσι θα φανει καλύτερα.

Αλλη λύση ειναι να τα πλύνεις , να τα βάλεις σε ενα κουβα με νερό και να μετρήσεις GH & PH πριν τα βάλεις και μετά απο μία εβδομάδα, αυτη ειναι η πιο ασφαλής μέθοδος

Έγινε επεξεργασία - takis_gt
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οκ  ευχαριστω.Το μικρο το ενυδρειο είναι φουλ στην αιγλη.πως μπορω να την αντιμετοπισω?χρησιμοποιω ένα φαρμακο αλλα δεν βλεπω αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Μη ξεχάσω κάτι σημαντικό, δεν θα βάλεις σε όλη την άμμο ακουα-φορτε, σε μια χούφτα και μετα τη πετας, αλλιως μετά θέλει ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ πλησυμο και βράσιμο για να φυγει το υδροχλωρικό οξύ που ειναι το ακουα-φορτε, όπως και στις πέτρες το ίδιο

Link to comment
Share on other sites

με την αιγλη τι μπορω να κανω για να μην ξεκινησει και στο μεγαλο και να αντιμετωπισθεί στο μικρο?

Link to comment
Share on other sites

κατι ακομα

εχω δει βιντεο με ενυδρεια που εχουν κατι σαν καταρακτη μεσα(από αμμο,όμως φαινεται αληθινος).να δοκιμασω να το κανω ή μηπως θα ενοχλεί τα ψαρια η αμμος :mellow:

Link to comment
Share on other sites

Για να τα ενοχλεί δεν νομίζω,αλλά δεν νομίζω πως είναι και εύκολο για να το φτιάξεις.. κάτσε να σου πουν και τα παιδιά :)

Link to comment
Share on other sites

Φτιάξε το ενυδρείο πρώτα σωστά, στρώστο να ειναι κατάλληλο για τα ψάρια που θες και μετα ασχολεισαι με τα φρου φρου και τα μπλιμπλίκια :)

Από όσο έχω δει αυτός ο καταρακτης με άμμο δεν ειναι και τοσο ευκολος, θέλει πολλές δοκιμες και στο τέλος θα μπουκώνει ή δεν θα φτάνει η αμμο και θα το βαρεθεις και θα το παρατήσεις. Αυτο θέλει να υπάρχει συνεχεια άμμο που θα ανακυκλώνεται αλλα δεν θα πέφτει πάντα σωστα και θα απλώνεται και στο τέλος η αντλία θα ξεμενει από άμμο και θα πρέπει να τη σπρώχνεις με το χέρι. Οσα βιντεο και αν εχεις δει , για ρωτα για πόσο καιρο δούλεψε αυτη η κατασκευή ; Κάποια πράγματα φενονται ωραία σε βιντεο αλλά δεν ξερουμε για πόσο καιρο λειτουργησαν , και ειναι εφε για λίγες ημέρες ή άντε εβδομάδες, μετά παπαλα :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

δες ποσο ευκολο είναι:γραψε το youtube HOW TO:Build an underwater waterfall sandfall TUTORIAL

 

Βρε το ξέρω :) ,

τα εχω δει και εγω αυτα

φτιάχτο και πες μας για ποσες ημέρες δούλεψε χωρις να βαλεις χερι μέσα :)

Link to comment
Share on other sites

μια ακομη ερωτηση σχετικα με το φορουμ:Θελω να παρω μια αγγελια από εδω(πεμπτη στηλη τριτη αγγελια,με το ενυδρειο των 60 λιτρων)που μπορω να βρω το τηλ του ιδιοκτητη?

Link to comment
Share on other sites

μια ακομη ερωτηση σχετικα με το φορουμ:Θελω να παρω μια αγγελια από εδω(πεμπτη στηλη τριτη αγγελια,με το ενυδρειο των 60 λιτρων)που μπορω να βρω το τηλ του ιδιοκτητη?

Νομίζω μέσω μηνύματος,κοιτάς ποιος καταχώρησε την αγγελία κ του στέλνεις πμ.

Link to comment
Share on other sites

στο ενυδρειο που εχω τωρα,υπαρχουν 5 ειδη φυτων και δεν τα πειραζει καθολου το χρυσοψαρο.τι να πω τωρα......

Αν το ψαρι ταιζεται σωστα δεν τρωει συνηθως φυτα...βεβαια εξαρταται και απο τον χαρακτηρα του ψαριου....υπαρχουν αρκετοι χομπιστες που κραταν χρυσοψαρα σε ενυδρεια φουλ φυτεμενα..

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

με την αιγλη τι να κανω?μπορω να παρω κομματια φυτου (που δεν εχου αιγλη πανω τους),από το μικρο ενυδρειο,και να το βαλω στο μεγαλο χωρις να μεταδοθεί?

Link to comment
Share on other sites

Φτιάξε το ενυδρείο πρώτα σωστά, στρώστο να ειναι κατάλληλο για τα ψάρια που θες και μετα ασχολεισαι με τα φρου φρου και τα μπλιμπλίκια :)

Από όσο έχω δει αυτός ο καταρακτης με άμμο δεν ειναι και τοσο ευκολος, θέλει πολλές δοκιμες και στο τέλος θα μπουκώνει ή δεν θα φτάνει η αμμο και θα το βαρεθεις και θα το παρατήσεις. Αυτο θέλει να υπάρχει συνεχεια άμμο που θα ανακυκλώνεται αλλα δεν θα πέφτει πάντα σωστα και θα απλώνεται και στο τέλος η αντλία θα ξεμενει από άμμο και θα πρέπει να τη σπρώχνεις με το χέρι. Οσα βιντεο και αν εχεις δει , για ρωτα για πόσο καιρο δούλεψε αυτη η κατασκευή ; Κάποια πράγματα φενονται ωραία σε βιντεο αλλά δεν ξερουμε για πόσο καιρο λειτουργησαν , και ειναι εφε για λίγες ημέρες ή άντε εβδομάδες, μετά παπαλα :)

