Jump to content

ΓΕΙΑ ΣΑΣ


Betty

Recommended Posts

Το σίγουρο είναι ότι δεν πρόκειται να πάρεις θετικά σχόλια, αν πράγματι έχεις στριμώξει όλα αυτά τα ψάρια στο ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

thanks για την υποστήριξη. το βράδυ περιμένω ένα φιλαράκι που έχει ψηφιακή κάμερα για να βγάλω το ενυδρείο και τα ψάρια φωτογραφία. οπότε όσοι ήταν άπιστοι θωμάδες ελπίζω να σταματήσουν τα σχόλια τα αρνητικά με το που δουν την αλήθεια.

Φίλη Betty, δεν τείθεται καθόλου θέμα αντιπαράθεσης. Σε καλοσορίσαμε στο φόρουμ και ευχόμαστε να βοηθηθείς και εσύ όπως και εμείς ώστε το μεγάλο θέμα ενυδρείο, να δει τελικά άσπρη μέρα στις χώρες μας. Πολλοί, ξεκίνησαν κάπως σαν και εσένα, βάζοντας πολλά-πολλά ψάρια μη γνωρίζοντας φυσικά τίποτε από τις συνθήκες που ζητούν και τον τρόπο διατήρησής τους σε σωστές συνθήκες. Τα ψάρια που αναφέρεις, εκτός του ότι είναι πάρα πολλά, είναι και μη συμβατά το ένα προς το άλλο ακόμα και για λίγα ψάρια σε ένα μεγάλο ενυδρείο.

Όταν άκουγα ενυδρείο στο νου μου ερχόταν ένα διακοσμητικό στοιχείο στο χώρο μου. Δεν είναι όμως καθόλου έτσι τα πράγματα γιατί μιλάμε για ζωντανά πλάσματα. Πολλά από τα είδη που έχεις μέσα στο ενυδρείο σου αν και έχει περάσει ένα σχετικά μεγάλο διάστημα και ακόμα ζουν, υποφέρουν. Είναι πολύ επικίνδυνο να τα διατηράς εκεί μέσα όλα αυτά, γιατί όταν κάποια μέρα κάτι δεν πάει καλά, ας πούμε σπάσει η ισορροπία του νερού, δεν θα χάσεις 1-2 ψάρια, αλλά θα μιλάμε για δεκάδες.

