Jump to content

red planaria flatworms


Recommended Posts

Καλημέρα φίλοι μου. Εχθές το βράδυ μόλις σχολασα απο την δουλειά μου παω σπίτι να ταισω και τα ψαράκια μου και δεν βλέπω το μελανουρο παλι. Ψάχνω καλά καλά και μια στιγμή κάτω από το μπαμπλ βλέπω ενα κεφαλάκι λεω να τον φίλο μας. Μετά από λιγο που ταισα βγήκε και έριξα και άλλη τροφη και εφαγε μερικές μπίλιες και αυτός. Ολα καλά δηλαδή σας ευχαριστώ όλους σας.

Έγινε επεξεργασία - baggos777777
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Σήμερα το βράδυ λέω να βάλω το φάρμακο να το αφήσω 1-2 ωρες και να κάνω την αλλαγή νερού. Δεν θέλω να τα αφήσω άλλο να μην γεμίσει το ενυδρείο μου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι έτσι θα το κανω. Απλά από ότι είδα στης οδηγίες αν δεν ψοφάνε στα 45 λεπτα βαζεις ακομα 50%. Ασε να δούμε πάντως θα ενημερώσω το βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

δεν το έχω περάσει (ευτυχώς), δεν ξέρω, αλλα θα ακολουθούσα τις οδηγίες του Θανάση και γω..

 

καλή επιτυχία εύχομαι .. περιμένουμε ενημέρωση

Link to comment
Share on other sites

Τώρα τελιωσα απο την αλλαγή και το σιφωναρισμα. Εβαλα τελικά αεπιπλέον το 50% και το άφησα περίπου 1,5 ωρα. Το αποτέλεσμα είναι οτι βλεπω κατι ελάχιστα στο τζάμι ακόμα αλλά δεν ξέρω αν είναι ζωντανά η έχουν κολλήσει. Αν δω αύριο οτι υπάρχουν ζωντανά ακόμα θα το ξανακάνω σε καμία εβδομάδα λεω. Τι λέτε εσείς?

Link to comment
Share on other sites

Ευχάριστα νέα ναι αν δεις και αφήσει τίποτα ο μελανουρος επανέλαβε την διαδικασια,μην ξεχάσεις τον άνθρακα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Νίκο σε πόσες μέρες να επαναλάβω το φάρμακο? Βέβαια σκέφτομαι να το αφήσω 3 ώρες αυτήν την φορά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα πανο. Λοιπόν το φάρμακο έκανε δουλειά χωρίς παρενέργειες στα κοράλλια και ψάρια. Ειδα κατι ελάχιστα την δεύτερη μέρα και γιαυτό θα το επαναλάβω το Σάββατο παλι..Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

παλι καλά που δέν υπήρξαν απώλεις φίλε, επανέλαβε αλη μια φορά οτι ακριβώς έκανες και όλα θα πάνε καλά!! :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εχθές έβαλα και το υπόλοιπο φάρμακο και το άφησα 2,5 ώρες. Απο ότι ειδα ψοφησαν και τα υπόλοιπα που ειχα. Θα πάρω ακόμα ενα κουτί να το εχω και θα βαλω σε 20 μέρες για να αποφύγουμε τίποτα αυγά κτλ. Πάντως αν κάποιος το χρειαστεί να το βάλει να μην το φοβηθεί καθόλου είναι όντως ασφαλές για κοράλλια.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Όσο αναφορά το μελανουρους που αναφέρθηκε ποιο πανω 4 μέρες τωρα βγαίνει 3 ωρες πριν κλείσει ο φωτισμός μου. Τρώει τα παντα που ρίχνω. Πιστεύω ότι εχει απομείνει απο τα πλαναρια να τα τακτοποίηση αυτός. Τον βλέπω να τσιμπάει απο το βράχο και τα τζάμια αλλά δεν μπορώ να ξέρω τι τρώει.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστα νέα φίλε, χαίρομαι που όλα πήγαν καλά! :) και έτσι σου έμεινε και ένα υπέροχο ψάρι όπως ο μελανουρους. αντε σιγά -σιγά να ξεθαρέψει κι αυτός :)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστα νέα φίλε, χαίρομαι που όλα πήγαν καλά! :) και έτσι σου έμεινε και ένα υπέροχο ψάρι όπως ο μελανουρους. αντε σιγά -σιγά να ξεθαρέψει κι αυτός :)

Η αλήθεια είναι ότι είναι φοβερό ψάρι. Τα χρώματα είναι υπέροχα. Ευχαριστώ παίδες για την βοήθεια ακόμη μια φορά.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το ψαράκι βγήκε απο νωρίς εξω για βόλτα. Αυτό που παρατήρησα είναι ενώ εχθές είδα κατι ελάχιστα πλαναρια στο πλαϊνό μου τζάμι σήμερα δεν υπάρχει τίποτα. Πιστεύω ότι ξεκίνησε ο φίλος μας να τα τρώει. Μακάρι να μην χρειαστεί να ξαναβάλω φάρμακο.

Link to comment
Share on other sites

Μέσα έχεις καθόλου tubeworms (feathering dusters) ?

είμαι περίεργος αν θα τα πείραζε ο Melanuros.

Μπα όχι φίλε μου δεν εχω καθόλου.
Link to comment
Share on other sites

Μέσα έχεις καθόλου tubeworms (feathering dusters) ?

είμαι περίεργος αν θα τα πείραζε ο Melanuros.

Εχω Ευγενιε και ουτε τα κοιταζει.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...