Jump to content

soft corals cube rimless 180l


vasilis4x4

Recommended Posts

Εχεις κανει τρομερη δουλεια βασιλαρε!

Εσυ και τα υπολοιπα παιδια εχετε ανεβασει πολυ τον πηχη οχι μονο στις φωτογραφιες αλλα και στην οργανωση και γενικοτερη εικονα ενος ενυδρειου!

Μπραβο ρε σεις και πραγματικα τραβατε εμας που ειμαστε λιγο τσαπατσουληδες να ακολουθησουμε τον ιδιο δρομο.

Θελω να πω πως στηνεται τα ενυδρεια σας με σκοπο να κολλανε στο χωρο και να ειναι ομορφα σαν συνολο με το σπιτι και οχι μονο σαν γυαλα.Πραγματικα σας ζηλευω :thumbsu:

 

Μου αρεσει πολυ και το αποτελεσμα απο το φωτιστικο.Κανει τα νερα που κανουν τα μεταλλα και αυτο μου αρεσει προσωπικα πολυ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατα αρχην χαιρομαι που που σ αρεσει

Ειναι μεγαλη τιμη για μενα τα σχολια σου Μιχαλη

Εμεις απλα ακολουθουμε εσας που εχετε φτασει ηδη τον πηχη ψηλα στο θαλασσινο ενυδρειο με τις γνωσεις σας

 

Σ ευχαριστω πολυ, να σαι καλα φιλε μου!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΕΠΙΑΣΑ ΤΟΝ ΚΑΒΟΥΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!!!

 

Η ζωη του θα συνεχιστει στο σαμπ απο δω και περα ελπιζω καλυτερα

Ειχε εξολοθρευσει μερικα σαλιγκαρια τροχους τελευταια καθως πολυ λαιμαργο ζωντανο

Αυτο με βοηθησε να το βγαλω απ την τρυπα και να το πιασω με το χερι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΕΠΙΑΣΑ ΤΟΝ ΚΑΒΟΥΡΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!!!

 

Η ζωη του θα συνεχιστει στο σαμπ απο δω και περα ελπιζω καλυτερα

Ειχε εξολοθρευσει μερικα σαλιγκαρια τροχους τελευταια καθως πολυ λαιμαργο ζωντανο

Αυτο με βοηθησε να το βγαλω απ την τρυπα και να το πιασω με το χερι

Στο πειθαρχείο γρήγοραααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαχα, Λευτερη πλακα πλακα μια ακομη χρησιμοτητα του σαμπ........

Link to comment
Share on other sites

Σου έφυγε ένα άγχος !

Φίλε εγω από τότε που τον έβαλα στο σαμπ δεν τον ξαναείδα !

Link to comment
Share on other sites

Αγχος μηνων Διονυση, αστα

Ομορφο το ατιμο αλλα η πεινα το εκανε επικυνδυνο....

 

Θα του ριχνω στο σαμπ καμμια γαριδουλα τωρα

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη ειχε χωσει την μια δαγκανα μεσα στο σαλιγκαρι και δεν το αφηνε με τιποτα

Τραβηξα το σαλιγκαρι και βγηκε απο την τρυπα μαζι του

 

Μετα τον επιασα με το χερι

Δεν το περιμενα τοσο ευκολα και μερα με μπλε φως ανατολης

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

πολυ ομορφο το ενυδρειο Βασιλη.

και το kesil επισης.

ακομα bare bottom το εχεις;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Γιωργο!

 

Ναι bare bottom αλλα δεν φαινεται γυαλι το εχω γεμισει με διαφορα κοραλακια

 

Με εχει κουρασει αφανταστα αυτες τις μερες με τις ζεστες γιατι ειμαι τελευταιο οροφο,  4 λιτρα εξατμιση την μερα περιπου με 5 ανεμιστηρες στους 28 βαθμους

Την ακουσαν και μερικα κοραλια απο τη θερμοκρασια και ειμαι σε σκεψη για διαλυση

Το ψυκτικο ειναι τελικα η καλυτερη λυση στο θαλασσινο

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη άσε τις σκέψεις για διάλυση και χαζομάρες.

Είσαι σίγουρος ότι την άκουσαν το κοράλλια από θερμοκρασία? Στους 28 λίγο δύσκολο.

Ψάξτο λίγο καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Γιωργο!

 

Ναι bare bottom αλλα δεν φαινεται γυαλι το εχω γεμισει με διαφορα κοραλακια

 

Με εχει κουρασει αφανταστα αυτες τις μερες με τις ζεστες γιατι ειμαι τελευταιο οροφο,  4 λιτρα εξατμιση την μερα περιπου με 5 ανεμιστηρες στους 28 βαθμους

Την ακουσαν και μερικα κοραλια απο τη θερμοκρασια και ειμαι σε σκεψη για διαλυση

Το ψυκτικο ειναι τελικα η καλυτερη λυση στο θαλασσινο

Παρτο αλλιως Βασιλη δεν θελω να ακουω τετοια,βαλε αλλους 2 ανεμιστηρες η κλεισε τις πορτες και βαλτο aircodition στους 26.δεν καιει πολυ ουτε οσο φανταζεσε.

Link to comment
Share on other sites

Λευτερη σ ευχαριστω φιλαρακι!