Περιμένουμε φώτο. Και πιστεύω ότι πρέπει να κάνεις σκέψεις για άμεσο αραίωμα των ψαριών σου, αλλά να τους παράσχεις κιόλας τις σωστές συνθήκες που ζητούν. Αυτός είναι και ο σκοπός του φόρουμ αυτού. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ΜΕ ΛΕΝΕ ΜΠΕΤΤΥ ΚΑΙ ΑΣΧΟΛΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ ΧΟΜΠΥ ΤΩΝ ΕΝΥΔΡΕΙΩΝ ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΧΡΟΝΙΑ. ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΕΧΩ ΕΝΑ JEUWL TRIGON 190 ΛΙΤΡΩΝ ΚΑΙ ΕΝΑ ΕΞΑΓΩΝΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 60 ΛΙΤΡΩΝ, ΑΛΛΑ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΩ ΤΟ ELITE HORIZON 200 (830 ΛΙΤΡΩΝ) ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΩ, ΑΦΟΥ ΤΟ ΣΤΗΣΩ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ, ΟΛΑ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΣΕ ΕΝΑ ΧΩΡΟ (ΒΕΒΑΙΑ ΜΕ ΔΙΑΧΩΡΙΣΤΙΚΟ ΦΤΙΑΓΜΕΝΟ ΑΠΟ ΠΛΕΞΙ ΓΚΛΑΣ ΜΕ ΜΙΚΡΕΣ ΤΡΥΠΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ 2 ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΜΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΤΟΥ TRIGON ΚΑΙ ΜΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΑΛΛΑ). ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΞΗΣ: 1 ΑΛΜΠΙΝΟ ΚΑΡΧΑΡΙΑΣ, 4 ΑΣΤΑΚΟΙ, 2 ΠΑΓΚΑΣΙΟΙ (10-12cm), 2 ΠΑΓΚΑΣΙΟΙ ΜΙΚΡΟΙ, 3 ΠΑΓΚΑΣΙΟΙ ΑΛΜΠΙΝΟ, 4 ΓΚΟΥΡΑΜΙ, 4 DWARF ΓΚΟΥΡΑΜΙ, 5 ΔΙΣΚΟΙ (MALBORRO, BLUE FACE, COBALT BLUE, RED SCRIBBLE, PIGEON BLOOD RED), 1 ΜΟΝΟΔΑΚΤΥΛΟΣ ΣΕΜΠΑΕ, 2 ΜΟΝΟΔΑΚΤΥΛΟΙ ARGENTEUS, 2 ΚΛΟOΥΝ BOTIA, 2 SILVER DOLLARS, 4 ΚΡΙΜΠΕΝΣΙΣ, 1 ΕΛΕΦΑΝΤΑΚΙ, 2 ΤΟΞΟΤΕΣ, 3 ΓΛΥΦΤΕΣ, 3 ΑΓΓΕΛΟΨΑΡΑ, 1 KULI TIGER LOACH, 1 RED SPOTTED FIRE EEL, 5 ΚΑΡΧΑΡΙΑΚΙΑ, 1 ΣΚΑΤΟΦΑΓΟΣ, 2 GONGO TETRA, 1 TETRA, 3 PENGUIN TETRA, 3 GHOST FISH, 1 ΤΕΤΡΑ ΧΗΡΑ, 1 ΓΑΡΙΔΑ, ΣΑΛΙΓΚΑΡΙΑ ΧΡΥΣΑ. ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟ ΕΙΝΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΓΚΑΠΥ, ΞΙΦΟΦΟΡΟΙ, ΠΛΑΤΥ, ΜΟΛΛΥ, ΤΕΤΡΑ, ΣΑΛΙΓΚΑΡΙΑ.

post-3977-1177264264.jpg

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΤΟΥΣ ΑΠΙΣΤΟΥΣ ΘΩΜΑΔΕΣ ΠΗΓΑΙΝΕΤΕ ΣΤΗΝ GALLERY ΣΕΛΙΔΑ 17 ΕΧΩ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ. ENJOY

post-3977-1177268226_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φίλη Betty, δεν τείθεται καθόλου θέμα αντιπαράθεσης. Σε καλοσορίσαμε στο φόρουμ και ευχόμαστε να βοηθηθείς και εσύ όπως και εμείς ώστε το μεγάλο θέμα ενυδρείο, να δει τελικά άσπρη μέρα στις χώρες μας. Πολλοί, ξεκίνησαν κάπως σαν και εσένα, βάζοντας πολλά-πολλά ψάρια μη γνωρίζοντας φυσικά τίποτε από τις συνθήκες που ζητούν και τον τρόπο διατήρησής τους σε σωστές συνθήκες. Τα ψάρια που αναφέρεις, εκτός του ότι είναι πάρα πολλά, είναι και μη συμβατά το ένα προς το άλλο ακόμα και για λίγα ψάρια σε ένα μεγάλο ενυδρείο.

Όταν άκουγα ενυδρείο στο νου μου ερχόταν ένα διακοσμητικό στοιχείο στο χώρο μου. Δεν είναι όμως καθόλου έτσι τα πράγματα γιατί μιλάμε για ζωντανά πλάσματα. Πολλά από τα είδη που έχεις μέσα στο ενυδρείο σου αν και έχει περάσει ένα σχετικά μεγάλο διάστημα και ακόμα ζουν, υποφέρουν. Είναι πολύ επικίνδυνο να τα διατηράς εκεί μέσα όλα αυτά, γιατί όταν κάποια μέρα κάτι δεν πάει καλά, ας πούμε σπάσει η ισορροπία του νερού, δεν θα χάσεις 1-2 ψάρια, αλλά θα μιλάμε για δεκάδες.

