Jump to content

Νερό από τη θάλασσα ναι ή όχι


perix21

Recommended Posts

Καλησπέρα...ποια η γνώμη σας για τις αλλαγές νερού από θάλασσα?

Ναι ή όχι και γιατί..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται !

Δεν υπαρχει σωστό η λάθος !

Η θάλασσα είναι μακριά η κοντά ;

Είναι καθαρή η όχι ;

Είναι για reef η fish only ;

Είναι οικονομικό το θέμα ;

Ήπαρχουν παιδιά από το φόρουμ που βάζουν θάλασσα χρόνια τώρα χωρίς προβλήματα !

Οι περισσότεροι όχι !

Εγώ αν εμένα κοντά σε μια σχετικά καθαρή θάλασσα και είχα 1000 λίτρα ενυδρείο θα το ρίσκαρα !

Link to comment
Share on other sites

Μένω δίπλα στη θάλασσα...Κρήτη

Είναι καθαρά τα νερά ναι...

350lt ενυδρείο έχω reef...

Οι λόγοι είναι κυρίως οικονομικοί...

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε φίλε !

Δεν σταματάμε το χόμπι μας αν μπορούμε να βρούμε εναλλακτικές λύσεις !

Ας πούνε και τα παιδιά που δουλεύουν θάλασσα αν υπαρχει κανένας αποτελεσματικος τρόπος αποστείρωσης / καθαρισμού !

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια παρουσίαση του ενυδρείου σου !

Ξέρεις ... Μας αρέσει το μάτι !

Link to comment
Share on other sites

Μένω δίπλα στη θάλασσα...Κρήτη

Είναι καθαρά τα νερά ναι...

350lt ενυδρείο έχω reef...

Οι λόγοι είναι κυρίως οικονομικοί...

Φίλε μου μια χαρά είναι η θάλασσα και χωρίς άγχος αν βρεις μέρος που να είναι καθαρό. Εγω εχω να αγοράσω αλάτι απο το 2008 ολα πάνε απο τότε τέλεια. Απλά θέλει μέρος καθαρό. Μακριά από λιμάνια και ποταμούς.
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο και εγώ φίλε....και στο παλιό και στο καινούργιο μου κάνω κάθε 2 βδομάδες αλλαγή 50λτ απο θάλασσα.(250λτ ενυδρείο)

 

Να τονίσω ότι και το γέμισμα του ενυδρείου έγινε με θάλασσα.Αραιώνεις με όσμωση και είσαι έτοιμος!

 

Απο την πρώτη κιολας μέρα έβλεπα κοπίποδα-αμφίποδα και τα σχετικά να κόβουν βόλτες στα τζάμια!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

παιδια και εγω πιστευω οτι αν ειναι τα νερα καθαρα  αξιζει να κανεις αλλαγες απο θαλασσα,  γιατι αυτα που θα σου δωσει δεν τα βρισκεις σε κανενα αλλατι 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω ειμαι υπερ.....

Αρκει οπως αναφερθηκε να κατεβαζεις την αλατοτητα με νερο Α/Ο

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ακομα και σε καθαρα νερα τι κινδυνος υπαρχει να φερουμε κατι που δεν θελουμε στο ενυδρειο μας?Δλδ ναι μεν κατανοουμε οτι ειναι καθαρα αλλα σιγουρα δεν θα κρυβεται κατι το οποιο δεν μπορει να φανει με το ματι

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ακομα και σε καθαρα νερα τι κινδυνος υπαρχει να φερουμε κατι που δεν θελουμε στο ενυδρειο μας?Δλδ ναι μεν κατανοουμε οτι ειναι καθαρα αλλα σιγουρα δεν θα κρυβεται κατι το οποιο δεν μπορει να φανει με το ματι

Φίλε εγώ πιστεύω ότι αν δεν έχει πέσει τίποτα πετρέλαιο, χλώριο κτλ δεν έχεις κάτι που να φοβάσαι. Γνώμη δική μου βέβαια είναι αυτή λόγο οτι κάνω χρόνια απο εκεί.
Link to comment
Share on other sites

εγω τωρα ξεκινησα τρεχει 3 μηνες και δουλευω μονο θαλασσα!! δεν πιστευω οτι υπαρχει κανενα προβλημα δεδομενου οτι ενας φιλος το τρεχει 5 χρονια και ολα ειναι οκ!! αντε στη χειροτερη να βγαλεις κανα μυδακι

το ενυδρειο μου απο την αρχη δεν ειχε σχεδον καθολου αμωνια και οι τιμες μυδενιστηκαν πολυ γρηγορα!!

