Jump to content

Στρωσιμο ενυδρειου για δισκους


Κωσταντινος

Recommended Posts

Καλησπερα....

Ειμαι αρκετα προβληματισμενος σχετικα με το στρωσιμο..οταν αποφασισα να βαλω δισκους ειχα κιχλιδες.ετσι λοιπον μια μερα τις εβγαλα και τις πηγα σε πετ σοπ...εκει πηρα τις πρωτες οδηγειες....τα φιλτα δε σταματησαν να λειτουργουν ενω παραλληλα καθαρισα το ενυδρειο απο ολη τη λασπουρα...καινουριο χαλαζιακο χαλικι μεγαλη 60% αλλαγη νερου-αντιχλωριο.εβαλα τυρφη μερικα ξυλα(θα βαλω κι αλλα) και μου εδωσε 5 αγγελοψαρα. Τα οποια πριν τα βαλω προσθεσα ενα μπουκαλακι βιολογια(δε θυμαμαι την μαρκα....το ενυδρειο μου ειναι 700 καθαρα λιτρα ιδιοκατασκευη...3θερμαντηρες 300watt και σταθερη θερμοκρασια 30°…

Δουλευει ηδη 17 μερες χωρις να παρατηρω καποια μεταβολη αμμωνιας-0 και no2=0.τα αγγελοψαρα ειναι μια χαρα στθερη αναπνοη..ολο ορεξη και αρκετο χωρο για βολτες...ηρθε ο καιρος για δισκους?(θα βγαλω τα αγγελοψαρα)οταν βγαλω την τυρφη για αντικατασταση λεω να βαλω κι αλλο μακαρονι για περισσοτερη βιολογια...ηδε κανει?(λειτουργουν 2 eheim2217)..την τυρφη θελω να την βαλω σε εσ τερικο μεγαλο φιλτρο....ααα ξεχασα...kh=8 ph=7.4....Σας παρακαλω αν μπορειτε πειτε τη γνωμη σας....εχ. Βαλει και 3-4 ανουμπιες

Link to comment
Share on other sites

Τι δίσκους θα βάλεις , άγριους ή εκτροφής .

Link to comment
Share on other sites

Ακομα δε ξερω...εχω δει τους πανεμορφους στενγκελ...αλλα δε μου λεει τι θα μου δωσει για αρχη το πετ σοπ που πηγα τις κιχλιδες...συνολο 15-16

Link to comment
Share on other sites

Και κατι ακομα...μια απο τις ανουμπιες ψιλοκιτρινισαν 2φυλα της...να κανω κατι?παρακαλω μη με αγνοησετε...λυστε αν μπορειτε το θεμα μου με τις συμβουλες σας....κανεις δε χανει ακουγοντας και μαθαι οντας ...

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις 30 βαθμούς θερμοκρασία οπως λες πιο πανω , εισαι στο ανώτατο όριο για τις ανουμπια , οπως και για τα περισσότερα φυτα. Χρησιμοποιείς λιπάσματα για τα φυτα;

Link to comment
Share on other sites

Οχι...θα πρεπει να βαλω?να κατεβασω την θερμοκρασια?η απλα να βγαλω τις ανουμπιες?

Link to comment
Share on other sites

Απλα το θεμα μου ειναι να ειναι καλα οι δισκοι που θα βαλω και απο το πετ μου ειπαν πως η θερμοκρασια θα πρεπει να ειναι 30°

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω απο δίσκους :) απλά για το κίτρινισμα της ανουμπια μπορει να όφειλετε στην ψηλή θερμοκρασια. Ή σε ελειψη σιδήρου. Εχεις άλλα φυτα; Μηπως υπάρχουν ελλείψεις θρεπτικών συστατικών στα φυτα;

Link to comment
Share on other sites

Οχι αλλα φυτα δε παιζουν μεσα....αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα μου....ειναι το στρωσιμο

Link to comment
Share on other sites

Οχι, θερμοκρασια οχι τοσο ψηλη. Και στους 27 καλα ειναι. Ασε τα ψαρια να νοιωσουν τις εποχες.

Τα σκαλαρια δεν καταλαβα γιατι τα εβαλες.

Νομιζω πως 3 θερμαντηρες ειναι υπερβολη.

Αν ειναι στρωμενο το ενυδρειο βαλτους.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι πως δεν ξερω αν εχει στρωσει...αν θα πρεπει να περιμενω μςγαλη αυξηση no2- αμμωνια; και μετα την πτωση...και μςτα να τα βαλω...τα σκαλαρια τα εβαλα για να μπορουν να τραβουν τα βακτηριδια των φιλτρων...ςτσι μου ειπαν απο το πετ σοπ

Link to comment
Share on other sites

Και στους 30° γιατι με ειπε πως αε τετοια θερμοκρασια δςν αρωσταινουν οι δισκοι

Link to comment
Share on other sites

Αν τα φίλτρα σου δεν έχουν σταματήσει να δουλεύουν, και τα σκαλάρια που έχεις τώρα μέσα είναι μια χαρά, δεν έχεις κανενα πρόβλημα με τη βιολογία.

Καλά σου είπαν με την παρουσία ψαριών στο ενυδρείο έχουν τροφή και διατηρουνται τα βακτηρίδια της βιολογία σου...