Περιμένουμε φώτο. Και πιστεύω ότι πρέπει να κάνεις σκέψεις για άμεσο αραίωμα των ψαριών σου, αλλά να τους παράσχεις κιόλας τις σωστές συνθήκες που ζητούν. Αυτός είναι και ο σκοπός του φόρουμ αυτού. :thumbup:

Δυστυχώς και πάλι επανέρχομαι σε αυτά που επισυνάπτω πιο πάνω και νομίζω ότι δεν έχεις προσέξει.

Παρεπιπτώντως η λέξη enjoy λέγεται όταν όλοι οι εμπλεκόμενοι απολαμβάνουν κάτι, ένα θέαμα ας πούμε. Τα ψάρια εδώ δεν νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Εγω Ντινο θελω να δω οταν θα σου ποσταρει, αν σου ποσταρει τη φωτο ... εκει να δω τι θα πεις ...

Σε αυτή τη περίπτωση φίλε Αντώνη, αυτό που θα πω για αρχή, είναι ότι λέει ψέματα για αρμονική συμβίωση καθώς και ότι δεν είχε απώλειες εδώ και ένα χρόνο... Είναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΔΥΝΑΤΟΝ..!

...και αν εσεις δεν εχετε δει τραγικα πραγματα να συμβαινουν μεσα σε ενα ενυδρειο εγω εχω δει αρκετα ... επιφυλασομε για τη συνεχεια...

Και έχω δει και έχω ακούσει και έχω διαβάσει... Αυτό όμως ΠΑΡΑΠΑΕΙ..!

...οπως καταλαβες λοιπον ( θα πρεπε να το χες καταλαβει εξυπνος ανθρωπος εισαι) οτι οι σειρηνες δε βαρεσαν για σενα...

Αντώνη, δεν έγραψα αυτά που έγραψα επειδή ένιωσα απειλούμενος, αλλά επειδή τα πιστεύω.

Και φυσικά το θεωρώ εντελώς λάθος κάτι τέτοιο να περνάει χωρίς αντίδραση.

...Καλο "κολημα" .... :buttrock:

Ευχαριστώ. Το κόλλημα τελείωσε με επιτυχία. Αύριο ξεκινάω το καπάκι. :thumbup:

Υ.Σ.: Επειδή καταλαβαίνω ότι εδώ έχουμε να κάνουμε με περίπτωση που πραγματικά πρέπει να προταθεί για ρεκόρ γκίνες και επειδή ξαναλέω ότι ανεξάρτητα με το ποιος φταίει για κάτι τέτοιο (προσωπικά πιστεύω ότι δεν έχει ευθύνες μόνο το όποιο μαγαζί...) και επειδή τα πιστεύω μου και οι απόψεις μου για το χόμπι του ενυδρείου και τη συμπεριφορά του χομπίστα είναι συγκεκριμένες, σε ένδειξη διαμαρτυρίας για το φαινόμενο που μόλις έκπληκτοι διαπιστώσαμε, αποφάσισα από αυτή τη στιγμή να σταματήσω να γράφω δημόσια στο Aquazone για τις επόμενες 2 εβδομάδες, με στόχο και σκοπό να προβληματιστούν σχετικά, όσοι διαβάσουν αυτό το θέμα και τα όσα αναφέρθηκαν εδώ..!

ΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΣΕΡΒΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΧΟΜΠΙ ΜΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΕΙΣ ΑΡΧΕΣ!

