Jump to content

John&Ellen's NanoReef 30g


Giannis Batis

Recommended Posts

Χαιρετούμε την παρέα της θάλασσας και γενικότερα του χόμπι! :bigemo_harabe_net-100:

Μετά από σχεδόν 1 χρόνο στο αγαπημένο μας χόμπι με πολλές αποτυχίες και η κορύφωση αυτών η μάχη μας με την άλγη dinoflagelates κάναμε μια νέα αρχή πράγμα που το χρειαζόμασταν τόσο εγώ όσο και η Ελένη γιατί η εικόνα του ενυδρείου ήταν απογοητευτική.

 

 

 

Μια μικρή εισαγωγή

 

Για όσους δεν θυμούνται το project είχε ξεκινήσει με ένα μεταχειρισμένο ενυδρειο το οποίο ενώ όλα ήταν έτοιμα και ξεκίνησε να γεμίζει στα μισά άρχιζε να στάζει. Αυτό έφερε ως αποτέλεσμα την αγορά του ενυδρείου που αυτή την στιγμή δουλεύει ξανά.

post-59596-0-14923900-1425230417_zps3uz3

 

Μετά από καιρό όμως το ενυδρείο πήρε την κάτω βόλτα και τελικά αποφάσισα να το ξεστήσω με κύριο λόγο της άνισης "μάχης" που έδινα με την dinoflagelates και που τελικά έχασα τον "πόλεμο"

12919594_10207414397130790_1772280260_o_

 

 

Έτσι λοιπόν μετά από σκέψεις-σχέδια και αρκετές εργασίες που ακόμα και τώρα είναι στα "σκαριά" κάποιες από αυτές, ξεκίνησα το ενυδρείο ξανά από την αρχή με περισσότερο διάβασμα και υπομονή.

Το ενυδρείο με τον εξοπλισμό μπήκαν σε λειτουργια με νερό και διάλυμα χλωρίνης αφού πλύθηκαν με βραστό νερό (2 φορές!) και δούλεψαν έτσι για 3 μέρες.

Το νερό αφαιρέθηκε μπήκε ξανά καινούριο με περιεκτικότητα χλωρίνης μεγαλύτερη αυτή την φορά για μια μέρα και αφού ξεπλύθηκε μπήκε νερό όσμωση με αντιχλωριο.

Τέλος ξεπλύθηκαν ολα για μια τελευταία φορά με καθαρό νερό όσμωσης.

Για τον βράχο δεν το συζήτησα καν. Πήγα σε καινούριο και για μια ακόμα φορά νεκρό.

 

 

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ

 

Η διαφορά με την πρώτη φορά ως προς το στήσιμο είναι ότι χρησιμοποιηθηκε τσιμεντο για να δημιουργηθεί το aquascape και δεν μπήκε αραγωνιτης.

Η ιδέα του ΒΒ μου άρεσε αρκετά και σίγουρα θα βοηθήσει σε πολλά θέματα.

Καναμε μερικες δοκιμες με καποια κομματια βραχου.

12946973_10207414396610777_866719899_o_z

12962691_10207414396570776_1057805819_o_

 

Ο βράχος τρυπήθηκε με τρυπάνι και μπήκε βέργα από πλεξιγκλας για να κρατήσει τον βράχο σταθερό και ασφαλέστερο.Και χρησιμοποιηθηκε τσιμεντο για την συναρμολογηση του.

12959409_10207414669337595_775467310_o_z

 

Που κατέληξε σε σε αυτό το αποτέλεσμα.

12953189_10207414390970636_1970810987_o_

 

Μετά από σκέψη να "κρύψουμε" κάπου τα ηλεκτρολογικα και την ανάγκη περισσότερου χώρου και μεγαλύτερης οργάνωσης, αφού μπήκαμε στη διαδικασία ενός restart είπαμε να φτιάξουμε και καινούριο έπιπλο. Ο σχεδιασμός και η μορφή του επίπλου ιδέα της Ελένης, οι μετρήσεις και η λειτουργικότητα δουλειά δικιά μου.

Εδώ μπαίνει στο "κόλπο" και ο κολλητός μας, μαραγκος στο επάγγελμα. 

