Jump to content

PanaCube


PanaGreco

Recommended Posts

Ρε παιδιά έχω την εντύπωση πως το φωτιστικό που έχω τώρα  http://www.ebay.com/itm/EVO-Quad-Clip-3W-Timer-Ready-LED-Aquarium-Light-Nano-Marine-Coral-Reef-20x-3W-/300815389870 δεν είναι επαρκές.

 

Τι λέτε για αυτό ? ή κάποια άλλη πρόταση?

 

http://www.ebay.co.uk/itm/ViparSpectra-Timer-Control-165W-LED-Aquarium-Light-Full-Spectrum-CoralReef-Tank-/172146127727?hash=item2814b5736f:g:XQsAAOSwNsdXR~mj#shpCntId

Έγινε επεξεργασία - PanaGreco
Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις σκληρα ειναι λιγο

Αν βαλεις μ****α¨νομιζω σε καλυπτει, θα το δεις στην πορεια

Link to comment
Share on other sites

Εγω χρησιμοποιω Τ5 και ειναι πολυ ευχαριστημενος...

Link to comment
Share on other sites

Πάνο θα σε καλύψει μόνο για μέχρι lps και άντε και κάνα sps χαμηλών απαιτήσεων σε φωτισμό (καμιά μόντι).

Το φωτιστικό του link 165W μου φαίνονται πάλι πολλά. Αν το βάλεις θα το δουλεύεις στα χαμηλά του και είναι καλό αυτό για την διάρκεια ζωής του.

Εγώ πιστεύω με 20 - 30 watt παραπάνω απ' ότι είσαι τώρα θα είσαι ok. 

Link to comment
Share on other sites

Το δεύτερο φωτιστικό είναι dimmable ?

Γιατί αν είναι για τα λεφτά του είναι super !

Αλλιώς είναι πολυ δυνατό για τα λίτρα σου !

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχω την εντύπωση πως το φωτιστικό που έχω τώρα  http://www.ebay.com/itm/EVO-Quad-Clip-3W-Timer-Ready-LED-Aquarium-Light-Nano-Marine-Coral-Reef-20x-3W-/300815389870 δεν είναι επαρκές.

 

Τι λέτε για αυτό ? ή κάποια άλλη πρόταση?

 

http://www.ebay.co.uk/itm/ViparSpectra-Timer-Control-165W-LED-Aquarium-Light-Full-Spectrum-CoralReef-Tank-/172146127727?hash=item2814b5736f:g:XQsAAOSwNsdXR~mj#shpCntId

 

Και εγώ τέτοιου τύπου φωτιστικό έχω πάνω τώρα και είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Τα LPS έχουν πολύ καλή ανάπτυξη. Τα σκληρά μου πάνε μέτρια προς καλά θα έλεγα, με εξαίρεση ίσως τις κόκκινες αποχρώσεις (βέβαια αυτό με τις κόκκινες αποχρώσεις είναι δική μου θεωρία μπορεί να μην ισχύει). Γενικά το μόνο παράπονο στο ενυδρείο μου είναι το όχι φοβερό χρώμα σε ορισμένα κοράλια και αποχρώσεις, αλλά δεν νομίζω ότι μπορεί να πάρει όλο το φταίξιμο το φωτιστικό...

Εν κατακλείδι στα λεφτά τους είναι τούμπανα, dimmable, ένταση και συμπαθητικό φάσμα! Είχα στο νου μου να στήσω DIY, αλλά επειδή κάτω από 300 ευρώ  δεν βγαίνει, θα σκεφτόμουν ένα καινούργιο από αυτή την σειρά.

 

Γενικά δείτε και άλλα στο ίδιο στυλ 165W dimmable LED, πχ αυτό εδώ (http://www.ebay.co.uk/itm/WIFI-Dimmable-165W-LED-Aquarium-Light-Timer-Lighting-Reef-Marine-Coral-Fish-Tank-/251956778726?hash=item3aa9cb56e6:g:hTcAAOSwsB9V~3PT) δεν έχει οθόνη, αλλά έχει προγράμματα ανατολή-δύση, κύκλο φεγγάρι και παίζει και από κινητό ;)

Έγινε επεξεργασία - Kiddo
Link to comment
Share on other sites

led 165w? και γιατι να μη βάλεις 4τ5 με λιγότερη κατανάλωση και καλύτερο αποτέλεσμα σίγουρα???

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με Παν οζ αλλα νομιζω δεν τον παιρνει σε μηκος

Η μικροτερη Τ5 24w ειναι 54cm;;;

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι με Τ5 θα έχω διαφορετικό ίσως αποτέλεσμα αλλά πρώτον το μήκος του ενυδρείου είναι περιοριστικό και δεύτερον θα ήθελα να πειραματιστώ και με LED.

