Jump to content

Common Goldfish - Κομμένο πτερύγιο


Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα... παρακολουθώ από καιρό το forum σας παίρνοντας πολύ σημαντικές; πληροφορίες (αρχάριος γαρ....) και από καιρό ήθελα να γράψω ένα post για τις ... συστάσεις. δυστυχώς όμως τα γεγονότα με πρόλαβαν γιαυτό και σας γράφω ζητώντας βοήθεια από την εμπειρία σας.  Το πρόβλημα; από εχθές το απόγευμα ο ένας από τους δυο καλούς μου φίλους (Common Goldfish)  παρουσίαζε μια παράξενη συμπεριφορά... Νωχελικός και με το κεφάλι κάτω. Αργότερα παρατήρησα ότι είχε χάσει ολόκληρο το πίσω αριστερό πτερύγιο του. Η απώλεια πρέπει να οφείλεται σε ατύχημα μιας που δεν παρουσιάζονται άλλα σημάδια  Rot Fin. Σήμερα όλη μέρα κάθεται στον πάτο ακούνητος και πολύ φοβάμαι ότι... 

Από την εμπειρία σας, έχετε να με συμβουλέψετε κάτι; Τι μπορώ να κάνω ώστε να τον βοηθήσω;

 

Σας ευχαριστώ πολύ,

 

Θοδωρης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλαρακι και καλως ηρθες! 

Οπως καταλαβαινεις θελουμε μερικες παραπανω πληροφοριες!

Κανε εναν κοπο και συμπληρωσε την φορμα!

 

http://www.aquazone.gr/forums/topic/25739-φόρμα-διάγνωσης-ασθένειας/?p=210428

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για το καλοσορισμα παιδια!

 

Οι πληροφοριες που μου ζητησατε;

 

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Λίγα λόγια για το πρόβλημα που παρατηρείτε. οκνηρότατα και νωθρότητα, καθόταν συνέχεια στο πάτο του ενυδρείου και όταν κολυμπούσε το έκανε με αστάθεια και  συμπεριφερόταν σαν ήταν τυφλό. Κατόπιν παρατήρησα ότι του έλειπε ολόκληρο το πίσω αριστερό πτερύγιο, το οποίο το είδα μάλιστα να αιωρείται στο ενυδρείο…

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 60 λίτρα

- Φίλτρα (όγκος κάδου και υλικά): εσωτερικό Tecatlantis TC-200

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 94 ημέρες

- Ψάρια (είδη και αριθμός): 2 common χρυσόψαρα

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):3 φυλλαράκια ή 3 pellet καθημερινά στις 14:00 έκαστο και ανά 7 ημέρες νηστεία και από μια μέρα αρακά . νερό βρύσης με αντί CL2 5ml/20lt  κάθε 7 μέρες

 

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 6,8

- KH:6d

- GH:>14d

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): Ν/Α

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά):0

- Θερμοκρασία: 24 σταθερά

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:

-Strips: JBL

-Ηλεκτρονικά:

 

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: common)

- Ιστορικό Ψαριού:---

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):--

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:--

 

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:--

-Δοσολογία:--

-Χρόνος Χρήσης:--

-Αναλυτική περιγραφή: αλλαγή νερού άμεσα 50%,

 

προσπαθώ και για τις photo...αλλά είναι συνέχεια καθιστό...

Σας ευχαριστώ πολύ!!

 

Θ.

Έγινε επεξεργασία - th.kalyvas
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και καλή εβδομάδα...

 

μετά απο αρκετή κατάφερα να τον "ξεβολέψω" και να βγάλω αυτή την φωτο...

 

20160411_010004_zpstwapfouz.jpg

 

 

Σας ευχαριστώ και πάλι,

 

Θ.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο απο τα δυο ψαρακια ειναι; γιατι δεν βλεπω κατι, εκτος απο ισως λιγο κοκκινισμενα βραγχια!

Πολλα μπορει να ειναι και απο πολλες αιτιες! Εγω αυτο που εχω να προτεινω προς στιγμην ειναι: Καθαρο νερο, καθαρη φιλτρανση, καλη τροφη και βιταμινες!

Το φιλτρο εχει υλικο μεσα; Για βαλε και μια πανοραμικη του ενυδρειου!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Sturm,

 

Είναι αυτό που "βλέπεις" πιο χαμηλα... στο ύψος του άσπρου χαλικιού...έπρεπε να είχε το πτερύγιο που έχασε.