ΚΑΙ ΑΥΤΟ, ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΟΥ ΚΑΘ' ΕΝΟΣ...!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες και από μένα φίλη Betty στο aquazone. :thumbup:

Φοβερό το ενυδρείο σου Ντίνο!!! :buttrock: Έγινε επεξεργασία - george hmmy
Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον όσον αφορά εμένα, με κάλυψε απόλυτα η θέση του filoxenos.

Φίλε dartman νομίζω ότι καλά κάνεις να θέλεις να ρίξεις του τόνους (αν και δεν νομίζω να είναι εφικτό με τέτοιες δημοσιεύσεις), αλλά το μόνο σχόλιό σου να είναι αυτό?

Εκτός από moderator είσαι και χομπίστας, μη το βάζεις σε δεύτερη μοίρα.

Betty τώρα δηλαδή από όλα αυτά το μόνο που αποκόμισες είναι η χαρά ότι είχες δίκιο?

Κρίμα τα ψαράκια. . .

Link to comment
Share on other sites

ΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ. ΑΛΛΩΣΤΕ ΑΝ ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 830 ΛΙΤΡΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΧΩΡΟ. ΚΑΤΑ Τ'ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΚΑΙ ΣΥΜΒΙΩΝΟΥΝ ΕΝΩ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΕΙΔΗ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΤΟ ΕΞΗΓΗΣΩ. ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΝ ΘΑ ΤΑ ΡΩΤΟΥΣΑ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ. ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΙ ΚΙΝΗΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΥΝΗΓΑ ΤΟ ΕΝΑ ΤΟ ΑΛΛΟ. ΙΣΩΣ ΑΠΕΙΔΗ ΜΠΗΚΑΝ ΟΛΑ ΑΠΟ ΜΙΚΡΑ ΝΑ ΣΥΜΒΙΩΣΑΝ. ΤΑ ΜΟΝΑ ΨΑΡΙΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΘΕΣΑ ΤΟΥΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥΣ 2 ΜΗΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΙΚΡΑ ΑΛΜΠΙΝΟ ΠΑΓΚΑΣΙΟΥΣ, ΤΟΥΣ 2 ΜΙΚΡΟΥΣ ΠΑΓΚΑΣΙΟΥΣ, ΤΟΝ ΤΕΤΑΡΤΟ ΑΣΤΑΚΟ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΔΙΣΚΟ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΑΛΙ ΣΕ ΜΙΚΡΟ ΜΕΓΕΘΟΣ

Link to comment
Share on other sites

Χμφ, αγαπητή φίλη Μπέτυ, τελευταία τοποθέτηση από μέρους μου για το θέμα... :buttrock:

Φοβάμαι πως δε θες να καταλάβεις το πνεύμα των παραπάνω φίλων. Σκοπός της εγγραφής στο φόρουμ (φαντάζομαι πως) είναι να μάθεις πέντε πράγματα παραπάνω από αυτό που ξέρεις. Όλοι λοιπόν, συμπεριλαμβανομένου και εμού, θεωρούν ότι το ενυδρείο σου είναι φορτωμένο με ασύμβατα είδη. Όπως και να το κάνουμε, έτσι είναι. :wootwoot:

Όσο και να λες ότι είναι ευτυχισμένα και κινητικά, αυτό δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα. Και σένα αν σε έβαζαν σε ακραίες συνθήκες από αυτές που θες πραγματικά για να ζήσεις θα αναγκαζόσουν να συνηθίσεις. Το ότι θα έτρωγες (ένστικτο αυτοσυντήρησης) σημαίνει ότι περνάς καλά? Το ότι θα ήσουν κινητική θα σήμαινε ότι είσαι πραγματικά καλά? Το ότι θα ήσουν στοιβαγμένη με άλλα 50 άτομα σε ένα ασφυκτικά κλειστό χώρο αλλά δε μπορούσες να κάνεις αλλιώς θα σήμαινε ότι σου άρεσε? :)

