Jump to content

Foxface Lo


lefteris67

Recommended Posts

Γεια σας. Μια ερώτηση.

Έχω ένα Foxface Magnifica και θέλω να βάλω και ένα Lo. Θα τα πάνε καλά η θα πέσουν άγριες φάπες?

Όσοι έχουν εμπειρία από ανάλογη συμβίωση ας απαντήσουν.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γενικά τα foxface ειναι ήσυχα και δειλα ψάρια.

 

Τωρα μεταξύ τους, δυσκολο το βλέπω αλλα ας πουν και άλλοι τη γνώμη τους.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εχω δει φιλους να τα κρατανε μαζι με καποια προβληματα αλλα ηταν σε αρκετα λιτρα(600 και 1 τονο).

Στα 600 επεφτε αρκετο κυνηγι.

Στον τονο επεφτε λιγο ξυλο αλλα οχι τοσο που να εκανε τη συμβιωση αδυνατη και τα ειχε βαλει ταυτοχρονα.

 

Σε λιγοτερα λιτρα δεν γνωριζω αν θα εχουν την ιδια συμπεριφορα/αντιδραση.

Προσωπικα δεν θα το δοκιμαζα φιλε μου.

Γιατι να μπεις σε πιθανους μπελαδες?Αφου εχεις ηδη το magnifica.

Σου λεω πως θα σκεφτομουν εγω,οχι τι πρεπει να κανεις :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Αν τα έβαζες παράλληλα θα ειχες μια πιθανότητα αλλα τώρα δύσκολα θα συμβιώσουν μαζι χωρίς να έχεις συνεχόμενα κυνηγητά και στρες μεταξύ τους..

Link to comment
Share on other sites

Εχω δει φιλους να τα κρατανε μαζι με καποια προβληματα αλλα ηταν σε αρκετα λιτρα(600 και 1 τονο).

Στα 600 επεφτε αρκετο κυνηγι.

Στον τονο επεφτε λιγο ξυλο αλλα οχι τοσο που να εκανε τη συμβιωση αδυνατη και τα ειχε βαλει ταυτοχρονα.

 

Σε λιγοτερα λιτρα δεν γνωριζω αν θα εχουν την ιδια συμπεριφορα/αντιδραση.

Προσωπικα δεν θα το δοκιμαζα φιλε μου.

Γιατι να μπεις σε πιθανους μπελαδες?Αφου εχεις ηδη το magnifica.

Σου λεω πως θα σκεφτομουν εγω,οχι τι πρεπει να κανεις :thumbsu:

Σαφώς και δεν θέλω να μπω σε μπελάδες και σωστό το σκεπτικό σου. Μου αρέσει πολύ το Lo σαν ψάρι. Αναγκαστικά ήρθε το Magnifica λόγο έξαρσης άλγης και τον καιρό που είχα το πρόβλημα δεν βρήκα το Lo σε κανένα κατάστημα. Φοβερός εργάτης το Magnifica αλλά το Lo μου έχει κάτσει στο μάτι. Αφού είναι μεγάλο ρίσκο η συμβίωση δεν θα το πάρω. Ευχαριστώ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Αν τα έβαζες παράλληλα θα ειχες μια πιθανότητα αλλα τώρα δύσκολα θα συμβιώσουν μαζι χωρίς να έχεις συνεχόμενα κυνηγητά και στρες μεταξύ τους..

Θανάση ευχαριστώ για την απάντηση. Θα μπορούσα να βάλω το Magnifica για κάνα μήνα στην καραντίνα και να τα βάλω και τα δύο μαζί όταν βρω να αγοράσω Lo. Αφού μιλάμε όμως για πιθανότητες να συμβιώσουν δεν θα το κάνω. Ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Λευτέρη μπορείς να βάλεις και τα δυο και αν δεν σου κάτσουν να τα δώσεις στον mad που του αρέσουν !!! :)

Πλάκα κάνω !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:lmao:  

 

Λευτέρη μπορείς να βάλεις και τα δυο και αν δεν σου κάτσουν να τα δώσεις στον mad που του αρέσουν !!! :)

Πλάκα κάνω !!!

