Jump to content

red planaria flatworms


Recommended Posts

Καλησπέρα και καλή χρονιά να έχουμε. Εμενα πάλι δεν μου μπήκε καλά για το πρωί ειδα στο ενυδρείο μου τα παραπάνω πλαναρια. Λοιπόν τα εχει αντιμετώπιση κάνεις? Αν ναι πως και με τι? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι τα είδα σήμερα ολα μαζι . Δεν τα είχα εχθές. Δεν μπορώ να καταλάβω οτι σε μία μέρα τα είδα όλα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχομαι να τις τελειωσει ο melanuros και εσυ να ησυχασεις.Επισεις θεραπεια καλη με αποτελεσμα ειναι το flatworm exit.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο ευχαριστώ πολύ. Ναι είναι στα τζάμια και στον βράχο μου. Θα κάνω μια θεραπεία με το σαλιφερ που μου είπε και ο πολυχρονακης τον οποίο τον ευχαριστώ και θα πάρω και ενα ψαράκι που μου αρέσει κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Το παράξενο είναι ρε παιδιά οτι το είδα σε μία μέρα σε μεγάλη ποσότητα. Κάθε μέρα παρατηρώ το ενυδρείο μου και δεν υπήρχαν. Τι να πω δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Βαλτε μας στο θεμα ρε παιδια!!! Γιατι πραγμα μιλαμε???

Ειμαστε κ εμεις που πρωτη φορα ακουμε κατι τετοιο!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Σήμερα παρέλαβα από τον πολυχρονακη τον Νίκο ενα ωραίο μελανουρο και το φάρμακο της σαλιφερ. Ξέρει κανείς την δοσολογία γιατί με τα αγγλικά δεν τα παω καλά? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει απο πριν να έχεις έτοιμο νερο περίπου το 25% του όγκου του ενυδρείου σου...

Αν δουλεύεις ozon η  uv βγαλτα off..

Η δοσολογία ειναι 1 ml στα 36 λιτρα.Θα πρέπει να το ριξεις πολυ κοντά σε κάποιον κυκλοφοριτη για καλύτερη διασπορά στο νερο..

Η επίδραση θα ξεκινήσει σε 30 λεπτα περίπου και θα πρέπει να τα βλέπεις να αρχίζουν να ψοφάνε...

Μετα απο 1 ωρα ξεκινάς σιφόνι και βάζεις ενεργο ανθρακα στο φιλτρο η στο sump σου διοτι τα flatworm καθως ψοφούν βγάζουν τοξικότητα στο νερο...

Η salifert λεει η αλλαγη να γίνει μετά αο 6 ωρες αλλα στην θεση σου θα έκανα αυτο που σου έγραψα ποιο πανω...

Καλη επιτυχία φιλε...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ευχαριστώ πολύ Θανάση. Το μπουκαλάκι που είναι με σταγόνες θα το μετρήσω με σηριγγα έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Το ψάρι το έβαλα εχθές και το έβλεπα κανένα 2 ώρες και μετά εξαφανίστηκε. Ούτε το πρωί το είδα. Λέτε να ψόφησε?

Link to comment
Share on other sites

θα έχει θαφτεί στην άμμο..όταν πεινάσει θα τον δεις..

Link to comment
Share on other sites

θα έχει θαφτεί στην άμμο..όταν πεινάσει θα τον δεις..

Το ελπίζω γιατί είναι πανέμορφο ψάρι και μεγάλο.
Link to comment
Share on other sites

ναι μην ανησυχείς..θα βγει μόλις εγκληματιστεί...όμορφο ψάρι και δουλευταράς...

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου ψάρι οταν το ειχα βαλει εκανε 2 μερες να βγει απο την αμμο. Μην φοβασαι ειναι μια πολυ φυσιολογικη αντίδραση. Ετσι κοιμαται. Εγω σου προτεινω αν δεν εχεις ακομα βαλει φσρμακο για flatworm να δωσεις λιγο χρονο στο ψαρι να τα καθαρίσει. Οταν βγει εξω θα το δεις ολη μερα να τσιμπάει απο τον βραχο ότι βρει, ασταμάτητα.

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου ψάρι οταν το ειχα βαλει εκανε 2 μερες να βγει απο την αμμο. Μην φοβασαι ειναι μια πολυ φυσιολογικη αντίδραση. Ετσι κοιμαται. Εγω σου προτεινω αν δεν εχεις ακομα βαλει φσρμακο για flatworm να δωσεις λιγο χρονο στο ψαρι να τα καθαρίσει. Οταν βγει εξω θα το δεις ολη μερα να τσιμπάει απο τον βραχο ότι βρει, ασταμάτητα.

Ναι κάτσε να βγει και μπορεί να δω πως θα πάει με τα πλαναρια.
Link to comment
Share on other sites

Με το καλο,μπορει να κανει και 7+ μερες να βγει μην ανησυχεις ,μολις βγει και προσαρμοστει,θα τα ρημαξει.

Link to comment
Share on other sites

Τα wrase  κανουν εως 7 με 15 μερες max  να εμφανιστουν εμενα ο melanurus  εκανε 9 μερες να βγει και το leopard 25 το ειχα ξεγραψει κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...