Jump to content

VasilisM3 Reef vol2


VasilisM3

Recommended Posts

Οχι τωρα το ειχα οτι πηρες αυτο το ενυδρειο!!

Και ειναι πολυ καλες διαστασεις

δεν ειναι ουτε πολυ μεγαλο ουτε πολυ μικρο και υπαρχει αρκετος χωρος

 

Ναι είναι πολύ ωραίες οι διαστάσεις του το έχω καταυχαριστηθεί αυτό το ενυδρείο δεν ξέρω γιατί!!!

 

Ναι, δεν παει κατω απο 15 βαθμους το σπιτι, αλλα ο αφυγραντηρα ειναι χρησιμος οπως και να 'χει..

Τεσπα αρκετα πηγαμε off topic... Περισσοτερα καπου αλλου... Σορυ Μπιλ :)

 

Δεν πειράζει Ακρίδα μην τρελένεσαι  :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

καλή αρχή . Κάτι μου λέει οτι θα γίνει τούμπανο το ενυδρείο.  Και επισης πολύ ωραία κατασκευή sump. 

 

Ευγένιε σε ευχαριστώ πολύ!!!Μακάρι να παει καλά,έχει δρόμο ακόμα....

 

Καλη αρχή Τζαμαικανε

 

Ευχαριστώ πολύ reefαρχηγέ μου!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

αγαπημένο ψάρι για πολλούς εδώ μέσα...καλορίζικος....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

νατος ο χαβανέζος δίπλα στον ανανά!! χαχα :) πολύ tropic εικόνα :P

 

με γειά η προσθήκη φίλε! πολύ ομορφο ψάρι! να δώ και γω ποτε θα βάλω που δεν είχα ποτε :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

νατος ο χαβανέζος δίπλα στον ανανά!! χαχα :) πολύ tropic εικόνα :P

 

με γειά η προσθήκη φίλε! πολύ ομορφο ψάρι! να δώ και γω ποτε θα βάλω που δεν είχα ποτε :)

 

Χαχαχα έχει γέλιο το γουστάρω πολύ!!! :)

 

Ευχαριστώ πολύ Πάνο,να κάνεις την κίνηση είναι φανταστικό ψάρι!!!Είχα και στο παλιο και πραγματικά είναι ο αρχηγός του ενυδρείου!

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο Βασίλη!!

 

Ο ανανάς όλα τα λεφτά ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο φίλε απο τα πιο αγαπημένα ψαρια!! Εγω θέλω να βάλω κανα 3-4 αλλά πως θα γίνει θα γίνει της τριας μέσα στο ενυδρειο ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πρωτη φορα στην ιστορια του reef ενας clown hostαρει ανανα!! χαχαχα

Καλοριζικος ο κιτρινουλης!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εγω ξερω μονο ενα σφουγγαρι που ζει μεσα σε ανανα.

Καλοριζικος απ τα ομορφοτερα ψαρια.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο ψαρι απο τα αγαπημενα μου. Καλοριζικο.

 

Σε ευχαριστώ πολύ Βαγγέλη!!!

 

Καλορίζικο Βασίλη!!

 

Ο ανανάς όλα τα λεφτά ;)

 

Μπάμπη σε ευχαριστώ πολύ!!! ;)

 

Καλορίζικο φίλε απο τα πιο αγαπημένα ψαρια!! Εγω θέλω να βάλω κανα 3-4 αλλά πως θα γίνει θα γίνει της τριας μέσα στο ενυδρειο ...

 

Σε ευχαριστώ πολύ Τάσο!!!Η αλήθεια είναι πως αν δεν έχεις πολλά λίτρα και άπλα θα γίνει πανικός!!! 

 

Καλοριζικο Μπιλλυ!!!!!

 

Ευχαριστώ Βασίλη!!! :)

 

Πρωτη φορα στην ιστορια του reef ενας clown hostαρει ανανα!! χαχαχα

Καλοριζικος ο κιτρινουλης!!

 

Ναι πλέον έχει γίνει σπίτι τους!!!Ο ένας κάθεται μέσα και ο άλλος απ έξω φρουρός!!!Πλάκα θα έχει να ζευγαρώσουν και να "ανοίξουν σπίτι" χαχαχαχα

Ευχαριστώ πολύ για τα καλορίζικα ;)

 

εγω ξερω μονο ενα σφουγγαρι που ζει μεσα σε ανανα.

Καλοριζικος απ τα ομορφοτερα ψαρια.