 

Δεν ειμαι σιγουρος Λευτερη υποθετω γιατι τωρα με την ζεστη μια hystrix εχει ασπρισει σχεδον ολη, αυτη μπορει και απο νιτρικα

αλλα μια ξενια και καποια μανιταρια απο τα πιο ευκολα να μου κανουν νερα;

 

Ca 470

Mg 1310

Kh 7,5

Link to comment
Share on other sites

Παρτο αλλιως Βασιλη δεν θελω να ακουω τετοια,βαλε αλλους 2 ανεμιστηρες η κλεισε τις πορτες και βαλτο aircodition στους 26.δεν καιει πολυ ουτε οσο φανταζεσε.

 

Νικο το βαζω τα μεσημερια αλλα εγω τρελλαινομαι να καθομαι σαν το ποντικι ολη μερα μεσ στο σπιτι

Πρωινα λειπουμε Σ/Κ θα φευγω απ το επομενο, αστα φιλε

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη όσο για την xenia μην το ψάχνεις. Είναι τρελό κοράλλι. Εμένα μου τσαλακώνετε για πλάκα και μετά λίγες μέρες επανέρχεται..

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ δεν με νοιαζει για την ξενια αλλα ειναι ενα δειγμα οτι κατι δεν παει καλα, θα δειξει

 

Θα το παλεψω οσο μπορω παντως, η οσμωση κανει υπερωριες.......

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ δεν με νοιαζει για την ξενια αλλα ειναι ενα δειγμα οτι κατι δεν παει καλα, θα δειξει

 

Θα το παλεψω οσο μπορω παντως, η οσμωση κανει υπερωριες.......

Αυτό σου  λέω. Μην βασίζεσαι στην xenia σαν δείκτη ότι κάτι δεν πάει καλά. Είναι κοράλλι που χωρίς λόγο μπορεί να πεθάνει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε ξενια εχουμε οσο θελεις.Ελα μια μερα απο το σπιτι να σου δειξω την πατεντα που εκανα με το κλιματιστικο για τις μερες που ελειπα και τα βρηκα ολα μια χαρα οταν γυρισα.

Στάλθηκε από το Valencia2_Y100pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε ξενια εχουμε οσο θελεις.Ελα μια μερα απο το σπιτι να σου δειξω την πατεντα που εκανα με το κλιματιστικο για τις μερες που ελειπα και τα βρηκα ολα μια χαρα οταν γυρισα.

Στάλθηκε από το Valencia2_Y100pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γιώργο για πες.

Link to comment
Share on other sites

Ρε Βασίλη εδώ και μέρες τώρα είμαι στους 28+ βαθμούς και δεν έχω απώλειες. Μήπως συμβαίνει κάτι άλλο;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο για πες.

Με την βοηθεια φιλου ηλεκτρολογου φτιαξαμε μια μπαλαντεζα την οποια εβαλα κανονικα στην πριζα και στην οποια συνδεσε επανω ενα ρελε ισχυος το οποιο συνδεσα με το καλωδιο απο τα ανεμιστηρακια. Ετσι οταν αναβε τα ανεμιστηρακια ο stc επαιρνε μπροστα και το aircondition.Να σημειωσω οτι για να δουλεψει το συστημα εβγαλα το aircondition απο την πριζα ενω ηταν αναμμενο και το συνδεσα στην μπαλαντεζα.

Στάλθηκε από το Valencia2_Y100pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με την βοηθεια φιλου ηλεκτρολογου φτιαξαμε μια μπαλαντεζα την οποια εβαλα κανονικα στην πριζα και στην οποια συνδεσε επανω ενα ρελε ισχυος το οποιο συνδεσα με το καλωδιο απο τα ανεμιστηρακια. Ετσι οταν αναβε τα ανεμιστηρακια ο stc επαιρνε μπροστα και το aircondition.Να σημειωσω οτι για να δουλεψει το συστημα εβγαλα το aircondition απο την πριζα ενω ηταν αναμμενο και το συνδεσα στην μπαλαντεζα.

Στάλθηκε από το Valencia2_Y100pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καλή πατέντα ακούγεται. Θα το ψάξω Γιώργη. Ευχαριστώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ελα ρε βασιλη μου που ιθα κατσεις να στεναχωρηθεις για τη xenia βρε φιλε,που στην ουσια ειναι pest :wacko:

Και στο κατω κατω αν παθει κατι υπαρχουν τοσα παιδια που μπορουν να στην αντικαταστησουν :thumbsu:

 

Τωρα για τη θερμοκρασια κ εγω θα συμφωνησω με τα παιδια πως δεν ειναι το προβλημα.Προσωπικα ειμαι στους 29 και τα κοραλια ειναι μια χαρα ρε συ.

Μηπως εχεις πολυ χαμηλα νιτρικα φωσφορικα και γενικα διαθεσιμη τροφη για τα κοραλια αυτα?

 

Το ψυκτικο οντως ειναι η καλυτερη λυση για το θαλασσινο.Τα ανεμιστηρακια ειναι λυση αναγκης και οχι το ιδανικο!

Αν μπορουσα να διαθεσω τα χρηματα για την αγορα του αλλα και τα βαττ για τη λειτουργια του,θα επαιρνα κ εγω αλλα το θεωρω υπερβολικο εξοδο και στους δυο τομεις και για 2-3 μηνες μονο.

Το ιδανικο ομως ειναι το ψυκτικο οντως :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...