Jump to content

VasilisM3 Reef vol2


VasilisM3

Recommended Posts

Εγω παντος ταιζα με τροφη σε πελετ 14 μηνες κοντα, ποτε δεν ειχα προβλημα και το ενυδρειο μου ηταν πεντακαθαρο, οταν αγορασα το bangai cardinal αναγκαστηκα να ριξω μυσις γιατι δεν ετρωγε κατι αλλο, δεν προλαβα να ριξω 10 κιβακια και γεμησα κυανο και διατομικη, πλεον εχω σταματησει γιατι το bangai αρχησε να δεχεται το πελετ, δεν θα ξαναριξω κατεψυγμενη, αυτο που λεει ο νικνικ ισχυει, τουλαχιστον εγω σε ενυδρειο οχι και τοσο ώριμο δεν θα εριχνα εκτος αν τα ψαρια δεν δεχονταν την ξηρή τροφη.

Link to comment
Share on other sites

εγώ θυμάμαι απ την αρχή που μου έλεγαν ότι καλο είναι να έχει ποικιλία η διατροφή...λίγο απ όλα πιστεύω ότι είναι το καλύτερο...ταίζω μια φορά την μέρα είτε πέλλετς είτε κατεψυγμένη..

Έγινε επεξεργασία - dano23
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δυο κυβακια ειναι υπερβολη, και το ενα με επιφυλαξη

Ποικιλια με τροφες που περιεχουν σπιρουλινα και σκορδο η γνωμη μου

Link to comment
Share on other sites

Ειναι απιστευτο το πως βρισκουμε/ανακαλυπτουμε κατι "ξενο" η' εκτος συνορων και το κανουμε ανακαλυψη/κανονα/ευαγγελιο/οδηγο/και εγω δεν ξερω τι αλλο,ακομα και αν εχουν περασει χρονια η' επειδη το λεει ενας paul και οχι ενας παυλος η' ενας john και οχι γιαννης :wacko:

Ετσι οδηγουνται ολοι/καποιοι σε λαθος συμπερασματα η' τουλαχιστον οχι σε αυτα που πραγματικα ισχυουν.

 

Οοοοοολες μα οοοολες αυτες οι αναφορες σε ερευνες/μελετες/αρθρα κτλ εκτος συνορων εχουν παρεξηγηθει.

Οι ανθρωποι οι οποιοι μπηκαν σε αυτον το κοπο να αναλυσουν/δουν/ερευνησουν το ποσα φωσφορικα εχουν οι κατεψυγμενες το εκαναν ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΦΟΒΟΣ ΝΑ ΤΑΙΖΟΥΜΕ ΚΑΤΕΨΥΓΜΕΝΕΣ και οχι για να ειναι η μοναδικη τροφη που μπαινει σε ενα ενυδρειο!Για το ονομα του θεου!!!!

Αυτα που διαβαζουμε καλο θα ειναι να ξερουμε να τα ερμηνευουμε,για να μην πω να μην τα μεταφραζουμε με google translate το οποιο βγαζει πολλες φορες αλλου γι'αλλου μεταφραση.

 

Επειδη παλαιοτερα αρκετοι στα αγαπημενα μας εξωτερικα απεφευγαν να ταιζουν κατεψυγμενες εξαιτιας της αποψης που υπηρχε(και ισως να ηταν πραγματικοτητα εαν μιλαμε για κατεψυγμενες τροφες,οταν το χομπυ ηταν σε νηπιακο σταδιο) βγηκαν καποιοι ανθρωποι και ειπαν πως τελικα οι κατεψυγμενες τροφες-ειδικα κατα το 2012 οπου και εγραψε μια πολυ καλη μελετη ο holmes- ΔΕΝ ΠΕΡΙΕΧΟΥΝ ΤΙΣ ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ ΦΩΣΦΟΡΙΚΩΝ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΣΤΑΝ,προκειμενου να σταματησει αυτος ο φοβος που μας απετρεπε να τις ριχνουμε στο ενυδρειο.

Και αυτο γιατι οι κατεψυγμενες σε συγκεριμενους τομεις ειναι απαραιτητες,σε αλλους βοηθουν και σε αλλους δεν κανουν κακο.....διατροφικα παντα.

 

Γιατι ετσι οπως τα λετε στο τελος θα φοβομαστε να ριξουμε ενα φυλαρακι ενω θα ριχνουμε με τις χουφτες κυβακια :blink:

 

Επισης σε καμια περιπτωση δεν ισχυει οτι στο εξωτερικο ριχνουν ΜΟΝΟ κατεψυγμενες η' νωπες.Ταιζουν και απο τα δυο ειδη τροφων αναλογα τις απαιτησεις των ενυδρειων και το τι θελουν να πετυχουν η' να ταισουν(ψαρια η' κοραλια και τι κοραλια)

 

Τα φυλαρακια εχουν περισσοτερα φωσφορικα γιατι εχουν και μεγαλυτερη ποσοτητα πρωτεινων πραγμα το οποιο τις κανει πιο ωφελιμες για τα ψαρια και γενικοτερα καλυπτουν μεγαλυτερη πληθωρα ειδων ψαριων.

