Jump to content

Ποιο φιλτρο για 375 lt ενυδρειο


konstantinkonstantinou

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους. Οπως λεει ο τιτλος στηνω ενα ενυδρειο 375lt καθαρα με μηκος 1.50m . Σε αυτη τη φαση θα φιλοξενησει ψαρια νοτιας Αμερικης με κεντρικο ενα κοπαδι σκαλαρια.

(Εχει προηγηθει μια μικρη συζητηση σε αλλο ποστ μου αλλα μια και πλεον εφτασε η ωρα επιλογης φιλτρου το ποσταρω ως αυτονομο θεμα.)

Το ερωτηματα ειναι:

1. ποιο φιλτρο μου προτεινετε;

2. Μηπως θα ηταν καλυτερα να χρησιμοποιησω 2 φιλτρα ή το βλεπετε υπερβολικο (υπαρχει ηδη ενα fluval 306)

Υ.Γ προσπαθω να βρω τη χρυση τομη μεταξυ κυκλοφοριας, ογκου καδου, καταναλωσης και τα εχω βρει μπαστουνια που λενε.χαχαχα

Σας πολυευχαριστω για τις απαντησεις σας!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα το 306 δεν σε καλυπτει πληρως...

Καλο θα ηταν να βαλεις αλλο ενα φιλτρο και για ασφαλεια...

Η φλουβαλ ειναι αξιοπιστη και εφοσον ηδη γνωριζεις το σκεπτικο της λειτουργια της θα σου ειναι πιο ευκολη η χρηση ενος 406...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω για το 406 καο επισης για τη χρηση και δευτερου φιλτρου.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα το 306 δεν σε καλυπτει πληρως...

Καλο θα ηταν να βαλεις αλλο ενα φιλτρο και για ασφαλεια...

Η φλουβαλ ειναι αξιοπιστη και εφοσον ηδη γνωριζεις το σκεπτικο της λειτουργια της θα σου ειναι πιο ευκολη η χρηση ενος 406...

Οποτε η γνωμη σου ειναι η χρήση 2 φίλτρων , του 306 που ηδη εχω και ενος 406 ακομα;

Δεν θα εχω πολυ μεγαλη κυκλοφορία ετσι;

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω για το 406 καο επισης για τη χρηση και δευτερου φιλτρου.

Αν έβαζα 2 fluval 306 θα ημουν ένταξη; Να ρίξω λιγο και το κοστος...

Link to comment
Share on other sites

Θα ελεγα να πας σε κανονικο για τα λιτρα σου (406 δλδ) και το 2ο παρτο σε δευτερο χρονο, αργοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Αφου εχεις ηδη ενα 306 εγω λεω να παρεις αλλο ενα ιδιο και νομιζω οτι εισαι οκ...αν μιλαμε για fluval παντα....

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Αφου εχεις ηδη ενα 306 εγω λεω να παρεις αλλο ενα ιδιο και νομιζω οτι εισαι οκ...αν μιλαμε για fluval παντα....

Καλημέρα, για fluval μιλαμε. Με 2 306 θα εχω 2300 l/h στην αντλια, 1500l/h στην έξοδο των φίλτρων (σύμφωνα με την εταιρία) , 13,2lt κάδους και 30w καταναλωση δυστυχως αλλα δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα. Σου φαινονται Οκ;

Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτο θα εκανα και νομιζω οτι ειναι οκ...αλλα ας μας πουν και οι υπολοιποι.... :)

Link to comment
Share on other sites

Θα ελεγα να πας σε κανονικο για τα λιτρα σου (406 δλδ) και το 2ο παρτο σε δευτερο χρονο, αργοτερα.

Οκ , καταλαβα ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα φιλε μου, και με τα δυο 306 πιστευω οτι κανεις την δουλεια σου. Προτεινω ομως να πας η σε 2 406 η το λιγοτερο σε 1 306 +1 406. Ο λογος ειναι η περιπτωση βλαβης του ενος απο τα δυο. Να μην μεινει χωρις υποστηρικη το ενυδρειο. Ξερω οτι ψαχνω ψιλους στα αχυρα αλλα, οκ συζητηση κανουμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα φιλε μου, και με τα δυο 306 πιστευω οτι κανεις την δουλεια σου. Προτεινω ομως να πας η σε 2 406 η το λιγοτερο σε 1 306 +1 406. Ο λογος ειναι η περιπτωση βλαβης του ενος απο τα δυο. Να μην μεινει χωρις υποστηρικη το ενυδρειο. Ξερω οτι ψαχνω ψιλους στα αχυρα αλλα, οκ συζητηση κανουμε.

Για τον ιδιο λογο ειπα και εγω για 406..

Ειναι το φιλτρο που καλυπτει πληρως τα λιτρα..

Κανονικα με 2 406 θα υπηρχε πληροτητα και σε περιπτωση βλαβης..