Με το που ήρθε το έπιπλο κούμπωσε το ενυδρειο επάνω του και ξεκίνησε η διαδικασία τοποθέτησης ηλεκτρολογικού πίνακα και "τακτοποίησης" καλωδίων(όσο και να τακτοποιώ παιδιά ακόμα και τώρα υπάρχουν καλώδια στη μέση).

Εγκατάσταση θερμοστάτη και πολύμπριζου για την ανατολή και δύση του φωτιστικού.

 

_DSC0316_zpssg5qzfp6.jpg

_DSC0314_zpsks7bqfzt.jpg

_DSC0317_zpsxsdgtdto.jpg

_DSC0318_zpsxtvjbvei.jpg

12952757_10207415037666803_1965839800_o_

 

Αφού ολοκληρώθηκε η διαδικασία αυτή μπήκαμε σε διαδικασία γεμίσματος με νερό όσμωσης και σπάσιμο αλατιού.

12947070_10207414392770681_1115260261_o_

12941198_10207414390610627_1598575009_o_

 

Μετά από την αναμονή για τον κύκλο του αζώτου ο οποίος μου κράτησε 1,5 μήνα γεμάτο, ήρθε η ώρα να μπει ο πρώτος κάτοικος!

Ο οποίος, όπως φαίνεται και σε παραπάνω φωτογραφία, φιλοξενούταν σε ένα ενυδρειο 60 λίτρων, που είναι τοποθετημένο στο επάνω μέρος του επίπλου, για το διάστημα που διήρκεσε το restart. Ο συγκεκριμένος ψάρης ήταν ο μόνος επιζών από το προηγούμενο ενυδρειο!

IMG_20160102_210122_zpsvidpf1r1.jpg

 

Στη συνέχεια έγιναν κάποιες προσθήκες σταδιακά σε ψαράκια, κοραλλάκια και συνεργείο καθαρισμού.

Ώσπου ξεκίνησαν και οι πρώτες παιδικές αρρώστιες.

Η διατομική έκανε την εμφάνιση της η οποία κράτησε περίπου τρεις εβδομάδες και την ακολούθησε το κυανοβακτήριο,πράγμα που μου προξένησε περιέργεια! 

12959428_10207414382970436_1417491308_o_

12922143_10207414386810532_1730441054_o_

 

Το κυανό φαίνεται στη φωτογραφία να είναι κυκλωμένο.

12948615_10207414383730455_912588634_o_z

 

Έχοντας την όσμωση δύο σταδίων σχεδόν ένα χρόνο τώρα να δουλεύει είχα ενδοιασμούς για την ποιότητα του νερού. Αυτό με οδήγησε στην αγορά ενός TDS meter για τον έλεγχο της όσμωσης.

12952978_10207415192230667_1005024480_o_

 

Ο φόβος μου επιβεβαιώθηκε και η ένδειξη ήταν 18ppm!!! Την ίδια μέρα κιόλας παράγγειλα μία τριών σταδίων.

Συνέχισα τις ρουτίνες με τα βακτήρια διπλασίασα την ποσότητα αντιφώσφορου και πρόσθεσα έξτρα βακτήρια άλλης εταιρείας.

12962539_10207415259472348_53455880_o_zp

 

Το αποτέλεσμα ήταν άμεσο και εμφανές!Μέσα σε τρεις μέρες η διατομική εξαφανίστηκε εντελώς και το κυανό άρχισε να ξεφλουδίζει,τα κομμάτια του τα μάζεψα με μια μικρή απόχη και μετα από τρεις μέρες έκανα και μία αλλαγή της τάξεως του 30%(με νερό από τη νέα όσμωση) γιατί ο πάτος του ενυδρείου είχε γεμίσει με σκόνη (διαλυμένη διατομική).

12962623_10207414382890434_363695100_o_z

kappaupsilonalphanu_zpslkwnlqb6.jpeg

 

 

Πλέον κυανό και διατομική έχουν εξαφανιστεί τελείως και για την ώρα χαιρόμαστε το νέο μας ενυδρείο!!!