 

Γιατι για παραδειγμα τα tang τα οποια στη φυση τρωνε απειρες ποσοτητες αλγης,αν ταιζουμε μονο κατεψυγμενες,διατροφικα θα εχουν προβλημα!

Απλα παρατηρωντας το κοπρανα των ψαριων(tang) οταν αφοδευουν ποσοτητες αλγης την οποια εχουν καταναλωσει και ποσοτητες π.χ αρτεμια,μπορουμε να δουμε πολλα.

Φαινεται ακομα και στον ογκο των ψαριων.

 

Και στην τελικη,μεγαλυτερη πρωταιρεοτητα εχει να ειναι πληρης η διατροφη των ψαριων και με οσο το δυνατον μεγαλυτερη ποικιλια παρα να ειναι χαμηλα τα φωσφωρικα.

Αλλωστε στοχος των ενυδρειων ειναι να φιλοξενουν ψαρακια οσο το δυνατον υγειεστερα και οχι να εχουμε ενυδρεια με υγειη(αλλο θεμα που υπαρχουν μεγαλα περιθωρια) ποσοτητα φωσφορικων.

Αλλωστε(για δευτερη φορα) υπαρχουν και τροποι απομακρυνσης των φωσφορικων....δεν ειναι σωστο να υποσιτιζονται τα ψαρια και να τρωνε μονο ενα ειδος τροφης,ειδικα εαν δεν ειναι στη φυση τους.

 

Οποτε παιδες μη φοβαστε να ριχνετε κατεψυγμενες αλλα ουτε και φυλαρακια....με μετρο φυσικα το οποιο το καθοριζουν τα λιτρα σας,οι ρουτινες σας(αλλαγες νερου,χρηση η' μη χημικων η' μεθοδοι απομακρυνσης ουσιων),ο αριθμος των ψαριων που εχετε κτλ κτλ.

Γιατι εαν υπερβαλουμε μια χαρα αλγες/νιτρικα/κτλ θα δουμε ακομα και αν ταιζουμε κατεψυγμενες.

Το καλυτερο πραγμα ειναι οσο το δυνατον μεγαλυτερη ποικιλια,τη συχνοτητα αλλα και τις ποσοτητες τα καθοριζουν οι παραμετροι που ανεφερα παραπανω...κατα την ταπεινη μου αποψη παντα φυσικα.

 

Βασιλη να χαιρεσαι το ενυδρειο σου.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη σε ευχαριστώ πολύ για το ενυδρείο και για την αναλυτική απάντηση σου.

 

Αυτές τις μέρες σε κάθε τάισμα που κάνω κάθομαι πολύ προσεκτικά και παρατηρώ το πως-τι-πόσο τρώει το κάθε ψάρι.

 

O tristis και τα ocellaris τρελένονται με την mysis που τους ρίχνω...στο παλιο που αντιμετώπιζα το ίδιο πρόβλημα με τον Γιώργο με τα bangaii αναγκαστηκά έδινα τουλάχιστον 2-3 φορές την βδομάδα mysis για την ξηρά δεν την πλησίαζαν καν.

 

Το gramma που πήρα την Τρίτη για 3 μέρες δεν το έβλεπα καν..προχθες που έκανε δειλά-δειλά την εμφάνιση του και έβγαινε στο τάισμα την mysis μια που την έβαζε στο στόμα και μια που την έφτυνε και δεν ασχολιόταν.Χθες που τάισα Prime Reef Flakes έτρωγε με μανία!

 

Συνεπώς και έχεις δίκιο Μιχάλη σε αυτό πρέπει να παρέχουμε απ' όλα τα είδα τροφών.

 

Έχω αμελήσει να πάρω αλγη να ταϊζω τα Tang's...μπορεί η ξηρά τροφή να περιέρχει ένα σεβαστό ποσοστό αλλά πιστεύω ότι είναι απαρέττητο να έχω στην άκρη.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Οπως το ειπες βασιλη,ποικιλια τροφων για να ειναι ολα τα ψαρακια ικανοποιημενα και υγειη :thumbsu:

 

Επειδή θέλω μαζί με τα ψαράκια να είστε και εσείς ικανοποιημένοι πάρτε και καμια φωτογραφία που είχα υποσχεθεί... ;)

post-41221-0-00916300-1456162799_thumb.jpg

post-41221-0-71632300-1456162879_thumb.jpg

post-41221-0-67517400-1456162893_thumb.jpg

post-41221-0-35169400-1456162921_thumb.jpg

post-41221-0-42728200-1456162965_thumb.jpg

post-41221-0-99514600-1456162980_thumb.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλε δεν μπορω να το εξηγησω....αλλα λατρευω τον ανανα που εχεις εκει μεσα ^_^

Το πλεξι γιατι το εχεις βασιλη?