Αλλα οκ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα φιλε μου, και με τα δυο 306 πιστευω οτι κανεις την δουλεια σου. Προτεινω ομως να πας η σε 2 406 η το λιγοτερο σε 1 306 +1 406. Ο λογος ειναι η περιπτωση βλαβης του ενος απο τα δυο. Να μην μεινει χωρις υποστηρικη το ενυδρειο. Ξερω οτι ψαχνω ψιλους στα αχυρα αλλα, οκ συζητηση κανουμε.

 

Ναι φίλε μου συζήτηση κάνουμε και στο τέλος βγαζει ο ενδιαφερόμενος ενα συμπέρασμα αξιοποιώντας τις γνώσεις και τις εμπειρίες των άλλων.

Το μόνο πρόβλημα με τη βλάβη είναι σε τίποτα διακοπές, τώρα βέβαια αν είναι να σου κάτσει η στραβή ....... στις διακοπές θα γίνει και μετά... :headonwall:

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε μου συζήτηση κάνουμε και στο τέλος βγαζει ο ενδιαφερόμενος ενα συμπέρασμα αξιοποιώντας τις γνώσεις και τις εμπειρίες των άλλων.

Το μόνο πρόβλημα με τη βλάβη είναι σε τίποτα διακοπές, τώρα βέβαια αν είναι να σου κάτσει η στραβή ....... στις διακοπές θα γίνει και μετά... :headonwall:

Χαχαχα δικιο εχεις. Ολεςνοο στραβες γινονται οταν λειπουμε!!!!
Link to comment
Share on other sites

Έχετε υπόψιν σας για πόσα λίτρα είναι ο θερμαντηρας τιτανίου Schego των 300w ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω για λιτρα αλλα εχω ακουσει οτι οι τιτανιου εχουν , περα απο τα προτερηματα , και καποιες ιδιαιτεροτητες. Ψαξτο λιγο αν σε ενδιαφερει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω για λιτρα αλλα εχω ακουσει οτι οι τιτανιου εχουν , περα απο τα προτερηματα , και καποιες ιδιαιτεροτητες. Ψαξτο λιγο αν σε ενδιαφερει.

Αυτο που μου ειπαν ειναι οτι χρειαζεται οπωσδηποτε γειωση για λογους ασφαλειας. Θα το ψαξω και αν βρω κατι θα ενημερωσω.

Link to comment
Share on other sites

Ο schego θελει και controller αλλιως δεν δουλευει. Και θελει και σαμπ γιατι αν ακουμπησει ψαρι επανω θα γινει ψητο!

Μια χαρα θα εισαι με το 306 και το 406. Δεν ειναι υπερβολη.

Τα λιτρα πως τα εβγαλες οτι ειναι 375;

Link to comment
Share on other sites

Ο schego θελει και controller αλλιως δεν δουλευει. Και θελει και σαμπ γιατι αν ακουμπησει ψαρι επανω θα γινει ψητο!

Μια χαρα θα εισαι με το 306 και το 406. Δεν ειναι υπερβολη.

Τα λιτρα πως τα εβγαλες οτι ειναι 375;

Έχω κοντρολερ αλλά αφου θέλει σαμπ υον ξεχναω, οπότε πάω σε κανονικό θερμοστατη.

 

Τα λίτρα είναι 147,5 (εσωτερικό μήκος) x 47,5 (εσωτερικο πλάτος) x 53,5 (εσωτερικο ύψος απο πατο μέχρι εκει που ξεκιναει το πλαστικο του καπακιού) = 375lt

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη το γυαλι ειναι 1,25 cm; Εισαι σιγουρος;

Παντως μπορεις να βαλεις και εξωτερικο θερμαντηρα!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη το γυαλι ειναι 1,25 cm; Εισαι σιγουρος;

Παντως μπορεις να βαλεις και εξωτερικο θερμαντηρα!

Οχι το γυαλι είναι 10αρι αλλά το μηκος και το πλάτος οι κινέζοι το μετρανε μαζί με την πλαστικη βαση. Αν μετρησεις εξωτερικά το τζαμι είναι 149,5 - 2(παχος γυαλιου) = 147,5 αντιστοιχα και στο ύψος.

 

Τοσκεφτηκα για εξωτερικό αλλα με τα σπιραλ της fluval τι γίνεται; Μπορω να τα αλλάξω με λάστιχο;

Link to comment
Share on other sites

Καλα οκ, εγω θα ελεγα να το μετρησεις ο ιδιος εσωτερικα. Δηλαδη πηρες ενυδρειο με ονομαστικα λιτρα 450, βγαινει 375 και με την προσθηκη αμμου και λοιπου διακοσμου ποσο θα παει δηλαδη, 250;

Μπορεις να τα αλλαξεις, ναι!

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχχα, εδω το προηγουμενο που είχα Anubias A800 το έδιναν για 208lt και αν επερνε νερό 160lt ήταν ζήτημα. Δεν είχα προλάβει να το μετρήσω και μου το έκανε η γυναικα μου δώρο . Τώρα τουλάχιστον το ήξερα. Και να σου πω την αλήθεια για το Α1200 πήγαινα αλλα όταν υπολογισα οτι εβγαινε ~260λτ αποφασισα να παω στο 1500.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...