 

 

ΕΝΥΔΡΕΙΟ

 

  • ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 48x47x48
  • SUMP: 41x34x31 (Τριών διαμερισμάτων,με αναπληρωση)
  • ΥΨΟΣ ΒΑΣΗΣ: 77
  • ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΥΨΟΣ: 125

 

  • ΦΩΤΙΣΜΟΣ: LED 165W 2 καναλιών(made in China)
  • SKIMMER: TUNZE 9004(250L)
  • ΕΛΕΓΧΟΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ: Eliwell θερμοστάτης 
  • ΘΕΡΜΑΝΣΗ: 300W Eheim
  • ΨΥΞΗ: 6 ανεμιστηρακια 12V
  • ΑΝΑΠΛΗΡΩΣΗ: Φλοτεράκι συνδεδεμένο με αντλία TMC
  • ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ: Jebao RW-4 wave maker, κυκλοφορητης 600lt/h(made in China), Sicce Syncra silent 1.0 950lt/h(επιστροφή)
  • ΔΟΣΟΜΕΤΡΙΚΕΣ: Jebao DP-4 (προς το παρον εκτος λειτουργιας)

 

ΡΟΥΤΙΝΕΣ:

 

  • Μια φορα την εβδομαδα βακτηρια
  • Αλλαγη καθε εβδομαδα 15%
  • Σιφωναρισμα των detritus σε καθε αλλαγη

 

ΤΙΜΕΣ:

 

  • S.G - 1.025
  • PH - 8.2
  • CA - 470
  • KH - 8.3
  • MG - 1260
  • NO3 - 5
  • PO4 - 0
  • Θερμοκρασία - 25 

ΖΩΝΤΑΝΑ:

 

  • Συνεργειο καθαρισμου: 6 turbo snails, 1 cleaner shrimp , 1 tectus snail
  • Ψαρια: 2 Ocellaris clownfish, 1Lubbock Fairy Wrasse,  1 Cardinalfish

 

ΤΡΟΦΕΣ: 

 

Εναλλαξ

  • Flakes, 2 φορες την ημερα
  • Αρτεμιδα μερα παρα μερα

 

Απολαύστε!

DSC_0461_zpslv80adqj.jpg

DSC_0460_zpswmfpugau.jpg

DSC_0497_zpsossbov0x.jpg

DSC_0502_zpslf6ppir3.jpg

DSC_0489_zpsbdyl0fnd.jpg

DSC_0530_zps45t0bzow.jpg

DSC_0535_zpseoz77ihz.jpgDSC_0532_zpspxtjpu1x.jpg

DSC_0537_zpsp5uydoqx.jpg

DSC_0541_zpscnfrjdcq.jpg

 

 

   

 

 

Έγινε επεξεργασία - γιαννης85
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

μια χαρά το ενυδρείο Γιάννη και πολύ οργανωμένο απ ότι βλέπω..από εδώ και πέρα υπομονή με αργά και σταθερά βήματα στο στοκάρισμα...με την όσμωση την είχα πατήσει κ εγώ όταν είδα κάτι άλγες και μόλις άλλαξα φίλτρα άρχισε να φεύγει...καλή συνέχεια..

Έγινε επεξεργασία - dano23
Link to comment
Share on other sites

Με το καλό, καλή αρχή .. Αν μπορείς κάνε υπομονή και μη βιαστείς.. Εχεις μονο νεκρό βράχο και θα χρειαστεί χρόνος να φτιαχτεί βιολογία και να ισορροπήσει το ενυδρείο.

 

Μπράβο και στην οργάνωση, το εχεις πολυ μελετημένο. :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Καλό μου φιλαράκι σε θυμάμαι πριν 1,5 χρόνο που είχες έρθει σπίτι μου να κάνουμε την τρύπα στο ενυδρείο σου !

Πόσες στραβές σε βρικανε που δεν ήταν όλες δικιά σου υπετιοτητα !

Παρόλα αυτά δεν λυγίσες !

Σου εύχομαι τα καλύτερα και να ανταμειφθεί όλος αυτός ο κόπος σου !

Το αξίζεις !