Προσωπικά δεν έχω δει πιο μίζερα και καχεκτικά δισκάκια από αυτά εδώ. Σε αυτές τις συνθήκες που έχεις τα ψαράκια σου είναι βέβαιο ότι δεν πρόκειται να τα δεις πραγματικά ευτυχισμένα, υγιή και να τα χαρείς για πολλά-πολλά χρόνια. Οι δίσκοι ειδικά (χωρίς να υποτιμώ ή θεωρώ μικρότερης αξίας τα υπόλοιπα ψαράκια) είναι εξαιρετικά απαιτητικά που θέλουν μπόλικο χώρο να αναπτυχθούν σωστά, να μεγαλώσουν και να σου χαρίσουν απογόνους. Θα σου πρότεινα να διαλέξεις ποια ψάρια αγαπάς περισσότερο, να δεις αν ταιριάζουν αυτά που θες μαζί και να δημιουργήσεις ένα ενυδρείο μόνο με αυτά και τα υπόλοιπα να τα δώσεις σε συγχομπίστες που έχουν τις κατάλληλες συνθήκες να τα φιλοξενήσουν. :buttrock:

Εντελώς φιλικά και καλή συνέχεια!

ΥΓ:δες και μια φωτογραφία από ένα δίσκο που είχα στο παρελθόν. Σε 400 λίτρα νερό είχα 6 ψάρια. :wootwoot: Ακολουθώντας τις συμβουλές αυτών που πραγματικά γνωρίζουν, θα πας μπροστά. :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - george hmmy
Link to comment
Share on other sites

αγαπητή φίλη για αρχή πήγαινε στις κατηρορίες ψαριών και με υπομονή διάβασε για το καθένα ψάρι που έχεις τι προέλευσης είναι, σε τι παραμέτρους νερού ζει, με ποιά ταιριάζει και με ποιά όχι. Τότε θα καταλάβεις τι σου έχει κάνει αυτός που έστησε το ενυδρείο. Μετά πες μας τι μετρήσεις έχεις? Μόλις παραδεχτείς το λάθος σου και το λάθος αυτού του επαγγελματία που σου το έστησε κι όλας τότε θα προσπαθήσεις αμέσως να το διορθώσεις.Πίστεψέ με είμαι παθούσα και γιαυτό πήρα και τέταρτο ενυδρείο για να αραιώσω λίγο τον πληθυσμό και επιτέλους να βάλω ψάρια που ταιριάζουν μαζί. Μερικοί εδώ είναι σκληροί και λίγο ειρωνικοί αλλά μην απελπιστείς και μην παρατήσεις το χομπυ. Κάτι ήξερε και ο Δαλάι Λάμα που έλεγε μόλις αντιληφθείς το λάθος σου ή το κακό που έχεις κάνει διόρθωσέ το αμέσως μην το αφήσεις να διαιωνίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Απλα εγω δε θα ανεχτω στη κατηγορια μου αλλα τετοια μηνυματα που να λενε οτι δε θα πρεπε να ειναι καν μελος κλπ ...

Είναι λογικό να μην ανέχεσαι τέτοια μηνύματα, αλλά δεν μπορώ να διανοηθώ τέτοια κατάσταση σε ενυδρείο.Μόνο και μόνο όταν υπάρχουν δίσκοι μέσα σε ένα τέτοιο ...πράγμα δε ξέρω ... εγώ τρελένομαι.

ΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΣΕΡΒΕΣ, ΚΑΙ ΤΟ ΧΟΜΠΙ ΜΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΕΙΣ ΑΡΧΕΣ!

ΚΑΙ ΑΥΤΟ, ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΟΥ ΚΑΘ' ΕΝΟΣ...!

ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΤΟΥΣ ΑΠΙΣΤΟΥΣ ΘΩΜΑΔΕΣ ΠΗΓΑΙΝΕΤΕ ΣΤΗΝ GALLERY ΣΕΛΙΔΑ 17 ΕΧΩ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ. ENJOY

Πιστεύεις ότι υπάρχει κάποιος που ENJOY ;;;

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον όσον αφορά εμένα, με κάλυψε απόλυτα η θέση του filoxenos.

