Jump to content

Μαύρισμα πτερυγίων σε χρυσόψαρο Comet!


Recommended Posts

Είναι comet το χρυσόψαρο. Άμα δεις την βιβιολογραφία το διαφοροποιούν πολύ από τα υπόλοιπα σχετικά με τις απαιτήσεις χώρου! 

 

Το βγάζουν ιδανικότερο για pond παρά για ενυδρείο!

εγω κοιταω τα προφίλ του foroum,εντωμεταξυ όταν κάποιος ειναι αρχάριος και ξεκινάει με γυάλα και του λέμε πρέπει να πας στα 120 λιτρα για ενα ψάρι του φαίνεται βουνο,πρέπει να του πούμε και τα μίνιμουμ λιτρα για να μην τον αποτρέψουμε,και σιγά σιγά που θα μπει στο νόημα θα καταλάβει τι χρειάζεται και θα κάνει της διορθωσεις απο μόνος του.και εγω με χρυσοψαρα ξεκινησα και όταν διάβασα τη χρειάζεται τους πέρασα για τρελούς,γιατί οι εικόνες που έχουμε ειναι ενα χρυσοψαρο σε γυάλα αυτο βλέπουμε καθημερινα.για να αλλαξει αυτο θελει χρόνο και γνώση,που ενας αρχάριος δεν τα διαθέτει.αυτη ειναι προσωπική μου αποψη χωρις να θελω να θείξω κανεναν φιλικά πάντα.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αυτες ειναι οι εικονες Μανο , δεν παυει ομως να ισχυει αυτο..

Βασικα δεν κανουν τα 120 λιτρα... ειναι πολυ λιγα.. σε τελικο μεγεθος του ψαριου , που μπορει να φτασει και τα 30cm.

αν ειχε οσκαρ , τι ενυδρειο θα επρεπε να προτεινουμε?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια λιγο ποιο ομαλα πρεπει να πηγαινουμε,αν του πουμε 350 λιτρα δεν προκειται να ασχοληθει.στην καλυτερη περιπτωση να πεταξει και της γυαλες και τα ψαρια και να παρει σκυλο χα χα χα.με τον χρονο και λιγο διαβασμα θα βρει τον δρομο του.

Link to comment
Share on other sites

Mάνο έχει τόσες πολλές επιλογές στα 120 λίτρα. Και άλλα χρυσόψαρα αλλά και πολλά πολλά τροπικά ψάρια.

 

Αν δεις όλες οι βιβλιογραφίες το αναφέρουν σε 350+ λίτρα. Δεν είναι τυχαίο, το μέγεθος του είναι πολύ μεγάλο.

 

Δεν θα παρατήσει τίποτα, απλά θα κάνει ψαροσύνθεση που θα είναι ιδανική για αυτό που προσφέρει! Καλύτερο βασικά και για εκείνον και για τα ψαράκια!

 

Σκέψου να είχα ένα παγκάσιους στα 120 λίτρα να μου έλεγες "ε αδερφέ που το έχεις βάλει , θες πισίνα για αυτό!" και εγώ να σου έλεγα άστο ξενέρωσα τα παρατάω :P :P :P

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Το προφίλ με τα χρυσόψαρα λέει ξεκάθαρα για κάθε common, commet, shouboukin ( δεν είμαι σίγουρη αν το γράφω σωστά )

χρειάζεται 60-70 λίτρα ανα ψάρι ! Εκτός κι αν εγω κανω λάθος εσείς ξέρετε καλύτερα !

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με προβληματίζει είναι όταν φεύγεις και με ενυδρείο 120L πόσες μέρες μπορείς να λειψεις?

δλδ πριν την αλλαγή του νερού πρεπει πάντα να κάνω τεστ υγρα για αμμωνια, νιτρωδη και νιτρικα?

Τι κατηγορία ψάρια μπορώ να βάλω που να μην έχουν τρελες απαιτήσεις.?

Γιατί μέχρι να αποκτήσω την εμπειρία δεν τα βλέπω καλά .

Θέλω να φτιάξω ένα ωραίο ενυδρείο με λευκό χαλίκι και με ψεύτικα φυτά δε με πειράζει, το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να μπορώ να το έλεγχο εύκολα,γενικά τις συνθήκες περιβάλλοντος!

Έχω βρει ενα ενυδρείο √ Aquarialand Haquoss Evolution 100 (120 λίτρα) 100x30x54 cm με τον εξοπλισμό που περιέχει σαν πακέτο. Ποια είναι η γνώμη σας για το συγκεκριμένο ? Αν το γνωρίζετε με βάση το φωτισμό, το φίλτρο και ότι άλλο περιλαμβάνει ..

Τι πρέπει να προσέξω για την αγορά του ενυδρειου?

Σας ευχαριστώ για την βοηθεία όλους σας !!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...