Link to comment
Share on other sites

Γιαννακο εύχομαι απο καρδιάς σε αυτο το ενυδρειο να πανε ολα σωστά και να μην σε βρει καμιά αναποδιά μιας και είχες περάσει πολλές στο προηγούμενο...

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη θα πρεπει να πω δυο πραγματα πρωτον τρομερο σχολειο η προηγουμενη προσπαθεια που με το πεισμα και την θεληση σου σε εφερε στο επομενο και δευτερον μεγαλο μπραβο για την οργανωμενη παρουσιαση.

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά το ενυδρείο Γιάννη και πολύ οργανωμένο απ ότι βλέπω..από εδώ και πέρα υπομονή με αργά και σταθερά βήματα στο στοκάρισμα...με την όσμωση την είχα πατήσει κ εγώ όταν είδα κάτι άλγες και μόλις άλλαξα φίλτρα άρχισε να φεύγει...καλή συνέχεια..

Γιώργο σε ευχαριστώ πολύ! Υπομονή είναι το παν...από στοκάρισμα σκέφτομαι στο μέλλον να βγάλω ένα ψαράκι και να μπει κάτι άλλο, άλλα θα δω.

Ναι ύπουλο πράγμα η όσμωση :bigemo_harabe_net-88: και μπορεί να σου κάνει φοβερή ζημιά!

 

Με το καλό, καλή αρχή .. Αν μπορείς κάνε υπομονή και μη βιαστείς.. Εχεις μονο νεκρό βράχο και θα χρειαστεί χρόνος να φτιαχτεί βιολογία και να ισορροπήσει το ενυδρείο.

 

Μπράβο και στην οργάνωση, το εχεις πολυ μελετημένο. :thumbsu:

Να'σε καλά Θοδωρή. Ξέχασα να πω πως στο sump έχω βάλει και λίγο ζωντανό βράχο (όχι πολύ 2 κιλά μόνο) για να έχει λιγάκι βιολογία αλλα ναι τωρα κάνουμε υπομονή είμαι στον 3ο μήνα λειτουργίας του και ειναι πολύ φρέσκο για βιαστικές κινήσεις. 

 

Καλό μου φιλαράκι σε θυμάμαι πριν 1,5 χρόνο που είχες έρθει σπίτι μου να κάνουμε την τρύπα στο ενυδρείο σου !

Πόσες στραβές σε βρικανε που δεν ήταν όλες δικιά σου υπετιοτητα !

Παρόλα αυτά δεν λυγίσες !

Σου εύχομαι τα καλύτερα και να ανταμειφθεί όλος αυτός ο κόπος σου !

Το αξίζεις !

Αχχχ Διονύσαρε φιλαράκι σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια... ακόμα το θυμάμαι που είχα έρθει από σπίτι σου και είχαμε πελαγώσει με το παλιοέπιπλο που σου είχα φέρει. Ξύναμε και οι δύο το κεφάλι μας για να βρούμε μια λύση που όντος δεν υπήρχε!

Όσο για τις στραβές άστο μην τα συζητάς!  :bye2:  :notfair:   

 

Γιαννακο εύχομαι απο καρδιάς σε αυτο το ενυδρειο να πανε ολα σωστά και να μην σε βρει καμιά αναποδιά μιας και είχες περάσει πολλές στο προηγούμενο...

Thanks ρε Θανασάρα!

Και εγώ το εύχομαι να πάνε όλα καλά γιατί όντος το προηγούμενο ήταν να το έβαφα μπλε και να το πέταγα στην θάλασσα!  :fpc:  :usd:  :bigemo_harabe_net-163:

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη θα πρεπει να πω δυο πραγματα πρωτον τρομερο σχολειο η προηγουμενη προσπαθεια που με το πεισμα και την θεληση σου σε εφερε στο επομενο και δευτερον μεγαλο μπραβο για την οργανωμενη παρουσιαση.

+1000

 

Ευχαριστώ Νίκο :thumbsu:  . Η αλήθεια είναι πως η παρουσίαση μου έφαγε λίγο χρόνο αλλά πιστεύω άξιζε τον κόπο. :bigemo_harabe_net-193:  :bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

Για να συνεχίσω.....