μετρα το νερο που θα παρεις σε αλλατοτιτα (για να ξερεις που εισαι και φερτο στο1025-26 με νερο οζμωσης) μετρα και μια τα στοιχεια του (mg kh ca) για να δεις και εκει πως ειναι (που μια χαρα θα ειναι) και προχορα!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χωρίς να ειμαι αρνητικός με την θάλασσα όπως είπα από την αρχή στο φίλο !

Δεν μπορεί να λέμε ότι δεν υπαρχει κανένας κίνδυνος !

Αν ξεκινούσα από την αρχή , εμένα δίπλα στη θάλασσα , και είχα θετικά αποτελέσματα δεν θα την άλλαζα !

Τώρα αν είχα έναν ύφαλο της τάξης των 5-10000€ δεν θα ρίσκαρα με θάλασσα !

Ξαναλέω όμως , για τον φίλο μας πολυ καλά θα κάνει να συνεχίσει με θάλασσα !

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Μια αλγη μεσογειακη ας πουμε.

Νίκο πιστεύω οτι σίγουρα κάτι θα περνάει αλλά τα ζωντανά που έχουμε μέσα καβούρια, σαλιγκάρια, αλγοφαγα δεν την αφήνει να αναπτυχθεί. Έτσι λεω τωρα εγω δεν πιστεύω να μάθουμε την αλήθεια. Έγινε επεξεργασία - baggos777777
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμενα αυτο που με λυπει(ακομα και με νευριαζει πολλες φορες) ειναι πως παιδια που εχουν παθει ζημια απο το δικο μας θαλασσινο νερο(ειτε απο ατυχια,ειτε απο απροσεξια,ειτε απο δεν ξερω και εγω τι) το κανουν γαργαρα και αυτο που μενει ειναι τα αρχικα γραπτα τους,οτι εγω βαζω θαλασσινο και παει μπομπα-τεζα-τουμπανο-φετα-κτλ.

Αλλα ειναι λογικο....πολυ ευκολο να κανουμε τους προφητες αλλα πολυ δυσκολο να βγαινουμε ψευδοπροφητες.

Ζηταμε το χειροκροτημα και την αποθεωση αλλα οταν δεν ειναι τα πραγματα οπως τα κηρυταμε....η' εξαφανιζομαστε η' φταιει η πανσεληνος που εχει προβλημα το ενυδρειο.

 

Το χομπυ δεν παει μονο μπροστα με τις επιτυχιες αλλα και τις στραβες/αποτυχιες.

Πρεπει να τα μοιραζομαστε εξισου και τα δυο.Ετσι απλα μια φλυαρια.....

 

Αυτα δεν τα λεω για να αποτρεψω κανεναν απο το να βαζει δικο μας θαλασσινο νερο στο ενυδρειο του.

Αλλα για να επιστησω την προσοχη σε οσα παιδια το κανουν η' αποφασιζουν να ακολουθησουν αυτο το δρομο,προκειμενουν να παιρνουν καποια απο τα μετρα τα οποια ανεφεραν καποια παιδια παραπανω.

Δεν ειναι.....πεταχτηκα καπου με μπετονια πηρα νερο και ολα ειναι απλα.

 

Ακομα και συνχομπυστες που τηρουσαν αυτες τις προυποθεσεις βρεθηκαν να χασουν ψαρια μετα απο αλλαγη νερου,να βγαζουν αγνωστες αλγες τις οποιες δεν μπορουσαν να καταπολεμησουν κτλ κτλ.

Την ιδια στιγμη υπαρχουν παιδια που τρεχουν υπεροχα ενυδρεια βαζοντας δικο μας νερο.Αλλα χαμηλοτερων αλλα υψηλοτερων απαιτησεων.

Το θεμα ειναι πως προσεχουν καποια απο αυτα που αναφερθηκαν,ωστε να μειωσουν τις πιθανοτητες/ρισκο να ερθει κατι αγνωστο στο ενυδρειο τους.

 

Απλα για να επιστησω την προσοχη και οχι για να αποτρεψω το να παιρνουμε δικο μας νερο :thumbsu:

 

 

 

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χωρίς να ειμαι αρνητικός με την θάλασσα όπως είπα από την αρχή στο φίλο !

