Jump to content

PanaCube


PanaGreco

Recommended Posts

20άρα μελαμίνη καπάκι και πάτος??Why??

Για την σύνδεση γιατί δεν θέλεις απλά τρύπημα και ξυλόβιδες ??

Link to comment
Share on other sites

20άρα μελαμίνη καπάκι και πάτος??Why??

Για την σύνδεση γιατί δεν θέλεις απλά τρύπημα και ξυλόβιδες ??

 

Έχεις δίκιο για το πάχος. Δεν υπάρχει λόγος . Ας γίνει και αυτά 16άρι.

Για τις ξυλόβιδες δεν έχω πρόβλημα. Δεν το ξέρω το αντικείμενο και μπορεί να γράφω και κουταμάρες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

i like you και επειδή 16άρα με 18αρα δεν έχουν και καμία σοβαρή διαφορά στην τιμή πάμε στην δευτερη επιλογή απευθείας. . .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

χοντρικά λοιπόν θέλουμε

2 τεμ 85x50

4 τεμ 80x50

1 τεμ 100x50

 

αν κολλήσουμε και "ταινία" μόνοι μας πέφτει ακόμα το κοστολόγιο ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

i like you και επειδή 16άρα με 18αρα δεν έχουν και καμία σοβαρή διαφορά στην τιμή πάμε στην δευτερη επιλογή απευθείας. . .

 

Ρε Βασίλη δεν κάνεις τον κόπο όταν έχεις χρόνο και διάθεση να μου γράψεις τι κομμάτια και τι διαστάσεις χρειαζόμαστε βάση του σχεδίου? Τα πορτάκια άστα τελευταία γιατί σκέπτομαι μια καινοτομία :) 

Εκεί που μπερδεύομαι εγώ είναι όταν μπει και PVC  στα κοψίματα !!!!! και μου αλλάζουν οι διαστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

χοντρικά λοιπόν θέλουμε

2 τεμ 85x50

4 τεμ 80x50

1 τεμ 100x50

 

αν κολλήσουμε και "ταινία" μόνοι μας πέφτει ακόμα το κοστολόγιο ;)

 

Μαζί γράφαμε :)  :)  :) σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Και δυο κοματια πισω πλατη, ενα δεξια κι ενα αριστερα με κενο στη μεση γιατις σωληνωσεις

Για να δεσει.........

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμή φωτισμού απόψε.

Ρε μπάς και το αφήσω στο μπαλκόνι ; Αρχίζω να το συνηθίζω εκεί. :)

Αν και από οτι βλέπω θα αργήσει να μπεί μέσα με τις τιμές των μαραγκών που μου είπαν για το έπιπλο. Κρίση; Ποιά κρίση;

8D3DD2F2-3A80-4B5B-A782-E12DB130D285_zps

3879EC13-0782-448A-AC54-B9023883E1A8_zps

71854A31-0996-4104-97A4-09C702BB0134_zps

Και ένα video

Κουκλί θα γίνει και αυτό  :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε Βασίλη δεν κάνεις τον κόπο όταν έχεις χρόνο και διάθεση να μου γράψεις τι κομμάτια και τι διαστάσεις χρειαζόμαστε βάση του σχεδίου? Τα πορτάκια άστα τελευταία γιατί σκέπτομαι μια καινοτομία :)

Εκεί που μπερδεύομαι εγώ είναι όταν μπει και PVC  στα κοψίματα !!!!! και μου αλλάζουν οι διαστάσεις.

18άρα μελαμίνη όπως λέει ο Βασίλης να βάλεις. Αλλά γιατί PVC στα κοψίματα; Μπορείς PVC να βάλεις μόνο στα πλαινά και στην πάνω τάβλα και μόνο σε ότι φαίνεται. Μή σου πώ μόνο στην πάνω τάβλα. Σε όλες τις άλλες πλευρές-ενώσεις δεν νομίζω ότι χρειάζεται. Κολλάς απλή ''ταινία''.

Έγινε επεξεργασία - Spartan
Link to comment
Share on other sites

Και δυο κοματια πισω πλατη, ενα δεξια κι ενα αριστερα με κενο στη μεση γιατις σωληνωσεις

Για να δεσει.........

Προτιμώ ένα ενιαίο για πίσω. Οι τρύπες για τις σωλήνες και για τον υπόλοιπο εξοπλισμό θα γίνουν μετά.

Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ ένα ενιαίο για πίσω. Οι τρύπες για τις σωλήνες και για τον υπόλοιπο εξοπλισμό θα γίνουν μετά.

Ετσι θα δεσει καλυτερα!

Απλως πισω δεν χρειαζεται τοσο χοντρο, βαλε 8αρα με βιδες γυρω-γυρω και στις μεσαιες κοντρες(καθετα) και θα γινει τουμπανο!

Link to comment
Share on other sites

Πάνο μπράβο πολύ όμορφο το aquascape σου και ο φωτισμός δίνει να χτυπάει παντού! θα γίνει κουκλί ... ήδη φαίνεται ότι θα γίνει super! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου έφερε από την Αγγλία ένας φίλος και την εισαγωγή νερού Loc-Line.