 

Χαχαχαχαχαχ και εγώ τον λατρεύω δεν βγαίνει απο 'κει μέσα!!!

 

Το πλέξι το έχω για να μην έχω πολύ εξάτμιση μιας και το ενυδρείο είναι στο δωμάτιο....κάνει τρελή δουλειά!

Link to comment
Share on other sites

Ναι οντως βοηθαει πολυ!

Ρε γμτ μπορει να σου φανω ψειρας η' ζαλιστρας,απλα εγω προσωπικα θα εκανα κατι με τζαμι.

Εχεις κανει πολυ ωραια δουλεια και ο μινιμαλ χαρακτηρας του ενυδρειου το κανει πολυ σικ(που λεμε και στο χωριο μου) και το λυγισμενο πλεξι που μπαινει κ μεσα στο νερο,χαλαει λιγο την εικονα.Ξερεις το κανει λιγο προχειρο.

Αλλα αν σου αρεσει εσενα βασιλη ασε με εμενα να λεω :usd:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το πλεξι εχει ηδη αρχισει και πετσικαρει, βαλε τζαμακι Μπιλυ η πολυκαρμπον

 

 

Ναι οντως βοηθαει πολυ!

Ρε γμτ μπορει να σου φανω ψειρας η' ζαλιστρας,απλα εγω προσωπικα θα εκανα κατι με τζαμι.

Εχεις κανει πολυ ωραια δουλεια και ο μινιμαλ χαρακτηρας του ενυδρειου το κανει πολυ σικ(που λεμε και στο χωριο μου) και το λυγισμενο πλεξι που μπαινει κ μεσα στο νερο,χαλαει λιγο την εικονα.Ξερεις το κανει λιγο προχειρο.

Αλλα αν σου αρεσει εσενα βασιλη ασε με εμενα να λεω :usd:

 

Εχετε δίκιο και οι 2 σας!

 

Όντως Μιχάλη το πλέξι ήταν μια προσωρινή λύση που με γλύτωσε απο την υγρασία που είχα (μιλάμε για πολύ πράγμα!!!)

 

Τώρα που ξεμπέρδεψα με την εξεταστική και έχω λίγο ελεύθερο χρόνο θα κάτσω να ασχοληθώ με αυτό το θέμα γιατί και εμένα με ενοχλεί πολύ που ακουμπάει το νερό!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ένα μικρό update μιας και πέρασε λίγος καιρός...

 

Άλλαξα το πλέξι με κομμάτια τζαμιού 6mm....απο δικό μου λάθος χθες έσπασα το ένα και έτσι κατέληξα και πάλι μέχρι την Δευτέρα με το καταραμένο πλέξι... :death:

 

Πρόσθεσα μια Red Bubble Tip και μια Eyphullia.Ευχαριστώ πολύ τον φίλο Μάκη :)

 

-Θέλω να προσθέσω και κάποιο goby για την άμμο γιατί έχει παραγίνει το κακό για τα γούστα μου.Εχω ήδη ένα Okinawae αλλά είναι διακοσμητικό.

Έψαχνα για valenciennea puellaris,που μου αρέσει και οπτικά αλλά είναι και δοκιμασμένο στο παλιό μου reef,αλλά δεν βρίσκω...τι άλλο προτείνετε που να κάνει καλή δουλειά?

 

-Οι caulastrea's που έχω,τώρα τελευταία δεν μου ανοίγουν όπως παλια.Μου φαίνεται ότι πρέπει να ξεκινήσω την χρήση άνθρακα και αντιφωσφόρου σε ένα μικρό φιλτράκι που έχω...

 

 

post-41221-0-34497900-1458923460_thumb.jpg

post-41221-0-46793200-1458923606_thumb.jpg

post-41221-0-73998500-1458923697_thumb.jpg

post-41221-0-74730200-1458923775_thumb.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Βασίλη τα amblygobius phalaena που έχω κάνουν καλή δουλίτσα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και το sexguttata Βασιλη, τρομερο εργαλειο και φθηνο

http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+31+211&pcatid=211

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βασίλη τα amblygobius phalaena που έχω κάνουν καλή δουλίτσα.