Φίλε dartman νομίζω ότι καλά κάνεις να θέλεις να ρίξεις του τόνους (αν και δεν νομίζω να είναι εφικτό με τέτοιες δημοσιεύσεις), αλλά το μόνο σχόλιό σου να είναι αυτό?

Εκτός από moderator είσαι και χομπίστας, μη το βάζεις σε δεύτερη μοίρα.

Betty τώρα δηλαδή από όλα αυτά το μόνο που αποκόμισες είναι η χαρά ότι είχες δίκιο?

Κρίμα τα ψαράκια. . .

Eγραψα ποτε εγω οτι συμφωνω με οτι εχει κανει η φιλη Betty ή οτι μπραβο που εχει βαλει τοσα ψαρια ειναι παρα πολυ ωραια ? Εννοειτε οτι συμφωνω με ολες τις αποψεις σας και οτι θα πρεπει το γρηγοροτερο δυνατον να αρχιζει να χωριζει και να δινει ψαρια πισω ... Απλα δε μου αρεσουν προσβλητικες και ειρωνικες συμπεριφορες και αυτο και μονο εθιξα και ειπα και ποτε αλλη φορα δεν εχω γραψει σαν mod ψαξε και δες και αν βρεις εστω και μια ποσταρε την εδω . Οποτε σχολια του τυπου Εκτός από moderator είσαι και χομπίστας, μη το βάζεις σε δεύτερη μοίρα. δε με βρισκουν καθολου συμφωνο και με προσβαλουν συναμα ... Το θεμα να θεωρηθει ληξαν και να δουμε απο δω και περα τι θα κανουμε με τη περιπτωση της φιλης Betty .

Ευχαριστω

Dartman

Link to comment
Share on other sites

Eγραψα ποτε εγω οτι συμφωνω με οτι εχει κανει η φιλη Betty ή οτι μπραβο που εχει βαλει τοσα ψαρια ειναι παρα πολυ ωραια ? Εννοειτε οτι συμφωνω με ολες τις αποψεις σας και οτι θα πρεπει το γρηγοροτερο δυνατον να αρχιζει να χωριζει και να δινει ψαρια πισω ... Απλα δε μου αρεσουν προσβλητικες και ειρωνικες συμπεριφορες και αυτο και μονο εθιξα και ειπα και ποτε αλλη φορα δεν εχω γραψει σαν mod ψαξε και δες και αν βρεις εστω και μια ποσταρε την εδω . Οποτε σχολια του τυπου Εκτός από moderator είσαι και χομπίστας, μη το βάζεις σε δεύτερη μοίρα. δε με βρισκουν καθολου συμφωνο και με προσβαλουν συναμα ... Το θεμα να θεωρηθει ληξαν και να δουμε απο δω και περα τι θα κανουμε με τη περιπτωση της φιλης Betty .

Φυσικά δεν έχω καμμία πρόθεση να σε προσβάλω. Λυπάμαι αν το εξέλαβες έτσι γιατί δεν ήθελα να αφήσω κανένα υπονοούμενο και αυτά που έγραψα όπως τουλάχιστον τα εννοούσα εγώ, δεν είχαν κάτι προσβλητικό προς το πρόσωπό σου.

Επίσης δεν είπα ότι συμφωνείς με το γεγονός αυτό.

Αυτό που με στεναχώρησε είναι ότι αναφέρθηκες μόνο στο καλοσώρισμα και στα σχόλια άλλων μελών και δεν είπες τίποτα για το φλέγον ζήτημα.

Και πάλι λυπάμαι, ναι ας λήξει εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι την καλύτερη διατύπωση την έκανε ο φίλος george hmmy και ότι η σύγκριση των δίσκων είναι αρκετή να βγάλει συμπέρασμα η φίλη Μπεττυ .