 

Link to comment
Share on other sites

Παντως αν θες Lo εχει στις αγγελιες

Το είδα Βασίλη. Είμαι στο καψούλι που λένε να το πάρω. Αλλά δεν θα το ρισκάρω, δεν θέλω να χαλάσω την αρμονία του ενυδρείου. Ευχαριστώ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Λευτέρη μπορείς να βάλεις και τα δυο και αν δεν σου κάτσουν να τα δώσεις στον mad που του αρέσουν !!! :)

Πλάκα κάνω !!!

ξουτ ξουτ και μακρυα ρε!Ουτε για πλακα μη τα λες αυτα :usd:

 

Σεναριο....

Απαγορευεται να βγαινει αλλο ψαρι απο τη θαλασσα για το χομπυ εκτος απο αυτα

Τιτλοι τελους απλα.... :death:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο σας.

Μην το συζητας φιλε,εμεις ευχαριστουμε που μπηκες στο κοπο να ανοιξεις θεμα με την απορια σου.

Να εισαι σιγουρος πως εσυ βοηθησες ακομα μερικα παιδια που θα εχουν την ιδια απορια στο μελλον :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γενικά είναι reef safe αρκεί να τρέφονται καλά. Τώρα είναι και στον χαρακτήρα του ψαριού. Υπάρχει πιθανότητα να τσιμπίσει κάνα κοραλλάκι

Link to comment
Share on other sites

Γενικα ειναι reef friendly παιδια τα foxface?

Ανάλογα το είδος άλλα έχουν μεγάλες πιθανότητες να μην ενοχλήσουν ποτέ κάποιο κοράλλι και κάποια αλλα είδη οπως πχ to siganus guttatus έχουν μεγαλύτερες πιθανότητες να δοκιμάσουν κάποιο κοράλλι μας..

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εμένα για την ώρα δεν έχει ενοχλήσει κοράλλι ούτε ψάρι ενώ έχει τσακίσει την άλγη.

Link to comment
Share on other sites

Τρομερος εργατης λευτερη οντως,επρεπε να ειναι και τοσο ασχημο ομως ρε γμτ? :usd:  :usd:  :usd:

 

Παντως ο ορος reef safe ειναι ιδιαιτερος και εχει πολλες ερμηνειες θεωρω,με βαση οσα εχω δει και εχω διαβασει απο αλλα παιδια κατα καιρους.

Για παραδειγμα,οπως εχω αναφερει/κουρασει πολλες φορες,ειχα ενα λευκοστερνο ο οποιος μετα απο 2 περιπου χρονια που τον ειχα στο ενυδρειο ξεκινησε να τσιμπαει τις ακρες απο τις ακροπορες παιδια :wacko:

Και εκανε ζημια οχι αστεια.Εβλεπες δηλαδη οτι εκοβε κομματακι.Και δεν το ετρωγε η' κατι τετοιο,απλα το εκοβε το ψιλοδοκιμαζε και μετα το πεταγε.

 

Ειχα και ενα two barred rabbitfish το οποιο ειχε τρομερη ορεξη να τρωει green star polyps.

Αυτο να πω την αληθεια μου αρεσε γιατι ειχαν ξεφυγει και το θεμα ειναι οτι οταν το εδωσα σε φιλο που ειχε ξεφυγει η κατασταση τα εφαγε και σε εκεινον :wacko:

Μου ειχε κανει τρομερη εντυπωση γιατι σαν κοραλι ειναι αρκετα τοξικο.Βεβαια και το ιδιο το ψαρι εχει δηλητηριο στα αγκαθια της ραχης του οποτε ισως να του χρησιμευε εκει?

Δεν ξερω μπορει να λεω και βλακειες,απλα μια θεωρια :usd:

Στη φυση πιστευω πως μπορει να τρωνε πραγματα τα οποια δεν γνωριζουμε και να εχουν τελειως αλλη συμπεριφορα.

 

Θα ηταν τελειο να γυρναγανε ενα ντοκυμαντερ π.χ με τιτλο 24 ωρες με εναν λευκοστερνο η' yellow tang κτλ!

Link to comment
Share on other sites

Εγω θεωρώ ότι θα ήταν τέλειο να γυρνούσαμε ένα ντοκυμαντέρ με εσένα 24 ώρες μέσα σε ένα ενυδρείο γεμάτο με Fox Face να σε κοιτάνε επίμονα :)

Link to comment
Share on other sites

Για λευκόστερνο που τσίμπαγε κοράλλια το έχω ξανακούσει. Ελπίζω να παραμήνει φρόνιμο το fox.  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...