Jump to content

Recommended Posts

Να σαι καλα Χρησταρα. Νομιζω οτι τα ουαρου σε αυτο το μεγεθος και με αυτα τα χρωματα ειναι στην καλυτερη φαση τους. Ειναι αυτο που λεμε οταν ημουνα μικρουλης ημουνα και νοστιμουλης.... χαχαχαχαχα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλέ τα μικρά ουαρου, έχουν γίνει σχεδόν σαν τους γεωφαγους!!!

Link to comment
Share on other sites

Ειδες! Παιρνουν πολυ γρηγορα τα ρημαδια!

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή τζάμπα αγχωνόσουν...

Μιά χαρά και τα μικρά και τα μεγάλα απ´όσο βλέπω.

Άντε πάμε δυνατά και τη νέα σεζόν!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίες φώτο κ πολύ ωραία χρώματα τα ψάρια! Η ανάπτυξη των ουαρου είναι εντυπωσιακή,ωστόσο θα περίμενα μεγαλύτερη ανάπτυξη κ στους γεωφαγους, που έχουν πολύ ωραία χρώματα. Ίσως με μπερδεύουν και οι φωτογραφίες βέβαια :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Δημητρη. Οι γεωφαγοι ειναι αργοι στην αναπτυξη.

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Θοδωρή, τα μικρά είναι φανταστικά! Οι γεωφάγοι όντως "παίρνουν" αργά...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όντως οι γεωφαγοι πάνε πιο αργά από τα ουαρου,αλλά Χρήστο θυμάσαι τα δικά σου τα χεκελι κ τους δικούς μου μεγκασεμα πόσο μπόι έριξαν σε λιγότερο από χρόνο; Αυτό απλά λέω, δεν συγκρίνω τα ψάρια μεταξύ τους

Όταν τα δω βέβαια από κοντά, θα έχω πιο καλή εικόνα, είναι αδυναμία βλέπετε οι γεωφαγοι :D

Link to comment
Share on other sites

Και για πες τωρα που τα ειδες απο κοντα!

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Και για πες τωρα που τα ειδες απο κοντα!

Send from the Heart of Amazonas

Δειλά ψάρια με τρύπες στο κεφάλι και φαγωμένα πτερύγια ειδα!!! :P :P :P

Σοβαρά τώρα,το ενυδρείο ειναι πολύ ήρεμο.Οι γεωφάγοι έχουν μεγαλώσει,πιο πολύ απο οσο φαίνεται στις φώτο,αλλα και πάλι θα πω οτι περίμενα μεγαλύτερη ανάπτυξη στο 10μηνο που τα έχεις περίπου.Μια χαρά ειναι πάντως και τα χρώματα ηδη υπέροχα.

Τα μωρα ουαρού έχουν θεαματική αναπτυξη,ειναι πολύ ομορφα,ισως για κάποιους στην πιο όμορφη φάση τους.Εμενα μου θυμίζουν λιγο τώρα τα αγαπημένα μου chocolate gurami :D

Και για αλλη μια φορά χάρηκα πολύ που είδα τα μεγάλα ουαρου σε ακομη καλύτερη κατάσταση απο την τελευταια φορά που τα ειδα!

Ενα όμορφο ενυδρειο που δίνει καποια βασικά πράγματα στα ψαρια του και ετσι τα χαίρεσαι και εσυ. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ευχαριστω Δημητρη φιλαρακι και σορυ που αργησα να απαντησω. Επανερχομαι ομως για να αναφερω καλα νεα. Σημερα που γυρισα απο δουλεια παρατηρησα πως εχουμε αυγα γεωφαγων!!!!!! Δεν ξερω ποτε γεννηθηκαν, αν ειναι απο το πουθενα μιας και ειδα μονο ενα ψαρι να τα φυλαει και αν εχει τελειωσει η διαδικασια μιας και μολις αναψαν τα φωτα. Το απογευμα θα παρατηρησω καλυτερα και θα αναρτησω και φωτογραφικο υλικο.