Την θερμοκρασία εγώ θα την κατέβαζα στους 28.5 C ( μόνο αν έχουν πρόβλημα τους ανεβάζουμε την θερμοκρασία αυξάνοντας τον μεταβολισμό τους και έτσι τα βοηθάμε να το ξεπεράσουν)και στο βυθό θα έβαζα άμμο. ;)

Έγινε επεξεργασία - south
Link to comment
Share on other sites

Για την αμμο εμαθα μετα διαβαζοντας....οχι τα φιλτρα δε σταματησανπαρα μονο για καθαρισμα των σφουγγαριων και μονο....να προσθεσω υλικο οταν βγαλω την τυρφη απο τα φιλτρα?

Link to comment
Share on other sites

Να προσθετα απο πανω λευκη αμμο η οχι?αν και για να το κανω θα χρειαστω τουλαχιστον 5 10κιλα για να καλυψω

Link to comment
Share on other sites

Για την αμμο εμαθα μετα διαβαζοντας....οχι τα φιλτρα δε σταματησανπαρα μονο για καθαρισμα των σφουγγαριων και μονο....να προσθεσω υλικο οταν βγαλω την τυρφη απο τα φιλτρα?

Να διαβασεις μερικα θεματα με δισκους...

Οπως και για την τυρφη και την χρηση της...

Οπως και τον κυκλο του αζωτου..

Δεν ξερω κατα ποσο τα 2 εχειμ σου δινουν ασφαλεια σε αυτα τα λιτρα..

Πολυ φιλικα μην βιαστεις να βαλεις και αλλα ψαρια μεσα...

Καταλαβαινω την "καψα" που νιωθεις..κανε ομως λιιιγο υπομονη μεχρι με βοηθεια να λυσεις ολες τις αποριες σου και να εισαι σιγουρος οτι μπορεις ανταπεξελθεις με τα συγκεκριμενα ψαρια και οποιαδηποτε αλλα...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα φίλτρα Σου είναι ανεπαρκή η θερμοκρασία 28..29.μόνο ψιλή άμμο όχι μην την ανακατεύεις.αν τα σκαλαρια σου είναι οκ θα είναι κ οι δίσκοι.τα λίτρα σου είναι πολύ καλά οι διαστάσεις ποιες είναι;;;θα πάρεις μικρά ψάρια;;;;

Link to comment
Share on other sites

Λάθος μου που δεν Σ καλοδεχτηκα φαίνεσαι ορεξάτος μην ανησυχείς όλα θα πάνε καλά!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια το παλικαρι εχει 17 ημερων ενυδρειο...

Με αγνωστα στοιχεια οπως πχ.τι υλικα εχει το φιλτρο του...

Με πεχα που υσχηριζεται οτι ειναι 7,4 με χρηση τυρφης!!!

Και ερωτησεις για την αμμο..

Την θερμοκρασια..

Την τυρφη..

Τα φυτα...

Μεχρι και για τον κυκλο του αζωτου!!!!

Ειναι συνετο να βαλει δισκους πρωτου τον βοηθησουμε να μαθει 5 πραγματα;;;;

Τι να πω;;

Καλη τυχη φιλε μου γιατι θα την χρειαστεις και εσυ και τα ψαρακια αν τα βαλεις απο τωρα!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κ βέβαια να μην βάλει ψάρια από τωρα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια το ενυδρειο λειτουργει 7 χρονια τωρα.....ειχα δισκους παλια...το πρωτο χρονο..τους εχασσα...και απο τοτε κιχλιδες χωρις προβλημα....απ κει κ περα λογω καμμενων εγκεφαλκων κυταρων ξεχναω πολλα οπως το ονομα απο το κεραμικο μακαρονι...μη βαρατε......οσο κι ομορφες και να ειναιι η κιχλιδες ειναι αλλη φααη οι δισκοι...ξερω 5 πραγματα...αλλα ειδικος δεν ειμαι...απλως ξαναστρωνω το ενυδρειο και θελω καμια συμβουλη...περα απο πετ σοπ

Link to comment
Share on other sites

Και κατι αλλο οι μετρησεις γινονται με υγρα καθε 2μερες δε το ισχυριζομαι...λεω τι κανω....δε θελω να στραβωσει κατι με τα δισκακια...μικρα θελω να μεγαλωσουμε μαζι...

Link to comment
Share on other sites

Για να σ βοηθήσουμε πρέπει να μας πεις λίγα πράγματα για το ενυδρείο σου κ αν μπορείς από τώρα μια εικόνα για το τι θες να κάνεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατο μικρά Κ πολλά συμφωνώ κ εγώ!!!το θες γυμνό με ξύλα με φυτά;;;;;με αυτά τα φίλτρα θα μείνεις θα κάνεις αλλαγές κάθε μέρα;;;θα βάλεις κ αλλά φίλτρα.Γενικός βάλε λίγο κάτω τι μπορείς να κάνεις από θέμα χρόνου διαθέσεις χρημάτων ρουτινων Σ συναρτιση με τις ανάγκες τους κ όλα θα γίνουν πιο εύκολα!!!(την ανουμπια αστην για αργοτερα).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...