 

 

Η παρουσίασή σού ...        υπέροχη!

 

Το ενυδρειο σου...             ένας κουκλίστικος κυβακος! 

 

Το έπιπλο ....                      αντάξιο του!

 

Τα ηλεκτρικά σου .....          οπως θα έπρεπε να είναι όλων μας :judge: !

 

Η υπομονή σου....               μάθημα για όλους μας που μπορεί να απογοητευομαστε με τις στραβές του χομπι!

 

 

Εχω και άλλα να πω .....         άλλα θα το κάνω στη συνεχεια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιάννο πολύ χαίρομαι που το παλεύεις, δεν το παράτησες γιατι ξέρω ποσο σου κόστισε ψυχολιγικά και οικονομικά η πρώτη προσπάθεια. Φίλε η δουλειά που έχεις κάνει είναι πολά υποσχόμενη και το ενυδρείο σου είναι άψογα οργανωμένο! εντάξει ένα φώς το θέλεις :P

 

πολύ όμορφη, αναλυτική παρουσίαση και καταπληκτικες φώτο!

 

καλως ήρθες πίσω φιλε και εύχομαι αυτή τη φορά να απολαύσεις το ταξίιδι στο θαλασσινό χωρίς αναποδιές και κακοτυχίες!

 

καλή αρχή!! :) :) :)

 

 

Έγινε επεξεργασία - pan_Oz
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να συνεχίσω.....

 

 

Η παρουσίασή σού ...        υπέροχη!

 

Το ενυδρειο σου...             ένας κουκλίστικος κυβακος! 

 

Το έπιπλο ....                      αντάξιο του!

 

Τα ηλεκτρικά σου .....          οπως θα έπρεπε να είναι όλων μας :judge: !

 

Η υπομονή σου....               μάθημα για όλους μας που μπορεί να απογοητευομαστε με τις στραβές του χομπι!

 

 

Εχω και άλλα να πω .....         άλλα θα το κάνω στη συνεχεια

Εντάξει τι να πω ρε Διονύση για τα καλά σου λόγια, ένα ευχαριστώ είναι λίγο.Χαίρομαι πολύ για το αποτέλεσμα και ας είχα τόσες αναποδιές στο ξεκίνημα :bigemo_harabe_net-77:

 Θα κανονίσουμε καφέ και θα περάσω και για φωτογραφίες από το δικό σου στολίδι, γιατί από κάτι τέτοια ενυδρεία πρέπει να παίρνουμε παράδειγμα για να πάμε μπροστα! Περιμένω πρόσκληση χαχα  :drunk:  :bigemo_harabe_net-114:    :bigemo_harabe_net-56:

 

Γιάννο πολύ χαίρομαι που το παλεύεις, δεν το παράτησες γιατι ξέρω ποσο σου κόστισε ψυχολιγικά και οικονομικά η πρώτη προσπάθεια. Φίλε η δουλειά που έχεις κάνει είναι πολά υποσχόμενη και το ενυδρείο σου είναι άψογα οργανωμένο! εντάξει ένα φώς το θέλεις :P

 

πολύ όμορφη, αναλυτική παρουσίαση και καταπληκτικες φώτο!

 

καλως ήρθες πίσω φιλε και εύχομαι αυτή τη φορά να απολαύσεις το ταξίιδι στο θαλασσινό χωρίς αναποδιές και κακοτυχίες!

 

καλή αρχή!! :) :) :)

Πάνο να ξέρεις είμαι πολύ ευγνώμον που σε έχω φίλο και έλαβα την υποστήριξη σου τόσο καιρό και τις γνώσεις σου με αποτέλεσμα να πάρει επιτέλους μπρος το ενυδρείο μου!

Σε ευχαριστώ πολύ :bigemo_harabe_net-117:   :bigemo_harabe_net-143: . 

 

 

Αααα και μην ξεχνιόμαστε...όταν σου έρθω βάζω τον κουβά-βάζεις το κοπίδι και ξεκινάμε κλάδεμα  :bigemo_harabe_net-163:   

 

PS Για το φωτιστικό δεν το σχολιάζω...και από αυτό να φύγω πάλι σε LED θα πάω ...δεν είμαι προδότης σαν μερικούς μερικούς @fishbone!

