Jump to content

Ιδέες για στήσιμο


AgMa

Recommended Posts

Ανατάραξη είναι, φαίνεται και ο κυκλοφορητής στα αριστερά.

Ξέρουμε κυρίως με τι άλγες τρέφεται; Θα πάρω μια 5άδα και ελπίζω να παραμείνει 5άδα.

Επίσης, ποιόν οτόκυκλο ακριβώς να ψάξω, τον Otocinclus macrospilus ή τον affinis;

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Ανατάραξη είναι, φαίνεται και ο κυκλοφορητής στα αριστερά.

Ξέρουμε κυρίως με τι άλγες τρέφεται; Θα πάρω μια 5άδα και ελπίζω να παραμείνει 5άδα.

Επίσης, ποιόν οτόκυκλο ακριβώς να ψάξω, τον Otocinclus macrospilus ή τον affinis;

Από οττόκικλο θα πάρεις ότι βρείς...99,99999% δέν θα είναι το είδος που θα γράφει το ταμπελάκι του μαγαζιού! :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χαχαα οκ :). Προς το παρόν βέβαια υπάρχει μια δυσκολία να τους βρω εδώ που είμαι και φοβάμαι να τους πάρω από αλλού που ούτε θα τους δω, αλλά φοβάμαι και το ταξίδι τους.

Όπου διαβάζω λένε ότι είναι ευαίσθητοι και θέλουν προσοχή, πόσο μάλλον να τους παραλάβουν οι courier.

Link to comment
Share on other sites

Χαχαα οκ :). Προς το παρόν βέβαια υπάρχει μια δυσκολία να τους βρω εδώ που είμαι και φοβάμαι να τους πάρω από αλλού που ούτε θα τους δω, αλλά φοβάμαι και το ταξίδι τους.

Όπου διαβάζω λένε ότι είναι ευαίσθητοι και θέλουν προσοχή, πόσο μάλλον να τους παραλάβουν οι courier.

Δεν θα βρεις εύκολα αυτή την εποχή σχεδόν πουθενά.

 

Θα τραφεί λίγο πολύ με όλες , με ιδιαίτερη αδυναμία στην πράσινη. Στην green dot δεν μπορεί να κάνει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να βάλω γαρίδες;

Link to comment
Share on other sites

Μη τους φοβασαι τους Οτο,οπως σου ειπα δεν ειναι τοσο ευαισθητοι πλεον οπως παλιοτερα,ειναι αναπαραγωγης τα περισσοτερα ψαρια.

Απλα,ισως εχουν θεμα με τη ζεστη τωρα το καλοκαιρι στη μεταφορα.

Εγω θα περιμενα απο Σεπτεμβρη να δροσισει λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Από θερμοκρασία φτάνει max 26.8 βαθμούς. Τα ανεμιστήρια στην πολλή ζέστη τα βρίσκουν μπαστούνια.

Link to comment
Share on other sites

Οι λαθρεπιβάτες μου βγήκαν πολύ καρπεροί. Τους έχω τσακώσει βέβαια 2 φορές να καβαλιούνται, αλλά δεν πίστευα ότι θα έβλεπα και αυγά.

Επειδή προς το παρόν δεν μπορώ να ανεβάσω φώτο για επιβεβαίωση, πρέπει να είναι Physa fontinalis. Τα αφήνω ή είναι πειραχτήρια;

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν είναι 3 συν τα αυγά. Να αφήσω και τα αυγά; Είναι 2 σακούλια, μήπως να αφαιρέσω το 1;

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σαν ζελε με αυγα μεσα?

Αν ναι,τοτε μπορεις να αφαιρεσεις το ενα οπως λες για να σου βγουν λιγοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι σαν διάφανο ζελέ είναι.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια,μπορεις να κανεις αυτο που σου ειπα,ωστε να σου βγουν πιο λιγα σαλιγκαρια Αγγελε.

Εκτος και αν υπαρχουν και αλλου αυγα και δεν τα εχεις δει.

Link to comment
Share on other sites

Σαν κουνέλια γεννάνε. Σήμερα πάλι βρήκα άλλα 2 σακούλια με αυγά και τα αφαίρεσα. Πόσα θα έχουν κάνει και δεν τα βλέπω, αναρωτιέμαι...

