Jump to content

Πότε βγαίνουν τα μωρά molly απο την γεννήστρα;


Στάθης Σκλαβενίτης

Recommended Posts

Λοιπόν έχω ένα ενυδρείο 120lt αρκετά φυτεμένο. Ζουν μέσα 8 νεον 8 mollies (3 άσπρα 1 κίτρινο 1 μαύρο θηλυκά και 1 μαύρο 1 δαλματίας 1 ασπρο αρσενικά) 1 ανσιστρους αν το λέω καλά και ένας πανέμορφο μονομάχος (ξερω πρέπει να φύγει) Στις 25 Ιανουαρίου γέννησε η μαύρη μολλιτσα 18 μωράκια τα οποία εκτός απο ένα που πρέπει να γεννήθηκε νεκρό γιατί το βρήκα διπλωμένο τα αλλα 17 είναι μια χαρά ευτυχώς και βρίσκονται σε γεννήστρα έχουν φτάσει το 1 εκατοστό τώρα έχω 2 απορείς.

Θα ήθελα αν ξέρει κάποιος και είναι σίγουρος να μ πει πότε μπορούν τα μωρά να συμβιώσουν χωρίς κίνδυνο να φαγωθούν από τα μεγαλύτερα mollies και είναι σε θέση να μπορούν να διεκδικήσουν μερίδιο απο το φαγητό χωρίς να τα ενοχλούν τα μεγάλα!

Και για ποιο λόγο ενώ ο μαύρος κυνηγάει συνέχεια την μαύρη και σπάνια την κίτρινη τα άλλα δεν κάνουν τίποτα είναι τελείως αδιάφορα για τα υπόλοιπα θηλυκά συμβουλές παρατηρήσεις γνώμες καλοδεχούμενες ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Εδω είναι και 2 φωτογραφίες

post-61776-0-29711600-1455158100_thumb.jpgpost-61776-0-58706900-1455158116_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εχεις φυτα αλλα οχι και αρκετα για να κρυφτουν....

Οπως και να εχει αν φτασουν γυρω 2 εκατοστα θα ειναι ασφαλη απο τα λιγα που θυμαμαι απο τα δικα μου...

Καλο θα ηταν βεβαια να τα μεγαλωνες σε ενα πιο μικρο ενυδρειακι μεχρι να φταναν σε αυτο το μεγεθος..

Οσο δεν χωραν στο στομα τους μην φοβασαι...

Για τις προτιμησεις του αρσενικου τι να πω;;;

Αυτη γουσταρει μαλλον και αυτη κυνηγαει....

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τον μονομάχο , κοίτα αν μπορείς να διώξεις και τα neon. :)

 

Για τις γεννήστρες δεν έχω θετική άποψη , εγώ θα άφηνα τη "φύση" να κάνει παιχνίδι. Το φύση μέσα σε "" γιατί έχουμε ένα πολύ πολύ μικρό κομμάτι της στο ενυδρείο μας. :)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τα molly θέλουν σκληρό νερό και τα νέον μαλακό. Επίσης:

Κοινωνική συμπεριφορά: Φιλήσυχο tetra, ιδανικό για κοινωνικό ενυδρείο μικρόσωμων ψαριών. Ακατάλληλα όμως για ενυδρεία που επιθυμούμε να δούμε γέννες καθώς είναι αυγοφάγο είδος.

 

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

ναι εχει δικιο για το νερο αλλα για τις γεννεσ δεν κανουν αυγα τα μολλυ γεννανε κατευθείαν ψαράκια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...