 

Μπραβο ρε Γιαννο καλοριζικο, ολα ομορφα :thumbsu:

Ευχαριστώ Bill! Να'σε καλά φιλαράκι.  :D

Έγινε επεξεργασία - γιαννης85
Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή και στους 2 σας!!!

 

Να το απολαύσετε όσο δεν απολαύσατε το προηγούμενο και ακόμα παραπάνω!!!Καλορίζικο και καλοτάξιδο να είναι!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή και στους 2 σας!!!

 

Να το απολαύσετε όσο δεν απολαύσατε το προηγούμενο και ακόμα παραπάνω!!!Καλορίζικο και καλοτάξιδο να είναι!!! :)

Ευχαριστούμε Bill    :thumbsu: να χαίρεσαι και εσύ το δικό σου! 

Έγινε επεξεργασία - γιαννης85
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το κυβάκι σου είναι απλά υπέροχο! Οι φωτό σου φανταστικές. Σου εύχομαι να το απολαύσεις και να το χαρείς όσο δεν πάει! :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το κυβάκι σου είναι απλά υπέροχο! Οι φωτό σου φανταστικές. Σου εύχομαι να το απολαύσεις και να το χαρείς όσο δεν πάει! :thumbsu:

Thanks, thanks Λουκά! Προσπαθώ με τις φώτο όσο μπορώ, δεν με βολεύουν και τα λεντ αλλά το παλεύουμε  :sword:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Χρήστο. Οι τελευταίες είναι με dslr (Νikon 5200). Τα λεντ με δυσκολεύουν αλλά αν τα ντιμαρω βγαίνουν καλές φώτο. :thumbsu:

Έγινε επεξεργασία - γιαννης85
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πως παει το ενυδρειο Γιαννη?

 

Ωραιες φωτογραφιες!!

Πως τα ντιμμαρεις (ποσοστο) , γιατι οσο και να προσπαθω ολες μου βγαινουν μπλε

Link to comment
Share on other sites

Πως παει το ενυδρειο Γιαννη?

 

Ωραιες φωτογραφιες!!

Πως τα ντιμμαρεις (ποσοστο) , γιατι οσο και να προσπαθω ολες μου βγαινουν μπλε

Για την ώρα δεν έχει αλλάξει κάτι σημαντικό στο ενυδρείο.Εκτός από κάποια κοράλλια που μου χάρισε το φιλαράκι μου ο Πάνος (Pan_Oz) και όταν πάρουν τα πάνω τους θα τα βγάλω φώτο γιατί από την ενυδρειάρα του μπήκαν στο κυβάκι μου και την άκουσαν λίγο.

 

Ευχαριστώ για τις φωτογραφίες.

Το πώς τα ντιμάρω δεν μπορώ να σου πω ακριβώς Παύλο γιατί πολύ απλά η κινεζιά που έχω δεν γράφει ποσοστό % πάνω οπότε προσπαθώ στο περίπου.

Τις φωτογραφίες τις παρουσίασης που έβγαλα δεν θυμάμαι με τι ρύθμιση στο περίπου τις έχω βγάλει πάντως, όταν είναι να βγάλω φώτο ντιμάρω-βαράω-βλέπω πως βγήκε-αν δε μου αρέσει ντιμάρω ξανά και πάλι από την αρχή .

 

Το θέμα φωτογραφίας ενυδρείου με led είναι ένα πονεμένο θέμα, πρέπει η φώτο να βγει κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες όπως σωστή γωνία φακού-τζαμιού , τρίποδου-σταθερότητας (εγώ βαράω και με κοντρολάκι για να μην αγγίζω καθόλου την μηχανή) , συνθήκες γύρο φωτισμού-και έντασης/ντιμαρίσματος των led.

