Jump to content

Σιλικονη ποιοτητα-αντοχη-χρονος


Recommended Posts

Μετά από 35 χρόνια στον χώρο των χημικών-στεγανωτικών υλικών  και εφαρμογών, θα σας πω και εγώ την άποψή μου. Όταν επιλέγετε σιλικόνες να φροντίζετε να είναι οπωσδήποτε ενυδρείου. Μακριά από πολυουρεθανικές μαστίχες όπως τύπου Sikaflex, οι οποίες είναι εξαιρετικές για αυτό όμως που αναγράφεται ότι κάνουν. Κάποια προϊόντα περιέχουν πτητικούς διαλύτες με ότι συνεπάγεται από αυτό. Δεν σημαίνει ότι επειδή το έβαλε κάποιος  γνωστός σας πρέπει να κάνετε το ίδιο. Οι επιπτώσεις θα φανούν μακροπρόθεσμα.

 

Όταν εφαρμόζετε  σιλικόνη να φροντίζετε να την αφήνετε να ωριμάζει. Μην μπερδεύουμε τον χρόνο ωρίμανσης με τον χρόνο στεγνώματος. Ένα παράδειγμα, 1mm πάχους σιλικόνης χρειάζεται  περίπου 16 ώρες ωρίμανσης.  Δηλ ένα ενυδρείο αφού το σιλικονάρετε αφήστε το στην ησυχία του τουλάχιστον μια εβδομάδα πριν βάλετε ψάρια μέσα. Εννοείται προηγουμένως θα το ξεβγάλετε αρκετές φορές. Μακριά από μεσοβέζικες λύσεις πχ  βαζελίνες για την συντήρηση της σιλικόνης.

 

 Όλα τα προϊόντα έχουν συγκεκριμένη διάρκεια ζωής. Ανάλογα  το προϊόν  μπορεί να φτάσει και τα 15 χρόνια περίπου. Μετά αρχίζει ο πολυμερισμός τους. Όταν δείτε ότι η σιλικόνη  μετά από χρόνια έχει αρχίσει να αλλάζει  ελαφρώς χρώμα ή αρχίζει να γίνεται ανελαστική πιέζοντάς την, θα πρέπει να… ετοιμάζεστε . Θα πρότεινα οι σιλικόνες που επιλέγετε, (καλό θα ήταν) να έχουν και κάποιο  πιστοποιητικό καταλληλότητας πόσιμου νερού. Σας δίνω ένα παράδειγμα

 

http://www.wurth.gr/uploads/infos/M%2006%201069.pdf

 

Οι ελάχιστες  πληροφορίες που έδωσα είναι εμπειρικές και δεν αποτελούν τον κανόνα.  Ζητήστε πληροφορίες από  ιδικούς και  υπεύθυνα καταστήματα. Ζητήστε το  data sheet του προϊόντος.

  

Όλες σχεδόν  οι σιλικόνες που δεν έρχονται σε επαφή με υπεριώδη ακτινοβολία- χημικά καθαριστικά κλπ,  η ζωής τους εκτοξεύεται.  Βέβαια στην περίπτωση που κάποια σιλικόνη έχει αντέξει τόσα χρόνια, εννοείται  θα πρέπει να ελέγχεται  σχολαστικά.  

 

Ο βασικός εχθρός της σιλικόνης είναι η υπεριώδη ακτινοβολία. Δεν είναι βέβαια απαραίτητο να την βλέπει απ’ ευθείας ο ήλιος. Επίσης προσοχή στις σιλικόνες που λένε ότι χρειάζονται αστάρια για καλύτερη πρόσφυση. Το αστάρι πολυμερίζεται  σε σύντομο χρονικό διάστημα,  διότι επάνω στο γυαλί  η ακάλυπτη πλευρά του  δέχεται την υπεριώδη ακτινοβολία.

 

Κάπου στην αρχή επίσης  διάβασα ένα σχόλιο  για την καταλληλότητα της  Sikaflex 291 marine σε ενυδρεία. Πράγματι θα συμφωνήσω ότι είναι ένα καταπληκτικό υλικό με φοβερές αντοχές, όμως,  χωρίς  καμία διάθεση αντιπαράθεσης  θα μου επιτρέψει ο φίλος μας  να του πω  ότι  για ενυδρεία  είναι απαγορευτικό προϊόν, περιέχει  ξυλόλη.  Διαβάζετε με πολύ προσοχή  τις οδηγίες  για το πού προορίζονται όλα αυτά τα σφραγιστικά.  Κάποιες φορές  ο ανεξήγητος θάνατος κάποιων ψαριών δεν είναι τυχαίος.  Τα τοξικά στοιχεία που απελευθερώνονται  μέσα στο νερό δεν ανιχνεύονται .

Ευχαριστουμε πολυ τρομερες τετραγωνισμενες με επιχειρηματα παρατηρησεις.
Link to comment
Share on other sites

Η den braven που χρησιμοποιω γραφει 100% καθαρη για ενυδρειακη χρηση

Paolito πες μας σε παρακαλω πως διατηρουμε ενα ενυδρειο στην αποθηκη χωρις νερο

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Paolito πες μας σε παρακαλω πως διατηρουμε ενα ενυδρειο στην αποθηκη χωρις νερο

Ευχαριστω

 

Στο απόλυτο σκοτάδι η σιλικόνη “κοιμάται” ;)

 

Επίσης αν ανοίξετε κάποια σιλικόνη και θέλετε να μην σας χαλάσει – ξεραθεί σύντομα,  μην αφαιρέσετε ποτέ το ακροφύσιο για να το καθαρίσετε μετά την τελευταία χρήση. Καλύψτε την μύτη με λίγη χαρτοταινία, βάλτε την σε ένα μεγάλο polybag και στο ψυγείο εκεί που αποθηκεύετε τα λαχανικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε Λευτέρη εχεις 20 χρόνια θαλασσινό ενυδρείο ;;;

Ναι φίλε μου. Όχι εξ αρχής reef αλλά πάντα θαλασσινό.

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε μου. Όχι εξ αρχής reef αλλά πάντα θαλασσινό.

Επι την ευκαιρια ανεβασε καμια φωτο στα ενυδρεια μελων να το θαυμασουμε και εμεις.

Link to comment
Share on other sites

Επι την ευκαιρια ανεβασε καμια φωτο στα ενυδρεια μελων να το θαυμασουμε και εμεις.

Με την πρώτη ευκαιρία θα το κάνω. Δεν είμαι από τους καλούς φωτογράφους αλλά θα το παλέψω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε μου. Όχι εξ αρχής reef αλλά πάντα θαλασσινό.

 

Πρέπει να εισαι απο τους πιο παλιούς στο θαλασσινό :jig: !!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...