Τα ψαρια ειναι στην κατοχη μου 10 μηνες και αν βαλω και χονδρικα οτι ηταν 6 μηνων οταν τα πηρα, εχουν μολις ενηκιλιωθει. Η αληθεια ειναι οτι δεν ηθελα να μου ζευγαρωσουν ακομη για να μην κοψουν αλλα την φυση φυγην αδυνατο!

Μεινετε συντονισμενοι...

Send from the Heart of Amazonas

Έγινε επεξεργασία - Sturm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχουν αυγα πια! Απ οτι καταλαβα δεν πρεπει να ηταν και γονιμοποιημενα! Το ζευγαρι πρεπει να ειναι νεαρο ακομη και ισως να μην μπορει να ζευγαρωσει. Παντως τα βλεπω οτι ειναι σε μεγαλη εξαψη! Νομιζω πως τα παιρνουν στο στομα αφου εκκολαφθουν. Θα σου πω οταν γινει! :)

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Συνχωρησε τους καποια λαθη σαν πρωταρικα που ειναι.Το καλο ειναι οτι εγινε η αρχη!

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου... ΑΝ θυμάμαι καλά... σαν αυγά (πρέπει) να τα πήρε.-   :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Ολα συγχωρεμενα Γιανναρε, ολα!

Νικο ισως και να τα παιρνει σαν αυγα! Θα το δω και θα σου πω.

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

πολύ ωραία φάση έχεις κάνει αδερφέ. φοβερο ενυδρείο και φοβερά ψάρια. να τα χαίρεσαι.

 

Τώρα οσο αφορά την αναπαραγωγή των ψαριών σου:

 

Το θηλυκο πέρνει τα αυγά στο στόμα του και για να γίνει η γονιμοποίηση τους , το αρσενικό πάει μπροστά στο στόμα της θηλυκιάς , ανοίγει το στόμα της και ρίχνει σπέρμα στα αυγά ο αρχηγός.  είναι λίγο τσόντα η όλη φάση αλλα τι να πεις? φύση ειναι αυτή.

 

ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα ευχαριστω. Να σαι καλα.

Ναι καπως ετσι γινεται η κατασταση. Και να ηταν τα μονα που ειναι πορνοσταρ! Χαχαχα

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το λοιπον χθες βραδυ ειχαμε γεννητουρια αλλα παλι τζουφια απο τους γεωφαγους! Απ οτι εχω καταλαβει αυτη ειναι αυγωμενη αλλα αρσενικο που να τις κανει δεν υπαρχει! Καρχιες! Οποτε και δεν αφηνει κανεναν να πλησιασει! Ενας κακομοιρης που την γυροφερνει και μαζι καθαριζανε την πετρα τον εκανε ριγε στο ξυλο! Καρχιες!

Αυτος ειναι σχετικα πιο μικρος ηλικιακα και δεν εχει βγαλει τερμα το γεννητικο του οποτε η δεν ηξερε τι να κανει η απλα δεν μπορουσε να το κανει!

Το βραδυ εγω αφησα ενα φωτακι καλου κακου και σημερα τα αυγα λειπανε. Προσπαθησα να δω αν ειναι μπουκωμενη αλλα τζιφος! Παρακατω εχει φωτογραφικο υλικο!

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξτε πως τον εκανε απο το ξυλο η καρχια!

 

20161005_233620_zpsfpzntnhj.jpg

 

20161005_233619_zpstvmxyqbw.jpg

 

20161005_233612_zpsrmenjapi.jpg

 

20161005_233610_zpsqcij2aiy.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εδω φαινεται η κοπελια με τα αυγα της αλλα και η χρωματικη διαφορα των δυο ψαριων!

 

20161005_233630_zpswfntino9.jpg

 

20161005_233629_zps5pxjj0ll.jpg

 

20161005_233628_zps7x9qrmav.jpg

 

20161005_225548_zpsxzku5ttc.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...