Θα συμπληρώσω ότι η συμπεριφορά μας ήταν απαράδεκτη όσο αφορά την αντιμετώπιση του θέματος .

Μ’αυτόν τον δεν μπορούμε να δώσουμε τον σωστό τρόπο αλλά ευδοκιμούμε την αντιπαράθεση

Ότι λάθος κάνει κάποιος αρχάριος δεν είναι εσκεμμένο αλλά αγνοία όπως είχα κι εγώ μέχρι που μπήκα στο φόρουμ και είδα τα πράγματα με διαφορετικό μάτι .

Δεν περιμένεις μερικά πράγματα ότι είναι τόσο σοβαρά είναι θέμα μόνο ΑΓΝΟΙΑΣ

Αυτά είχα να πω και δεν θα συνεχίσω στο ίδιο θέμα γιατί την θεωρώ λάθος αντιμετώπιση

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι την καλύτερη διατύπωση την έκανε ο φίλος george hmmy και ότι η σύγκριση των δίσκων είναι αρκετή να βγάλει συμπέρασμα η φίλη Μπεττυ .

Θα συμπληρώσω ότι η συμπεριφορά μας ήταν απαράδεκτη όσο αφορά την αντιμετώπιση του θέματος .

Μ’αυτόν τον δεν μπορούμε να δώσουμε τον σωστό τρόπο αλλά ευδοκιμούμε την αντιπαράθεση

Ότι λάθος κάνει κάποιος αρχάριος δεν είναι εσκεμμένο αλλά αγνοία όπως είχα κι εγώ μέχρι που μπήκα στο φόρουμ και είδα τα πράγματα με διαφορετικό μάτι .

Δεν περιμένεις μερικά πράγματα ότι είναι τόσο σοβαρά είναι θέμα μόνο ΑΓΝΟΙΑΣ

Αυτά είχα να πω και δεν θα συνεχίσω στο ίδιο θέμα γιατί την θεωρώ λάθος αντιμετώπιση

Σαν αρχάριος και εγώ ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ με τον φίλο TROOPER. To να "κράζουν" κατ' αυτό τον τρόπο ορισμένοι μια καινούργια συνχομπίστρια πιστεύω οτι δεν βοηθάει κανέναν και πολύ περισσότερο εκείνη. ΛΑΘΗ έχουμε κάνει ΟΛΟΙ ΜΑΣ, μικρά η μεγάλα και το ζητουμένο είναι μέσω του φόρουμ και των γνώσεων που παρέχει να γίνουμε εμείς οι αρχάριοι καλύτεροι ακουαρίστες. ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ εγώ δύσκολα θα ξαναέμπαινα στο forum που με έκραξε κατα τέτοιο τρόπο. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ οτι έμπειροι ακουαρίστες (όπως Dartman, κος Ψάλτης) αντιμετώπισαν την συγκεκριμένη περίπτωση με ευγένια και σεβασμό. Αυτό σημαίνει οτι οι συγκεκριμένοι κύριοι είναι λίγοτερο ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟΙ απο όλους τους υπόλοιπους; Οτι δεν ενδιαφέρονται? Οτι δεν είδαν τα λάθη? ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ να ισχύει κάτι τετοιο. ΚΡΑΥΓΕΣ απελπισίας και αγανάκτησης (για λάθη που έχουν γίνει απο άγνοια) δεν νομίζω οτι ταιριάζουν σε ένα φόρουμ που έχει δημιουργηθεί για να προάγει το hobby και να κάνει τους χομπίστες καλύτερους.

Ετσι σαν άνθρωπος που είναι αρχάριος στο hobby και έχει ανάγκη την γνώση και την συμβουλή των πιο έμπειρων, θα με πίκραινε πολύ να ξαναέβλεπα μια αντίστοιχη αντιμετώπιση σε άλλο χομπίστα.