Τρομερή πατέντα. Κατευθύνεις το νερό όπου θέλεις.

CE5635C9-1D9B-4013-86D0-E5938F96B7BD_zps

A70F278D-F135-44CA-9E8D-5D59F12B5DE8_zps

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ βολικό με αρκετές επιλογές...

Πόσο σου κόστισε Πανο?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ βολικό με αρκετές επιλογές...

Πόσο σου κόστισε Πανο?

 

http://charterhouse-aquatics.com/shop/aquatics/aquarium-fittings/locline

 

Χωρίς τα μεταφορικά γιατί όπως έγραψα μου το έφεραν.

Έγινε επεξεργασία - PanaGreco
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφα εξελίσσεται Πανό η κατασκευή. Πιστεύω θα γίνει κουκλακι! Με τα ζωντανά που θα φιλοξενεί κατεληξες;

Link to comment
Share on other sites

ωραίος! την πατέντα την έχει και το γνωστό κινεζομάγαζο, απο κει το είχα πάρει εγω :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφα εξελίσσεται Πανό η κατασκευή. Πιστεύω θα γίνει κουκλακι! Με τα ζωντανά που θα φιλοξενεί κατεληξες;

Μέχρι στιγμής είμαι στην αρχική μου σκέψη για ιππόκαμπους αλλά με προβληματίζει λίγο το θέμα διατροφής των.

Είμαι ανοικτός σε προτάσεις αρκεί να μην είναι μια απο τα ίδια με το μεγάλο.

Εναλλακτικά σκέφτομαι να μπούν και δίαφορα είδη απο ανεμόνες που δεν μπορώ να έχω στο άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Οι ανεμώνες είναι πολυ καλή πρόταση, αν βρεις και πιο ιδιαίτερα είδη όπως rock anemones, carpet, crispa  κι οχι μόνο τις "συνηθισμένες" bubble.

 

Aλλα και πάλι θέλει συστηματικό τάισμα και αρκετή φροντίδα.

 

Αααα..και για ψάρια, ενα και μοναδικό lion fish. :usd:

Link to comment
Share on other sites

καντο ιπποκαμπάδικο ρε συ Παναγιώτη που λείπει απο την παρέα και είναι και ιδιαίτερο ;)

Link to comment
Share on other sites

καντο ιπποκαμπάδικο ρε συ Παναγιώτη που λείπει απο την παρέα και είναι και ιδιαίτερο ;)

Αυτό θέλω ρε Πάνο αλλά όταν λείπω διακοπές πως θα τρώνε?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θέλω ρε Πάνο αλλά όταν λείπω διακοπές πως θα τρώνε?

 

δεν υπάρχει λύση σε αυτό ? :(

Link to comment
Share on other sites

Εχεις γινει αρχιτεκτονας πανο :bow:

Το ενυδρειο παει και αυτο για να γινει στολιδαρα φιλε!

 

Το στησιμο ειναι πραγματικα φοβερο.Κατα την ταπεινη μου αποψη το μονο που θα αλλαζα,αν μου επιτρεπεις,ειναι πως θα αφαιρουσα τον τελευταιο βραχο.

Ειναι πλατυς και οτι βαλεις εκει θα κανει σκια στα απο κατω κοραλια.Εκτος εαν αυτος ειναι ο σκοπος οποτε καλως επραξες.

Θελω να πω πως αν εχεις στα σχεδια σου να βαλεις κατι που να μεγαλωνει χωρις να "απλωνει" τοτε εισαι οκ οσον αφορα στο φως για τα κατω.Αν παλι θες να βαλεις κατι που μεγαλωνοντας εξαιτιας της μορφολογιας του θα κανει σκια την οποια θα χρειαζονται οι οργανισμοι που εχεις στα πλανα σου να βαλεις.

 

Τα παιδια εχουν δωσει μερικες τρομερες ιδεες,εχεις καταληξει καπου?

 

Ευχαριστουμε που μοιραζεσαι την διαδικασια εναρξης και αυτου του ενυδρειου μαζι μας :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Μιχάλη.

Απλά παίρνω ιδέες από δικές σας δημιουργίες και το πάω ένα βήμα παραπέρα. Έτσι θα ήθελα να γίνει και με το δικό μου. Να το πάει κάποιος άλλος ένα βήμα ακόμα. Έτσι προχωράμε. Βήμα βήμα.

Τώρα για το aquascape σύντομα θα αποκαλύψω κάτι νέο μετά το Πάσχα που ελπίζω να σας αρέσει για να μην πώ να σας πέσουν τα σαγόνια. :) :).

Υπομονή λοιπόν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ενα μονο του lionfish.....

Τιιιιιιι ειπε το ατομο!!!!

Πολυ μου αρεσουν αυτα τα ψαρια, αλλα μπαινει στα λιτρα και το στησιμο του συγκεκριμενου ενυδρειου;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...