 

Ναι και εγώ αυτό ήξερα,μέχρι που ήρθαν τα κλόουν και ξέχασα και αυτά που ξέρω!Ευχαριστώ πολύ φίλε ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπόρεσα να αντισταθώ....Καινούργια προσθήκη :)

 

Καλορίζικος Βασίλη, νασου ζήσει!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα να πάρουμε και μεις οφθαμόλουτρο! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Το ενυδρείο σε λίγες μέρες κλείνει 3 μήνες λειτουργίας...είμαι απόλυτα ευχαριστημένος απο το σύστημα,τα μηχανήματα και το γενικό αποτέλεσμα.

 

Έχει αποκτήσει ζωή και κίνηση πλέον μιας και έχουν γίνει κάποιες προσθήκες σε ψαράκια:

 

-2 Ocellaris

-1 Yellow Tang

-1 Acanthurus Tristis

-4 Chromis Viridis

-1 Gramma Loreto

-1 Mandarin fish

 

Μετά απο μια κουβέντα που είχαμε με τα παιδιά στο θέμα του Manoskap για τις κατεψυγμένες,το έψαξα και εγώ λιγάκι,και πλέον ταϊζω σε καθημερινή βάση ένα κυβάκι Mysis της Οcean Nutrition.Έχω σκοπό να πάρω και άλλες κατεψυγμένες για να υπάρχει ποικιλία,αλλά να φτιαξω κιόλας μια δικια μου DIY.

 

Ερώτηση:

 

* H ποσότητα αρκεί για τα ψαράκια που έχω μέχρι τώρα,ή να το αυξήσω στα 2 κυβάκια καθημερινα?

* Ποιες κατεψυγμένες θα μου προτείνατε? 

 

Ρουτίνες:

 

Αλλαγές νερού 50lt κάθε 2 βδομάδες

Special Blend 1 φορά την βδομάδα

Καθημερινό τάισμα

 

Είναι ένα ενυδρείο,το οποίο είναι στα μέτρα μου,εύκολο στην συντήρηση,με καλό εξοπλισμό,με κίνηση-χρώματα (ακόμα έχει δρόμο όμως)

 

Είναι ενα ενυδρείο που το ΧΑΙΡΟΜΑΙ και αυτό πιστεύω είναι το βασικότερο :)

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Προσοχη με τις κατεψυγμενες τροφες γιατι ειναι πλουσιες σε φωσφορικα. Αν εχεις δυνατοτητα πολυ καλο ξέπλυμα και αποστράγγιση πριν το τάισμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με το καλο εγω δεν βρισκω τον λογο καθημερινου ταισματος κατεψυγμενης ειδικα σε νεο συστημα ,αυτο που ειπε ο Marou ακουσετο Βασιλη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσοχη με τις κατεψυγμενες τροφες γιατι ειναι πλουσιες σε φωσφορικα. Αν εχεις δυνατοτητα πολυ καλο ξέπλυμα και αποστράγγιση πριν το τάισμα.

 

 

Με το καλο εγω δεν βρισκω τον λογο καθημερινου ταισματος κατεψυγμενης ειδικα σε νεο συστημα ,αυτο που ειπε ο Marou ακουσετο Βασιλη.

 

Ευχαριστώ πολύ και τους 2 σας για τις απαντήσεις!

 

Υπάρχει και εδώ ένα άρθρο,έχω διαβάσει και κάποια άρθρα του εξωτερικού (reef2reef,reefcentral) που μιλάγανε για το ίδιο πράγμα.Ότι οι ξηρές τροφές του εμπορίου λόγο του ότι είναι προϊόντα εργαστηρίου με διάφορες προσμίξεις και όχι φυσική τροφή περιέχουν περισσότερα φοσφωρικά.Δεν μου ακούγεται απίθανο.

 

Είπα να το δοκιμάσω και μέχρι στιγμής δεν έχω δει κάτι το περίεργο στο σύστημα μου.Ίσως η καλύτερη λύση είναι να τα χρησιμοποιώ εναλλάξ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω τρεχω απο Σεπτεμβρη, μονο κατεψυγμενη, δεν εδω το παραμικρο προβλημα. Εχουν λιγο αυξηθει τελευταια τα φωσφορικα και τα νιτρικα ομως εχω 4 θανατους απο νεα ψαρια που δεν βρισκω τα πτωματα (goby). Οποτε ολα καλα ως εδω. Σπανια ριχνω λιγο σπιρουλινα.

Αμερικη ταϊζουν μονο κατεψυγμενα και νωπα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...