Αυτά απο εμένα

Φιλικά Γιάννης

Έγινε επεξεργασία - giannisg
Link to comment
Share on other sites

Η συμπεριφορά μας ήταν απαράδεκτη όσο αφορά την αντιμετώπιση του θέματος,η το τριγωνο των Βερμουδων που ονομαζει η κυρια Μπετυ ενυδρειο ειναι απαραδεκτο;Λαθη ολοι εχουμε κανει οταν ειμαστε αρχαριοι και ακομα κανουμε.Αλλα αυτο δεν ειναι λαθος αυτο ειναι ....... και εχεις και στο προφιλ σου εμπειρια αρκετα καλη.Κι αν ακομη πιστευεις οτι τα ψαρια σου καλοπερνανε,τοτε σε προκαλω να δεις φοτο και παρουσιασεις, απο εμας τους Δισκαδες και κανε συγκριση με τους δικους σου.Περιμενω απαντηση η π.μ.

Link to comment
Share on other sites

Betty ο στόχος του χόμπι δεν είναι να βάλουμε από όλα τα είδη σε ένα κουβά

αλλά να καταφέρουμε να χτίσουμε ιδανικές αναπαραστάσεις βιότοπων!

Το ενυδρείο σου μου θυμήζει τα ενυδρεία που έχουν στο Νησί των Ιωαννίνων

που έχει σε μισό κυβικό νερού: 50 χέλια 30 κυπρίνια και καμια 100άρα καραβίδες! (τουλάχιστον!)

Νομιζω έστεισες το τέλειο ενυδρείο για να κάνεις χαρούμενη την τσέπη του ψαρά σου (για

πετ σοπ δεν τον κάνω!)

Μιας και προσπαθείς να φτιάξεις νέο set up θα ήταν πρόκληση να τα διασπάσεις τα είδη

και να φτίαξεις σωστό βιότοπο!

off topic:

έχω φίλο που δυστυχώς αγοράζει καταβούλησην!

Εχει πάρει... σκαλάρι, παπαγαλόψαρα, είχε blue acara, botia ktl ktl και πρόσφατα

αγόρασε κ 2 πιράνχα... νόμιζα τα ειχα δει όλα!!!!!!!

on topic

Καλή συνέχεια κ κουράγιο.

Ντινο θες κανα μπάλαστ Τ5 για το ενυδρείο σου? είναι κ ντίμαμπλ!

Αντε εεεεεεεεεεε :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες στο Aquazone!

Θα σου πρότεινα να αρχίσεις να μελετάς τα άρθρα που υπάρχουν στο φόρουμ και να διορθώνεις ότι βλέπεις πώς θα μπορουσε να είναι καλύτερο!

Αυτή τη στιγμή όμως θα πρέπει να ξαναδείς την σύνθεση που έχεις κάνει και να δώσεις κάποια ψάρια που δεν ταιριάζουν για τα καλό όλων!

:thumbup:

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Καλωσορησες και απο εμενα betty.

Δεν πρεπει να απελπιζεσαι κ να στεναχωριεσαι με οτι σου λενε οι υπολοιποι εδω μεσα.

Να εισαι σιγουροι οτι τα λενε για το καλο σου και για να ειναι ευτυχισμενα τα ψαρακια σου.

Απλα καποια ατομα απο εδω αγαπουν παρα πολυ αυτο που κανουν και ειναι λογικο να συνχιζονται οταν βλεπουν τετοια πραγματα.

Προσωπικα δεν νομιζω οτι φταις εσυ.

Φταει αυτος που σε παρακινησε να βαλεις τοσα πολλα ψαρια κ αταιριαστα στο ενυδρειο σου.

Καλο θα ειναι οταν παρεις το καινουργιο σου ενυδρειο να τα ξεχωρισεις.

Μην ανησυχεις ολα θα πανε καλα με λιγο παραπανω διαβασμα

και λιγο παραπανω α.γ.α.π.η για αυτο το χομπι!!

Φιλικα χριστινα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...