Jump to content

Φυτα


Δημητρης Τ

Recommended Posts

Παιδιά μια Κ δεν έχω ιδέα από φυτά.έβαλα εχινοδορους βαλισθεριες,η άμμο στους 4 πόντους.υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω ιδιαίτερα για να μη τα χάσω.δεν θέλω να ταλαιπωρω ούτε φυτά ούτε ζωντανά.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ρίχνεις λιπάσματα (στις ρίζες και σκόνες νομίζω).

Φωτισμός πόσα watt?

Πολύ ωραίο ενυδρείο:)...

 

Link to comment
Share on other sites

Ταμπλέτες εννοείς;;;;Ευχαριστώ ανακατασκευάζεται ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Οι εχινοδωροι και οι βαλισνερια είναι εύκολα φυτά. Με ένα μέσο φωτισμό και άντε και καμιά ταμπλέτα στις ρίζες ήταν είσαι κομπλε .

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο ενυδρειο δημητρη!!!

Γνωμη μου ειναι οτι ειναι ευκολα φυτα και δεν χρειαζεται να ριχνεις τιποτα για να αναπτυχθουν...

Λιπασμα ειναι απο μονα τους οι τροφες και αυτα που βγαζουν τα ψαρια....

Βεβαια καμμια ταμπλετουλα ισως τα βοηθησει ακομα πιο πολυ στην αναπτυξη τους..

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Οκ παιδιά θα πάω για καμία ταμπλέτα να τα βοηθήσω λίγο στην αρχή.αποτιεχω καταλάβει αν πιάσουν μετά πάνε μόνα τους .Στάθη Ευχαριστώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν το ενυδρείο δεν είναι φρεσκοστημένο δεν χρειάζονται ούτε ταμπλέτες για τα συγκεκριμένα φυτά.

Από την άλλη αν θερμοκρασία σου είναι από 28 και άνω συνέχεια να έχεις υπόψην σου οτι δεν θα αντέξουν και πάρα πολύ .

Link to comment
Share on other sites

Όχι τρέχει δυο χρόνια έτσι.δλδ το θερμοκρασία προτίνεις;;;

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είναι παλιός ο βυθός σου έχει θρεπτικά και δεν χρειάζεται να βάλεις ταμπλέτες για τα φυτά.

 

Για την θερμοκρασία δεν έχει σημασία τι θα προτείνω εγώ αλλά ποιες είναι οι ανάγκες των ψαριών σου ;)

Δεν σημαίνει οτι στους 28 αυριο κιολας θα σου λιώσουν τα φυτά αλλά δεν θα πάνε τόσο καλά όσο θα πήγαιναν πχ στους 26.

Link to comment
Share on other sites

Η περίοδος φωτισμού είναι πολύ μεγάλη 12 ώρες. Τα περισσότερα φυτά με 8-10 ώρες είναι μια χαρά. Και για τα ψάρια θεωρώ πως θα είναι κουραστικό.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν διευκρηνισα συγγνώμη .η μια λάμπα 12 ώρες η δεύτερη 6.ουσιαστικά το έντονο είναι 6 .αυτό που ισχύει κ στην φύση δλδ.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και έτσι θεωρώ πως είναι πολλές οι δώδεκα ώρες. Έαν όμως λειτουργεί με αυτή τη φωτοπερίοδο αρκετό καιρό το ενυδρείο σου, και τα ψάρια σου δεν στρεσάρονται, και δεν έχεις και πρόβλημα με άλγες τότε κράτα σταθερά τη ρουτίνα σου. :)

Link to comment
Share on other sites

Βαλλισνέριες σε δίσκους... ΔΕΝ θα το πρότεινα.

Οι εχινόδοροι (και συγκεκριμένα Bleheri)...  σε μένα αντέχουν... πολύ πάνω από τους 30.

Για το φωτισμό... τι να πω; Βάζουν κάποιοι δίσκους σε όλα τα χρώματα του ουράνιου τόξου και φροντίζουν να έχουν χαμηλό φωτισμό και "σκούρο" νερό (όπως στην φύση)!!!!!

Για πολλά γέλια... θεωρίες.-

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Οι αλήθεια Νικόλα είναι ότι ενώ κινούνται ανάμεσα στους εχινοδωρους δεν συμβαίνει το ίδιο με τις βαλισνεριες.αν μου πιάσουν οι εχινοδωροι θα είμαι οκ κ εγώ πάντως μου αρκούν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι βαλισινεριες "απωθούν " κατά την γνώμη μου τους δίσκους.Δεν λέω είναι όμορφα φυτά κ κάνουν ωραία αντίθεση με τα χρώματα των δίσκων εκτροφής.Κάποτε είχα κ εγώ βαλισινεριες στους δίσκους, ποτέ όμως δεν είδα τους δίσκους να περνάνε ανάμεσα τους,στα κενά από τα φύλλα τους.Πότε δεν έψαξαν εκεί "ίσκιο", και δεν θυμάμαι να είδα ποτέ αυγά. Αντίθετα προτιμούσαν τους εχινοδορους,τα ξύλα ή κ τον θερμαντήρα! Αυτό κάτι λέει.

Όσο για την θερμοκρασία,κ σε εμένα την πάλευαν μια χαρά μέχρι τους 30 :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και πανω απο 30 σε εμενα ισως να φταιει που ειναι γιγαντεες..

Παντως οντως δεν τους αρεσουν στις γωνιες που τις εχω δεν πατανε καθολου!!

Εννοειται οτι δεν εχω δει αυγα πανω τους ουτε και απο αλλα ειδη οπως σκαλαρακια πχ...

Καμμια φορα αν ειναι ομως πολυυυυ στρεσαρισμενα μετα απο μεγαλη αναμπουμπουλα στο ενυδρειο μπορει να πανε να κρυφτουν εκει...

Ο χαμηλος φωτισμος και η τυρφη βοηθαει το ψαρι κατα την γνωμη μου ακομα και εκτροφης τωρα αν καποιοι το κανουν μονο για λογους αισθητικους ή γιατι νομιζουν οτι θα "πετυχουν"αμαζονιο εχουν ενα θεματακι...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...