 

Σε κάποια σεμινάρια φωτογραφίας που πήγα πριν κάνα 5-άμηνο ρώτησα τον "δάσκαλο" περί ενυδρειακής φωτογραφίας και μου είπε πως

 

  • βασικό να έχω έναν καλό μάκρο φακό * (το καλύτερο θα ήταν έναν macro 1:1 αλλά βάζεις βαθιά το χέρι στην τσέπη)
  • ένα αρκετά καλό σώμα (μηχανή) = καλύτερο αισθητήρα και "παίζεις" σε μεγαλύτερα iso(χωρίς μεγάλο πρόβλημα στον "θόρυβο")
  • πρέπει να πειραματιστώ πολύ με το white balance
  • ρόλο παίζουν σαφώς και οι ρυθμίσεις μου το "f" και η "ταχύτητα"
  • πειράματα ντιμαρίσματος των led γιατί από led σε led αλλάζουν πολλά (έχω βγάλει φώτο σε T5 και ήταν παιχνιδάκι...σε λεντ θέλεις να βγάλεις 4-5 φώτο το κάθε θέμα σου για να πάρεις μόνο μια καλή, με εξαίρεση για κάποιο λόγο τα λεντ της kessil)
  • τρίποδο
  • τρίποδο
  • και τέλος τρίποδο
  • ααα και ξέχασα να πω.... τρίποδο 

Αυτά...ελπίζω να σε κάλυψα αν και πάλι σου λέω είναι στο led και στο ντιμάρισμα της στιγμής αν θα σου κάνει το χατίρι  :thumbsu:  :bigemo_harabe_net-162:  :bigemo_harabe_net-117:

*Προσωπικά πιστεύω ότι αν δεν πάρεις τον τοπ macro φακό δεν κάνεις δουλεία ΑΛΛΑ φυσικά αυτό είναι προσωπική μου άποψη

Έγινε επεξεργασία - γιαννης85
Link to comment
Share on other sites

Και μερικές "βραδινές" για οφθαλμόλουτρο... :bigemo_harabe_net-170:
Υπόσχομαι κι'άλλες όταν πάρουν τα πάνω τους τα κοραλλάκια
 
DSC_0570_zpsik6awffa.jpg
 
Δωράκια του φίλου @pan_Oz 

DSC_0577_zpsr4jjhxru.jpg

DSC_0579_zpspodx7wwo.jpg

Έχει κι'άλλα αλλά θα σας κρατήσω σε αγωνία μέχρι να πάρουν χρώμα 

 

Και μερικές δικές μου προσθήκες (οι αδυναμίες μου)...

DSC_0590_zps2fkvy4jq.jpg

DSC_0586_zpsx1bnk7d8.jpg

DSC_0584_zpsyzmzjibk.jpg

DSC_0588_zpsx8d4fch2.jpg

 

Τα φραγκάκια με τα ζοα τα έβαλα σε ένα κομμάτι κεραμικό το οποίο το τρύπησα για να έχει υποδοχή που θα "κάτσουν" τα plugs...

 

post-59596-0-59205600-1461101478_thumb.jpg

Αυτά για την ώρα! :bigemo_harabe_net-100:

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

ομορφαίνει και γεμίζει σιγά -σιγά! :thumbsu:

 

μπραάβο φιλαράκι! οσο για τις φώτο.. απλά εκπληκτικές !!!!! :bow:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπέροχες Γιάννη!

Thanks thanks Λουκά  :thumbsu:

 

ομορφαίνει και γεμίζει σιγά -σιγά! :thumbsu:

 

μπραάβο φιλαράκι! οσο για τις φώτο.. απλά εκπληκτικές !!!!! :bow:

Ναι γεμίζει όντος σιγά σιγά και αρχίζω να ψάχνω πως θα κάνω χώρο. :bigemo_harabe_net-135:  Αλλα φταίει πως μου έδωσες και κομματάρες ρε φιλαράκι  :bigemo_harabe_net-193:  

 

 

Οι φώτο δεν βγήκαν και τόσο καλές γιατί τα κοράλια ήταν σε σημεία που δεν βόλευαν να τα βγάλω, αλλά αν τα καταφέρω και πολλαπλασιαστούν και μεγαλώσουν  πιστεύω πως μπορεί να βγουν καλές φώτο..θα προσπαθήσω :bigemo_harabe_net-88:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...