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Τα δικά μου πάντως γεννάνε ανεξέλεγκτα, έχω γεμίσει. Εγω έχω τα rams horn και κατι αλλα κωνικά ούτε που θυμάμαι πως τα λένε, αλλα δε με πειράζει κάνουν τη δουλίτσα τους...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ καλό κάνουν, αλλά μόνο που σκέφτομαι πως θα γίνει το ενυδρείο αν τα αφήσω όλα αυτά να εκκολαφθούν, πάει μόνο του το χέρι και τα ξεκολλάει :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλύτερα ή τσάμπα έχασα τον μεσημεριανό ύπνο;  :hehe

 

DSC01356.jpg

 

DSC01350.jpg

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα θα εκανα αρκετες αλλαγες αλλα αν στις πω θα χασεις πολλους υπνους αχαχαχαχαχ :P

Για αρχη ισως πηγαινε την αλτερναθερα πισω δεξια και το ερεκτους μπροστα για να μην ειναι κολλητα τα 2 κοκκινα φυτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με πληγώνεις :P.

Έχω την εντύπωση ότι επειδή είναι μικρό, πρέπει να μπει οπωσδήποτε ένα ωραίο ξύλο για να δείξει. Τα φυτά δεν γίνεται να μπουν ωραία όσα και να βάλω.

Η alternanthera είναι η mini, θα χαθεί πίσω...

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Για παράδειγμα:

Πήγαινε τη ludwigia πίσω δεξιά και βάλ' την να έρχεται διαγώνια μπροστά αριστερά, όπως θα πηγαίνει διαγώνια πίσω από τη μπροστά αριστερή μεριά της βάλε ένα πράσινο (bacopa) και μπροστά δεξιά της βάλε ένα πράσινο πιο κοντό.

Την alernanthera προσπάθησε να τη βάλεις μπροστά από το pogostemon και μπροστά της η eleocharis θα κάνει ωραία αντίθεση.

Προσπάθησε επίσης, τα φυτά να μην τελειώνουν σε μια ευθεία και από εκεί να ξεκινάει το γρασίδι...  Βάλε φυτά να μπαίνουν λίγο άναρχα μέσα στο γρασίδι...

 

Αυτό που έχεις στη μέση πίσω και το άλλο μπροστά αριστερά ποια είναι;

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

Στη μέση πίσω είναι rotala rotundifolia και μπροστά αριστερά είναι ammania bonsai.

Για να βάλω φυτό στο γρασίδι, πρέπει να ξεριζώσω σε εκείνο το σημείο

Και μετά από λίγο καιρό θα πετάξει πάλι δρομείς και θα το κατακλύσει.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Για παράδειγμα:

1Πήγαινε τη ludwigia πίσω δεξιά και βάλ' την να έρχεται διαγώνια μπροστά αριστερά, όπως θα πηγαίνει διαγώνια πίσω από τη μπροστά αριστερή μεριά της βάλε ένα πράσινο 2(bacopa ή rotala) και μπροστά δεξιά της βάλε ένα 3 πράσινο πιο κοντό(amania bonsai).

Την 1 alernanthera προσπάθησε να τη βάλεις μπροστά από το 2 pogostemon και μπροστά της η 3 eleocharis θα κάνει ωραία αντίθεση.

Προσπάθησε επίσης, τα φυτά να μην τελειώνουν σε μια ευθεία και από εκεί να ξεκινάει το γρασίδι...  Βάλε φυτά να μπαίνουν λίγο άναρχα μέσα στο γρασίδι...

 

Αυτό που έχεις στη μέση πίσω και το άλλο μπροστά αριστερά ποια είναι;

 

Στη μέση πίσω είναι rotala rotundifolia και μπροστά αριστερά είναι ammania bonsai.

Για να βάλω φυτό στο γρασίδι, πρέπει να ξεριζώσω σε εκείνο το σημείο

Και μετά από λίγο καιρό θα πετάξει πάλι δρομείς και θα το κατακλύσει.

 

 

Σου έβαλα και αρίθμηση για να βγάλεις άκρη.

Πρέπει να χαλάσεις αυτή την ευθεία με το γρασίδι και τα φυτά πίσω.  Προσπάθησε να κάνεις όπως στη φωτό, δεξιά έχει λιγότερο γρασίδι και περισσότερα stem και αριστερά το αντίθετο.  

Αν χρειαστεί να ξηλώσεις σε κάποια σημεία...το κάνεις και μου το στέλνεις... :P

Τι σε πειράζει αν μετά από λίγο η eleocharis κατακλύσει γύρω από τα stem;  Νομίζω θα δείχνει και πιο ωραίο.  Δοκιμάζεις και βλέπεις... αν δε σου αρέσει αλλάζεις ξανά.

post-61906-0-72330100-1469732248_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...