Jump to content

Μερικές foto από το ενυδρείο μου


viciouscircle

Recommended Posts

Μερικές foto από το ενυδρείο μου.Καθαρισμένο από την άλγη που δεσπόζει συνήθως σε κάθε επιφάνεια.Πίσω υπάρχει παράθυρο οπότε δοκιμάζω μαύρο χαρτόνι ως φόντο για να δω αν θα μειωθεί ο ρυθμός αυξησης της.Τα ψάρια τα εχω σχεδόν 1,2 χρόνια και ειναι σε τέλεια κατάσταση, αυτο δεν ισχύει και για τα προηγούμενα τα οποία όλο και κάτι τα αρρώσταινε, γηράσκων αεί διδασκόμενος ...

post-3972-1177157664_thumb.jpgpost-3972-1177157707_thumb.jpgpost-3972-1177157766_thumb.jpg Οποιοδήποτε σχόλιο δεκτό.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου και σε καλοσορίζω στο φόρουμ.

Αφού ζητάς για παρατηρήσεις και σχόλια, προχωρώ.

Νομίζω ότι πρέπει να κάνεις μια αναδιάταξη των αντκειμένων και των φυτών που έχεις στο ενυδρείο σου.

Μπροστά-μπροστά καλό θα ήταν να βάλεις χαμηλή βλάστηση, αλλά και στο πίσω μέρος θέλεις περισσότερα φυτά. CO2 έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου και σε καλοσορίζω στο φόρουμ.

Αφού ζητάς για παρατηρήσεις και σχόλια, προχωρώ.

Νομίζω ότι πρέπει να κάνεις μια αναδιάταξη των αντκειμένων και των φυτών που έχεις στο ενυδρείο σου.

Μπροστά-μπροστά καλό θα ήταν να βάλεις χαμηλή βλάστηση, αλλά και στο πίσω μέρος θέλεις περισσότερα φυτά. CO2 έχεις?

Μ'αρέσει η παρατήρησή σου, ο λόγος που τα εχω ακατάστατα είναι οτι προσπαθώ να εκμεταλλεύτω το έντονο φως στο κέντρο, έχω μια συσκευή ενζύμων CO2 αλλα φοβάμαι την άλγη και δεν τη χρισημοποιώ.Το καπάκι έχει θέση για έναν λαμπτήρα, λές να κάνω πατέντα και για δεύτερο;

Link to comment
Share on other sites

εχεις και πολυ χοντρο χαλικι

ετσι φενεται τουλαχιστον

Όχι μόνο είναι χοντρό αλλά λειπει και το λίπασμα σε αυτό.Λές να κάνω καμιά επιχείρηση αλλαγής;

Link to comment
Share on other sites

Το CO2 γιατί το φοβάσαι δεν κατάλαβα.

Βασικά το κάθε ενυδρείο έχει και ένα προσωπικό στιλ που σε άλλους αρέσει και άλλους πάλη όχι.

Προσωπικά θα άλλαζα όλο το Setup, θα έβαζα ψηλό χαλίκι μπροστά 5 εκατοστά και πίσω γύρο στα 7εκατοστα. Σε μια μεριά ή και στην μέση θα τοποθετούσα κάποια μεγάλη ρίζα ή πέτρα κατά τέτοιο τρόπο ώστε να φαίνεται και να διακοσμεί. Πίσω όπως είπανε και η προηγούμενη θα τοποθετούσα ψιλά φυτά και μπροστά πιο κοντά ώστε να δείξει το ενυδρείο πιο γεμάτο και να μην φαίνεται όσο το δυνατόν γίνετε το πίσω τσάμι. Δεξιά και αριστερά δεν θα έβαζα τα ίδια φυτά αλλά δύο διαφορετικά για να υπάρχει ποικιλία και να σπάσει η μονοτονία. Για φόντο δεν θα έβαζα μαύρο αλλά μπλε η προσωπικά που μου αρέσει και πιο πολλή αποχρώσεις του πράσινου.

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρείο που φτιάχνει ο καθένας έχει το δικό του στίγμα και την δική του ομορφιά όμως αν θέλεις συμβουλές για βελτίωση ακους τους εμπειρότερους απο μας.