 

 

Και το sexguttata Βασιλη, τρομερο εργαλειο και φθηνο

http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+31+211&pcatid=211

 

 

Μακάρι να βρω ένα απο τα 2...σήμερα έχει αλλαγή νερού.Θα πάρω τώρα τα χοντρά με το σιφωνάρισμα και τα υπόλοιπα ας τα αναλάβει το ψαράκι.Λογικά την Δευτέρα θα πάω να ψάξω μηπως βρω.

Link to comment
Share on other sites

The orange-spotted sleeper/sifter goby, Valenciennea puellaris.

Βασίλη εγώ αυτό είχα και έκανε πολύ καλή δουλειά χωρίς να σηκώνει την άμμο ψηλά δεν πήγαινε καθόλου κοντά στα βράχια.Τώρα για την Phalaena που λέει ο Μπάμπης.έχω ακούσει ότι κάνει καλή δουλειά αλλά πέρνει την άμμο και την σηκωνει ψηλά με αποτέλεσμα να θολώνει το ενυδρείο δεν ξέρω κατά ποσό ισχύει δεν είχα ποτε

Έγινε επεξεργασία - mouseman
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

The orange-spotted sleeper/sifter goby, Valenciennea puellaris.

Βασίλη εγώ αυτό είχα και έκανε πολύ καλή δουλειά χωρίς να σηκώνει την άμμο ψηλά δεν πήγαινε καθόλου κοντά στα βράχια.Τώρα για την Phalaena που λέει ο Μπάμπης.έχω ακούσει ότι κάνει καλή δουλειά αλλά πέρνει την άμμο και την σηκωνει ψηλά με αποτέλεσμα να θολώνει το ενυδρείο δεν ξέρω κατά ποσό ισχύει δεν είχα ποτε

 

Ναι ισχύει αυτό που λέει ο Μάκης για τα phalaena. Παίρνουν την άμμο στο στόμα και κόβουν βόλτες και γεμίζουν τους βράχους με άμμο 

Link to comment
Share on other sites

The orange-spotted sleeper/sifter goby, Valenciennea puellaris.

Βασίλη εγώ αυτό είχα και έκανε πολύ καλή δουλειά χωρίς να σηκώνει την άμμο ψηλά δεν πήγαινε καθόλου κοντά στα βράχια.Τώρα για την Phalaena που λέει ο Μπάμπης.έχω ακούσει ότι κάνει καλή δουλειά αλλά πέρνει την άμμο και την σηκωνει ψηλά με αποτέλεσμα να θολώνει το ενυδρείο δεν ξέρω κατά ποσό ισχύει δεν είχα ποτε

 

Μάκη αυτό είχα στο παλιό μου...τρομερός εργάτης πραγματικά!!!Δεν βρίσκω πουθενά όμως!!!Θα κάνω λίγο υπομονή ακόμα μηπως βρω πάλι ίδιο.

 

Φιλε βαλε εναν αστερία να τελειώσεις

Ούτε να σηκώσει άμμο κτλ.http://m.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=497+2857+572&pcatid=572

 

Βαγγέλη ο αστερίας αργότερα δεν θα έχει θέμα με την γαρίδα αρλεκίνο?

 

Σε ρωτάω γιατί χθες βρήκα σε μια γωνία κάτι πολύ μικρό που πρέπει να είναι αστερίνα,οπότε λογικά θα υπάρχουν κι άλλες απλα δεν τις βλέπω.

Κάποια στιγμή δηλαδή θα πρέπει να μπει μια τέτοια γαρίδα να απαλαγώ...

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως η καλυτερη επιλογη ειναι valenciennea puellaris ή valenciennea sexguttata

Αυτο που λεει ο Μπαμπης οντως σηκωνει ψηλα την αμμο και το sexguttata το κανει αλλα οχι τοσο πολυ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως η καλυτερη επιλογη ειναι valenciennea puellaris ή valenciennea sexguttata

Αυτο που λεει ο Μπαμπης οντως σηκωνει ψηλα την αμμο και το sexguttata το κανει αλλα οχι τοσο πολυ

θα ελεγα τον δευτερο μονο αλλα θα εισαι τυχερος να σου φαει και να ζησει,προσεχε γιατι πηδανε εξω

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως η καλυτερη επιλογη ειναι valenciennea puellaris ή valenciennea sexguttata

Αυτο που λεει ο Μπαμπης οντως σηκωνει ψηλα την αμμο και το sexguttata το κανει αλλα οχι τοσο πολυ

 

 

θα ελεγα τον δευτερο μονο αλλα θα εισαι τυχερος να σου φαει και να ζησει,προσεχε γιατι πηδανε εξω

 

Παύλο και Νίκο μάλλον θα πάω προς τον puellaris μιας και είναι δοκιμασμένος και δεν θα υπάρχουν προβλήματα με το φαγητό.

 

Το να πηδήξει το θεωρώ λιγάκι δύσκολο μιας και το ενυδρείο είναι κλειστό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...