 

Από τροφές χρησιμοποιώ flakes και pellets με σπιρουλίνα (δεν ξέρω αν επιτρέπεται να γράψω την μαρκα...)

 

Το φίλτρο είναι το ΤC-200 tecatlantis. Δεν έχω προσθέσει κάτι άλλο σε αυτό εκτός από τον άνθρακα και το γαλάζιο σφουγγαράκι...

 

όσον αφορά τις βιταμίνες, μπορώ να ζητήσω κάτι συγκεκριμένο;

 

Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου,

 

Θ.

Έγινε επεξεργασία - th.kalyvas
Link to comment
Share on other sites

Toυ λειπει δηλαδη το κοιλιακο πτερυγιο; Δυστυχως δεν μπορω να δω κατι και δεν καταλαβαινω. Περιμενε μηπως σε βηθησει καποιος αλλος!

Εγω θα σου πω δυο τρια αλλα πραγματα. Θα πρεπει να προμηθευτεις ενα μεγαλυτερο εξωτερικο φιλτρο η εστω βιολογικο υλικο για να βαλεις μεσα στο φιλτρο. Σου βαζω το λινκ για ενα ενδεικτικα αλλα υπαρχουν αρκετα.

Τον ανθρακα βγαλτον και πετα τον!

Βιταμινες υπαρχουν πολλες, εγω χρησιμοποιω τις sera fishtamin!

Tροφη, οτι κι αν ταιζεις, να το ταιζεις μουλιασμενο ετσι ωστε να μην τρωνε απο επιφανεια.

Μην δινεις καθε μερα σπιρουλινα και αυξησε την ποικιλια στην διατροφη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

Γυρνώντας από το γραφείο, με περίμενε μια ωραία έκπληξη. Το ψαράκι να κόβει βόλτες, έχοντας φάει κανονικά..Πλέει σαν τον "Παπανικολή" βέβαια, αλλά σε σχέση με το προχθεσινό είναι πολύ καλύτερα. 

Φίλε Sturm, σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου... Ήδη μερικές τις έβαλα σε εφαρμογή. Μιλώντας με κάποιον στο μαγαζί που αγόρασα τα πράγματα, μου είπε ότι υπάρχει πιθανότητα να ξαναβγεί το πτερύγιο (αν έχει κοπεί σύρριζα και όχι "ξεριζωθεί" όπως χαρακτηριστικά μου είπε).

Για να δούμε τι θα...δούμε

 

Σας ευχαριστώ,

 

Θ. 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ο ψαρης μου δεν τα παει καλα... γυρισα απο το γραφειο και τον βρηκα κατω και στο πλαι. Τον εβαλα μονο του σε ενα δοχειο 6λ. Κολυμπαει χωρις ευσταθεια κανοντας barrel rolls...Απο φαγητο, εφαγε οτι βρισκονταν διπλα του.... Γινεται τιποτα; Τι νομιζετε;
Σας ευχαριστω

Θ.

 

20160413_221629_zpssl5owvru.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι, δεν θελω να σε στενοχωρησω αλλα ετσι οπως το βλεπω το ψαρακι δεν το βλεπω να την βγαζει! Βαλε του μια αεραντλια και προσευχη!

Link to comment
Share on other sites

Συμβαινουν αυτα φιλε. Θα πρεπει να κοιταξεις τι εχεις κανει λαθος στο ενυδρειο σου! Λιτρα, φιλτρανση κτλ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Sturm,  

 

Κατάλαβα οτι και αυτά είναι μέσα στο "παιχνίδι".. τι να κάνουμε.... από τη στιγμή που μας "άφησε", βάλθηκα να καταλάβω τι συμβαίνει... έκανα μετρήσεις και ήταν ΟΚ ( πήρα και τεστ για αμμωνία και βγήκε και αυτό καθαρό. Στο μόνο που πάει το μυαλό μου είναι το Cl. 'Εχει μια έντονη γεύση αυτές τις μέρες το νερό της βρύσης. Σε συνδυασμό με τα stick tests ίσως να μου ξέφυγε κάτι...Νομίζεις ότι μπορεί να φταίει αυτό; καλού κακού προσέθεσα Toxivec (ελπίζω να έκανα καλά....)

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σου,

 

Θ. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...