Εγω έχω λίγα φυτά και καθόλου συσκευή διοξειδίου και καθόλου άλγη όμως αν θέλεις να κανεις ένα φυτεμένο ολλανδικού τύπου κλπ τότε θα το χρειατείς. Το λίπασμα χρειάζεται ούτως ή άλλως αλλά αν δεν το έχεις ήδη βάλει ίσως βοηθήσουν κάποιες ταμπλέτες λιπάσματος.Επίσης για το χαλίκι εξαρτάται το πάχος του και απο το είδος ψαριών που θα βάλεις για να μην δυσκολεύονται να φάνε την τροφή και να μην τραυματίζονται απο κάτω πχ γατόψαρα. Λένε ότι καλό είναι το 3-5 και κατα προτίμηση σκούρο χρώμα.Εγω προτιμώ το ψιλό χαλίκι ή αλλιώς το βότσαλο για μεγαλύτερα ενυδρεία όμως.

Link to comment
Share on other sites

Το CO2 γιατί το φοβάσαι δεν κατάλαβα.

Βασικά το κάθε ενυδρείο έχει και ένα προσωπικό στιλ που σε άλλους αρέσει και άλλους πάλη όχι.

Προσωπικά θα άλλαζα όλο το Setup, θα έβαζα ψηλό χαλίκι μπροστά 5 εκατοστά και πίσω γύρο στα 7εκατοστα. Σε μια μεριά ή και στην μέση θα τοποθετούσα κάποια μεγάλη ρίζα ή πέτρα κατά τέτοιο τρόπο ώστε να φαίνεται και να διακοσμεί. Πίσω όπως είπανε και η προηγούμενη θα τοποθετούσα ψιλά φυτά και μπροστά πιο κοντά ώστε να δείξει το ενυδρείο πιο γεμάτο και να μην φαίνεται όσο το δυνατόν γίνετε το πίσω τσάμι. Δεξιά και αριστερά δεν θα έβαζα τα ίδια φυτά αλλά δύο διαφορετικά για να υπάρχει ποικιλία και να σπάσει η μονοτονία. Για φόντο δεν θα έβαζα μαύρο αλλά μπλε η προσωπικά που μου αρέσει και πιο πολλή αποχρώσεις του πράσινου.

Μόλις κάνω τις αλλαγές πού μου προτείνεις (γιατί εμπειστεύομαι την εμπειρία σου) θα ξαναστείλω foto.Ευχαριστώ για τις συμβουλές.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένες προτάσεις δεν είναι προτάσεις εμπειρίας αλλά καθαρά προσωπικό γούστο. Πιστευτό από όλες της προτάσεις που άκουσες να δημιουργήσεις ένα δικό σου στιλ που πάνω από όλα να αρέσει σε εσένα και να προσφέρει της καλλίτερες συνθήκες επιβίωσης για τα ψαράκια σου.

Καλή επιτυχία στο καινούργιο στήσιμο σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλωσόρισες στο Aquazone!

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες φιλε μου..

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στο ΑΖ.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ dark κατάσταση.... Εμένα μαρέσει πάντως :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο!!! :);):angry2:

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο δεν έχει λίπανση από CO2 αλλά μόνο με Sera Florena και η λάμπα έχει χρονίσει εδώ και καιρό,παλιότερα που είχα και CO2 και καινούριο φωτισμό, τα φυτά δεν είχαν τόση ανάπτυξη όση έχουν τώρα αλλά αντίθετα είχα πετάξει πολλά και τα ψάρια που έχω τώρα έχουν γίνει αθάνατα, λέτε να πέτυχα την χρυσή τομή για τα συγκεκρμόνα είδη; Ρισκάρω αν βάλω ξανά CO2 και αλλάξω λάμπα;

post-3972-1178659032_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλωστον ... ;)

Καλη διαμονη και καλη συνεχεια ... :angry2:

Μετα τις αλλαγες που εκανες το ενυδρειο ειναι παρα πολυ ομορφο ... ευγε ... :)

Φαινετε οτι εχεις μερακι και ορεξη για δουλεια ... :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

;) Καλώς ήρθες στο ΑΖ :)

:angry2: Με τις αλλαγές που έκανες είναι ποιο όμορφο :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλως ήρθες! Όντως είναι πιο όμορφο! Θα ανεβάσω και εγώ μερικές φωτογραφίες γιατι έχει αλλάξει αρκετά το ενυδρείο απτο τελευταί post!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Και πως θα το κάνεις αν επιτρέπεται? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

συνεχίζουμε αυτή την κουβέντα εδώ για να έχω αυτό το Thread για τα update.

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...