 

 

Εχω έναν μονομαχο σε ένα άλλο ενυδρειο με ένα φιλτρο στρωμενο.Το φιλτρο ειχει ένα μπλε σφουγγαρακι μεσα.Μπορω να το κοψω,να βαλω άλλο στην θεση του και να το βαλω στο φιλτρο του καινουριου ενυδρείου για να στρωθεί,μαζι με ένα άλλο καινουργιο σφυγγαρακι?Επισης στο μονομαχοενυδρειο τι νερο κιτρινιζει λιγο.Μηπως φταιει το φιλτρο?Λειτουργει εδώ και 2 χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Εχω έναν μονομαχο σε ένα άλλο ενυδρειο με ένα φιλτρο στρωμενο.Το φιλτρο ειχει ένα μπλε σφουγγαρακι μεσα.Μπορω να το κοψω,να βαλω άλλο στην θεση του και να το βαλω στο φιλτρο του καινουριου ενυδρείου για να στρωθεί,μαζι με ένα άλλο καινουργιο σφυγγαρακι?Επισης στο μονομαχοενυδρειο τι νερο κιτρινιζει λιγο.Μηπως φταιει το φιλτρο?Λειτουργει εδώ και 2 χρονια.

Καλημερα/Καλησπερα

Γιατι κανεις την ζωη σου δυσκολη? Βαλε το καινουργιο φιλτρο να δουλευει μαζι με το παλιο σο ενυδρειο με το μονομαχο (Δενξερω τι ροη εχει βεβαια).Σε 1 εβδομαδα θα ειναι ετοιμο.Επισης στην αλαγη την εβδομαδιαια που θα κανεις στο αλλο ενυδρειο παρε το νερο  που αφαιρεσες και βαλτο στο καινουργιο.Ετσι εκανα και με τα δικα μου.Μην βιαζεσαι γιατι εαν δεν κανεις καλα το στρωσιμο θα εχεις απωλειες.

Εαν βγαλεις το μπλε απο το παλιο φιλτρο και το βαλεις στο καινουργιο ναι μεν εχεις 50-50 να σου πιασει το μπολι αλλα αυτοματα χαλασες την βιολογια στο παλιο.

Φιλικα και παντα καλοπροαιρετα

Link to comment
Share on other sites

με την αιγλη τι να κανω?μπορω να παρω κομματια φυτου (που δεν εχου αιγλη πανω τους),από το μικρο ενυδρειο,και να το βαλω στο μεγαλο χωρις να μεταδοθεί?

 

Αλγη εννοείς :)

μπορείς να βγαλεις το φυτο, να το βαλεις σε ενα κουβα με νερο και να του ρίξεις οξυζενε, αστο καμια ώρα ετσι, το ξεπλενεις και το βάζεις στο νέο ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα/Καλησπερα

Γιατι κανεις την ζωη σου δυσκολη? Βαλε το καινουργιο φιλτρο να δουλευει μαζι με το παλιο σο ενυδρειο με το μονομαχο (Δενξερω τι ροη εχει βεβαια).Σε 1 εβδομαδα θα ειναι ετοιμο.Επισης στην αλαγη την εβδομαδιαια που θα κανεις στο αλλο ενυδρειο παρε το νερο  που αφαιρεσες και βαλτο στο καινουργιο.Ετσι εκανα και με τα δικα μου.Μην βιαζεσαι γιατι εαν δεν κανεις καλα το στρωσιμο θα εχεις απωλειες.

Εαν βγαλεις το μπλε απο το παλιο φιλτρο και το βαλεις στο καινουργιο ναι μεν εχεις 50-50 να σου πιασει το μπολι αλλα αυτοματα χαλασες την βιολογια στο παλιο.

Φιλικα και παντα καλοπροαιρετα

 

Δεν θα διαφωνήσω πως  μπορεί να γίνει και ετσι, αλλα δεν θα γίνει γρήγορα και ικανοποιητική βιολογία για χρυσόψαρα, με έναν μονομάχο μόνο θα αργήσει να δημιουργηθεί γρήγορα βιολογία και ικανη να στηρίξει χρυσόψαρα. Χρειάζεται κάτι πιο δραστικό, μπορεί να γίνει ενα ξεκίνημα και να συνεχιστεί με τροφή ή αμμωνία στο καινουριο ενυδρείο αλλά όλο αυτο θα πάρει κανα μήνα. Και σίγουρα να μη κοπεί σφουγγάρι απο το φίλτρο του μονομάχου

Link to comment
Share on other sites

Αλγη εννοείς :)

μπορείς να βγαλεις το φυτο, να το βαλεις σε ενα κουβα με νερο και να του ρίξεις οξυζενε, αστο καμια ώρα ετσι, το ξεπλενεις και το βάζεις στο νέο ενυδρείο

 

αλγη,μπερδευτηκα ^_^

 

 

 

 

------------------------------------------

 

πως να στρωσω τελικα ώστε να στρωθεί καλα,γρηγορα και όχι με πολύ κοστος :bigemo_harabe_net-97:?

 

Link to comment
Share on other sites

κατι ακομα...

μετα το οξυζενε τα φυτα μπορουν να μπουν στο ενυδρειο μονο με ένα ξέπλυμα η θελουν και κατι παραπανω?

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...