Δεν μπορεί να λέμε ότι δεν υπαρχει κανένας κίνδυνος !

Αν ξεκινούσα από την αρχή , εμένα δίπλα στη θάλασσα , και είχα θετικά αποτελέσματα δεν θα την άλλαζα !

Τώρα αν είχα έναν ύφαλο της τάξης των 5-10000€ δεν θα ρίσκαρα με θάλασσα !

Ξαναλέω όμως , για τον φίλο μας πολυ καλά θα κάνει να συνεχίσει με θάλασσα !

 

Μιχαλη αυτο που ειπε ο Διονυσης τα λεει ολα

Για τα δικα μας-δικο μου φτωχικα ενυδρεια θα το ρισκαρα αν ημουν κοντα σε κρυσταλλινα νερα εκτος Αττικης

 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απόψεις και τις συμβουλές σας...πολύ σύντομα θα κάνω και μια παρουσίαση τι ενυδρείο μου...

Όταν θα είμαι έτοιμος...

Link to comment
Share on other sites

Εμενα αυτο που με λυπει(ακομα και με νευριαζει πολλες φορες) ειναι πως παιδια που εχουν παθει ζημια απο το δικο μας θαλασσινο νερο(ειτε απο ατυχια,ειτε απο απροσεξια,ειτε απο δεν ξερω και εγω τι) το κανουν γαργαρα και αυτο που μενει ειναι τα αρχικα γραπτα τους,οτι εγω βαζω θαλασσινο και παει μπομπα-τεζα-τουμπανο-φετα-κτλ.

Αλλα ειναι λογικο....πολυ ευκολο να κανουμε τους προφητες αλλα πολυ δυσκολο να βγαινουμε ψευδοπροφητες.

Ζηταμε το χειροκροτημα και την αποθεωση αλλα οταν δεν ειναι τα πραγματα οπως τα κηρυταμε....η' εξαφανιζομαστε η' φταιει η πανσεληνος που εχει προβλημα το ενυδρειο.

Το χομπυ δεν παει μονο μπροστα με τις επιτυχιες αλλα και τις στραβες/αποτυχιες.

Πρεπει να τα μοιραζομαστε εξισου και τα δυο.Ετσι απλα μια φλυαρια.....

Αυτα δεν τα λεω για να αποτρεψω κανεναν απο το να βαζει δικο μας θαλασσινο νερο στο ενυδρειο του.

Αλλα για να επιστησω την προσοχη σε οσα παιδια το κανουν η' αποφασιζουν να ακολουθησουν αυτο το δρομο,προκειμενουν να παιρνουν καποια απο τα μετρα τα οποια ανεφεραν καποια παιδια παραπανω.

Δεν ειναι.....πεταχτηκα καπου με μπετονια πηρα νερο και ολα ειναι απλα.

Ακομα και συνχομπυστες που τηρουσαν αυτες τις προυποθεσεις βρεθηκαν να χασουν ψαρια μετα απο αλλαγη νερου,να βγαζουν αγνωστες αλγες τις οποιες δεν μπορουσαν να καταπολεμησουν κτλ κτλ.

Την ιδια στιγμη υπαρχουν παιδια που τρεχουν υπεροχα ενυδρεια βαζοντας δικο μας νερο.Αλλα χαμηλοτερων αλλα υψηλοτερων απαιτησεων.

Το θεμα ειναι πως προσεχουν καποια απο αυτα που αναφερθηκαν,ωστε να μειωσουν τις πιθανοτητες/ρισκο να ερθει κατι αγνωστο στο ενυδρειο τους.

Απλα για να επιστησω την προσοχη και οχι για να αποτρεψω το να παιρνουμε δικο μας νερο :thumbsu:

Μιχάλη σωστά αυτα που λες. Όπως είπα πρέπει να προσέξουμε κάποια πράγματα. Τώρα αν είχα πάθει καμιά ζημιά οτιδήποτε ήταν αυτή να είσαι σίγουρος ότι θα το είχα αναφέρει.
Link to comment
Share on other sites

Εδω στο Ηράκλειο έχουμε 5-6 ενυδρεία και κάνουν αλλαγές από θάλασσα χωρίς να έχει δημιουργήσει κανένα πρόβλημα. Άλλος 5 χρόνια και άλλοι 2-3.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...