Τα 165 W  στα LED  δεν χρειάζεται να τα δουλεύω στο 100%.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με Παν οζ αλλα νομιζω δεν τον παιρνει σε μηκος

Η μικροτερη Τ5 24w ειναι 54cm;;;

60 cm :))

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι με Τ5 θα έχω διαφορετικό ίσως αποτέλεσμα αλλά πρώτον το μήκος του ενυδρείου είναι περιοριστικό και δεύτερον θα ήθελα να πειραματιστώ και με LED.

Τα 165 W στα LED δεν χρειάζεται να τα δουλεύω στο 100%.

Και γιατι δεν πατε σε led multichip?? εχω ακουσει τα καλυτερα λογια και εχω δει ενυδρεια απιστευτα!!

Link to comment
Share on other sites

Πανό τα είχαμε πει και στην συνάντηση τα κοράλλια με τα led θα σου συγχωρέσουν πολλά λαθη!! Εγώ στην θέση σου θα έπερναν (από την ίδια εταιρία) το άλλο φωτιστικό στα 120 w, γιατί έχει καλύτερο φάσμα!

Link to comment
Share on other sites

Πανό τα είχαμε πει και στην συνάντηση τα κοράλλια με τα led θα σου συγχωρέσουν πολλά λαθη!! Εγώ στην θέση σου θα έπερναν (από την ίδια εταιρία) το άλλο φωτιστικό στα 120 w, γιατί έχει καλύτερο φάσμα!

Ποιό εννοείς ?  έχεις link?

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και δύο ημέρες μου έχει θολώσει το νερό.  Για πείτε καμιά ιδέα. Γιατί έγινε αυτό? Μήπως τώρα αρχίζει ο κύκλος?

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και δύο ημέρες μου έχει θολώσει το νερό.  Για πείτε καμιά ιδέα. Γιατί έγινε αυτό? Μήπως τώρα αρχίζει ο κύκλος?

Έχεις πειράξει τίποτα;

Δώσε λίγο παραπάνω λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

Αμμωνια νιτρωδη εχεις μετρησει?

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

Έχεις πειράξει τίποτα;

Δώσε λίγο παραπάνω λεπτομέρειες.

 

 

Αμμωνια νιτρωδη εχεις μετρησει?

 

Φαίνεται ότι επανήλθε. Κατά λάθος έριξα NOpox στον κύβο αντί του μεγάλου. Μπορεί να φταίει αυτό?  Του έκανα μια καλή αλλαγή και καθάρισε.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πανο τι γίνεται πως πάει το ενυδρείο;

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Έχετε δίκιο. Σας έχω αφήσει λίγο πίσω στην ενημέρωση αλλά δεν έχω χρόνο ούτε για το μεγάλο.

 

Το παρακάτω HD video  είναι φρέσκο ,σημερινό.  Το πάω αργά μέχρι τον Σεπτέμβριο που θα γυρίσω από τις διακοπές.

 

Έγινε επεξεργασία - PanaGreco
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Έχετε δίκιο. Σας έχω αφήσει λίγο πίσω στην ενημέρωση αλλά δεν έχω χρόνο ούτε για το μεγάλο.

 

Το παρακάτω HD video  είναι φρέσκο ,σημερινό.  Το πάω αργά μέχρι τον Σεπτέμβριο που θα γυρίσω από τις διακοπές.

 

Το υψος του πολυποδα στα πρασινα palythoas ειναι εντυπωσιακο,ωραιος Πανο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως πάντα όμορφα και χορταστικά βίντεο με υπέροχη μουσική επένδυση !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο Πάνο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καταρχας πολυ ομορφο εγινε και μπραβο για την δουλεια και την σκεψη που εριξες!!!

 

τωρα για την δηλωση "το παω χαλαρα¨δεν καταλαβαινω τι εννοεις, αλλα δεν πειραζει θα περιμενω να δω τι ετοιμαζεις...

 

 

για τα φωτιστηκα θα πω και εγω μια γνωμη, αμα πας σε απαιτητηκα σκληρα καληετρα τα 165 και στο 60% παρα αυτο που εχεις στο φουλ, γιατι τα λεντ με το καιρο χανουν δυναμη και τα συμπτωματα ειναι αλγες-κυανο-νεκρωσεις-καταστροφη.... οποτε το να εχεις μια αβαντα να το ανεβασεις σε εντασει ειναι πολυ προσιτο....

 

καλη λυση και οι Τ5.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...